Benedykt XVI ostatni raz w oknie papieskim: "Pan wzywa mnie, bym wszedł na górę"

24.02.2013 12:30
Plac Świętego Piotra

Plac Świętego Piotra (Fot. MAX ROSSI Reuters)

Ponad 100 tysięcy osób zgromadziło się w południe na Placu świętego Piotra na ostatnim spotkaniu z Benedyktem XVI na modlitwie Anioł Pański przed jego abdykacją. Papieża żegnali muzyką i okrzykami wierni z wielu krajów.
Benedykt XVI zapewnił, że ustąpienie z urzędu nie oznacza porzucenia Kościoła. W rozważaniach poprzedzających modlitwę powiedział: - Pan wzywa mnie, bym wszedł na górę i poświęcić się jeszcze bardziej modlitwie i rozmyślaniom. Ale to nie oznacza porzucenia Kościoła, a jeśli Bóg mnie o to prosi, to dlatego, żebym mógł dalej mu służyć z tym samym oddaniem i tą samą miłością, z jaką czyniłem to dotąd, ale w sposób bardziej dostosowany do mojego wieku i moich sił - mówił Benedykt XVI.

- Ewangelia dzisiejsza prowadzi nas na Górę Tabor, gdzie Chrystus odsłonił wobec uczniów blask swego bóstwa i upewnił, że przez cierpienie i krzyż możemy dojść do chwały zmartwychwstania. Umiejmy dostrzec jego obecność, chwałę i bóstwo w życiu Kościoła, w kontemplacji i w codziennych zdarzeniach. Z serca wam błogosławię - powiedział papież. Zwracając się do wiwatujących wiernych papież podkreślił: - Dziękuję za waszą serdeczność.

Papież dziękuje Polakom

Papież tradycyjnie zwrócił się do Polaków. - Dziękuję wam za pamięć i dowody bliskości, które otrzymuję od was w tych dniach, a szczególnie za modlitwy - mówił Benedykt XVI. Ojciec Święty zachęcał, abyśmy dostrzegali obecność Chrystusa, Jego chwałę i bóstwo w życiu Kościoła, w kontemplacji i w codziennych zdarzeniach. Benedykt XVI po raz ostatni jako papież przewodniczył niedzielnej modlitwie południowej.

Na zakończenie papież powiedział: - Dziękuję, w modlitwie jesteśmy zawsze sobie bliscy. Po tych słowach ze szczelnie wypełnionego Placu świętego Piotra podniósł się donośny okrzyk: "Viva il Papa".

Papież zwrócił się też na Twitterze do wiernych: "W tych doniosłych dniach proszę was o modlitwę za mnie i za Kościół, wierząc jakzawsze w boską Opatrzność". W środę, w przeddzień abdykacji odbędzie się ostatnia audiencja generalna Benedykta XVI.

"Dziękujemy"

Od wczesnych godzin rannych na Placu Świętego Piotra zaczęły się gromadzić tysiące pielgrzymów i turystów w oczekiwaniu na ostatnią modlitwę Anioł Pański z Benedyktem XVI jako papieżem. Po bokach placu ustawiono cztery gigantyczne telebimy. Było wiele transparentów z podziękowaniami i wyrazami przywiązania do papieża Ratzingera. - Zrozumieliśmy Ciebie i będziemy Cię nadal kochać. Dziękujemy! Twoja młodzież! - napisała na swoim transparencie grupa młodych Włochów.

Papież Benedykt XVI ogłosił niespodziewanie, że abdykuje. Wkrótce odbędzie się konklawe, podczas którego zostanie wybrana nowa głowa Kościoła.

Komentarze (124)
Benedykt XVI ostatni raz w oknie papieskim: "Pan wzywa mnie, bym wszedł na górę"
Zaloguj się
 • 24u

  Oceniono 76 razy 50

  B16 abdykowal ze wzgledu na wlasne slabosci, co czyni ten urzad bardziej ludzkim a nie nadprzyrodzonym.

 • blue911

  Oceniono 68 razy 22

  Ciekawe kogo KK teraz wybierze I jaki kierunek wyznaczy dla swojej polityki? Czy sie przebudza brzuchaci kardynalowie I zrozumieja,ze pchaja te instytucje do upadku czy zrobia kilka niezbednych przemian I utrzymaja wiernych przy sobie? Smiem watpic.

 • gold_berg

  Oceniono 32 razy 16

  =====================
  Religia to kaganiec wiary!!!
  …czym innym jest WIARA, a czym innym jest RELIGIA. WIARA wzmacnia, RELIGIA dzieli, jątrzy i jest źródłem podziałów, konfliktów i wojen. Protest wymierzony w zakłamaną religię i zakłamanych duchownych nie jest walką z wiarą. To religie niszczą wiarę.
  Bóg jest w nas! Precz z papieżem na złoconym tronie i biskupami w marmurowych pałacach!...

 • liczdo10

  Oceniono 36 razy 16

  Temat kościelny gromadzi, jak zwykle na tym forum, wielu "znawców".
  Wczoraj pod artykułem o wykładzie Michnika nie było takiej możliwości.

  Nie wierzycie w swoich "znawców" czy boicie się krytyki?

 • spock2

  Oceniono 21 razy 13

  Znaczy że on pogadał sobie z Panem że wie że ten go wzywa?

 • szesnastusynowbenka

  Oceniono 70 razy 10

  prosze o podanie chocby JEDNEJ rzeczy,
  ktora ten szef naciagaczy na zycie wieczne

  zalatwil tak, aby pomoc najubozszym.
  tylko jednej.

  jak na razie to zdzieraja ostatnia koszule z najglupszych
  narodow.
  Polacy na czele pomiedzy innymi Latynosami i Afrykanerami.

 • 104i9

  Oceniono 13 razy 9

  Najlepiej jedź do Afryki i tam pomóż biednym ludziom gdzie umierają z głodu a najlepiej jakbyś posmakował tego ubóstwa to byście klechy zrozumieli że grzeszycie swą pychą,zachłannością,obnoszenie się bogactwem i wiele innych bogactw co jest sprzeczne z nauką Jezusa.Proroctwo się sprawdziło----Fałszywi prorocy!!!

 • miroo

  Oceniono 18 razy 8

  "Pan wzywa mnie, bym..."

  co za bzdura, głupie gadanie i siano w głowie mają ci co na to czas mają i tych głupot słuchają...

 • blue911

  Oceniono 52 razy 8

  Ten Benek to skryty,ale nieglupi gosc. Ma troche zacofane poglady,ale generalnie wie ,ktory klawisz nacisnac zeby rezultat byl wlasciwy. JPII to byl tylko idol telewizyjny. Niestety, oprocz dobrego wrazenia nic wiekszego po sobie nie zostawil ,w sensie dokonan.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje