Petycja przeciw udziałowi kardynała Mahony'ego w konklawe. Chronił pedofilów

25.02.2013 07:31
Petycja przeciw udziałowi kardynała Mahony'ego w konklawe. Chronił pedofilów

Petycja przeciw udziałowi kardynała Mahony'ego w konklawe. Chronił pedofilów (Fot. Reed Saxon AP)

Około 10 tys. osób podpisało się pod petycją katolickiej organizacji przeciwko udziałowi w konklawe, które w marcu wybierze nowego papieża, kardynała z Los Angeles Rogera Mahony'ego. Jest on oskarżony o tuszowanie przypadków pedofilii w swej diecezji.
Petycja została dostarczona kardynałowi Mahony'emu, emerytowanemu arcybiskupowi Los Angeles, przez katolicką organizację Catolics United. Pod prośbą, by kardynał nie brał udziału w konklawe, podpisało się prawie 10 tys. osób - poinformował dyrektor tej organizacji Chris Pumpelly.

Pumpelly powiedział, że konklawe, które w marcu wybierze nowego papieża, po tym jak Benedykt XVI zapowiedział w lutym swoją abdykację, daje okazję Kościołowi, by się uporał ze skandalami pedofilii. Ale - jego zdaniem - udział w konklawe kogoś takiego jak Mahony temu nie służy. - To będzie wisiało nad konklawe jak chmura skandalu i wstydu - powiedział.

Mahony jest od dawna oskarżany o tuszowanie licznych przypadków pedofilii w swej diecezji, a zwłaszcza od 2007 roku, kiedy archidiecezja w Los Angeles zgodziła się wypłacić 660 mln dolarów tytułem odszkodowań za straty moralne 508 osobom, które oskarżały księży o molestowanie seksualne. Była to największa suma odszkodowań wypłaconych z tego tytułu przez Kościół katolicki w USA.

Mahony: Pojadę na konklawe

Miesiąc temu, kiedy na wniosek sądu ujawniono 12 tys. stron tajnych dotąd dokumentów dotyczących przypadków pedofilii w diecezji, Mahony został odsunięty od wszelkich obowiązków administracyjnych i publicznych przez swego następcę arcybiskupa Jose Gomeza. Gomez oświadczył wówczas, że lektura dokumentów była "bolesna".

Dokumenty, jak relacjonowały media, ujawniły, że Mahony w latach 80. wysyłał księży oskarżanych o pedofilię poza Kalifornię, by chronić ich przed ewentualnym postawieniem przed sądem.

W sobotę 76-letni Mahony przez ponad trzy godziny składał zeznania w jednej ze spraw tuszowania przestępstw pedofilskich. Mimo zakazu pełnienia obowiązków publicznych, a także publicznej krytyki, Mahony wciąż może odprawiać msze, a także - jako jeden ze 117 kardynałów - wziąć udział w marcowym konklawe i wybrać nowego papieża.

Od tygodni różne środowiska w USA i we Włoszech wyrażają opinię, że arcybiskup Mahony, który przyznał się do zaniedbań i błędów, nie powinien uczestniczyć w konklawe. Dziennik "Washington Post" poszedł jeszcze dalej, sugerując kilka dni temu w artykule redakcyjnym, że zamiast jeździć do Rzymu Mahony powinien prawdopodobnie siedzieć w więzieniu.

Mahony jak dotąd za pośrednictwem portali społecznościowych, w tym na Twitterze w piątek, zapewniał, że pojedzie do Watykanu na konklawe.

Zobacz także
Komentarze (77)
Petycja przeciw udziałowi kardynała Mahony'ego w konklawe. Chronił pedofilów
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 211 razy 193

  Są lekarze, którzy pedofila potrafią poznać po charakterystycznej czapce. Co ja piszę. Nie trzeba być lekarzem.

 • jerzysm42

  Oceniono 160 razy 138

  Prawie wszyscy kardynałowie i biskupi ukrywali przypadki pedofilii na wyraźne polecenie prefekta kongregacji nauki wiary Ratzingera. Za ujawnianie przestępstw seksualnych kleru groziła ekskomunika.
  Teraz ci kardynałowie wybiorą papieża, który zapewne też chronił pedofilów i powiedzą, że im tak nakazał Duch Święty.

 • medycynaradziecka

  Oceniono 104 razy 100

  A nie mogą go po prostu aresztować? Przecież to nie "tuszowanie", lecz pomaganie przestępcom. Chyba że formalnie żaden z tych księży nie został formalnie oskarżony. Dziwne. Widać lobby pedofilskie jest bardzo silne.

 • antykkk

  Oceniono 91 razy 87

  Pieniądze, seks, władza i zero odpowiedzialności. Fakt taka Watykanska norma

 • antypist

  Oceniono 81 razy 65

  taaaaak ....
  a może wraz ze święceniami księża powinni wyrażać zgodę na kastrację ?

 • husyta1

  Oceniono 48 razy 46

  Ukrywał przypadki pedofilii? To znaczy że działał zgodnie z instrukcją
  z 16 marca 1962 roku wydaną przez Święte Oficjum (obecna Kongregacja Nauki Wiary), której przewwodniczącym przez długie lata była Kardynał Ratzinger. Instrukcja ta ujednolicała procedury postępowania w przypadku kapłanów lub biskupów Kościoła katolickiego oskarżonych m.in. o wykorzystywanie sakramentu pokuty do składania propozycji seksualnych penitentom. [...]

  Diecezje były zobligowane do korzystania z tych właśnie instrukcji oraz miały zakaz publikowania dokumentów dotyczących spraw księży oskarżonych o powyższe przewinienia – osoby prowadzące proces kanoniczny (którymi mogły być wyłącznie osoby duchowne) miały nakaz zachowania całkowitej tajemnicy pod groźbą automatycznej ekskomuniki. Użycie tej samej groźby było przewidziane także wobec powoda i świadków oskarżenia, którzy również w każdym wypadku byli zobowiązani – pod przysięgą – do zachowania ścisłej tajemnicy [...]

  Dokument obowiązywał do 2001 roku,

  Manipulacja psychoreligijna – kneblowanie ust ofiarom molestowania przez księży
  husyta.wordpress.com/2011/12/23/kneblowanie-ust-ofiarom-molestowania-przez-ksiezy/

 • wmc-33

  Oceniono 46 razy 40

  Jeśli wyeliminować wszystkich, którzy mają coś za uszami, to nie będzie ani komu ani kogo wybierać.

 • marcin1956

  Oceniono 50 razy 36

  Marzy mi się konklawe z udziałem purpuratów wraz z ich rodzinami: aktualnymi i przeszłymi kochankami płci obojga i gromadką dzieciaków. Ciekawe, czy tak liczną rzeszę pomieszczą mury Watykanu?

 • apas13

  Oceniono 56 razy 24

  Kardynał TUSZAŁ przypadki pedofilii?! WTF, ktoś tam potrafi po polsku pisać?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje