Aleksander Kwaśniewski wraca. "Jestem gotów podjąć trud tworzenia wspólnej centrolewicowej listy do PE. Pod szyldem: Europa Plus"

22.02.2013 16:11
Marek Siwiec, Aleksander Kwaśniewski, Janusz Palikot

Marek Siwiec, Aleksander Kwaśniewski, Janusz Palikot (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Mówię o tym od wielu lat. Uważam, że Polska potrzebuje silnej centrolewicy. Tylko współdziałanie tych środowisk może doprowadzić do tego, że dla wyborcy będzie dobra oferta. Trzeba integrować i szukać porozumienia - powiedział podczas konferencji prasowej Aleksander Kwaśniewski. Były prezydent przyznał, że jest gotów na zaangażowanie się w budowę wspólnej centrolewicowej listy do Parlamentu Europejskiego. Podkreślił jednak, że nie oznacza to, iż sam będzie kandydował.
- UE to jest jeden z najwspanialszych projektów, jaki zdarzył się w historii cywilizacji. Ale przeżywa kryzys. Europa potrzebuje silnej polskiej reprezentacji - powiedział były prezydent. Aleksander Kwaśniewski. - Moim celem jest stworzenie wspólnej centrolewicowej listy, która na przyszłych wyborach będzie niezbędną propozycją dla milionów polskich wyborców.

Były prezydent przekonywał, że swoją ofertę będzie kierował do wyborców wywodzących się ze środowisk dzisiejszego SLD, tych, którzy w ostatnich wyborach poparli Ruch Palikota, ale dzisiaj nie są gotowi głosować ani na jednych, ani na drugich. - Nadchodzi czas ważnych rozmów, które chcę prowadzić z różnymi środowiskami lewicowymi - stwierdził Kwaśniewski. - Będą to rozmowa z SLD, ale także z innymi partiami - dodał.

Jak poinformował Kwaśniewski, osobą, która zajmie się rozmowami z potencjalnymi kandydatami i koordynacją współpracy, będzie Marek Siwiec. Ryszard Kalisz natomiast zostanie łącznikiem między byłym prezydentem a środowiskami kobiecymi, feministycznymi, walczącymi o tolerancję i równouprawnienie. - Lista, nad którą pracujemy, jest odpowiedzią na bardzo wielkie oczekiwania środowisk centrolewicowych - zakończył Kwaśniewski.

"Jesteśmy w momencie tworzenia fascynującego dzieła"

- Gremia mojej partii upoważniły mnie do przekazania panu prezydentowi poparcia - powiedział Janusz Palikot. - Ruch Palikota zawarł w tej sprawie porozumienia z SDPL, Unią Lewicy, Racją Polskiej Lewicy - dodał szef RP. Dodał, ze nadal prowadzone są rozmowy z Unią Pracy, Partią Demokratyczną, Stronnictwem Demokratycznym i Partią Kobiet. - Mam nadzieję, że pokazujemy, iż ta inicjatywa ma już poparcie nie tylko w RP, ale także w wielu innych, ważnych dla lewicy środowiskach - powiedział Palikot.

- Jesteśmy w momencie rozpoczęcia fascynującego dzieła - dodał z kolei Marek Siwiec. - Chcemy dotrzeć do uczciwych, obdarzonych wyobraźnią i odpowiedzialnością europatriotów - podkreślił.

Kwaśniewski: Może nie być dla mnie miejsca

Aleksander Kwaśniewski podkreślił, że własnej kandydatury nie wyklucza, ale i o niej nie przesądza. - Jeszcze jest czas - powiedział. - Być może liczba znakomitych kandydatów będzie tak wielka, że nie będzie dla mnie miejsca - stwierdził. Były prezydent opowiedział się przeciwko, jak powiedział: "wykluczaniu kogokolwiek, kto przyznaje się do centrolewicowości, nawet jeśli tożsamość tych ruchów politycznych dopiero się tworzy". Odnosząc się do Ruchu Palikota, Kwaśniewski powiedział, że fakt, iż lokuje się on po lewej stronie sceny politycznej, stwarza "wielką szansę i nadzieję". - Protestuję, przeciwstawiam się wykluczaniu, które, moim zdaniem, do niczego nie prowadzi - podkreślił.

- Jeżeli samo ugrupowanie nie zdecyduje się zadeklarować inaczej, to nie widzą żadnego powodu, żeby nie przyjąć z dobrą wiarą tych decyzji czy chęci, którą dzisiaj przejawiają ludzie Ruchu Palikota - powiedział były prezydent o politykach SLD. - Przyjmuję za krok ciągle niewystarczający, ale w dobrą stronę, wczorajszą uchwałę zarządu SLD, który, w odróżnieniu od poprzednich swoich deklaracji, dopuszcza współdziałanie, współpracę i tworzenie takiej wspólnej listy do PE - powiedział Kwaśniewski.

Zobacz także
Komentarze (496)
Aleksander Kwaśniewski wraca. "Jestem gotów podjąć trud tworzenia wspólnej centrolewicowej listy do PE. Pod szyldem: Europa Plus"
Zaloguj się
 • koszar

  Oceniono 376 razy 318

  Ale my nie potrzebujemy lewicy ani prawicy. My potrzebujemy ludzi mądrych, a tacy trzymają się od polityki z daleka.

 • szary-polak

  Oceniono 299 razy 215

  Oglądam konferencję Kwaśniewskiego z J.Palikotem.. Konkluzja jest jedna; Miller do stał potężnego kopniaka od A.Kwaśniewskiego !!!

 • modrzewina

  Oceniono 209 razy 145

  Faktem jest jedno ; Miller został postawiony do kąta, a do tego został ośmieszony. Cały tydzień nabijał się z Palikota,Oleksego...Ustawiał Kwaśniewskiego {bez jego wiedzy} .Kwaśniewski z Palikotem dogadali się, a Miller został z rozdziawiną gębą , na wzór przygłupa prezesa PiS-u....

 • niktwazny126

  Oceniono 314 razy 88

  Powodzenia w jednoczeniu dla dobra nas wszystkich. Potrzebna nam siła, ktora da radę zminimalizować istnienie PiS, i nie postawi nas znowu w sytuacji glosowania na mniejsze zło, czyli wypalone i nieskuteczne PO.

 • kreciola77

  Oceniono 339 razy 53

  No i pięknie :) Trzymam mocno kciuki za powodzenie tego przedsięwzięcia :)

 • szary-polak

  Oceniono 283 razy 37

  Jeżeli ta sprawa się powiedzie, kończę z PO...Będę głosował na formację Kwaśniewskiego...Mądry facet !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje