"Sławny rosyjski aktor" Gerard Depardieu chce otworzyć restaurację w Rosji

23.02.2013 21:42
Gerard Depardieu pokazuje paszport z pieczątką zezwalającą na zameldowanie

Gerard Depardieu pokazuje paszport z pieczątką zezwalającą na zameldowanie (Fot. STRINGER/RUSSIA REUTERS)

Gerard Depardieu, który oficjalnie zameldował się dziś w swojej nowej ojczyźnie, Rosji, zamierza otworzyć tam restaurację. Ma ona powstać w Sarańsku, przy ulicy Demokratycznej, gdzie aktor jest zameldowany.
W sobotę w teatrze w Sarańsku, stolicy republiki Mordwy, około 650 km na południe od Moskwy, odbyła się uroczystość, podczas której gwiazdor francuskiego kina został tam zameldowany i otrzymał pieczątkę w nowym paszporcie. Oficjalnie mieszka on teraz na ulicy Demokratycznej 1 w domu Nikołaja Borodaczewa, szefa rosyjskiego archiwum filmowego.

- Dla mnie zameldowanie tu nie jest tylko formalnością. Zamierzam tu często bywać - powiedział po uroczystości Depardieu, dodając, że chce otworzyć restaurację, do której pracujący ludzie będą mogli wpaść coś przekąsić.

Zamieszka jednak gdzieś indziej?

Jednak według doniesień rosyjskich mediów uchodźca podatkowy będzie przede wszystkim mieszkał we wsi Biełyje Stołby pod Moskwą. Depardieu, który również w swojej nowej ojczyźnie pragnie uchodzić za znawcę kuchni, ma już kilka restauracji w rodzimej Francji.

- Wszystkim powtarzam, że Rosja jest otwartym krajem z wspaniałymi tradycjami i bogatą kulturą - podkreśla Depardieu. - Aby móc sobie wyrobić zdanie, trzeba tu być i nie można powtarzać przestarzałych uprzedzeń - dodaje.

Nauczy się rosyjskiego?

Aktor, który niedawno otrzymał rosyjskie obywatelstwo z rąk prezydenta Rosji Władimira Putina, po raz kolejny obiecał nauczyć się rosyjskiego. Najpierw chce jednak dobrze poznać kraj i ludzi. Według informacji rosyjskich mediów aktor, znany m.in. z roli Obeliksa w serii filmów opartych na popularnym francuskim komiksie, chciałby też zapolować w Mordwie na dziki.

Depardieu we Francji zarzuca się, że opuścił ojczyznę, by nie płacić 75-procentowego podatku dla bardzo zamożnych. Prezydent Putin, który nazwał go swoim przyjacielem, na początku roku wydał dekret nadający aktorowi rosyjskie obywatelstwo.

Zobacz także
Komentarze (109)
Zaloguj się
 • maksimum

  Oceniono 1 raz 1

  Ze swoim nalogiem alkoholowym pasuje do Rosji jak ulal.

 • ya-nek

  Oceniono 1 raz 1

  Niedługo po otwarciu chłopaki zaproponują mu ochronę... Żeby tylko inne, zawiedzione chłopaki łba mu nie urżnęli. Szkoda byłoby tak "wielkiego" aktora.

 • supertlumacz

  Oceniono 4 razy -2

  Najwiecej oglądam telewizji rosyjskiej, a więc wasze komentarze przeglądam tylko dla humoru.
  Zdumiewa mnie najniższy w Europie poziom wiedzy o Federacji Rosyjskiej. Polacy mylą nawet ukraińską biedę z rosyjskim dobrobytem. Choć mam polski paszport, dużo podróżuję to egzotycznych krajów wypoczynkowych, przede wszystkim Egipt, Tunezja, Turcja, rzadziej Chiny, Tajlandia, Singapur...Wszędzie tam liczba Rosjan turystów jako odsetek obywateli Rosji jest wyższa albo przynajmniej porównywalna z odsetkiem najbogatszych krajów świata takich jak Niemcy, Japonia,, UK, francja , Włochy... Ponieważ do tego FR jest najludniejszym z tych krajów, to liczba rosyjskich turystów jest zdecydowanie najwyższa....

  Nie tylko turystyka...Spożycie mięsa na głowę z uwzględnieniem jakości - więcej ryb, wolowiny, baraniny, mniej drobiu i wieprzowiny - jest tam również DUŻO wyższe niż w Polsce.

 • hare-hare

  0

  a czemu nie chciał na zieloną wyspe,przecież tu jest lepiej(nie mowić)

 • supertlumacz

  Oceniono 2 razy 2

  Camille Claudel − francuski film biograficzny z 1988 roku w reżyserii Bruno Nuyttena. Scenariusz filmu oparto o książkę autorstwa Reine-Marie Paris, która jest prawnuczką brata głównej bohaterki filmu. Obraz opowiada historię życia i miłości dwójki wybitnych rzeźbiarzy francuskich Camille Claudel i Auguste Rodina.
  Obsada
  Isabelle Adjani − Camille Claudel
  Gérard Depardieu − Auguste Rodin

  Tytuł rosyjski: Камилла Клодель
  Za darmo po rosyjsku:
  my-hit.ru/film/17264/online
  GD jest ucharakteryzowany na starszego niż był w istocie, ale to zawsze ćwierć wieku temu…

 • ulanzalasem

  Oceniono 3 razy -1

  Jedno jest dziwne skoro z niego taki komunista/socjalista to dlaczego nie wyjechał w czasach ZSRR ? Dlaczego nie robił kariery w Rosji w latach 60...60...80..czy nawet 90 ? Bo miałby pewnie jako aktor działający wyłącznie w Rosji 1/10 swojego majątku...chyba, że działałby też na zachodzie ;) Podatek był komiczny, wręcz szalony i to było pewne że nie przejdzie, ale on nie chciał czekać to był tylko pretekst...
  Co do samych podatków to proponuję mniejsze, ale równe i wtedy nikt bogaty, żadna korporacja nie ma prawa nie zapłacić, wpisać sobie czegoś w odpisy, pseudo straty, działać w UE z Luksemburga, Cypru. Działasz we Francji ? To od tego co tam wypracujesz płacisz lokalny podatek, działasz w Niemczech, Polsce, Danii, Szwecji ? Wszędzie płacisz wg lokalnej stawki, a nie wg stawki z księstewka czy wysepki.

 • stachkaz47

  Oceniono 3 razy -1

  Szkoda że tak późno.
  Długo tą wolnością się nie nacieszy.
  Ciekawe czy z rosyjskiej służby zdrowia będzie korzystał?
  Jest bogaty -jest wolny.

 • 104i9

  Oceniono 5 razy 3

  Jest wolnym człowiekiem i może robić co chce i gdzie..Facet ma jaja nie tak jak inni ,nie da się więcej okradać przez pazerne państwo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje