Iran odkrył złoża uranu. Będą kolejne elektrownie atomowe?

Irańska elektrownia atomowa w Buszerze

Irańska elektrownia atomowa w Buszerze (Fot. AP/Vahid Salemi)

Na trzy dni przed wznowieniem międzynarodowych rozmów na temat budzących sprzeciw nuklearnych aspiracji Teheranu Iran poinformował o odkryciu złóż uranu.
Według władz Iranu odkryty na południu kraju jest wystarczający do pokrycia potrzeb nuklearnego programu kraju. Jednocześnie irańska agencja zajmująca się energią atomową podała, że jest w stanie zbudować nawet 16 kolejnych elektrowni atomowych.

26 lutego Iran oraz sześć światowych mocarstw - USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy - mają po ośmiomiesięcznej przerwie wznowić w Kazachstanie rozmowy, których celem jest trwałe uregulowanie kontrowersji wokół nuklearnych aspiracji Teheranu.

We wrześniu 2011 r. Iran uruchomił pierwszą elektrownię atomową w Buszerze, która została podłączona do krajowej sieci energetycznej. Zbudowana przez Rosję była pierwszą z sieci planowanych elektrowni. Jednak nie należy ona do tych elementów irańskiego programu nuklearnego, które stanowią przedmiot szczególnego zaniepokojenia społeczności międzynarodowej; jest nadzorowana przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA).

Zaniepokojenie na świecie budzi natomiast irański program wzbogacania uranu, realizowany w ośrodku nuklearnym Natanz. Zachód podejrzewa Teheran o potajemne prowadzenie prac nad bronią nuklearną; strona irańska konsekwentnie zaprzecza, twierdząc, że jej program nuklearny ma charakter czysto cywilny.

Zobacz także
  • Banery propagandowe na bramie zakładów wzbogacania uranu, Iran Iran znów ukarany za atom
  • Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad MAEA: Iran pracuje nad bronią atomową, mamy dowody

Najnowsze informacje