Turcja szybciej wstąpi do Unii Europejskiej? Merkel chce przyspieszenia rozmów

23.02.2013 19:16
Premier Turcji Tayip Recep Erdogan i kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Premier Turcji Tayip Recep Erdogan i kanclerz Niemiec Angela Merkel. (Fot. TOBIAS SCHWARZ REUTERS)

- Jestem za otwarciem nowego rozdziału w negocjacjach Turcji z UE tak, abyśmy mogli posunąć się o krok do przodu - powiedziała kanclerz Niemiec. Dodała, że jest potrzeba otwarcia nowego rozdziału w negocjacjach z Ankarą. Jutro Angela Merkel rozpoczyna wizytę w tym kraju.
W skierowanym do obywateli Niemiec cotygodniowym przesłaniu wideo Merkel powiedziała dziś, że zgodziła się - pomimo sceptycznego podejścia - na kontynuowanie rozmów, które obecnie utknęły w martwym punkcie. - Jestem za otwarciem nowego rozdziału w tych negocjacjach, tak, abyśmy mogli posunąć się o krok do przodu - oświadczyła. Zastrzegła jednak, że wynik negocjacji jest sprawą otwartą.

Merkel zauważyła, że ze względu na dużą liczbę mieszkających w Niemczech osób o tureckich korzeniach Niemcy i Turcja są ze sobą w szczególny sposób związane. Dodała, że życzy sobie, by szczególnie między młodzieżą niemiecką i turecką panowało lepsze zrozumienie.

"Może być tak, że nam będzie bardziej zależało na Turcji niż Turcji na nas"

Z kolei minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle ostrzegł kraje UE, że jeśli przegapią dogodny moment, może nadejść taki czas, że "to Europa będzie bardziej zainteresowana Turcją niż Turcja Europą". Problem tureckiego członkostwa w UE będzie aktualny nie dziś, lecz dopiero na końcu procesu negocjacyjnego - powiedział Westerwelle dziennikowi "Passauer Neue Presse". Dodał, że w negocjacje trzeba "tchnąć nowe życie", i zaznaczył, że z Turcją należy postępować "fair i z szacunkiem".

Merkel jutro udaje się z wizytą do Turcji. W poniedziałek ma rozmawiać o wejściu Turcji do UE z tureckim premierem Recepem Tayyipem Erdoganem. W ciągu rozpoczętych osiem lat temu negocjacji Turcji z UE dotychczas udało się otworzyć 13 z 35 rozdziałów negocjacyjnych. Tylko jeden - nauka i badania naukowe - został zamknięty.

Jak twierdzą niemieckie źródła rządowe, istnieje możliwość podjęcia rozmów w dwóch nowych obszarach - polityce regionalnej oraz polityce gospodarczej i walutowej. Od 2010 roku rozmowy praktycznie ustały.

Turcja w UE? Opinia publiczna jest podzielona

Negocjacje między UE i Turcją rozpoczęły się na jesieni 2005 roku, 18 lat po złożeniu przez Ankarę wniosku o przyjęcie. Niemiecka opinia publiczna jest w kwestii przyjęcia Turcji do UE bardzo podzielona. Szczególnie dużo zastrzeżeń mają rządzące obecnie partie chadeckie CDU i CSU, preferujące dotychczas "uprzywilejowane partnerstwo" Turcji we wspólnocie zamiast jej pełnego członkostwa.

Duże zamieszanie w szeregach własnej partii CDU wywołał niedawno unijny komisarz ds. energii Guenther Oettinger, który ostro skrytykował niemiecką politykę wobec Turcji. - Mogę się założyć, że niemiecki kanclerz pewnego dnia w przyszłym dziesięcioleciu razem ze swoim kolegą z Paryża będą na kolanach czołgać się do Ankary i prosić Turków: przyjaciele, chodźcie do nas - powiedział Oettinger, cytowany przez dziennik "Bild".

Zobacz także
Komentarze (153)
Turcja szybciej wstąpi do Unii Europejskiej? Merkel chce przyspieszenia rozmów
Zaloguj się
 • tojestklamstwo

  Oceniono 140 razy 124

  Niebawem wybory w Niemczech. Czyżby chodziło o głosy tureckiej mniejszości?

 • fakitol

  Oceniono 207 razy 97

  Tak jest. Liberalna Europa domaga się przyspieszonej islamizacji.

  Żebyście tylko nie żałowali.

  Jan III Sobieski, gdzie jesteś żołnierzu ?

 • guantanamo_all_inclusive

  Oceniono 83 razy 47

  No proszę, Makrela chyba chce przejśc w trybie przyszpieszonym na islam. Bismarck wiruje w grobie z prędkością wirówki z zakładów wzbogacania uranu

 • wedrowieczdaleka

  Oceniono 104 razy 42

  Turcja byla jedynym krajem ktory nie uznal rozbiorow Polski. Pamiteajmy o tym.

 • miroo

  Oceniono 119 razy 27

  Turcję - Azję (tylko 3% Turcji leży w Europie), z tępą kulturą opartą na dzikiej przemocy i mocno religijny kraj przyjmować do UE?
  To szaleństwo...

  po pierwsze Europa powinna zlikwidować wszystkie religie bo są z nimi ciągłe problemy, po drugie powinna wywalić beże, po trzecie w żadnym wypadku nie przyjmować dzikusów...

 • blondyn-3

  Oceniono 40 razy 24

  widze ze jeszcze im malo brodatych

 • plpolak

  Oceniono 69 razy 21

  Podstawowy warunek to konwersja na chrześcijaństwo i sieć biskupstw w Turcji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje