Chiny: całe wsie chore na raka. AFP: Władze się przyznały [MAPA ZAGROŻONYCH MIEJSC]

22.02.2013 12:28
Przygotowana przez chińskich dziennikarzy mapa wsi o wyższej niż zwykła liczbie zachorowań na raka

Przygotowana przez chińskich dziennikarzy mapa wsi o wyższej niż zwykła liczbie zachorowań na raka (fot. Google)

Ministerstwo ochrony środowiska Chin po raz pierwszy przyznało, że na szczególnie zanieczyszczonych obszarach kraju są wsie, gdzie więcej ludzi choruje na raka - pisze agencja AFP. Władze nie podały, gdzie dokładnie znajdują się takie miejscowości. Ale chiński dziennikarz już trzy lata temu stworzył mapę tych miejsc.
"Toksyczne i niebezpieczne substancje chemiczne spowodowały wiele nagłych przypadków (zanieczyszczenia) wody i atmosfery. Niektóre takie miejsca obejmują nawet całe wsie" - poinformował chiński resort ochrony środowiska w raporcie, który został dołączony do planu rozwoju kraju na lata 2011-2015.

AFP: Chiny pierwszy raz przyznały, że "wsie z rakiem" istnieją

Już kilka lat temu media informowały o wyższej niż średnia zachorowalności na raka w niektórych szczególnie mocno zanieczyszczonych regionach Chin. Najnowszą informacją rząd w Pekinie potwierdził te doniesienia. Władze Chin po raz pierwszy użyły w tym kontekście określenia "nowotworowe wsie" - podkreśla AFP.

Agencja cytuje prawnika-specjalistę od ochrony środowiska, Wanga Canfę, według którego ostatni raport pokazuje, że ministerstwo środowiska wreszcie "przyznało, iż zanieczyszczenie wywołuje nowotwory". AFP przypomina przy tym, że chińska administracja często spotykała się z protestami ludzi przeciwko nieodpowiedniemu składowaniu odpadów przemysłowych czy obecności substancji toksycznych w wodzie i powietrzu.

Rak wycina w pień całe wsie. Przez zanieczyszczenie środowiska

Chińscy dziennikarze zbadali, jak wygląda sytuacja we wsiach z listy, którą stworzyli. Oto kilka z nich. W latach 2001 - 2004 we wsi Yangqiao w okolicach miasta Yancheng, położonej blisko kilku zakładów chemicznych, 20 osób zmarło na raka (najczęściej płuc). Powietrze i woda były zanieczyszczone tak, że wieśniacy zakrywali usta nawilżonymi ręcznikami przed snem. Kaczki hodowano nie przy stawach, ale w chlewach.

Z kolei we wsi Dongjin, zanieczyszczanej przez fabrykę Julong, w latach 2001-2006 na raka zmarło 100 osób. Mieszkańcy wsi codziennie zażywali tabletki na wątrobę. Pozwali też fabrykę o odszkodowanie, ale w ramach rekompensaty przysądzono im zaledwie 70 juanów na osobę.

We wsi Tingjiang w 2008 r. liczba zmarłych na raka osiągnęła około 50-60 osób. W Huangmengying przez 14 lat na raka zmarło ponad 100 osób. Nowotwory rozwijały się przez niekontrolowane upusty ścieków do wody, z której korzystali mieszkańcy wsi. W całym regionie Shenqiu skażonych zostało 21 osiedli ludzkich. Ich mieszkańcy musieli kupować czystą wodę, bo ta w okolicy nie nadawała się do picia. Wyjątkowo drastyczne skutki dla życia ludzi miało zanieczyszczenie środowiska w rejonie wsi Shangba. Grunt, na którym leży słynna niegdyś z upraw ryżu i połowów ryb wioska, przybrał brązowoczerwony kolor. Coraz więcej mieszkańców zapada na choroby skóry i wątroby oraz raka. Kaczki, które pływają w zanieczyszczonej wodzie, giną w ciągu kilku godzin.

Chińskie władze nie potwierdzają. "Rząd już wcześniej wskazywał..."

W ciągu ostatnich 30 lat zanieczyszczenie środowiska w Chinach gwałtownie wzrosło wraz z szybkim uprzemysłowieniem kraju. Chińskie metropolie należą do najbardziej zanieczyszczonych na świecie.

Jednak także teraz przedstawiciel chińskiego ministerstwa ochrony środowiska nie chciał potwierdzić, że informacja władz oznacza przyznanie, że "nowotworowe wsie" rzeczywiście istnieją. Podkreślił za to, że już wcześniej rząd wskazywał na powiązania stanu zdrowia ludzi ze środowiskiem, w którym żyją.

Zobacz także
Komentarze (98)
Chiny: całe wsie chore na raka. AFP: Władze się przyznały [MAPA ZAGROŻONYCH MIEJSC]
Zaloguj się
 • gall.anonim.pn

  Oceniono 343 razy 257

  W Polsce "nieszkodliwa" sól wypadowa z kadmem była jedzona przez 11 lat na obszarze całego kraju. To niewątpliwe zwycięstwo demokracji nad centralizmem komunistycznym.

 • safelogica

  Oceniono 178 razy 160

  To dopiero początek.
  Dobra wiadomość jest taka, że Chiny już nie są w stanie utrzymywać takich informacji w tajemnicy.
  Zła wiadomośc jest taka, że Indie, Pakistan, Bangladesz i wiele państw arabskich i afrykańskich skażenie ma w równie dużej albo i większej skali. O problemie Indii, Pakistanu i Bangladeszu mówią nawet chińczycy
  Człowiek to największe zło na Ziemi

 • kkgp20hjof45

  Oceniono 157 razy 143

  Ciekawe ile z tch wszystkich zanieczyszczen przedostalo sie do chinskich produktow spozywczych i uzytkowcyh ktore zalewaja polskie sklepy. Sprawdzimy za kilka lat o ile nas bedzie mniej?

 • dwie_szopy_jackson

  Oceniono 120 razy 106

  No i co z tego? I tak swiat bedzie dalej korzystal z chinskiej sily roboczej bo jest tania. Niewazne ludzkie zdrowie, niewazne zanieczyszczenie srodowiska, wazne sa pieniadze!!! Tak to sie robi w dzisiejszym swiecie niestety.

 • azamat_bagatov

  Oceniono 87 razy 83

  Artykuł na podstawie tekstu z China Digital Times sprzed prawie 4 lat. Pogratulować refleksu!

 • eas_y

  Oceniono 77 razy 39

  a w Polsce inaczej? W każdej rodzinie ktoś choruje na raka. Jest wiele miejscowości gdzie w ostatnich latach przynajmniej kilkadziesiąt osób zmarło na tą chorobę

 • white_lake

  Oceniono 48 razy 38

  to wstrząsające
  ja już nie mogę patrzeć na te tony chińskiego badziewia w sklepach i na straganach, bo wiem, jak drogo tamtych ludzi kosztuje to, że możemy tak tanio spełniać nasze zachcianki...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje