Kalisz o powrocie Kwaśniewskiego: To jest szansa dla SLD

Ryszard Kalisz

Ryszard Kalisz (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- To nie sekretarz generalny SLD będzie mnie wyrzucał z partii - mówił w TVN24 Ryszard Kalisz. Polityk był zbulwersowany wypowiedzią Krzysztofa Gawkowskiego o nowej inicjatywie Aleksandra Kwaśniewskiego.
- Kwaśniewskim i mną kieruje ta sama przesłanka. Polska jest najbardziej konserwatywnym krajem w Europie i jednym z najbardziej konserwatywnych krajów demokratycznych na świecie - powiedział Kalisz. - Sojusz Lewicy Demokratycznej powinien się unowocześnić. Stać się progresywną, atrakcyjną dla wszystkich myślących otwarcie ludzi lewicą - dodał.

W jego ocenie wielkim problemem w polskiej polityce jest nierówny rozkład sił. - Mamy olbrzymi przechył na prawo, nawet w języku, w kulturowym podejściu do wielu spraw. My chcemy pozostawić po sobie Polskę równomierną - stwierdził. Szansą na zmianę tej sytuacji miałby być nowy projekt polityczny ogłoszony dzisiaj przez Aleksandra Kwaśniewskiego, Janusza Palikota i Marka Siwca. Zdaniem Kalisza Leszek Miller powinien przystąpić do tej inicjatywy.

- Angażuję się, i chciałbym, żeby to jasno wybrzmiało, we wspólną listę ludzi lewicy. To powinna być lista Gawkowskiego, Millera i wszystkich ludzi, którzy dzisiaj funkcjonują poza partiami. Lista nie może być ponadpartyjna, a pozapartyjna. Ludzi myślących lewicowo - powiedział Ryszard Kalisz. Polityk przekonywał, że mimo słów, jakie padły dziś pod jego adresem ze strony sekretarza SLD Krzysztofa Gawkowskiego, projekt jest otwarty dla wszystkich "ludzi lewicy". - Ten projekt jest otwarty dla ludzi SLD, dla Leszka Millera, Krzysztofa Gawkowskiego, niezależnie od tego, co dzisiaj powiedział. Więcej: to jest szansa dla SLD - powiedział Ryszard Kalisz.

"Nie on będzie mnie wyrzucał z partii"

Na słowa Gawkowskiego, który ostro skrytykował go za zaangażowanie się we współpracę z Januszem Palikotem, Kalisz odparł: "Nie on będzie mnie wyrzucał z partii. Jeśli ktoś złoży taki wniosek, to się poddam procedurze". - W SLD już mnie wyrzucali nieraz. Wyrzucali mnie z zarządu, ciągle słyszałem, że i z partii mnie wyrzucą. A ja SLD zakładałem - dodał.

Na pytanie o to, czy nie boi się współpracy z Ruchem Palikota, Ryszard Kalisz przyznał, że ma pewne wątpliwości. - Jasne, że tak. W ciągu ostatnich czterech tygodni wielokrotnie go krytykowałem. Uważam, że jego słowa dotyczące Wandy Nowickiej były skandaliczne - powiedział Kalisz, który w nowym projekcie Kwaśniewskiego będzie odpowiadał za kontakt ze środowiskami feministycznymi.

Dlaczego zatem Kalisz zdecydował się na taką współpracę? - Dla mnie Palikot i RP to elementy tej inicjatywy. A ona jest po to, żeby skończyć z konserwatywnym przechyłem w Polsce - stwierdził.

Zobacz także
Komentarze (195)
Kalisz o powrocie Kwaśniewskiego: To jest szansa dla SLD
Zaloguj się
 • lodzermensz1

  Oceniono 257 razy 179

  Jak powiadał marszałek Piłsudski: Kto za młodu nie był socjalistą, ten na starość będzie skur...synem.
  Sam uważam się za centroprawicowca, ale wiem, że lewica jest potrzebna w każdym normalnym kraju. Bo ze ścierania się z lewicą rodzi się postęp, wrażliwość na potrzeby grup wykluczonych etc.
  Problem w tym, że w Polsce właściwie nie ma liczącej się lewicy.
  W Polsce mamy postkomunistycznych aparatczyków, którzy nie są ani lewicą społeczną, ani gospodarczą. Miller i Kwaśniewski są przedstawicielami tej grupy. W naturalny sposób walczą o przywództwo nad resztą post_PZPRowskiego, kawiorowego towarzystwa.
  Mamy też Palikota, który jest zwykłym koniunkturalistą. Wczoraj Ozon i "zakaz pedałowania", dzisiaj wielka lewica społeczna. Gospodarczo Palikot jest cwaniakowatym biznesmenem i na socjalistyczne eksperymenta jest zbyt sprytny.
  Jedyną prawdziwą lewicą są nieliczące się grupki w rodzaju chłopaczków z Krytyki Politycznej, feministycznych działaczek w rodzaju Szczuki i Środy i samotny, wieczny rewolucjonista, brat kulinarnej celebrytki - Ikonowicz.
  Przy całkowitym braku sensownej lewicy jej rolę w kwestiach gospodarczych zaczyna pełnić PIS. Przynajmniej w deklaracjach.

 • imszulc

  Oceniono 228 razy 102

  a mi sie to połączenie podoba, SLD już swoje pięć minut miało i szanse w wyborach ma marne. Pikot jest trochę kontrowersyjny i budzi obawy. Jeśli się dogadaja, za dwa lata będziemy mieć zdrowy, centrolewicowy rząd, który może zrobi porządek z moherowym mysleniem. Wiem, SLD juz raz ciała dało, dlatego potrzebny jest Palikot. Oby tak sie stało, życzę im i mam wszystkim.

 • rimb2

  Oceniono 149 razy 79

  Miller jest dokładnie taką samą zakałą dla SLD , jak Kaczyński dla PIS-u , i tak trzymać !!!

 • szaraczek76

  Oceniono 157 razy 71

  Lepiej późno niż wcale.Brawo i powodzenia.Miło się czyta takie słowa.I jeszcze uwaga,nie należy poddawać się
  a wprost przeciwnie, walczyć.Głosy rozsądku są bardzo oczekiwane.

 • wloczykijas

  Oceniono 97 razy 67

  Panie Kalisz, a kto budował ten konserwatywny kraj? Kto ratyfikował Konkordat? Punkt widzenia...

 • sylwester51

  Oceniono 147 razy 55

  Gawkowski kolejny zadufany w sobie dupek ograniczony umysłowo pacan płaszczak Napieralskiego. Po stokroć wolę SLD niż RP ale w wyborach do PE zagłosuję na listę Kwacha

 • boederman

  Oceniono 127 razy 53

  No w koncu cos sie dzieje na lewicy i podoba mi sie podejscie Kalisza. Oby Palikot tylko zakopal topor wojenny z feministkami i bedzie ok! :-)

 • sylwester51

  Oceniono 65 razy 47

  A najważniejsza jest gospodarka a w tym kierunku działaja jedynie prywatni przedsiębiorcy i uczciwi pracownicy reszta ich okrada w imię najjaśniejszej

 • wojtek2784

  Oceniono 59 razy 39

  Kalisz to celebryta. Kocha oglądać siebie w telewizji i to jest godne podziwu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje