Kardynałowie-detektywi przedstawili papieżowi tajny raport. Dotyczy intryg w Watykanie

25.02.2013 11:47
Luty 2012, Benedykt XVI w papieskim oknie

Luty 2012, Benedykt XVI w papieskim oknie (Fot. ALESSANDRO BIANCHI REUTERS)

Ustępujący 28 lutego Benedykt XVI przyjął na audiencji trzech kardynałów, którzy w zeszłym roku przeprowadzili wewnętrzne śledztwo w Watykanie. Badali kwestie sporów i intryg w hierarchii, opisanych w serii ujawnionych listów i dokumentów. Kardynałowie przedstawili papieżowi tajny raport na ten temat.
Według części komentatorów w raporcie sporządzonym przez emerytowanych dostojników Kurii Rzymskiej, kardynałów Juliana Herranza, Jozefa Tomko i Salvatore De Giorgi, może znajdować się klucz do wyjaśnienia wszystkich okoliczności abdykacji papieża. Choć, jak się podkreśla, zasadniczym powodem tej decyzji był zaawansowany wiek i utrata sił, to nie brakuje opinii, że przyczyniła się do tego również zawartość sprawozdania z prywatnego śledztwa kardynałów detektywów, którzy przeprowadzili je na prośbę papieża.

Prasa twierdzi wręcz, że kardynałowie przedstawili ponury obraz napięć i konfliktów za Spiżową Bramą, który zaszokował Benedykta XVI. Watykan takie spekulacje stanowczo odrzuca i oficjalnie zaprotestował w sobotę przeciwko podawaniu przez media niesprawdzonych i fałszywych informacji.

Nie wyklucza się, że papież przed swym ustąpieniem zdecyduje, że z treścią raportu powinni zapoznać się kardynałowie jeszcze przed marcowym konklawe.

Benedykt XVI: Nowy papież pozna treść raportu

Watykan poinformował po audiencji, że zawartość raportu zostanie przekazana do dyspozycji następnego papieża. Oznacza to, że dokument nie zostanie odtajniony przed konklawe.

W wydanym komunikacie podano, że Benedykt XVI podziękował kardynałom Julianowi Herranzowi, Jozefowi Tomko i Salvatore De Giorgi za "wykonanie pożytecznej pracy". - Postępowanie to ukazało wielkoduszność, prawość i poświęcenie tych, którzy pracują w Stolicy Apostolskiej - głosi watykański komunikat.

Zobacz także
Komentarze (29)
Zaloguj się
 • tomasz.rze

  0

  Katolik pochodzi od faceta ulepionego z gliny i od kobiety wyrzeźbionej z żebra. Trudno się dziwić, że dzieci takich rodziców skoczyły sobie do gardeł.

 • plumgazeta

  Oceniono 1 raz -1

  Lewactwo pochodzi od małpy. Przynajmniej tego chce.
  Niektórzy od Adama.

 • harimau666

  Oceniono 4 razy 4

  ale burdel ...

 • 1966jerry

  Oceniono 6 razy 6

  jak się to qrwa czyta to aż chce się być ateistą !oni są chyba bliżej boga niż ta cala banda z moherami na czele na purpuratach kończąc ......,. intrygi,qrestwo,malwersacje finansowe - ot kościół katolicki w całej okazałości !!!! rzygać się chce .,

 • munaciello

  Oceniono 5 razy 5

  Ta instytucja (tj. Kościół rzymskokatolicki) działa wypadkowo opacznie. Zamiast zapoznać z raportem wszystkich kardynałów-elektorów przed wyborem papieża, tak aby mieli jasny obraz na kogo nie powinni głosować, tajny raport trafi dopiero po elekcji jedynie do nowo wybranego biskupa Rzymu.
  Będzie zabawnie jak zostanie nim jeden z oskarżanych w raporcie purpurowych macherów.
  Poczyta sobie o swych przekrętach i na pewno odpowiednio siebie ukaże: tym razem nie piśnie już pary z ust. Omerta przecież to dobra tradycja w każdej mafii.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 5 razy 5

  Tylko wielcy naiwniacy sądzą,że będzie to opublikowane. Będą strzec tej tajemnicy jak księgi przepowiedni Fatimskich.

 • wyksztalciuch

  0

  Myślę, że gdybuy Tomusiowi udało się zrobić "Tomasz Lis na zywca" z Watykanu, Benedykt nawet nie doszedłby do głosu a jeśli już to wyspiwwałby wszystko przed milionami polakuff a nie trzem purpuratom.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje