Cała flota F-35 uziemiona. Awaria jednej z maszyn

W USA wstrzymano loty samolotów F-35. W łopatce turbiny jednej z maszyn wykryto pęknięcie. To kolejna już usterka tego myśliwca piątej generacji.
Wadliwy silnik wykryto w jednej z maszyn podczas lotów testowych w stanie Kalifornia. Okazało się, że na łopatce silnika turbinowego stwierdzono pęknięcie - pisze agencja AP. Wojsko zdecydowało się sprawdzić wszystkie samoloty tego typu. Do tej pory ogromnym kosztem zbudowano 51 maszyn F-35 zdolnych do przenoszenia głowic jądrowych i wykorzystujących technologię Stealth - techniki mającej na celu zmniejszenie możliwości wykrycia obiektu.

F-35 to myśliwiec, który znajduje się wciąż w fazie testów. Do tej pory wydano na niego 400 mld dolarów. Jest to jeden z najdroższych programów amerykańskiej armii, choć jego budowę współfinansuje Wielka Brytania i inne kraje zainteresowane kupnem samolotu. Koszty projektu od 2001 r. wzrosły o 70 proc. Z powodu problemów technicznych wprowadzenie maszyny do eksploatacji wciąż jest przesuwane.

Zobacz także
 • Mario Monti, były premier Włoch Kryzys we Włoszech, a kupują 131 myśliwców za 15 mld
 • F-35 to myśliwiec wykorzystujący nowoczesne rozwiązania technologiczne wyróżniające go na tle innych samolotów. F-35 to myśliwiec przyszłości
 • Pierwszy, ujawniony lot An X-47B Dziewiczy lot bezzałogowego myśliwca U.S. Navy [WIDEO]
Komentarze (172)
Cała flota F-35 uziemiona. Awaria jednej z maszyn
Zaloguj się
 • viaac

  Oceniono 282 razy 192

  "Koszty projektu od 2001 r. wzrosły o 70 proc."

  Jeszcze trochę, a będzie równie drogi co kilometr polskiej autostrady. Oba projekty łączy też technologia Stealth (tylko nasze drogi są niewidzialne również poza ekranem radaru) i nieustanne problemy techniczne.

 • texeira

  Oceniono 122 razy 66

  Czy wy tam GW w ogóle wiecie o czym piszecie? Jakiego znowu "przenoszenia broni jądrowej"? F-35 Lightning II to lekki samolot wielozadaniowy V generacji, następca F-16. Nie jest to nosiciel bronią jądrowej - ma za mały zasięg a konstrukcja stealth warunkuje, ze wagomiar przenoszonego uzbrojenia jest niewielki - niczego nie można podczepiać na zewnątrz.
  Zresztą, przeczytajcie NORMALNE doniesienie na ten temat - może się tam czegoś w GW nauczycie:
  www.nytimes.com/2013/02/23/business/new-troubles-for-pentagons-f-35-fighter.html?_r=0

 • rozbojnick

  Oceniono 238 razy 54

  400 mld $ tylko po to, żeby człowiek mógł zabić drugiego człowieka. Nawet nie wspomnę, ile za tę kasę byłoby można wybudować studni w Afryce, bo raz mnie wyzwą od populisty.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 41 razy 35

  Te koszta były dlatego tak wysokie, bo samolot fotografowano ciągle w powietrzu a nie jak Irańczycy przed tapetą z wulkanem. Dzięki Photoshop produkcja była by o wiele tańsza.

 • stary.gniewny

  Oceniono 24 razy 20

  F-35 jest tak skomplikowany że instrukcja obsługi nie mieści się do samolotu

 • blondyn-3

  Oceniono 38 razy 18

  to ja juz nic z tego nie kumam to F35 jest budowany na bazie dreamlimenra, czy dreamliner na bazie F35

 • lodzermensz1

  Oceniono 32 razy 16

  W tym kontekście warto przypomnieć ogłoszony ostatnio z tryumfem projekt irańskiego myśliwca stealth. Zademonstrowano makietę, którą opisano jako w pełni działający samolot.
  I tutaj pytanie: czy możliwe jest by Irańczycy skonstruowali nowoczesny samolot stealth, nie mając specjalnie wielkich tradycji rozwoju własnego przemysłu lotniczego (poza np. kopiami starych amerykańskich F-5, czy dorabianiem na zasadzie reverse engineering części do F-14 zakupionych za Szacha)? Czy to możliwe w kontekście wielkich problemów jakie Amerykanie mają z F-35 i Rosjanie ze swoim PAK FA? Oba kraje mają wieloletnie tradycje produkcji zaawansowanych samolotów, a dla Amerykanów jest to już kolejny po F117, B2 i F22 projekt stealth.
  Od razu odpowiem - nie możliwe.
  Budowa takiego samolotu to olbrzymie wyzwanie technologiczne i w tej chwili poza USA, Rosją i kopiującymi wszystko Chinami jest to właściwie nie możliwe...

 • derp971

  Oceniono 39 razy 13

  Ciekawe czy jak już zbudują całą eskadrę tych myśliwców i wprowadzą projekt do służby, to będą je wykorzystywać do stania w hangarze, czy rozpoczną jakąś wojenkę... w końcu trzeba będzie zacząć spłacać pożyczkę zaciągniętą na stworzenie projektu, w prywatnych bankach :D Banksterzy znów się obłowią :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje