Kwaśniewski: Niech SLD nie podejmuje nerwowych decyzji. Miller wiedział o moich planach

22.02.2013 19:59
Aleksander Kwaśniewski

Aleksander Kwaśniewski (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Oferta z mojej strony jest bardzo uczciwa. SLD w najmniejszym stopniu nie jest tym zaskoczony, bo Leszek Miller dokładnie wiedział, że taki mam plan - mówi Aleksander Kwaśniewski. Komentuje w ten sposób krytykę jego współpracy z Januszem Palikotem.
Aleksander Kwaśniewski powiedział, że uprzedził Leszka Millera, iż ogłosi projekt Europa Plus, więc SLD nie powinien być zaskoczony. Niechęć Sojuszu do udziału w projekcie z powodu Janusza Palikota uważa za niepoważną i radzi, by partia nie podejmowała nerwowych decyzji.

- Oferta z mojej strony jest bardzo uczciwa, znana. SLD w najmniejszym stopniu nie jest tym zaskoczony, bo Leszek Miller dokładnie wiedział, że taki plan mam i o tym planie rozmawialiśmy - powiedział Kwaśniewski.

Jak zaznaczył, liczy na "otwarte rozmowy" z SLD, które doprowadzą do finału korzystnego dla wszystkich. Zapowiedział też, że planuje rozmowy z Leszkiem Millerem. - Przez najbliższy tydzień mnie nie ma, ale po tym tygodniu będziemy rozmawiać - zaznaczył.

Według Kwaśniewskiego jedna centrolewicowa lista w wyborach do europarlamentu może być sukcesem, dwie listy lewicowe będą zaś rozwiązaniem dużo gorszym. - Jeśli tych list miałoby być więcej, powtórzymy wtedy doświadczenia konwentu Świętej Katarzyny z 1993 roku, gdzie partii prawicowych startowało wiele, a do parlamentu nie dostała się żadna - przekonywał.

"Bez nerwowych decyzji. Sekretarz SLD nie zmniejszy mojej determinacji"

Pytany, jak ocenia reakcję sekretarza generalnego SLD Krzysztofa Gawkowskiego, który powiedział, że nie ma zgody SLD na jakąkolwiek współpracę z Januszem Palikotem, Kwaśniewski odparł: "Radziłbym, by nie podejmować nerwowych decyzji ani nie wypowiadać nerwowych słów".

- Projekt się zaczyna tworzyć. Celem projektu jest również włączenie na te listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej i choćby nie wiem co sekretarz generalny tej partii mówił, to mojej determinacji nie zmniejszy. Będziemy rozmawiać - zapewnił Kwaśniewski.

SLD wyklucza Palikota? "To nie jest poważny argument"

Według niego wykluczanie przez SLD możliwości startu ze wspólnej listy ze względu na osobę Palikota nie jest poważnym argumentem. - Nie może być tak, że jakikolwiek projekt nie może być zrealizowany ze względu na niechęć do jednego człowieka - uważa b. prezydent. Jego zdaniem najważniejszym elementem roboczej nazwy wspólnej listy Europa Plus jest słowo "plus", które symbolizuje otwarcie.

Pytany o propozycję SLD dot. stworzenia wspólnej listy pod egidą tej partii o nazwie "Sojusz dla Europy", Kwaśniewski podkreślił, że nazwa ta nie może być użyta, bo jest to nazwa ruchu liberalnego tworzonego w Europie przez Guya Verhofstadta. - Prawa autorskie są tu niestety po stronie liberałów - wyjaśnił.

Na pytanie, że Leszek Miller nie chciał komentować deklaracji o tworzeniu wspólnej listy centrolewicy do PE, Kwaśniewski ocenił, że dobrze to o nim świadczy. - Wie, że nie ma co zatrzaskiwać drzwi, trzeba trzymać otwartą furtkę i prowadzić dalsze rozmowy. Dzisiaj nic jeszcze nie zostało przesądzone. Mamy co najmniej kilka długich miesięcy na to, żeby dalej się porozumiewać - podkreślił.

Kwaśniewski wraca do polityki. SLD ostro krytykuje

Kwaśniewski zadeklarował w piątek po spotkaniu z Januszem Palikotem i Markiem Siwcem, że jest gotowy do współtworzenia wspólnej, centrolewicowej listy do PE. Krzysztof Gawkowski odnosząc się do tej deklaracji, mówił, że SLD nie zgodzi się na żaden biznesowo-liberalny projekt tworzony przez Aleksandra Kwaśniewskiego i Janusza Palikota.

Mówił też, że Kwaśniewski nie zrozumiał intencji czwartkowej uchwały SLD, w której napisano, że Sojusz zaprasza do współpracy wszystkich ludzi lewicy, jednak takich, którzy "nie sprzeniewierzyli się ideałom i programowi lewicowemu". - Do tych ludzi nie należy Janusz Palikot. On nie tworzy w Polsce lewicy. I nie ma zgody SLD na jakąkolwiek współpracę z Januszem Palikotem - oświadczył polityk SLD.Zobacz także
Komentarze (120)
Kwaśniewski: Niech SLD nie podejmuje nerwowych decyzji. Miller wiedział o moich planach
Zaloguj się
 • antyaktywista

  Oceniono 100 razy 60

  Skoro "powrót" do polityki kogoś takiego jak Kwaśniewski wzbudza tyle podniety, to naprawdę musi być krucho z poziomem obecnej polityki w naszym kraju - od lewa do prawa włącznie.

 • ziomal101

  Oceniono 100 razy 46

  Aleksander Kwaśniewski wie, że jest coś innego niż koniunktura polityczna. Ona wie, że PO i SLD to banda cwaniaków., w Palikocie jest siła idei (póki się nie zepsuje oczywiście). Palikot jest niezależny finansowo, strasznie ich to gniecie.

 • moryc.iljicz.goethe

  Oceniono 153 razy 43

  Czytam co mówi Olek i w końcu czytam sensownego polskiego polityka. Olek to zupełnie inna bajka niż bagno PO-PiSu. Jak Olek się na 100% zaangażuje to Platforma przegra z kretesem w 2015. Miller wie co ma zrobić tylko nie wie jak powiedzieć SLDowskim miernotom (Joński, Kamiński, Wenderlich, Gawkowski), że już nic nie znaczą.

 • artefakt-13

  Oceniono 92 razy 34

  .. popieram inicjatywę i pomysł 'na politykę", Pana Aleksandra Kwaśniewskiego! Jeśli dojdzie do wyborów,. na pewno zagłosuję na opcję byłego Prezydenta. Życzę powodzenia!

 • maniakon

  Oceniono 51 razy 29

  mysle ze najblizsze wybory i do euro i polskie beda pod haslem odsuwamy od wladzy post AWS poniewaz kradna na potege i rujnuja kraj - kraj ktory dostal tyle kasy od unii ze powinien przec ze wzrostem gospodarczym dwucyfrowo!

 • kat-kk

  Oceniono 45 razy 19

  "Kwaśniewski: Niech SLD nie podejmuje nerwowych decyzji."-wytłumaczę wyborcom kościelnego Millera słowa Kwaśniewskiego.Panie Leszku, nie zrób pan tego co Lepper, a przynajmniej zostaw pan list pożegnalny,bo Polska, nie ma już pieniędzy zajmować się trupami.

 • ciotka_ltd

  Oceniono 23 razy 17

  @ kat-kk

  Polka nie jestem i to nie moje byc albo nie byc, ale oceniajac to z perspektywy Niemiec i UK (i to jednak tzw. konserwy, bom z Bawarii) mysle, ze dobrze sie stalo, i ze Polska potrzebuje typowo europejskich socjalistow (a taki jest program i Palikota, i Kwacha) jak ryba wody. W tych waszych transformacjach zagubiono bowiem cos, czego nawet Mr Osborne (zwany Nozycorekim) nie ignoruje: ze nie nos dla tabakiery, ale tabakiera dla nosa. I ze nie ludzie w sluzbie Swietej Gospodatki, ale gospodarka w sluzbie ludzi.
  Inaczej system jest chory.

 • mafiapuczajewa

  Oceniono 46 razy 16

  Panie Aleksandrze. Uwielbiam Pana imie. Jest Takie, ktore mi sie kojarzy z dumą i dostatkiek wprost z lat mojego dzieciństwa i tych szalonych historii na lekcjach historii z bardzo wulgarną panią nauczycielką. Ale jednak zainteresowaĸłem sie pomimo to. Prosze Pana. Przegon Pan tego millera bo to jakis patiomkinowiec ministrant i naprawde nie wiadomo o co temu hopu hodzi.
  Pozdrawiam Pana i Małżonke jestescie piekną parą :-)

 • ciotka_ltd

  Oceniono 47 razy 13

  Do naiwnych ludzi nizej, poczynajac od @ amgc63

  Jesli ci sie wydaje, ze powrot Kwasniewskiego 'do koryta' oznacza dla niego wiecej szmalu, to sie grubo mylisz, bo:
  1) Bruksela placi sporo mniej niz Kulczyk, a po aferach lobbingowych nawet i lapowe wziac tam strach
  2) Siedzac w cieniu mozna robic znacznie wieksze przekrety, nizli zasiadajac na swieczniku - do polityki wystarczy wejsc tylko raz, by odpowiednie uklady sobie zbudowac. A potem to juz i polityka zbyteczna - z kumplami zalatwia sie po cichu przy wodce co trzeba i zawistnych szaraczkow to nie boli, a zurnalistow nie interesuje
  3) Osobiscie mysle, ze Kwasniewskiego teraz stac na uczciwosc: jemu samemu wraz z droga zonka (bo babka kocha sie ubrac etc, ale w pewnych sferach to nie pieniadz) do konca zycia wystarczy, a jedyna corke przeciez wydal za maz za syna jogurtowego milionera: mlodzi dostali swietny start, niech sie dalej sami o siebie martwia. ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje