Benedykt XVI ostatni raz w oknie papieskim: "Pan wzywa mnie, bym wszedł na górę"

24.02.2013 12:30
Plac Świętego Piotra

Plac Świętego Piotra (Fot. MAX ROSSI Reuters)

Ponad 100 tysięcy osób zgromadziło się w południe na Placu świętego Piotra na ostatnim spotkaniu z Benedyktem XVI na modlitwie Anioł Pański przed jego abdykacją. Papieża żegnali muzyką i okrzykami wierni z wielu krajów.
Benedykt XVI zapewnił, że ustąpienie z urzędu nie oznacza porzucenia Kościoła. W rozważaniach poprzedzających modlitwę powiedział: - Pan wzywa mnie, bym wszedł na górę i poświęcić się jeszcze bardziej modlitwie i rozmyślaniom. Ale to nie oznacza porzucenia Kościoła, a jeśli Bóg mnie o to prosi, to dlatego, żebym mógł dalej mu służyć z tym samym oddaniem i tą samą miłością, z jaką czyniłem to dotąd, ale w sposób bardziej dostosowany do mojego wieku i moich sił - mówił Benedykt XVI.

- Ewangelia dzisiejsza prowadzi nas na Górę Tabor, gdzie Chrystus odsłonił wobec uczniów blask swego bóstwa i upewnił, że przez cierpienie i krzyż możemy dojść do chwały zmartwychwstania. Umiejmy dostrzec jego obecność, chwałę i bóstwo w życiu Kościoła, w kontemplacji i w codziennych zdarzeniach. Z serca wam błogosławię - powiedział papież. Zwracając się do wiwatujących wiernych papież podkreślił: - Dziękuję za waszą serdeczność.

Papież dziękuje Polakom

Papież tradycyjnie zwrócił się do Polaków. - Dziękuję wam za pamięć i dowody bliskości, które otrzymuję od was w tych dniach, a szczególnie za modlitwy - mówił Benedykt XVI. Ojciec Święty zachęcał, abyśmy dostrzegali obecność Chrystusa, Jego chwałę i bóstwo w życiu Kościoła, w kontemplacji i w codziennych zdarzeniach. Benedykt XVI po raz ostatni jako papież przewodniczył niedzielnej modlitwie południowej.

Na zakończenie papież powiedział: - Dziękuję, w modlitwie jesteśmy zawsze sobie bliscy. Po tych słowach ze szczelnie wypełnionego Placu świętego Piotra podniósł się donośny okrzyk: "Viva il Papa".

Papież zwrócił się też na Twitterze do wiernych: "W tych doniosłych dniach proszę was o modlitwę za mnie i za Kościół, wierząc jakzawsze w boską Opatrzność". W środę, w przeddzień abdykacji odbędzie się ostatnia audiencja generalna Benedykta XVI.

"Dziękujemy"

Od wczesnych godzin rannych na Placu Świętego Piotra zaczęły się gromadzić tysiące pielgrzymów i turystów w oczekiwaniu na ostatnią modlitwę Anioł Pański z Benedyktem XVI jako papieżem. Po bokach placu ustawiono cztery gigantyczne telebimy. Było wiele transparentów z podziękowaniami i wyrazami przywiązania do papieża Ratzingera. - Zrozumieliśmy Ciebie i będziemy Cię nadal kochać. Dziękujemy! Twoja młodzież! - napisała na swoim transparencie grupa młodych Włochów.

Papież Benedykt XVI ogłosił niespodziewanie, że abdykuje. Wkrótce odbędzie się konklawe, podczas którego zostanie wybrana nowa głowa Kościoła.

Komentarze (124)
Zaloguj się
 • ajakkuba

  0

  Slady calunu prowadza na Balkany. Calun prawie na pewno zostal wykonany w XI-XII wieku przez mnichow zamieszkujacych tereny dzisiejszej Bulgarii albo Turcji jako ikona. Kiedy pokazal sie w zachodniej Europie uznany zostal juz za relikwie. Dziwne, ze zawiniete w calun cialo zamiast pomarszczonego i niewyraznego odbicia z przesunietym wzglednie siebie odbiciem roznych czesci ciala, dalo idealnie symetryczny, az do przesady symertyczny, wizerunek czlowieka. No ale jak ktos chce zeby to bylo cialo Jezusa to to na pewno jest cialo Jezusa. Tu nie liczy sie Nauka tylko wiara.

 • jurus08

  0

  Pan? Jaki "Pan"???
  Ten Pan z greckiej mitologii?

 • markufo1

  0

  ...skoro nie chciałeś się otruć razem z kardynałami to wchodź i zabierz kardynałów ze sobą dla dobra kościoła na świecie oczywiście musi nastąpić koniec WATYKANU...

 • helen60

  0

  Pan Jezus powiedzial przed ukrzyzowaniem w Ewangelii Sw. Jana Rozdz.14 "Niech sie nie trwozy serce wasze; wierzcie w Boga i we mnie wierzcie! W domu Ojca mego wiele jest mieszkan; gdyby bylo inaczej, bylbym wam powiedzial. Ide przygotowac wam miejsce." (6) Ja jestem droga i prawda, i zywot, nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie." Wiec dlaczego w kosciele katolickim ucza nas , ze Maria jest posredniczka? W calym Pismie Swietym pisze, ze tylko Pan Jezus Chrystus , Syn Boga ,jest Posrednikiem i Zbawicielem. Apostol Piotr w Dziejach Apost. rozdz. 4;12 mowi; "I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma zadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez ktore moglibysmy byc zbawieni."

 • helen60

  0

  " Gdzie jest madry? Gdzie jest uczony? Gdzie badacz wieku tego? Czyz Bog nie obrocil w glupstwo madrosci swiata "Skoro bowiem swiat przez madrosc swoja nie poznal Boga w jego Bozej madrosci, przeto upodobalo sie Bogu zbawic wierzacych przez glupie zwiastowanie,.Podczas gdy Zydzi znakow sie domagaja, a Grecy madrosci poszukuja. My zwiastujemy Chrystusa ukrzyzowanego, dla Zydow wprawdzie zgoszenie, a dla pogan glupstwo.".. Bo glupstwo Boze jest medrsze niz ludzie, a slabosc Boza mocniejsza niz ludzie. " List Sw. Pawla do Rzymian roz.1;20-25

 • 104i9

  Oceniono 1 raz -1

  Najsłynniejszy polski jasnowidz Krzysztof Jackowski zapytany o abdykację papieża odpowiedział, że ma zupełnie inne przeczucie. Jego zdaniem Benedykt XVI wie coś o zbliżającej się przyszłości, co sprawiło, ze podjął tak ważną dla całego Kościoła decyzję. 16 lutego 2013 podczas rozmowy telefonicznej podtrzymał także swoją wcześniejszą wizję dotyczącą zbliżającego się światowego konfliktu. „To jest nieuchronne, to nastąpi” – utrzymuje jasnowidz.

 • cxcezar

  0

  Pope song
  www.youtube.com/watch?v=8HzO6s1vCxY

 • cxcezar

  Oceniono 2 razy -2

  Z Bogiem rozmawia a o Smoleńsk nie spyta i nie wyjaśni.Wał jak wszystko co związane z KK

 • ayouseptim

  Oceniono 3 razy -1

  Dlaczego nie powiedział, który pan, ponieważ z Panem Bogiem to ten człowiek nie ma nic wspólnego, gdyż jest jego wrogiem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje