Ekspert o powrocie Kwaśniewskiego do polityki: "To celebryta. Musi o sobie przypominać"

22.02.2013 18:20
Marek Siwiec, Aleksander Kwaśniewski, Janusz Palikot

Marek Siwiec, Aleksander Kwaśniewski, Janusz Palikot (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Ludzie skupiający się wokół Kwaśniewskiego uważają, że będzie on dla nich "taranem", który pozwoli im na powrót do polityki - twierdzi prof. Wawrzyniec Konarski, politolog z UJ. - Jak zawsze chodzi o pieniądze i o to, żeby się dobrze ustawić - dodaje naukowiec, oceniając nową wspólną inicjatywę polityczną Aleksandra Kwaśniewskiego, Marka Siwca i Janusza Palikota.
W ocenie prof. Konarskiego motywacje osób włączających się w nową inicjatywę polityczną ogłoszoną przez Aleksandra Kwaśniewskiego są raczej jasne. - Jak zawsze chodzi o pieniądze i o to, żeby się dobrze ustawić. Mówię to bez ogródek, ponieważ uważam, że duża część osób, które się w to wszystko angażują, to ludzie, którzy zjedli już zęby na polityce - twierdzi profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Polityka jest trochę jak opium, bardzo wciąga. W związku z tym ludzie, którzy za długo zostają poza nią, nie bardzo są w stanie to znieść, i teraz szukają okazji, żeby wrócić - dodaje.

Wawrzyniec Konarski ocenia także motywację samego Aleksandra Kwaśniewskiego. - On jest trochę zepsuty przez media, które donoszą o ślubie jego córki, pokazują jego nowy dom na Mazurach. Stał się takim lewicowym celebrytą - mówi ekspert. - A bycie celebrytą w świecie polityki oznacza konieczność pełnienia pewnych funkcji. Jedną z nich jest konieczność przypominania o sobie - dodaje.

"Kwaśniewski ma duże wyobrażenie o swoich możliwościach, jako guru lewicy"

Nowa, prowadzona wspólnie z Markiem Siwcem i Januszem Palikota inicjatywa polityczna ma być dla Kwaśniewskiego dobrą metodą właśnie na ponowne zwrócenie na siebie uwagi. - Kwaśniewski musi spojrzeć na siebie trochę pod kątem szans. On ma bardzo duże wyobrażenie o swoich możliwościach jako polityk, jako guru lewicy - twierdzi politolog. - Jednak od kiedy odszedł z aktywnego uprawiania polityki, nie ma na koncie żadnych ważnych sukcesów - dodaje.

Profesor Konarski twierdzi, że Kwaśniewski, dokonując wyborów, powinien stosować metodę zerojedynkową. Iść tam, gdzie pojawi mu się więcej plusów niż minusów. Ekspert zaznacza, że w jego ocenie były prezydent raczej tak nie postępuje. - Mam wrażenie, że on się nad tym nie zastanawia, tylko idzie, raczej bazując na wyobrażeniu o magii swojego nazwiska - mówi prof. Konarski.

Markowski: Kalisz jest tutaj ważną postacią

Czy nowa inicjatywa polityczna ma realne szanse na sukces? Spytaliśmy o to prof. Radosława Markowskiego, profesora z SWPS. - Wszystko to opierało się na tym, że dojdzie do odtworzenia wielkiej, szeroko rozumianej lewicy - twierdzi naukowiec, zaznaczając, że bez wsparcia SLD nowa inicjatywa może sobie nie poradzić. - Ryszard Kalisz jest tutaj oczywiście ważną postacią, pewnie mógłby coś ugrać, ale nie ma zaplecza organizacyjnego - dodaje ekspert.

