Berlusconi złamał ciszę wyborczą. "Sądownictwo to groźniejsza mafia od sycylijskiej"

23.02.2013 22:22
Silvio Berlusconi na wiecu swojej partii 25 stycznia w Rzymie

Silvio Berlusconi na wiecu swojej partii 25 stycznia w Rzymie (Fot. MAX ROSSI REUTERS)

- U nas sądownictwo jest groźniejszą mafią od mafii sycylijskiej - powiedział dziś były premier Włoch, przywódca centroprawicy Silvio Berlusconi. Polityk złamał tym samym ciszę wyborczą przed rozpoczynającymi się w niedzielę wyborami parlamentarnymi.
To nie pierwszy raz, kiedy ten kontrowersyjny włoski polityk, uwikłany w procesy sądowe, zaatakował wymiar sprawiedliwości, porównując go do mafii. Podczas konferencji prasowej w ośrodku należącego do niego klubu piłkarskiego AC Milan koło Mediolanu Berlusconi powiedział: "U nas sądownictwo jest groźniejszą mafią od mafii sycylijskiej".

- W Europie rozpuszczono wiadomość o tym, że jestem wyśmiewany, bo tu we Włoszech zostałem zaatakowany sprawą bunga bunga, która jest operacją mistyfikacji i zniesławienia, nietrzymającą się faktów - powiedział Berlusconi. Odniósł się w ten sposób do sprawy rozwiązłych przyjęć w jego rezydencji, która zakończyła się procesem i oskarżeniem o korzystanie z prostytucji nieletnich.

"Monti zawsze klękał przed panią Merkel"

- Ze 150 tysięcy podsłuchów telefonicznych nie wyniknęło żadne przestępstwo z mojej strony, a sędziowie kontynuują procesy, relacjonowane przez wszystkie gazety za granicą, gdzie sądownictwo jest rzeczą poważną - mówił były premier w ośrodku Milanello.

W ostrych słowach skrytykował również polityków w Europie - z kanclerz Angelą Merkel na czele - którzy jego zdaniem dokładają starań, by odsunąć go od polityki i władzy. - Znaleźli Mario Montiego, który zawsze był uczynny i klękał w obliczu próśb pani Merkel, a teraz jest jej przykro, że go straci - dodał Silvio Berlusconi. Oświadczył następnie, że jest w stanie "zjednoczyć wszystkie kraje przeciwko Niemcom - hegemonom, którzy są egoistami i dominują, by samemu się wzbogacić".

- Europa myśli nielogicznie, jestem uważany za wroga Europy, ale ja jestem większym euroentuzjastą niż wszyscy pozostali - zapewnił. Zwracając się do dziennikarki z Grecji, lider centroprawicy wyraził opinię, że sytuacja w jej kraju to wina Unii Europejskiej, która nie udzieliła w porę pomocy, ale za to narzuciła "szalone zasady".

W niedzielę rano rozpoczynają się we Włoszech dwudniowe wybory parlamentarne. Potrwają do poniedziałku, do godziny 15.

Zobacz także
Komentarze (92)
Berlusconi złamał ciszę wyborczą. "Sądownictwo to groźniejsza mafia od sycylijskiej"
Zaloguj się
 • fendi555

  Oceniono 47 razy 27

  a pinokiowi nos nie rośnie jak kłamie?

 • yarrrr

  Oceniono 42 razy 26

  Berlusconi to clown i populista, który wywraca Włochy do góry nogami. Chce darmochy, rozkradania i nieróbstwa. Sieje chaos wewnętrzny i niechęć do EU.
  Dzisiejsze władze Unii nie są takie złe, z Merkel na czele. Ci ludzie nie tworzą jeszcze żadnego reżimu, jak niektórzy tu wypisują. Gorsi mogą być ci, którzy nastąpią po nich. Zobaczymy, czy tzw. Nowy Porządek Świata rzeczywiście jest planowany. A póki co, jedyne co tak naprawdę możemy zrobić, to: pozytywnie myśleć i wierzyć, działać, pracować lokalnie, zwłaszcza nad sobą, żyć zdrowo i nie zadłużać się ponad miarę (to wspomaga chory system).

 • chi_neng1

  Oceniono 32 razy 20

  Circus z clownem Berlusconi zaczal objezdzac ponownie Wlochy...., a moze niebawem swiat.

  Pod plaszczykiem polityka kryje sie mafiaboss, ktoremu nie wystarcza ta pozycja w jego wlasnym kraju, on siega wyzej.
  Nasz rodzimy megaloman, ten od warcholsko-wolskiej, powinien tylko podszkolic sie jako mafiaboss, bo ten drugi - torunski juz mu dorownal na tej plaszczyznie.
  Cala trojka walczy jednak na polu politycznym by poszerzyc swoje horyzonty wladzy i dzialania.

  Krotka prywatna refleksja na temat megalomanii.
  Tym naszym polskim brakuje jeszcze bunga-bunga popularnosc, ale moze nadrobia do wyborow :).

 • fajny_pipek

  Oceniono 37 razy 17

  grzywka pierwsza klasa...

 • rts44

  Oceniono 31 razy 11

  temu błaznowi wszystko uchodzi jak naszemu kaczorowi!Im wszystko wolno!!Mogą kłamać ile wejdzie i włos z głowy im nie spadnie!To taka wspólna tradycja i Polski i Włoch

 • czerwoneoczykoguta

  Oceniono 27 razy 7

  wracaj! będą jaja :)

 • 24u

  Oceniono 63 razy 7

  Pod plaszczykiem skandalisty,kryje sie wytrawny polityk.

 • plorg

  Oceniono 12 razy 6

  "Polityk złamał tym samym ciszę wyborczą ... Podczas konferencji prasowej w ..."

  Hola hola, czy dziennikarze nie mieli w tym swojego współudziału?
  Jakby nie podali jego słów do wiadomości, to żadna "cisza" nie zostałaby przerwana.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje