"Sławny rosyjski aktor" Gerard Depardieu chce otworzyć restaurację w Rosji

23.02.2013 21:42
Gerard Depardieu pokazuje paszport z pieczątką zezwalającą na zameldowanie

Gerard Depardieu pokazuje paszport z pieczątką zezwalającą na zameldowanie (Fot. STRINGER/RUSSIA REUTERS)

Gerard Depardieu, który oficjalnie zameldował się dziś w swojej nowej ojczyźnie, Rosji, zamierza otworzyć tam restaurację. Ma ona powstać w Sarańsku, przy ulicy Demokratycznej, gdzie aktor jest zameldowany.
W sobotę w teatrze w Sarańsku, stolicy republiki Mordwy, około 650 km na południe od Moskwy, odbyła się uroczystość, podczas której gwiazdor francuskiego kina został tam zameldowany i otrzymał pieczątkę w nowym paszporcie. Oficjalnie mieszka on teraz na ulicy Demokratycznej 1 w domu Nikołaja Borodaczewa, szefa rosyjskiego archiwum filmowego.

- Dla mnie zameldowanie tu nie jest tylko formalnością. Zamierzam tu często bywać - powiedział po uroczystości Depardieu, dodając, że chce otworzyć restaurację, do której pracujący ludzie będą mogli wpaść coś przekąsić.

Zamieszka jednak gdzieś indziej?

Jednak według doniesień rosyjskich mediów uchodźca podatkowy będzie przede wszystkim mieszkał we wsi Biełyje Stołby pod Moskwą. Depardieu, który również w swojej nowej ojczyźnie pragnie uchodzić za znawcę kuchni, ma już kilka restauracji w rodzimej Francji.

- Wszystkim powtarzam, że Rosja jest otwartym krajem z wspaniałymi tradycjami i bogatą kulturą - podkreśla Depardieu. - Aby móc sobie wyrobić zdanie, trzeba tu być i nie można powtarzać przestarzałych uprzedzeń - dodaje.

Nauczy się rosyjskiego?

Aktor, który niedawno otrzymał rosyjskie obywatelstwo z rąk prezydenta Rosji Władimira Putina, po raz kolejny obiecał nauczyć się rosyjskiego. Najpierw chce jednak dobrze poznać kraj i ludzi. Według informacji rosyjskich mediów aktor, znany m.in. z roli Obeliksa w serii filmów opartych na popularnym francuskim komiksie, chciałby też zapolować w Mordwie na dziki.

Depardieu we Francji zarzuca się, że opuścił ojczyznę, by nie płacić 75-procentowego podatku dla bardzo zamożnych. Prezydent Putin, który nazwał go swoim przyjacielem, na początku roku wydał dekret nadający aktorowi rosyjskie obywatelstwo.

Zobacz także
Komentarze (109)
"Sławny rosyjski aktor" Gerard Depardieu chce otworzyć restaurację w Rosji
Zaloguj się
 • zigzaur

  Oceniono 145 razy 67

  Niech otwiera. Wkrótce dowie się, czy w Rosji płaci się tylko liniowy podatek dochodowy.
  Retard Retardieu.

 • single_malt

  Oceniono 76 razy 52

  Depardieu to swietny aktor, kabotyn i stary pijak.
  O jakiej mafii i haraczu tu bredzicie ? Putin to nie jelop Kaczynski ani delikatny Tusk.
  czy myslicie naiwne ludki ze prezydent Rosji i jednoczesnie wlasciciel 40 miliardow dolarow nie potrafi ochronic waznych znajomych i przyjaciol ?

 • darek183

  Oceniono 125 razy 33

  Jak zapłaci zaraz mafii rosyjskiej jej specjalne podatki to się okaże, że we Francji 75% to było na prawdę mało. Śmieszny gość. W sumie to mi go żal. Ale to typowa głupota ludzi z zachodu. Kiedyś wielu Brytyjczyków popierało socjalizm w Rosji. Dopóki nie przyjechali i nie zobaczyli na własnej skórze jak wyglądają obozy pracy, łapówkarstwo, mafie itp. Wtedy przejrzeli na oczy ale moda trwała kilkadziesiąt lat.

 • kola

  Oceniono 49 razy 17

  Brawo Gierard Depardiejew, niech się Europa dowie, jak okradani są jej obywatele; może jeden z drugim matoł przejrzy na oczy.

 • xswedc

  Oceniono 40 razy 16

  To, co zrobił Depardieu, to krzyczący protest przeciwko głupocie, populizmowi i braku kompetencji. Protest, na tyle spektakularny, że odbił się szerokim echem na całym świecie. Takie akty desperacji mają na celu pobudzenie do pracy kilku nieaktywnych komórek mózgowych u osób z natury niemyślących. To była świadoma i przemyślana obywatelska forma nacisku na prezydenta Francji. Czy skuteczna? Czas pokaże.

 • wessling

  Oceniono 104 razy 14

  Gerard Depardieu mógł zasiąść w panteonie gwiazd, obok Jeana Gabina, Yvesa Montanda i Fernandela.
  Po tym co zrobił na zawsze pozostanie wzorcem durnia, który do reszty skołowaciał na stare lata.
  Tak sobie życie spaprać w samej końcówce ...
  W każdym razie miejsce w historii Francji ma zapewnione.

 • 2-julita

  Oceniono 21 razy 9

  i dobrze zrobił , tu nie zabiorą mu połowę tego co zarobił
  nie dajci się okradać

 • supertlumacz

  Oceniono 35 razy 9

  Bzdur zawistników z gminy PAP nie będę komentował.

  O zakładaniu restauracji GD tylko wspomniał jako komplement dla naturalnych warzyw i owoców w Rosji, podobnie jak o możliwości ożenku z jakąś ładną Rosjanką www.vesti.ru/only_video.html?vid=488236 czuje się swobodnie i nie przejmuje się tym że koszula wychodzi mu ze spodni…
  Natomiast wcześniej GD obejrzał Teatr Balszoj w Moskwie w towarzystwie ministra kultury i dyrektora generalnego. Z ministrem rozmawiał na temat serii ekranizacji dzieł klasyków rosyjskich.
  Jest zafascynowany literaturą rosyjską.www.vesti.ru/only_video.html?vid=487987

  Oczywiście, w tych ekranizacjach miałby grać główne role. Być może dlatego pożądana byłaby choć słaba znajomość rosyjskiego. No bo chyba nie do obsługiwania klientów w tanich masowych restauracjach, polskie zawistne barany…

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje