Tusk: Ws. związków partnerskich Gowin znów miał inne zdanie. Będzie się musiał dostosować do norm PO

Premier Donald Tusk

Premier Donald Tusk (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Będzie praca nad projektem ws. związków partnerskich łączącym różne poglądy. PO poprze tylko jeden projekt wychodzący z komisji. Ci, którzy tego nie zaakceptują, sami postawią siebie poza partią - zapowiedział Donald Tusk. Premier stwierdził, że Jarosław Gowin ?będzie musiał dostosować się do reguł PO i spodziewam się, że to zrobi?.
- Gowin okazałby się politykiem niedojrzałym, gdyby tego nie zrobił - powiedział dziennikarzom w Sejmie Tusk. Ocenił, że "osiągnął swój cel - astąpiło rozstrzygnięcie" i jest realna szansa na przygotowanie w Platformie jednego umiarkowanego projektu, regulującego kwestię związków partnerskich.

Pytany, czy minister sprawiedliwości, znany przeciwnik ustawowej regulacji tych związków, zaaprobował to rozwiązanie, Tusk przyznał, że przedwczoraj na spotkaniu w Kancelarii Premiera stwierdził, że wszyscy w PO odpowiadają za to, że spór o związki partnerskie ma gorącą atmosferę. - Ja się z tym nie zgadzam. A w każdej partii, gdy nie można rozstrzygnąć sporu, decyduje zdanie przewodniczącego.

"Żaden polityk PO nie będzie narażał na szwank jedności partii"

Tusk spotkał się dziś z posłami Platformy, którzy zagłosowali za odrzuceniem projektu PO ustawy o związkach partnerskich autorstwa Artura Dunina. - Z nasze strony padły deklaracje lojalności - powiedział uczestnik spotkania. Gowina na spotkaniu nie było.

- Zwróciłem uwagę kolegom i koleżankom, że formułowanie po głosowaniu opinie były niewłaściwe. PO pownna umożliwić dyskusję na temat związków partnerskich w Polsce, a to w konsekwencji oznacza przygotowanie projektu ustawy, który zbuduje prawne okoliczności umożliwiające godne życie ludziom, którzy się na takie związki decydują - mówił w Sejmie premier.

- Osiągnąłem cel - będzie praca nad projektem łączącym różne poglądy, ale jest szansa na jeden projekt. PO poprze tylko jeden projekt wychodzący z komisji, (...) który doprowadzi do przyjęcia regulacji - co dla mnie ważne: umiarkowanych. Ci którzy tego sposobu nie zaakceptują, sami postawią siebie poza PO - zapowiedział Tusk.

Na uwagi dziennikarzy, że to brzmi jak ultimatum dla konserwatywnego skrzydła PO odparł, że "nie jest od tego by stawiać ultimatum" i że żaden polityk PO nie będzie narażał na szwank jedności partii jako całości z powodu debaty.

Prognoza KE dla Polski: Wzrost 1,2 proc. Tusk: Nie dopisujmy się do recesji

Dziennikarze pytali też Tuska o prognozę wzrostu gospodarczego Polski, wydaną przez Komisję Europejską. KE ogłosiła, że wzrost gospodarczy w Polsce w tym roku spowolni do 1,2 proc., by w 2014 r. przyspieszyć do 2,2 proc. - Wzrost gospodarczy w Polsce w 2013 r. będzie wyższy - odparł premier. Według niego "to co jest optymistyczne w tej prognozie, to fakt, że Komisja uważa, że deficyt - mimo słabszego wzrostu w Polsce - będzie zbliżał się do tych wymogów na poziomie 3 proc.". Zgodnie z prognozami KE deficyt polskiego sektora finansów publicznych będzie się obniżał z "nieco poniżej" 3,5 proc. PKB w 2012 r. do 3,4 proc. w 2013 r. i 3,3 proc. w 2014 r.

W ocenie szefa rządu nikt nie zakłada, że kryzys w Europie spowoduje destabilizację finansową w Polsce, dlatego prognozę KE uważa "za budującą". - Ona nie jest entuzjastyczna, ale jest budująca - dodał. - W Polsce jest ciężko, ale Polska ciągle lepiej sobie radzi niż inni - podkreślił. Zdaniem Tuska druga połowa tego roku będzie lepsza dla polskiej gospodarki niż pierwsze półrocze. - Nie dopisujmy się do recesji na siłę, zbyt wiele krajów na nią cierpi - podkreślił Tusk.

Komentarze (219)
Tusk: Ws. związków partnerskich Gowin znów miał inne zdanie. Będzie się musiał dostosować do norm PO
Zaloguj się
 • ga.1.2

  Oceniono 234 razy 110

  Gowin z Gotsonem na znak protestu przejda do Mlodziezy Wszechpolskiej

 • kostuh

  Oceniono 141 razy 103

  Zróbmy referendum o związkach partnerskich/ adopcji /aborcji/ krzyżu w sejmie/ in vitro/ eutanazji i raz na zawsze skończmy z tymi wojnami bo są ważniejsze sprawy dla kraju

 • 24u

  Oceniono 368 razy 78

  Gowin wybrany zostal do sejmu z listy PO a nie jako kandydat niezalezny.Jesli tego nie rozumie ,to w kazdej chwili moze zrezygnowac z czlonkostwa.

 • panmacius

  Oceniono 112 razy 74

  Osobiście uważam, że sprawy światopoglądowe nie powinny być przedmiotem polityki partyjnej. Powinni raz na 5-10 lat zrobić referendum, zapytać po kolei o: aborcję, in-vitro, równouprawnienie dla homoseksualistów, finansowanie kościoła itd.

  To byłoby najlepsze - wreszcie to społeczeństwo by decydowało o kwestiach światopoglądowych a nie moralizatorzy wszelkiej maści - czy to tęczowi czy czarni. Politycy zaś nie mogli by odciągać "kontrowersyjnymi" hasłami uwagi od swoich porażek w zarządzaniu krajem.

 • w12121

  Oceniono 168 razy 42

  Ostatnio Gowin jako funkcjonariusz Opus Dei wyrazil zadowolenie z coraz gorszej sytuacji gospodarczej w Polsce. Nie od dzis wiadomo, ze w kraju biednym i zacofanym latwiej sie manipuluje "ciemna masa". Ludzie swiatli i zyjacy na przyzwoitym poziomie traca chec utrzymywania kleru katolickiego.

 • gti35

  Oceniono 100 razy 40

  "Gowin okazałby się politykiem niedojrzałym, gdyby tego nie zrobił " - czyli wedlug premiera dojrzałość polega na wyparciu się swoich przekonań w zamian za szansę pozostania przy korycie ?

 • a.ba

  Oceniono 134 razy 36

  Ma dostosować się do norm PO i dawać doopy.

  A gdzie jednomandatowe okręgi wyborcze?
  A gdzie podatkowe 3 x15% ?
  A gdzie tanie państwo ?

  O innych obietnicach już nie wspomnę.
  ile razy jeszcze będzie straszył złym wilkiem - Jarkiem ?
  Żeby głosować na Tuska i jego obietnice to trzeba być strasznie bojaźliwym.

 • acidity

  Oceniono 54 razy 26

  Jeszcze kilka miesięcy temu PO szczyciła się, że w sprawach światopoglądowych, obyczajowych itc, każdy poseł ma wolną rękę i może głosować wg. własnego sumienia(nie obowiązuje dyscyplina partyjna). Zresztą wykorzystywali to przeciwko Kaczyńskiemu nazywając go wodzem itp. i zarzucając mu narzucanie poglądów innym członkom partii. Skąd taka nieoczekiwana zmiana stanowiska w obozach PO?

 • gazeta240

  Oceniono 55 razy 17

  I tak oto historia zatoczyła koło. Wyniesiony przez kaprys historii na gruzach PZPR malarz kominów stał się I sekretarzem KC PO i wprowadza w życie metody łamania charakterów stosowane przez I sekretarza KC PZPR. Jak słusznie historia uczy trzeba bardzo uważać na niedoszłych malarzy, szczególnie z niemieckim rodowodem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje