Korea Północna straszy USA i Koreę Południową. "Czeka was straszliwe zniszczenie"

Karykatura Kim Dzong Una

Karykatura Kim Dzong Una (Fot. Ahn Young-joon AP)

Korea Północna ostrzegła armię USA, że jeżeli jej wspólne ćwiczenia z Koreą Południową są początkiem agresji, to czeka je "straszliwe zniszczenie". Informację tę przekazał telefonicznie Pak Rim-su, główny delegat północnokoreańskiej misji wojskowej, dowódcy amerykańskich sił w Korei Płd., gen. Jamesowi Thurmanowi.
Wojska amerykańskie i południowokoreańskie mają przeprowadzić wspólne ćwiczenia w marcu. Zmobilizowano na nie łącznie 210 tys. żołnierzy. Odbędą się na lądzie, w powietrzu i na morzu. - Jeśli rozpoczniecie tymi manewrami wojnę, wasz los będzie wisiał na włosku. Pamiętajcie, że ci, którzy wszczynają konflikty, są skazani na straszne zniszczenie - ostrzegł Pak Rim-su.

Groźny Korei Północnej to kolejny przykład zaostrzającej się sytuacji na Półwyspie Koreańskim. Na początku lutego Korea Północna przeprowadziła kolejną próbę atomową, co spotkało się z potępieniem całego świata. Obie Koree są praktycznie w stanie wojny od 1950 roku. Obecnie trwa między nimi rozejm, ale pokoju nigdy nie podpisano.

USA i Korea Południowa regularnie przeprowadzają manewry. Przedstawiciele tych państw wyjaśniają, że mają one charakter defensywny. Ostatnio w czasie debaty w ONZ Korea Północna groziła Południowej "ostatecznym zniszczeniem".

Zobacz także
 • Korea Północna grozi Korei Południowej "ostatecznym zniszczeniem"
Komentarze (145)
Korea Północna straszy USA i Koreę Południową. "Czeka was straszliwe zniszczenie"
Zaloguj się
 • zalobanarodowa

  Oceniono 190 razy 140

  Ratlerek mojej sąsiadki groził pod blokiem "straszliwym zniszczeniem" buldogowi sąsiada. Jedno kłapnięcie paszczą i ratlerka nie było.

 • raf_ogniomistrz

  Oceniono 95 razy 57

  Myślę że Jankesi przewietrzą znów swoje magazyny z bronią. Warto kupić bilet na te przedstawienie, bo to będzie chyba ostatnie starcie cyfrowej machiny wojennej XXI wieku z koncepcją wojskową rodem z lat 50-tych XX wieku. Takiej dysproporcji chyba za naszego życia już nie zobaczymy.

 • 2zetor

  Oceniono 87 razy 53

  Świat wysyła im pomoc żywnościową a oni się zbroją To paranoja jakaś. Wjechać zniszczyć te całe instalacje i drzew nasadzić i koniec no ale tam niema ropy i nikt się nie ruszy

 • johnny-kalesony

  Oceniono 53 razy 33

  Wygranie wojny z Koreą Północną nie stanowi problemu dla żadnej armii, której żołnierze nie słaniają się z głodu i są wyposażeni w pistolety maszynowe a nie flinty z czasów I wojny światowej, nabijane nabojami ze zwietrzałym prochem.
  Problemem jest to, co zrobić PO wojnie z dwudziestoma milionami (minus reżimowy establishment) wygłodniałych ludzi, dla których szczytem nowoczesności jest czarno-biały telewizor o którego istnieniu kiedyś im opowiadano.
  Nikomu, a najbardziej Korei Południowej, nie zależy na rozpętaniu konfliktu. Ponieważ oczywistym jest, że musiałaby wziąć Północ na swoje utrzymanie, co nie byłoby aż tak karkołomnym wyzwaniem, gdyby różnice cywilizacyjne były tutaj porównywalne z tymi, które istniały pomiędzy RFN a NRD. Niestety - w tym przypadku są one wręcz kolosalnie większe.
  Kapryśny prosiak z Północy doskonale o tym wie i świadomość tej patowej sytuacji bezczelnie wykorzystuje.

 • sarkissian

  Oceniono 56 razy 30

  Coś te wszystkie Kim-y mają jednak z głową. Wali im w zryte berety, aż echo niesie. Inna sprawa, że Północna Korea to chyba skansen "chłopów pańszczyźnianych", co to jak pan każe własne jaja żuć, to bezmyślnie żuje. Chyba nawet Kuba robi się bardziej normalna.
  Tyle lat i nie można kilku ociężałych umysłowo "wizjonerów" nahajem po plecach pogonić na szczaw. Inna sprawa, jak aparat policyjny jest dobry, to i ludzie są za mordę trzymani. Szkoda Koreańczyków z północy.
  Ale do czasu. Historia ostatnich 50 lat zna przypadki wdzięczności okazywane "PaństwoZbawia" przywódcom.
  Stryczek, słupek, chemikalia, albo po prostu rozerwanie na sztuki. Menu szerokie. Kim Dzong Un ma w czym wybierać. Bo do psychiatryka to on się już nie nadaje. Beznadziejny przypadek.

 • bastian_pl

  Oceniono 41 razy 7

  ooo to widzę że się tu gimbazjalnych ekspertów nazbierało ;) Mówicie o Korei Płn. jako o szczekającym ratlerku? O Korei która w służbie czynnej ma ponad 1,1 miliona żołnierzy? O Korei, której same elitarne dobrze wyposażone siły specjalne mają prawie 200 tys. ludzi? O Korei, której terytorium to jeden wielki system fortyfikacji ze zintegrowanym systemem przeciwlotniczym? O Korei dysponującej trzecim pod względem wielkości arsenałem broni biologicznej? Hmmm.... jakiś mądrala uważa że mają przestarzały sprzęt. Prawda. Ale jak udowodnił chociażby Wietnam to wojny nie wygrywają modne i ekstradrogie gadżety a liczby i wola walki. A tej fanatycznym Koreańczykom chyba nikt nie odmówi.
  W przypadku konwencjonalnego konfliktu na pełną skalę ani Korea Płd, ani Japonia ani USA nie dałaby im rady. Tym bardziej, że nikt nie będzie ryzykował wciągnięcia do konfliktu po stronie Korei Płn. Chińczyków. Ten duet już raz pokazał w wojnie koreańskiej amerykanom jak ważna jest ich wysoka technologia.

  Nie ulegajcie zbytnio zachodniej propagandzie a używajcie rozsądku - GDYBY PŁN. KOREA BYŁA TAK MIĘKKA W KOLANACH TO AMERYKAŃSCY BOHATEROWIE NIE ZDOBYWALIBY WYIMAGINOWANYCH SKŁADÓW BRONI CHEMICZNEJ W IRAKU A REALNE W KOREII PŁN. ;)

 • poljack

  Oceniono 61 razy 7

  Korea Północna straszy Koreę Południową i USA ... tytuł artykułu sugeruje że Phenian chce rozpętać wojnę a to jest tylko reakcja na ćwiczenia wojskowe USA i Korei Południowej .

 • doni72

  Oceniono 5 razy 5

  @kola
  Nie uwazam sie wcale za wielkiego eksperta i nie wypisuje infektyw pod adresem tego czy innego panstwa.Jak wczesniej bys czytal moje posty to bys wiedzial ze nie palam entuzjazmem do polityki USA,czy Izraela.Poprostu w tym regionie rozgrywajacym sa Chiny do spolki z Japonia ze wzgledu na gospodarke.Za rzeczy ktore dzieja sie w tym regionie odpowiedzialne sa Chiny,probuja tam odgrywac role jeszcze Indie.Zapewniam Cie ze Chiny nie pozwola na samowolke Korei Polnocnej,tylko tyle i az tyle.Starajmy sie troche kierowac realiami piszac posty,mniej emocjami.Pozdrawiam

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje