Kwaśniewski: Niech SLD nie podejmuje nerwowych decyzji. Miller wiedział o moich planach

22.02.2013 19:59
Aleksander Kwaśniewski

Aleksander Kwaśniewski (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Oferta z mojej strony jest bardzo uczciwa. SLD w najmniejszym stopniu nie jest tym zaskoczony, bo Leszek Miller dokładnie wiedział, że taki mam plan - mówi Aleksander Kwaśniewski. Komentuje w ten sposób krytykę jego współpracy z Januszem Palikotem.
Aleksander Kwaśniewski powiedział, że uprzedził Leszka Millera, iż ogłosi projekt Europa Plus, więc SLD nie powinien być zaskoczony. Niechęć Sojuszu do udziału w projekcie z powodu Janusza Palikota uważa za niepoważną i radzi, by partia nie podejmowała nerwowych decyzji.

- Oferta z mojej strony jest bardzo uczciwa, znana. SLD w najmniejszym stopniu nie jest tym zaskoczony, bo Leszek Miller dokładnie wiedział, że taki plan mam i o tym planie rozmawialiśmy - powiedział Kwaśniewski.

Jak zaznaczył, liczy na "otwarte rozmowy" z SLD, które doprowadzą do finału korzystnego dla wszystkich. Zapowiedział też, że planuje rozmowy z Leszkiem Millerem. - Przez najbliższy tydzień mnie nie ma, ale po tym tygodniu będziemy rozmawiać - zaznaczył.

Według Kwaśniewskiego jedna centrolewicowa lista w wyborach do europarlamentu może być sukcesem, dwie listy lewicowe będą zaś rozwiązaniem dużo gorszym. - Jeśli tych list miałoby być więcej, powtórzymy wtedy doświadczenia konwentu Świętej Katarzyny z 1993 roku, gdzie partii prawicowych startowało wiele, a do parlamentu nie dostała się żadna - przekonywał.

"Bez nerwowych decyzji. Sekretarz SLD nie zmniejszy mojej determinacji"

Pytany, jak ocenia reakcję sekretarza generalnego SLD Krzysztofa Gawkowskiego, który powiedział, że nie ma zgody SLD na jakąkolwiek współpracę z Januszem Palikotem, Kwaśniewski odparł: "Radziłbym, by nie podejmować nerwowych decyzji ani nie wypowiadać nerwowych słów".

- Projekt się zaczyna tworzyć. Celem projektu jest również włączenie na te listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej i choćby nie wiem co sekretarz generalny tej partii mówił, to mojej determinacji nie zmniejszy. Będziemy rozmawiać - zapewnił Kwaśniewski.

SLD wyklucza Palikota? "To nie jest poważny argument"

Według niego wykluczanie przez SLD możliwości startu ze wspólnej listy ze względu na osobę Palikota nie jest poważnym argumentem. - Nie może być tak, że jakikolwiek projekt nie może być zrealizowany ze względu na niechęć do jednego człowieka - uważa b. prezydent. Jego zdaniem najważniejszym elementem roboczej nazwy wspólnej listy Europa Plus jest słowo "plus", które symbolizuje otwarcie.

Pytany o propozycję SLD dot. stworzenia wspólnej listy pod egidą tej partii o nazwie "Sojusz dla Europy", Kwaśniewski podkreślił, że nazwa ta nie może być użyta, bo jest to nazwa ruchu liberalnego tworzonego w Europie przez Guya Verhofstadta. - Prawa autorskie są tu niestety po stronie liberałów - wyjaśnił.

Na pytanie, że Leszek Miller nie chciał komentować deklaracji o tworzeniu wspólnej listy centrolewicy do PE, Kwaśniewski ocenił, że dobrze to o nim świadczy. - Wie, że nie ma co zatrzaskiwać drzwi, trzeba trzymać otwartą furtkę i prowadzić dalsze rozmowy. Dzisiaj nic jeszcze nie zostało przesądzone. Mamy co najmniej kilka długich miesięcy na to, żeby dalej się porozumiewać - podkreślił.

Kwaśniewski wraca do polityki. SLD ostro krytykuje

Kwaśniewski zadeklarował w piątek po spotkaniu z Januszem Palikotem i Markiem Siwcem, że jest gotowy do współtworzenia wspólnej, centrolewicowej listy do PE. Krzysztof Gawkowski odnosząc się do tej deklaracji, mówił, że SLD nie zgodzi się na żaden biznesowo-liberalny projekt tworzony przez Aleksandra Kwaśniewskiego i Janusza Palikota.

Mówił też, że Kwaśniewski nie zrozumiał intencji czwartkowej uchwały SLD, w której napisano, że Sojusz zaprasza do współpracy wszystkich ludzi lewicy, jednak takich, którzy "nie sprzeniewierzyli się ideałom i programowi lewicowemu". - Do tych ludzi nie należy Janusz Palikot. On nie tworzy w Polsce lewicy. I nie ma zgody SLD na jakąkolwiek współpracę z Januszem Palikotem - oświadczył polityk SLD.Zobacz także
Komentarze (120)
Zaloguj się
 • batnaidiotow

  0

  Niezle, tygodniowki juz urzadza... A co na to watroba? Filipinska choroba to nie zarty :)

 • mczes57

  0

  Walnie flachę z Putinem i na pewno wygra.

 • teodoriusz

  0

  No teraz sie Miller zdenerwowal ale potem no to juz nie.

 • maxymus1

  Oceniono 1 raz -1

  Panie Kwaśniewski, nic nie rozumiem , czy Pan jest za Kościołem wydając córkę za mąż, w Kościele Katolickim, czy za antychrystem? Jaki Pan jest? Koniukturalny? Układowy? Znaczy świeczka Bogu, a diabłu ogarek?
  Ciężko to pojąć, a poza tym czy Pan już skończył z alkocholizmem, a jeżeli tak, to ile m-cy trwało leczenie?

 • 104i9

  Oceniono 1 raz 1

  Miller to tępy facet który szuka pocieszenia wśród debili

 • ayouseptim

  Oceniono 4 razy 2

  Moim zdaniem, Miller powinien wziąć przykład z szefa Watykanu.

 • kamyk39

  0

  wezcie se wnuka stalina,
  morde ma podbna, a i pogaldy jak trza.

 • 123waz

  Oceniono 4 razy 2

  Panie Kwaśniewski jest Pan zerem.
  Przykro mi , bo zawsze na Pana głosowałam.

 • selena-0

  Oceniono 4 razy 2

  kto głosuje na Korwina to ma cos z głową, na faceta , który dopuszcza delikatna pedofilię i bicie kobiet.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje