Namibia: zakaz noszenia krótkich spódniczek. Kobiety wściekłe, protestują. "Aresztujcie gwałcicieli, nie fashionistki" [WIDEO]

Namibia to afrykański kraj, w którym jest bardzo wysoki wskaźnik przestępstw seksualnych, w tym brutalnych gwałtów

Namibia to afrykański kraj, w którym jest bardzo wysoki wskaźnik przestępstw seksualnych, w tym brutalnych gwałtów (Fot. za YouTube.com)

Setki kobiet wyszły na ulice Windhuk, stolicy Namibii. Protestują przeciwko zakazowi noszenia minispódniczek. Za pokazywanie nóg grozi areszt. Zakaz ma pomóc w walce z plagą przemocy seksualnej - w tym kolosalnej liczbie gwałtów.


Kilkaset kobiet (oraz kilku mężczyzn) w minispódniczkach zgromadziło się w piątek, w centrum Windhuk, by zaprotestować przeciw niedawno wprowadzonemu zakazowi noszenia krótkich spódnic. "Aresztujcie gwałcicieli, nie fashionistki" i "Jak śmiecie zmniejszać moją wolność" - widniało na transparentach.

Za kratki za mini

Za eksponowanie nóg kobietom grozi areszt. I nie jest to martwy przepis - w Rundu, jednym z miast Namibii, w grudniu za "niestosowny strój" aresztowano 40 kobiet. Organizatorki protestu, członkinie organizacji Women in Solidarity, są oburzone, bo nowe zasady łamią konstytucję.

Kobiety prowokują

Zakaz noszenia krótkich spódniczek ma pomóc walczyć z plagą gwałtów. Namibia boryka się z bardzo wysokim wskaźnikiem przestępstw o charakterze seksualnym - kobiety często padają ofiarami brutalnych ataków. W 2012 roku w wyniku obrażeń związanych z gwałtami zmarło 38 kobiet. Policja uważa, że kobiety, które noszą krótkie spódniczki, prowokują mężczyzn. - Kobieta nie może spacerować po mieście, jeśli widać jej pośladki - uważa Sebastian Ndeitunga, szef policji. - Nie chcemy narzucać ludziom, jak się mają ubierać, ale moda nie powinna być usprawiedliwieniem zachowania niezgodnego z naszą tradycją - dodał.

Organizatorki manifestacji uważają jednak, że wprowadzenie restrykcyjnego prawa to atak na wolność jednostki i że kobiet nie można winić za gwałty.

Zobacz także
 • Janusz Palikot w Sejmie Palikot znów o gwałcie i Nowickiej: To było banalne. Ale dziennikarze nie znają Freuda
 • Pięcioletnia Lama - dziecko zmarło w wyniku ciężkich obrażeń po gwałcie Wściekłość w Arabii Saudyjskiej. Niski wyrok dla gwałciciela 5-letniej córki
Komentarze (205)
Namibia: zakaz noszenia krótkich spódniczek. Kobiety wściekłe, protestują. "Aresztujcie gwałcicieli, nie fashionistki" [WIDEO]
Zaloguj się
 • kierkaz

  Oceniono 295 razy 245

  Wielu Sędziów i prokuratorów w Polsce jest podobnego zdania. Zgwałcono bo prowokowała. To jest chore myślenie. Wrócimy do blaszanych pasów cnoty.

 • ciotka_ltd

  Oceniono 202 razy 186

  Taaa... Prowokuja... Jesli gwalciciel chce zgwalcic, to sobie i babke z dlugiej kiecki czy spodni odpakuje.

 • olena.s

  Oceniono 146 razy 140

  Jasne, jasne, niech sobie pogadają z Egipcjankami, którym jakoś abaje, hidżaby i nikaby słabo pomagają.

  katar1.blox.pl/html

 • viaac

  Oceniono 146 razy 122

  "Nie chcemy narzucać ludziom, jak się mają ubierać, ale moda nie powinna być usprawiedliwieniem zachowania niezgodnego z naszą tradycją"

  Widać z tego, że powoływanie się na tradycję celem zakazania komuś czegokolwiek to taka międzynarodowa moda właśnie. I jakie eleganckie rozwiązanie problemu gwałtów! Przecież to nie wina faceta, że postępuje zgodnie ze swoim instynktem.
  Chociaż...
  Tygrysy, wilki czy inne drapieżniki, jak zbyt się rozzuchwalą, idą na odstrzał.
  Może by tak spróbować, hmm?

 • loleuszbol

  Oceniono 85 razy 79

  "Nie chcemy narzucać ludziom, jak się mają ubierać, ale moda nie powinna być usprawiedliwieniem zachowania niezgodnego z naszą tradycją"
  TRADYCJA? Chyba tradycją na tej szerokości geograficznej było chodzenie nago, bądź w skromnym odzieniu umożliwiającym przenoszenie dzieci, towarów, broni na polowania.
  Tradycja...

 • mafiapuczajewa

  Oceniono 72 razy 54

  no to podobny klimat jak z posłem godsonem z nigerii

 • wilku93wwww

  Oceniono 71 razy 31

  A już się przestraszyłem że w Polsce.. Kurdę na co ja bym patrzył gdyby do tego doszło:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje