Cała flota F-35 uziemiona. Awaria jednej z maszyn

23.02.2013 11:29
Samolot F-35A Lightning II produkcji koncernu Lockheed Martin

Samolot F-35A Lightning II produkcji koncernu Lockheed Martin (Fot. HANDOUT REUTERS)

W USA wstrzymano loty samolotów F-35. W łopatce turbiny jednej z maszyn wykryto pęknięcie. To kolejna już usterka tego myśliwca piątej generacji.
Wadliwy silnik wykryto w jednej z maszyn podczas lotów testowych w stanie Kalifornia. Okazało się, że na łopatce silnika turbinowego stwierdzono pęknięcie - pisze agencja AP. Wojsko zdecydowało się sprawdzić wszystkie samoloty tego typu. Do tej pory ogromnym kosztem zbudowano 51 maszyn F-35 zdolnych do przenoszenia głowic jądrowych i wykorzystujących technologię Stealth - techniki mającej na celu zmniejszenie możliwości wykrycia obiektu.

F-35 to myśliwiec, który znajduje się wciąż w fazie testów. Do tej pory wydano na niego 400 mld dolarów. Jest to jeden z najdroższych programów amerykańskiej armii, choć jego budowę współfinansuje Wielka Brytania i inne kraje zainteresowane kupnem samolotu. Koszty projektu od 2001 r. wzrosły o 70 proc. Z powodu problemów technicznych wprowadzenie maszyny do eksploatacji wciąż jest przesuwane.

Zobacz także
Komentarze (172)
Zaloguj się
 • harperk

  Oceniono 1 raz -1

  tak to jest jak sie kradnie technologie ruskow

 • cztery44442

  Oceniono 2 razy 0

  Skoro F-35 mają usterki to tym bardziej Polska powinna je zakupić, oczywiście zaciągając kredyt w Banku Światowym lub Funduszu Walutowym. Polska specjalizuje się w kupowaniu złomu od USA.

 • wujeksknerus

  Oceniono 1 raz 1

  Zanim ten samolot przebrnie przez "choroby wieku dziecięgo" może stać się przestarzały w stosunku do bezzałogowych myśliwców. Poprzednia generacja nie miała tego problemu i te wszystkie F15, F16, F/A 18 można było dopracowywać do perfekcji od lat 70.

 • volkszorn

  0

  na to wlasnie czekalismy
  kim jong un

 • pedersdorfer

  Oceniono 7 razy 3

  Przynajmiej NIE beda mordowac ,zabijac inne Narody.

 • lapufkasz

  Oceniono 5 razy 3

  Tam na jakiegos nielota wydano 400mld $ a Polska ma dostapic skoku cywilizacyjnego dostajac 50 mld euro na 7 lat . I jeszcze okazuje sie to ogromnym sukcesem i szansa.
  Volkswagen wydal wiecej na opracowanie plyty podlogowej do samochodow . Dla tych co nie wiedza co to to wyjasniam ze to troche blachy do ktorej przykreca sie elementy zawieszenia i uklady napedowe.

 • michalmos

  Oceniono 2 razy -2

  Na miejscu Ministerstwa Obrony USA nie rozgłaszałbym czegoś takiego. Myślę, że...powinno się to załatwić po cichu, a poinformować tylko odpowiednie służby obronne kraju i serwisy. Tak, mamy bowiem piękną furtkę, o której z pewnością terroryści już wiedzą.

 • jagopa

  Oceniono 8 razy -4

  @wedrowieczdaleka
  Czytajac twoje komentarze utwierdzasz mnie w przekonaniu, ze oprocz wyksztalcenia widoczny jest u wiekszosci Polakow brak:
  1. Dobrego humoru
  2. Zdrowych zebow
  3. Wyluzowania
  4. Dobregi wychowania
  5. Zdrowego rozsadku
  6. Nawyku do codziennych kapieli
  7. Szacunku dla innych

  Zeby dyskutowac ze mna o np. F35 musisz koles spelniac wszystkie powyzsze cechy. Wiec do dziela. Pogadamy za jakies 10 lat (jak sie dobrze postarasz)

 • nie-tak

  Oceniono 9 razy 3

  Yak 141 w Rosji uchodzi za przestarzały samolot i ma godnego następce, natomiast w USA zbudowany na licencji Yaka 141 F35 uchodzi na najnowocześniejszy nielot, to jest tak jak bezgłowie zabierze się za kopiowanie oryginałów i chce je przewyższyć.
  www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=47DQ8SiAf2Y

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje