Petycja przeciw udziałowi kardynała Mahony'ego w konklawe. Chronił pedofilów

25.02.2013 07:31
Petycja przeciw udziałowi kardynała Mahony'ego w konklawe. Chronił pedofilów

Petycja przeciw udziałowi kardynała Mahony'ego w konklawe. Chronił pedofilów (Fot. Reed Saxon AP)

Około 10 tys. osób podpisało się pod petycją katolickiej organizacji przeciwko udziałowi w konklawe, które w marcu wybierze nowego papieża, kardynała z Los Angeles Rogera Mahony'ego. Jest on oskarżony o tuszowanie przypadków pedofilii w swej diecezji.
Petycja została dostarczona kardynałowi Mahony'emu, emerytowanemu arcybiskupowi Los Angeles, przez katolicką organizację Catolics United. Pod prośbą, by kardynał nie brał udziału w konklawe, podpisało się prawie 10 tys. osób - poinformował dyrektor tej organizacji Chris Pumpelly.

Pumpelly powiedział, że konklawe, które w marcu wybierze nowego papieża, po tym jak Benedykt XVI zapowiedział w lutym swoją abdykację, daje okazję Kościołowi, by się uporał ze skandalami pedofilii. Ale - jego zdaniem - udział w konklawe kogoś takiego jak Mahony temu nie służy. - To będzie wisiało nad konklawe jak chmura skandalu i wstydu - powiedział.

Mahony jest od dawna oskarżany o tuszowanie licznych przypadków pedofilii w swej diecezji, a zwłaszcza od 2007 roku, kiedy archidiecezja w Los Angeles zgodziła się wypłacić 660 mln dolarów tytułem odszkodowań za straty moralne 508 osobom, które oskarżały księży o molestowanie seksualne. Była to największa suma odszkodowań wypłaconych z tego tytułu przez Kościół katolicki w USA.

Mahony: Pojadę na konklawe

Miesiąc temu, kiedy na wniosek sądu ujawniono 12 tys. stron tajnych dotąd dokumentów dotyczących przypadków pedofilii w diecezji, Mahony został odsunięty od wszelkich obowiązków administracyjnych i publicznych przez swego następcę arcybiskupa Jose Gomeza. Gomez oświadczył wówczas, że lektura dokumentów była "bolesna".

Dokumenty, jak relacjonowały media, ujawniły, że Mahony w latach 80. wysyłał księży oskarżanych o pedofilię poza Kalifornię, by chronić ich przed ewentualnym postawieniem przed sądem.

W sobotę 76-letni Mahony przez ponad trzy godziny składał zeznania w jednej ze spraw tuszowania przestępstw pedofilskich. Mimo zakazu pełnienia obowiązków publicznych, a także publicznej krytyki, Mahony wciąż może odprawiać msze, a także - jako jeden ze 117 kardynałów - wziąć udział w marcowym konklawe i wybrać nowego papieża.

Od tygodni różne środowiska w USA i we Włoszech wyrażają opinię, że arcybiskup Mahony, który przyznał się do zaniedbań i błędów, nie powinien uczestniczyć w konklawe. Dziennik "Washington Post" poszedł jeszcze dalej, sugerując kilka dni temu w artykule redakcyjnym, że zamiast jeździć do Rzymu Mahony powinien prawdopodobnie siedzieć w więzieniu.

Mahony jak dotąd za pośrednictwem portali społecznościowych, w tym na Twitterze w piątek, zapewniał, że pojedzie do Watykanu na konklawe.

Zobacz także
Komentarze (77)
Zaloguj się
 • ayouseptim

  Oceniono 1 raz 1

  Nie ma takiego tzw. kardynała, który by nie chronił pedofilów.

 • sher-rif

  0

  Kler nieustannie chroni nie to co trzeba. A to pedofilów w sutannach a to cywilizację łacińską przed bolszewizmem i "relatywizmem moralnym". Chora organizacja, choć w czasach przedsoborowych to wyczyniała takie numery, że niejedna mafia wymięka.

 • cxcezar

  Oceniono 2 razy 0

  Czyli orgia w Watykanie pod znakiem zapytania stoi ? Niedobrze,bo w każdym bajzlu musi być burdelmama .

 • plumgazeta

  Oceniono 1 raz -1

  barany , cicho!!!!

 • ulebyk

  Oceniono 2 razy 0

  A tymczasem w atrapie państwa zwanej III RP Oberredaktor Adaś Michnik naucza demokracji i chroni swojego braciszka, stalinowskiego bydlaka, morderce z gwarancją nietykalności od michnikowo-bolkowej "wolnej Polski"

 • jozef.sobczyk

  Oceniono 1 raz -1

  Ataki księży na kardynała Mahony'ego to zemsta za opowiedzeniem się przez niego przeciwko celibatowi.
  Jak przeczytałem o jego zapowiedzi odnośnie zniesienia celibatu ,uznałem go za bardzo odważnego
  i mądrego hierarchę katolickiego. Brawo Eminencjo !

 • megaxs

  Oceniono 2 razy 0

  a co by miał nie jechać, nachla, nażre się za darmo, spotka kolegów homo, jeszcze jakiegoś ministranta wydupczy, no orgietka na całego a głosowanie przy okazji

 • plpolak

  Oceniono 5 razy -1

  Czy kardynał Mahony ma jakiś wyrok sądowy? GW poluje na czarownice i opluwa człowieka. Każdy kto nie został skazany przez sąd jest uznawany za niewinnego. Stosujmy się do demokracji.

 • plpolak

  Oceniono 5 razy -1

  Wcale nie tuszował. Gdyby tuszował trafiłby do więzienia za ukrywanie czy niszczenie dowodów. W USA prawo jest bardzo restrykcyjne. GW kłamie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje