Ekspert o powrocie Kwaśniewskiego do polityki: "To celebryta. Musi o sobie przypominać"

Marek Siwiec, Aleksander Kwaśniewski, Janusz Palikot

Marek Siwiec, Aleksander Kwaśniewski, Janusz Palikot (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Ludzie skupiający się wokół Kwaśniewskiego uważają, że będzie on dla nich "taranem", który pozwoli im na powrót do polityki - twierdzi prof. Wawrzyniec Konarski, politolog z UJ. - Jak zawsze chodzi o pieniądze i o to, żeby się dobrze ustawić - dodaje naukowiec, oceniając nową wspólną inicjatywę polityczną Aleksandra Kwaśniewskiego, Marka Siwca i Janusza Palikota.
W ocenie prof. Konarskiego motywacje osób włączających się w nową inicjatywę polityczną ogłoszoną przez Aleksandra Kwaśniewskiego są raczej jasne. - Jak zawsze chodzi o pieniądze i o to, żeby się dobrze ustawić. Mówię to bez ogródek, ponieważ uważam, że duża część osób, które się w to wszystko angażują, to ludzie, którzy zjedli już zęby na polityce - twierdzi profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Polityka jest trochę jak opium, bardzo wciąga. W związku z tym ludzie, którzy za długo zostają poza nią, nie bardzo są w stanie to znieść, i teraz szukają okazji, żeby wrócić - dodaje.

Wawrzyniec Konarski ocenia także motywację samego Aleksandra Kwaśniewskiego. - On jest trochę zepsuty przez media, które donoszą o ślubie jego córki, pokazują jego nowy dom na Mazurach. Stał się takim lewicowym celebrytą - mówi ekspert. - A bycie celebrytą w świecie polityki oznacza konieczność pełnienia pewnych funkcji. Jedną z nich jest konieczność przypominania o sobie - dodaje.

"Kwaśniewski ma duże wyobrażenie o swoich możliwościach, jako guru lewicy"

Nowa, prowadzona wspólnie z Markiem Siwcem i Januszem Palikota inicjatywa polityczna ma być dla Kwaśniewskiego dobrą metodą właśnie na ponowne zwrócenie na siebie uwagi. - Kwaśniewski musi spojrzeć na siebie trochę pod kątem szans. On ma bardzo duże wyobrażenie o swoich możliwościach jako polityk, jako guru lewicy - twierdzi politolog. - Jednak od kiedy odszedł z aktywnego uprawiania polityki, nie ma na koncie żadnych ważnych sukcesów - dodaje.

Profesor Konarski twierdzi, że Kwaśniewski, dokonując wyborów, powinien stosować metodę zerojedynkową. Iść tam, gdzie pojawi mu się więcej plusów niż minusów. Ekspert zaznacza, że w jego ocenie były prezydent raczej tak nie postępuje. - Mam wrażenie, że on się nad tym nie zastanawia, tylko idzie, raczej bazując na wyobrażeniu o magii swojego nazwiska - mówi prof. Konarski.

Markowski: Kalisz jest tutaj ważną postacią

Czy nowa inicjatywa polityczna ma realne szanse na sukces? Spytaliśmy o to prof. Radosława Markowskiego, profesora z SWPS. - Wszystko to opierało się na tym, że dojdzie do odtworzenia wielkiej, szeroko rozumianej lewicy - twierdzi naukowiec, zaznaczając, że bez wsparcia SLD nowa inicjatywa może sobie nie poradzić. - Ryszard Kalisz jest tutaj oczywiście ważną postacią, pewnie mógłby coś ugrać, ale nie ma zaplecza organizacyjnego - dodaje ekspert.

Prof. Markowski przypomina, że jeszcze niedawno sytuacja wyglądała zupełnie inaczej. - Jakby się cofnąć jakiś miesiąc wstecz, to była tam gotowość Millera do negocjacji z Palikotem - mówi. - Ale to zniknęło, gdy okazało się, że Palikot zjechał nisko w sondażach, zresztą z własnej winy. Chyba już nie ma do tego powrotu - podkreśla. W ocenie socjologa na razie jest jednak zbyt wcześnie na snucie daleko idących interpretacji. - Myślę, że trzeba poczekać- ucina.Zobacz także
 • Marek Borowski w studiu TOK FM "Pozytywnie odbieram postępowanie Kwaśniewskiego. SLD próbowało zawłaszczyć scenę polityczną..."
 • Janusz Palikot i Leszek Miller po podpisaniu porozumienia "Za Europą, przeciw faszyzmowi" 17 listopada 2012 r. Palikot: Miller torpeduje porozumienie z Kwaśniewskim. To absurdalne
 • Leszek Miller Miller wzywa Kwaśniewskiego do stworzenia wspólnej listy Sojuszu do PE. Bez Palikota
Komentarze (107)
Ekspert o powrocie Kwaśniewskiego do polityki: "To celebryta. Musi o sobie przypominać"
Zaloguj się
 • jerzykkur38

  Oceniono 93 razy 69

  Tak wygląda nowoczesna lewica " kawiorowa ".Blichtr,ekskluzywne towarzystwo,bale,balangi,przyjęcia,narty,luksusowe hotele,worki pieniędzy,tenis,Alpy,zabawy - oto atrybuty nowego socjaldemokraty,który dla pomyślności narodu,wypruwa sobie żyły.O cześć wam panowie hrabiowie,magnaci.

 • gr_ub_y

  Oceniono 131 razy 51

  Rany... taka szczerość na stronie Gazety? Że co.... że Kwach "wraca" by różne zgrane do cna czerwone mordy mogły ustawić się przy eurokorycie?

  Nie pojęte normalnie... Kik się rozchorował czy jak?

 • kazik2500

  Oceniono 48 razy 40

  "Celebryta"? Czy to a propos tych "celebrytow" ktorzy paraja sie spiewem w lazience a pozniej maja czelnosc pokazywac sie przed kamerami?

 • winnie11

  Oceniono 72 razy 28

  Zeby sie Kwasniewski nie przeliczyl

 • yokoono23

  Oceniono 62 razy 24

  Czytając komentarze odnoszę wrażenie że są to zwolennicy tezy ,,EKSPERTA'' Wawrzyńca Konarskiego stałego komentatora w programach SłYNNEGO redaktora Pospieszalskiego ,ciągłego malkontenta orędownika teorii spiskowej .Jakos Polska w obiektywie tych Panów jawi mi się w szarych kolorach.Panowie trochę swiatła ,koniec z menanholią! WIOSNA tuż,tuż.

 • tusektoparowa

  Oceniono 46 razy 20

  Kwaśniewski porzucił biznes, żeby poprzeć niepewny projekt dla pieniędzy. CO ZA LOGIK!?! Skąd wyborcza ma takich ekspertów???

 • dabera

  Oceniono 75 razy 19

  stare powiedzenie mówi, że "nigdy nie wchodzi się do tej samej wody" . Szczególnie ważne winno to być dla potencjalnych wyborców ze wszystkich opcji politycznych. Ci panowie już byli, czas no całkiem nowe rozdanie

 • ciotka_ltd

  Oceniono 75 razy 17

  Drogi prof. Konarski - i na tym wlasnie polega polityka: na umiejetnosci "ustawiania sie" razem z wlasnym narodem i panstwem.
  Ci, co chca polityke przerabiac na modly w klasztorze trapistow powinni od polityki trzymac sie z dala, bo na glupio idealistycznych oszolomach ni panstwo, ni spoleczenstwo nigdy dobrze nie wychodza. Ba... nie wychodza dobrze nawet i oni sami.:)
  A jesli chodzi o Kwasniewskiego to istotnie ma to, czego - bez zlosliwosci - Kaczynski nigdy sie nie dorobi, wlasnie to swoje nazwisko: zarowno w kraju, jak i za granica. Poza tym, jak sadze, nie docenia Pan jego instynktu politycznego - Kwasniewski wie co robi wracajac do polityki i wiazac sie z Palikotem wlasnie w tym momencie. To nowa lewica, juz ta europejska, podczas gdy SLD do dzis komuna i Kremlem cuchnie (abstrahujac od udzialu w tymze i smarkatego wowczas Kwacha). A Polska i Polacy po 20 latach wilczego kapitalizmu i postawienia przezen sprawy na glowie (nie gospodarka dla najwyzszej wartosci jaka sa ludzie, ale ludzie dla swietej gospodarki) potrzebuje lewicy jak ryba wody.
  Wypowiedz Markowskiego pomine milczeniem - to nadety glupiec, mimo utytulowania.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje