Aleksander Kwaśniewski wraca. "Jestem gotów podjąć trud tworzenia wspólnej centrolewicowej listy do PE. Pod szyldem: Europa Plus"

22.02.2013 16:11
- Mówię o tym od wielu lat. Uważam, że Polska potrzebuje silnej centrolewicy. Tylko współdziałanie tych środowisk może doprowadzić do tego, że dla wyborcy będzie dobra oferta. Trzeba integrować i szukać porozumienia - powiedział podczas konferencji prasowej Aleksander Kwaśniewski. Były prezydent przyznał, że jest gotów na zaangażowanie się w budowę wspólnej centrolewicowej listy do Parlamentu Europejskiego. Podkreślił jednak, że nie oznacza to, iż sam będzie kandydował.
- UE to jest jeden z najwspanialszych projektów, jaki zdarzył się w historii cywilizacji. Ale przeżywa kryzys. Europa potrzebuje silnej polskiej reprezentacji - powiedział były prezydent. Aleksander Kwaśniewski. - Moim celem jest stworzenie wspólnej centrolewicowej listy, która na przyszłych wyborach będzie niezbędną propozycją dla milionów polskich wyborców.

Były prezydent przekonywał, że swoją ofertę będzie kierował do wyborców wywodzących się ze środowisk dzisiejszego SLD, tych, którzy w ostatnich wyborach poparli Ruch Palikota, ale dzisiaj nie są gotowi głosować ani na jednych, ani na drugich. - Nadchodzi czas ważnych rozmów, które chcę prowadzić z różnymi środowiskami lewicowymi - stwierdził Kwaśniewski. - Będą to rozmowa z SLD, ale także z innymi partiami - dodał.

Jak poinformował Kwaśniewski, osobą, która zajmie się rozmowami z potencjalnymi kandydatami i koordynacją współpracy, będzie Marek Siwiec. Ryszard Kalisz natomiast zostanie łącznikiem między byłym prezydentem a środowiskami kobiecymi, feministycznymi, walczącymi o tolerancję i równouprawnienie. - Lista, nad którą pracujemy, jest odpowiedzią na bardzo wielkie oczekiwania środowisk centrolewicowych - zakończył Kwaśniewski.

"Jesteśmy w momencie tworzenia fascynującego dzieła"

- Gremia mojej partii upoważniły mnie do przekazania panu prezydentowi poparcia - powiedział Janusz Palikot. - Ruch Palikota zawarł w tej sprawie porozumienia z SDPL, Unią Lewicy, Racją Polskiej Lewicy - dodał szef RP. Dodał, ze nadal prowadzone są rozmowy z Unią Pracy, Partią Demokratyczną, Stronnictwem Demokratycznym i Partią Kobiet. - Mam nadzieję, że pokazujemy, iż ta inicjatywa ma już poparcie nie tylko w RP, ale także w wielu innych, ważnych dla lewicy środowiskach - powiedział Palikot.

- Jesteśmy w momencie rozpoczęcia fascynującego dzieła - dodał z kolei Marek Siwiec. - Chcemy dotrzeć do uczciwych, obdarzonych wyobraźnią i odpowiedzialnością europatriotów - podkreślił.

Kwaśniewski: Może nie być dla mnie miejsca

Aleksander Kwaśniewski podkreślił, że własnej kandydatury nie wyklucza, ale i o niej nie przesądza. - Jeszcze jest czas - powiedział. - Być może liczba znakomitych kandydatów będzie tak wielka, że nie będzie dla mnie miejsca - stwierdził. Były prezydent opowiedział się przeciwko, jak powiedział: "wykluczaniu kogokolwiek, kto przyznaje się do centrolewicowości, nawet jeśli tożsamość tych ruchów politycznych dopiero się tworzy". Odnosząc się do Ruchu Palikota, Kwaśniewski powiedział, że fakt, iż lokuje się on po lewej stronie sceny politycznej, stwarza "wielką szansę i nadzieję". - Protestuję, przeciwstawiam się wykluczaniu, które, moim zdaniem, do niczego nie prowadzi - podkreślił.

- Jeżeli samo ugrupowanie nie zdecyduje się zadeklarować inaczej, to nie widzą żadnego powodu, żeby nie przyjąć z dobrą wiarą tych decyzji czy chęci, którą dzisiaj przejawiają ludzie Ruchu Palikota - powiedział były prezydent o politykach SLD. - Przyjmuję za krok ciągle niewystarczający, ale w dobrą stronę, wczorajszą uchwałę zarządu SLD, który, w odróżnieniu od poprzednich swoich deklaracji, dopuszcza współdziałanie, współpracę i tworzenie takiej wspólnej listy do PE - powiedział Kwaśniewski.

Zobacz także
Komentarze (496)
Zaloguj się
 • 1rolnikzwilkowiecka

  0

  "Kwaśniewski wraca do polityki. "
  Ło kurde !!!
  To kto mtero bydzie za Kulczykiem teczke nosił i merdoł czerwonym ogonkiem ???

  "Jestem gotów stworzyć listę do PE"
  Po który flaszce ???? Musisz se uwożać, bo podobno denaturat podrożoł !!!

 • zerozer52

  0

  Te postpezetpeerowskie wieprze pchają się tam tylko dla kasy.

 • temarecki

  0

  świnie poczuły zapach koryta, które z każdym miesiącem intensywniej pachnie. zaczynają się przetasowania i tworzenie nowych tworów przez kwaśniewskiego, giertycha, pjn, psl itp najgorsze, że znowu sobie mordy wycierają biedną polską. patrioci od siedmiu boleści....

 • raster10

  0

  Kwach nie krach

 • raster10

  0

  Doskonały ruch. Zbratanie się z palikotem to oznacza jedno. Krach zdechł politycznie. Samounicestwienie. Brawo.

 • 03730t

  0

  czerwone muchy na padlinie polityki będą nażarte
  a my zwykłe robale mamy zapierd...ć

 • amron53

  0

  Znudziło mu się bycie "na rencie"...przecież są stanowiska do wzięcia, wpływy i kasa...kościelny sługusie, na rzecz "wielkich wartości Kościoła"...obrzydliwy obłudnik...

 • mr_osjano

  0

  Przed betonem z SLD uciekłem i przyczaiłem się w PSL. Chętnie jednak zapiszę się do E+
  Kwachowi wierzę i życzę powodzenia

 • irenac7

  0

  Miller "wzorcem metra" dobre. On zachowuje się jak Pan na włościach. Popieram inicjatywę Prezydenta Kwaśniewskiego. |Może wreszcie będzie normalnie. Powodzenia życzę.!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje