Turcja szybciej wstąpi do Unii Europejskiej? Merkel chce przyspieszenia rozmów

23.02.2013 19:16
Premier Turcji Tayip Recep Erdogan i kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Premier Turcji Tayip Recep Erdogan i kanclerz Niemiec Angela Merkel. (Fot. TOBIAS SCHWARZ REUTERS)

- Jestem za otwarciem nowego rozdziału w negocjacjach Turcji z UE tak, abyśmy mogli posunąć się o krok do przodu - powiedziała kanclerz Niemiec. Dodała, że jest potrzeba otwarcia nowego rozdziału w negocjacjach z Ankarą. Jutro Angela Merkel rozpoczyna wizytę w tym kraju.
W skierowanym do obywateli Niemiec cotygodniowym przesłaniu wideo Merkel powiedziała dziś, że zgodziła się - pomimo sceptycznego podejścia - na kontynuowanie rozmów, które obecnie utknęły w martwym punkcie. - Jestem za otwarciem nowego rozdziału w tych negocjacjach, tak, abyśmy mogli posunąć się o krok do przodu - oświadczyła. Zastrzegła jednak, że wynik negocjacji jest sprawą otwartą.

Merkel zauważyła, że ze względu na dużą liczbę mieszkających w Niemczech osób o tureckich korzeniach Niemcy i Turcja są ze sobą w szczególny sposób związane. Dodała, że życzy sobie, by szczególnie między młodzieżą niemiecką i turecką panowało lepsze zrozumienie.

"Może być tak, że nam będzie bardziej zależało na Turcji niż Turcji na nas"

Z kolei minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle ostrzegł kraje UE, że jeśli przegapią dogodny moment, może nadejść taki czas, że "to Europa będzie bardziej zainteresowana Turcją niż Turcja Europą". Problem tureckiego członkostwa w UE będzie aktualny nie dziś, lecz dopiero na końcu procesu negocjacyjnego - powiedział Westerwelle dziennikowi "Passauer Neue Presse". Dodał, że w negocjacje trzeba "tchnąć nowe życie", i zaznaczył, że z Turcją należy postępować "fair i z szacunkiem".

Merkel jutro udaje się z wizytą do Turcji. W poniedziałek ma rozmawiać o wejściu Turcji do UE z tureckim premierem Recepem Tayyipem Erdoganem. W ciągu rozpoczętych osiem lat temu negocjacji Turcji z UE dotychczas udało się otworzyć 13 z 35 rozdziałów negocjacyjnych. Tylko jeden - nauka i badania naukowe - został zamknięty.

Jak twierdzą niemieckie źródła rządowe, istnieje możliwość podjęcia rozmów w dwóch nowych obszarach - polityce regionalnej oraz polityce gospodarczej i walutowej. Od 2010 roku rozmowy praktycznie ustały.

Turcja w UE? Opinia publiczna jest podzielona

Negocjacje między UE i Turcją rozpoczęły się na jesieni 2005 roku, 18 lat po złożeniu przez Ankarę wniosku o przyjęcie. Niemiecka opinia publiczna jest w kwestii przyjęcia Turcji do UE bardzo podzielona. Szczególnie dużo zastrzeżeń mają rządzące obecnie partie chadeckie CDU i CSU, preferujące dotychczas "uprzywilejowane partnerstwo" Turcji we wspólnocie zamiast jej pełnego członkostwa.

Duże zamieszanie w szeregach własnej partii CDU wywołał niedawno unijny komisarz ds. energii Guenther Oettinger, który ostro skrytykował niemiecką politykę wobec Turcji. - Mogę się założyć, że niemiecki kanclerz pewnego dnia w przyszłym dziesięcioleciu razem ze swoim kolegą z Paryża będą na kolanach czołgać się do Ankary i prosić Turków: przyjaciele, chodźcie do nas - powiedział Oettinger, cytowany przez dziennik "Bild".

Zobacz także
Komentarze (151)
Zaloguj się
 • voiceinthedesert1

  Oceniono 2 razy 2

  Nie bardzo ufam kobiecie która pije piwo. Doprowadziła Grecję do ruiny, a teraz chce uczynić to samo z jej sąsiadem. O ile pamiętam, Unia Europejska nie powstała, żeby ratować i wzmocnić Turcję, ale żeby ratować i wzmocnić Europę. Przy piwku, jednak, takie szczegóły łatwo się zapomina!

 • szoferek1

  Oceniono 3 razy 3

  Miałem ją za dość poukładaną kanclerz,ale po jej wypowiedziach i dążeniu do "zaproszenia" Turcji do EU zaczynam wątpić.Unia już o dwa kraje (Rumunię i Bułgarię) przekroczyła poziom bezpieczeństwa i gdyby weszła jeszcze Turcja to trzeba będzie z "TEJ" unii uciekać,bo skończy się cywilizacja a zacznie dzicz!

 • marne

  Oceniono 7 razy -3

  Turcja pogańskie psy,nigdy w unii,stop islamizacji europy,polki żyjące arabami powinny być sterylizowane i pozbawione dożywotnio obywatelstwa EU POLACY SA PRZECIW!!!!

 • gie.a.vau

  Oceniono 3 razy 1

  "Turcja: wprowadzą pytania z religii na uniwersyteckich egzaminach wstępnych"
  właśnie przekopiowałem :)

 • wojtem

  Oceniono 3 razy -1

  Turcy na glowe nie upadli. Naim teraz zbankrutowana Europa??? Za kilkadziesiat lat nakryja Rosje i Europe czapkami

 • kermit.dolomit

  Oceniono 2 razy 2

  Tak właśnie wyglądają rządy europejskich biednych głupców i pożytecznych idiotów

 • sebolargo

  Oceniono 4 razy 4

  To że Turcja zajmując Konstantynopol znalazła się małym fragmentem w Europie nie robi z niej wcale Europejskiego kraju Znajdująca się Afryce Północnej Ceuta i Melilla nie robi z Hiszpani kraju Maghrebu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje