Pierwsza kobieta prezydent w historii Korei. Park Geun Hie zaprzysiężona

25.02.2013 06:59
61-letnia Park Geun Hie objęła urząd prezydenta Korei Południowej. Jest ona pierwszą kobietą na stanowisku szefa państwa w historii tego kraju

61-letnia Park Geun Hie objęła urząd prezydenta Korei Południowej. Jest ona pierwszą kobietą na stanowisku szefa państwa w historii tego kraju (Fot. POOL REUTERS)

61-letnia Park Geun Hie objęła urząd prezydenta Korei Południowej. Jest ona pierwszą kobietą na stanowisku szefa państwa w historii tego kraju. W przemówieniu zaapelowała do Pjongjangu o porzucenie ambicji atomowych.
Park Geun Hie złożyła uroczystą przysięgę przed parlamentem. Objęła swój urząd w wyjątkowo trudnym momencie, niespełna dwa tygodnie po trzeciej próbie jądrowej Korei Północnej i w atmosferze rosnącego napięcia między państwami koreańskimi.

W przemówieniu inauguracyjnym ostrzegła Koreę Północna, że nie będzie tolerowała działań zagrażających bezpieczeństwu mieszkańców jej kraju. Wezwała jednocześnie Pjongjang do jak najszybszej rezygnacji z ambicji atomowych i powrotu do dialogu.

Córka dyktatora

Kandydując w grudniowych wyborach prezydenckich z ramienia rządzącej konserwatywnej partii Saenuri, Park zdobyła 51,6 proc. głosów. Jej ojciec, generał Park Dzonghyi, sprawował w Korei Południowej władzę przez 18 lat - najpierw jako wojskowy dyktator, a następnie autokratyczny prezydent, zamordowany w 1979 roku przez dowódcę jego własnych służb specjalnych.

Zobacz także
Komentarze (22)
Pierwsza kobieta prezydent w historii Korei. Park Geun Hie zaprzysiężona
Zaloguj się
 • plpolak

  Oceniono 6 razy 0

  A co w stworzonej przez ruskich korei północnej?

 • epox84

  Oceniono 9 razy -1

  "...generał Park Dzonghyi"

  W sumie to i nam by się przydał taki autokrata:
  azjaafrykaameryka.salon24.pl/393096,korea-poludniowa-gospodarczy-cud-czy-rezultat-celowej-strategii

 • kazik.b

  Oceniono 3 razy -3

  No to kto kłamie gazeta.pl czy Wikipedia ?, wg tej ostatniej ten dyktator nazywał się Park Chung-hee a tutaj jest że Park Dzonghyi.

 • harperk

  Oceniono 13 razy -7

  w Korei Pd jest taki zamordytyzm ze glowa peka, media kontrolowane przez rzad, rzad w rekach 5 rodzin, policji i wojska wiecej niz a okupacji, policja w kazdej chwili moze zarzadac twych szczyn by cie do pierdla wsadzic, na kazdym korku jankesi gwalcacy nieletnie koranki........kropka

 • whitetooth

  Oceniono 20 razy -8

  Przypuszczam, że w dziwnych okolicznościach będą ginąć członkowie służb specjalnych z 1979 roku. mam nadzieję, ze Koreańczycy mają tego świadomość.

 • aide5

  Oceniono 19 razy -13

  Armia Korei Południowej należy do największych na świecie. Według Wikipedii w 2010 r. w służbie czynnej było przeszło 650 tys. żołnierzy, a w rezerwie ponad 3 mln ludzi.
  Pytanie na co takiemu panstwu potrzebna tak ogromna armia ???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje