Raul Castro ponownie szefem kubańskiego rządu. "Umocnię socjalizm"

25.02.2013 06:14
Raul Castro ponownie szefem kubańskiego rządu. 'Umocnię socjalizm'

Raul Castro ponownie szefem kubańskiego rządu. 'Umocnię socjalizm' (Fot. Ramon Espinosa AP)

Kubański parlament - Zgromadzenie Narodowe Władzy Ludowej - ponownie wybrał 81-letniego Raula Castro na przewodniczącego Rady Państwa, który jest głową państwa i szefem rządu. To będzie druga i ostatnia kadencja Raula Castro.
Poinformował on deputowanych, że w 2018 roku, po zakończeniu swej drugiej 5-letniej kadencji, przejdzie na emeryturę. Zapowiedział także stopniowe przekazywanie władzy nowej generacji i przeprowadzenie reform konstytucyjnych, które m.in. ograniczą do dwóch kadencji sprawowanie najwyższych urzędów w państwie.

Raul Castro dał wyraźnie do zrozumienia, że zmiana pokoleniowa w kubańskich władzach nie będzie oznaczać zmiany systemu politycznego. - Nie zostałem wybrany po to, by przywrócić kapitalizm na Kubie. Zostałem wybrany, by umacniać socjalizm, a nie niszczyć go - podkreślił Castro.

Nowy szef parlamentu

Jak poinformowała kubańska agencja Prensa Latina, na nowego wiceprzewodniczącego Rady Państwa został wybrany były minister szkolnictwa wyższego, 52-letni Miguel Diaz-Canel, który zastąpił na tym stanowisku 82-letniego Jose Ramona Machado Venturę. Zdaniem obserwatorów za pięć lat Diaz-Canel zajmie miejsce Raula Castro na najważniejszych urzędach w państwie.

Nowym przewodniczącym parlamentu został Esteban Lazo. Zastąpił on Ricarda Alarcona, który kierował Zgromadzeniem przez 20 lat. Alarcon, 75-letni weteran rewolucji z 1959 roku, w tym roku nie brał udziału w wyborach. Ma opinię przeciwnika reform i podobno pokłócił się z Raulem Castro.

Była to pierwsza sesja nowego parlamentu, wybranego na początku lutego. Obradom przewodniczyli 86-letni Fidel Castro, historyczny przywódca rewolucji kubańskiej, i jego brat, Raul. Fidel Castro, który w 2006 roku zrzekł się władzy na rzecz brata, wciąż pozostaje deputowanym. Od 2006 roku swoje miejsce w parlamencie zajął tylko raz - w sierpniu 2010 roku.

Zobacz także
 • Fidel Castro po raz pierwszy od roku pokazał się publicznie Fidel Castro po raz pierwszy od roku pokazał się publicznie [ZDJĘCIA]
 • Kuba: Zalegalizują związki gejów i lesbijek
Komentarze (6)
Raul Castro ponownie szefem kubańskiego rządu. "Umocnię socjalizm"
Zaloguj się
 • and155

  Oceniono 13 razy 3

  Komunistyczna Kuba od kilkudziesięciu lat ma autostradę trzypasmową, która jest w lepszym stanie niż kilkuletnie wyroby autostradopodobne w Polsce. Centrum Warszawy to jeden wielki śmietnik, okraszony psimi gównami, a na Kubie trudno znaleźć walajacy się papierek na ulicy. Nie wspominajac już o tamtejszej służbie zdrowia.

 • czesio48

  Oceniono 7 razy 3

  Jak mają mieć takie przemiany jak u nas to lepiej niech nic nie zmieniają. Przynjmniej mają darmową służbę zdrowia a cezura jest oficjalna.

 • 24u

  Oceniono 4 razy 2

  Zaskakujaca wiadomosc-nikt sie tego nie spodziewal.

 • kamilbielany

  Oceniono 3 razy -1

  Chyba wolałbym "wegetację" w Ciepełku i pięknych krajobrazach niż siedzenie tutaj....... ;/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje