Afganistan: polski wywiad odnalazł 12,5 tony materiału wybuchowego

24.02.2013 15:37
Worki z saletrą amonową znalezione podczas podobnej akcji polskich żołnierzy

Worki z saletrą amonową znalezione podczas podobnej akcji polskich żołnierzy (Fot. PKW Afganistan)

12,5 tony saletry amonowej, z której można zrobić ok. 350 improwizowanych ładunków wybuchowych odnalazł polski wywiad wojskowy w Ghazni - poinformował dziś oficer sekcji informacyjno-prasowej XII zmiany PKW kpt. Marcel Podhorodecki.
Przejęcie ładunków było możliwe dzięki współpracy polskiego wywiadu z afgańską policją w wyniku monitorowania tras przerzutowych materiałów niebezpiecznych z Pakistanu do Afganistanu. Został przechwycony, największy w historii polskiej misji w Afganistanie, przemyt półproduktu do tworzenia improwizowanych ładunków wybuchowych.

Saletra była umieszczona w dwóch ciężarówkach. Akcję przejęcia ładunku zabezpieczali żołnierze Zgrupowania Bojowego XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

Posiadanie saletry amonowej w Afganistanie jest zabronione prawem. Produkt jest wykorzystywany przez rebeliantów do produkcji improwizowanych ładunków wybuchowych IED.

Niektóre IED - zwane "śpiochami" - na odpalenie czekają nawet tygodniami. Ich produkcja nie tylko nie wymaga wielkich umiejętności, ale nawet nie jest zbyt droga. Saletrę lokalni producenci ładunków wybuchowych mieszają z ropą naftową lub ze sproszkowanym aluminium, dającym srebrny kolor.

Zobacz także
Komentarze (105)
Zaloguj się
 • jacmenos

  0

  ale z ciebie tępy nieuk ! w artykule nie ma błędów . nie udawaj mądrego jak nie masz podstawowej wiedzy .
  Co do saletry - zamiast się wymądrzać - poczytaj .

 • hiszpan25

  0

  saletra amonowa nie jest materialem wybuchowym sama w sobie... to zwykly nawoz... czym tu sie chwalic?

 • topiramax

  0

  A o śladach brzozy nic nie wspomnieli?

 • maaac

  Oceniono 3 razy -3

  Zawsze się zastanawiałem skąd ZSRR brał tylu wariatów zafascynowanych "krajem robotników". Dalej nie wiem choć mogę ich dziś na co dzień obserwować jak plują na USA na forum. Plują nie za konkretne decyzje co i ja robię ale za "całokształt" jak kiedyś "młodzi gniewni" na pochodach przeciwko "amerykańskiemu imperializmowi".

 • w.kropa

  Oceniono 4 razy 2

  Jeszcze jeden wielki sukces PKW i ich soiusznikow, chociaz to nie az taki jak w ostatnim polroczu 2012, gdy w Afganistanie zginelo ponad 300 kobiet i dziewczynek w roznym wieku .

 • reality_show

  Oceniono 3 razy 3

  Polski wywiad ODNALAZŁ. Skoro tak to niech redakcja napisze dlaczego polski wywiad zgubił 2,5 tony nawozów sztucznych. Czyżby potrzebował do uprawy marychy.

 • o.666

  Oceniono 3 razy 3

  .

  potrzebny jest wywiad wojskowy zeby sprawdzic co wiezie ciezarowka? szeregowy Marucha nie wystarczy?

  .

 • kharper

  Oceniono 2 razy 2

  GWedahtury piszom debilizmy pod Piekna 12, a wstyd mi za was sloiki wyborcze

 • newyorker77

  Oceniono 6 razy 4

  gazeto, nie rob sciemy i nie wciskaj ludziom kitu, co jest twoim ulubionym i naczelnym zajeciem. Saletra amonowa jest nawozem - vide Vikipedia. Co powiedziec o polskich rolnikach, u ktorych na przedwiosniu w stodolach stosy workow wlasnie z saletra??? napuscisz ABW?, a moze CBS??, a moze posterunkowego z gminy?? Nie osmieszaj sie i nie rob sensacji. Nie trzeba bylo pchac sie do Afganistanu. Gdzie wtenczas bylas???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje