Kardynał oskarżony o "niestosowne zachowanie" w stosunku do młodych księży. Domagają się jego ustąpienia

24.02.2013 07:41
Kardynał Keith Patrick O'Brien

Kardynał Keith Patrick O'Brien (Fot. Scott Campbell AP)

Prymas Szkocji kardynał Keith O'Brien został oskarżony o ?niestosowne zachowanie" wobec czterech młodych księży, którzy poskarżyli się nuncjuszowi papieskiemu w Wielkiej Brytanii - donosi tygodnik "Observer". Jedna ze skarg sięga lat 80.
Według gazety skargi wpłynęły do nuncjusza Antonio Menniniego jeszcze przed ogłoszeniem rezygnacji przez Benedykta XVI. W Watykanie miały wzbudzić konsternację. Trzej praktykujący księża i czwarty, który przed laty wystąpił ze stanu duchownego, domagają się natychmiastowego ustąpienia 74-letniego hierarchy, który ich zdaniem nie powinien uczestniczyć w papieskim konklawe.

Księża zarzucają, że kardynał wykorzystywał władzę nad nimi. Do "niestosownych zachowań" (nie sprecyzowano, co to oznacza) miało dochodzić po wieczornych modłach.

Sekretariat kardynała O'Briena wydał oświadczenie, w którym odciął się od zarzutów i stwierdził, że zwrócił się o opinię do prawników. O'Brien jest arcybiskupem St Andrews i Edynburga od 1985 r. Kapelusz kardynalski otrzymał od Jana Pawła II w 2003 r. Przewodniczy też konferencji biskupów katolickich Szkocji, gdzie katolików jest ok. 850 tys. (18 proc. ogółu ludności).

Urodzony w Irlandii Płn. hierarcha w ub.r. zrzekł się niektórych ze swych funkcji ze względu na zaawansowany wiek. W najbliższym miesiącu ma odejść na emeryturę.

W 2010 r. kardynał O'Brien był gospodarzem wizyty Benedykta XVI w Szkocji. Ostatnio zdecydowanie krytykował ideę małżeństw homoseksualnych jako niemoralną. Jest też przeciwnikiem adopcji dzieci przez pary homoseksualne.

Najnowsze informacje