Prof. Markowski przypomina, że jeszcze niedawno sytuacja wyglądała zupełnie inaczej. - Jakby się cofnąć jakiś miesiąc wstecz, to była tam gotowość Millera do negocjacji z Palikotem - mówi. - Ale to zniknęło, gdy okazało się, że Palikot zjechał nisko w sondażach, zresztą z własnej winy. Chyba już nie ma do tego powrotu - podkreśla. W ocenie socjologa na razie jest jednak zbyt wcześnie na snucie daleko idących interpretacji. - Myślę, że trzeba poczekać- ucina.Zobacz także
Komentarze (107)
Zaloguj się
 • kruk51

  Oceniono 2 razy 0

  No i co ? Rzeczywiście Tusk może się czuć łyso ! A żydzi liberały mogą pakować walizki ! Idzie nowe !

 • abw12300

  Oceniono 3 razy -1

  ......- twierdzi prof. Wawrzyniec Konarski, politolog z UJ. - Jak zawsze chodzi o pieniądze i o to, żeby się dobrze ustawić - dodaje naukowiec, oceniając nową wspólną inicjatywę polityczną Aleksandra Kwaśniewskiego, Marka Siwca i Janusza Palikota......
  Akurat panowie Kwaśniewski, Siwiec i Palikot są w moim odczuciu ludźmi bardzo bogatymi. I do szczęścia zupełnie niepotrzebne im tworzenie jakiejkolwiek nowej partii politycznej...... No ale o tym już Uczony nic nie wie .
  Przy okazji dodam tylko, że ten Naukowiec nie był aż tak bystry by dostrzec pewnego typu patologie które miały miejsca w Sejmie, Senacie i u Pana Prezydenta. Patologie polegające na tym ze gentelmeni typu Nałęcz- w majestacie prawa- brali kupę kasy w postaci kolosalnych premii w dobie trzymającego Polskę w kleszczach kryzysu. No co to nie. Tutaj akurat przenikliwie bystry umysł Naukowca niczego niestety nie zauważył...ani ...... że tam chodziło tylko o pieniądze, ani o to by się dobrze ustawić.
  Przemawia do mnie pogląd tych internatów, którzy twierdzą że Pana /prof. Wawrzyniec Konarski, politolog z UJ/ spuścili ze smyczy tylko PO to by se poszczekał...............

 • supon1954

  Oceniono 2 razy -2

  a tak naprawdę to tym wszystkim "ekspertom" d...a lata ze nie będą sobie mogli "poekspertować" jak Europa Plus zwycięży.

 • kot2ka

  Oceniono 2 razy 2

  Kwachu skończ z tą swoją polityką - wstydu oszczędź !!!!!. Ten nic nie warty, a uważający się za GURU polskiej polityki celebryta, będzie zbierał teraz wszystkich emerytów politycznych, ludzi którzy nie mogą się pogodzić ,że im wyborcy odcieli ryje od koryta. Ta banda nicponi wyczuwa, że może to być ich ostatnia szansa żeby jeszcze
  zaistnieć i tabunami będą pukać do drzwi, które im może otworzyć ten chory na golenie, ha,ha,ha.

 • paher

  Oceniono 2 razy 2

  W tym dziwnym kraju europoseł zarabia dwa razy więcej niż premier czy prezydent. Więcej od premiera i prezydenta i premiera zarabia proletariusz, związkowiec Duda! Natomiast premie w sejmie - aj - waj, ale kasa! Teraz były proletariat SLD prosi wyborców o bilety do Brukseli!

 • paher

  Oceniono 2 razy 2

  Polski proletariat: Kwaśniewski, Cimoszewicz, Oleksy czy Iwiński, gotów jest poświęcić się Polsce, bez reszty, za 10 tys. euro - miesięcznie, na posadzie europosła! Szczęść Boże - odrodzonej lewicy!

 • qazokm

  Oceniono 4 razy 4

  Dobrze, że się żrą.
  Może się zażrą?

 • boznik1

  Oceniono 1 raz -1

  Eksperci??? a to ciekawe! to prezydent Kwasniewski jest ekspertem, byl dwukrotnie prezydentem i zarabia teraz tyle ile moze zarobic kilkudziesieciu ekspertow razem wzietych.

 • cookies9

  Oceniono 4 razy 4

  Podpieli sie pod lewicę:-) A chodzi o kasę...pazerność nie zna granic.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje