Polscy duchowni "hitem" eksportowym. Kierunek? Irlandia, Niemcy...

25.02.2013 06:37
Księża.

Księża. (Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta)

Polscy duchowni to kolejna grupa zawodowa, która staje się naszym "hitem" eksportowym. Biskupi m.in. z Irlandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii wysyłają błagalne listy do episkopatu Polski z prośbą o przysłanie im polskich duszpasterzy - donosi "Dziennik Polski".
A niektórzy, tak jak hierarcha z Islandii, postanowili prosić o pomoc osobiście. Jak relacjonuje "DP", odwiedzający niedawno Polskę bp Pierre Barcher nie ukrywał, że celem jego wizyty było pozyskanie polskich księży i sióstr zakonnych do posługi w Islandii.

W Europie bowiem z roku na rok ubywa księży. U nas co prawda też jest coraz mniej powołań, ale na brak duchownych nie narzekamy. W całym kraju jest ich prawie 25 tys. - najwięcej w archidiecezji krakowskiej i diecezji tarnowskiej, toteż stamtąd właśnie księża najczęściej wyjeżdżają za granicę.

Jak wylicza dziennik, dotąd wyjechało już prawie 30 osób, ale do drogi szykują się następni. Wyjadą pewnie do Islandii - gdzie mieszka już prawie tysiąc Polaków, którzy stanowią 36 proc. wszystkich obcokrajowców - oraz na Kubę, gdzie aż trzy diecezje zwróciły się z prośbą o polskich kapłanów do Dyrekcji Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych.

Komentarze (181)
Polscy duchowni "hitem" eksportowym. Kierunek? Irlandia, Niemcy...
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 915 razy 745

  Najlepiej wyeksportować wszystkich księży a w promocji dołożyć cały episkopat można by nawet trochę dopłacić

 • chatnoire

  Oceniono 369 razy 317

  Za każdego księdza zaimportowanego, kościół importujący przekazuje eksporterowi konkretne kwoty. Szkoda, ze autor newsa o tym "zapomniał", bo news od razu inna mógłby miec wymowę. Kiedy fakt kursowania pieniązków na trasie episkopat irlandzki-episkopat polski zderzyć z tym, że (konkordat) nasze państwo dotuje uczelnie kształcące księży... Wychodzi na to, że nie tyle jest to "fajny njus", co olejny przykład na to, jak polski podatnik robiony jest w wała.

 • ka-mi-la789

  Oceniono 145 razy 125

  Obie strony czeka gorzkie rozczarowanie. Zagranicę dlatego, że dostanie bezczelne, agresywne, tępe ćwoctwo przyzwyczajone do luksusowego utrzymania za darmo, a nie do "posługi" (niedawno jeden taki został zwrócony z Austrii w ramach reklamacji, kiedy zaczął pastwić się nad gejem mieszkającym w jego parafii), rzeczone ćwoctwo dlatego, że za granicą nie ma owieczek, tylko ludzie nie pozwalający się traktować per szmata. No, i nie ma tłustych pensji za szerzenie guseł ani komisji machlojkowej, a za prowadzenie po pijaku, gwałty i zabójstwa idzie się do puszki, a nie do innej parafii. Szybko się skończy ten hit eksportowy i trzeba będzie odpady utylizować.

 • enki79

  Oceniono 120 razy 100

  Co się dziwić. Profesjonalisci. Wydoją "ładny pieniądz" nawet ze zdechłego żebraka.

 • y0rg

  Oceniono 34 razy 30

  Dzień rozpoczęty miłą wiadomością , że znaleźli się amatorzy trefnego towaru. Moja propozycja - niech jadą na saksy wszyscy ,łącznie z biskupami , wszyscy - tylko kto by to tatałajswo chciał - może tamci potrzebują tylko młodych chłopców , robiących za księży, ot i problem.

 • poleczka-2

  Oceniono 36 razy 30

  W Niemczech jeden ksiądz na 7 parafi u nas w Polsce 7 w jednej siedzi ! Ciemnogród Polski nadal górą .Niestety Polscy księża do Niemiec się nie pchają bo tam jedna pensyjka wszystkie dochody parafialne rada kontroluje i nic książulkowi do łap nie wpada lewego .W Polsce opłata za modlitwę zmarłego 100 zł minimum w Germanii aż lub tylko 5 euro ! Młode chłopy co powinni zapierniczać uczciwie wybierają Zawód księdza by mieć za darmo wszystko od panienek po Mercedesy oto obraz Ciemnogrodu Polski.

 • syngefco

  Oceniono 34 razy 30

  ... ja jestem przeciwnego zdania niż większość tu komentujących. Gdybym mógł, wówczas nie pozwoliłbym na rozprzestrzenieni się tej czarnej zarazy. W Polsce ich nie ubędzie, seminaria produkują i produkować będą, może nawet zwiększą z tego powodu produkcję tych mend, oszustów i pedofilii.

 • wezyronly

  Oceniono 36 razy 30

  Niech wyjadą wszyscy!

 • marc_pl

  Oceniono 33 razy 29

  Kretyństwo i zacofanie ma się w naszym kraju dobrze - boję się myśleć co będzie gdy duet Kaczyński i Rydzyk przejmą władzę w naszym kraju, staniemy się takim państwem klaunem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje