Chiny: całe wsie chore na raka. AFP: Władze się przyznały [MAPA ZAGROŻONYCH MIEJSC]

22.02.2013 12:28
Przygotowana przez chińskich dziennikarzy mapa wsi o wyższej niż zwykła liczbie zachorowań na raka

Przygotowana przez chińskich dziennikarzy mapa wsi o wyższej niż zwykła liczbie zachorowań na raka (fot. Google)

Ministerstwo ochrony środowiska Chin po raz pierwszy przyznało, że na szczególnie zanieczyszczonych obszarach kraju są wsie, gdzie więcej ludzi choruje na raka - pisze agencja AFP. Władze nie podały, gdzie dokładnie znajdują się takie miejscowości. Ale chiński dziennikarz już trzy lata temu stworzył mapę tych miejsc.
"Toksyczne i niebezpieczne substancje chemiczne spowodowały wiele nagłych przypadków (zanieczyszczenia) wody i atmosfery. Niektóre takie miejsca obejmują nawet całe wsie" - poinformował chiński resort ochrony środowiska w raporcie, który został dołączony do planu rozwoju kraju na lata 2011-2015.

AFP: Chiny pierwszy raz przyznały, że "wsie z rakiem" istnieją

Już kilka lat temu media informowały o wyższej niż średnia zachorowalności na raka w niektórych szczególnie mocno zanieczyszczonych regionach Chin. Najnowszą informacją rząd w Pekinie potwierdził te doniesienia. Władze Chin po raz pierwszy użyły w tym kontekście określenia "nowotworowe wsie" - podkreśla AFP.

Agencja cytuje prawnika-specjalistę od ochrony środowiska, Wanga Canfę, według którego ostatni raport pokazuje, że ministerstwo środowiska wreszcie "przyznało, iż zanieczyszczenie wywołuje nowotwory". AFP przypomina przy tym, że chińska administracja często spotykała się z protestami ludzi przeciwko nieodpowiedniemu składowaniu odpadów przemysłowych czy obecności substancji toksycznych w wodzie i powietrzu.

Rak wycina w pień całe wsie. Przez zanieczyszczenie środowiska

Chińscy dziennikarze zbadali, jak wygląda sytuacja we wsiach z listy, którą stworzyli. Oto kilka z nich. W latach 2001 - 2004 we wsi Yangqiao w okolicach miasta Yancheng, położonej blisko kilku zakładów chemicznych, 20 osób zmarło na raka (najczęściej płuc). Powietrze i woda były zanieczyszczone tak, że wieśniacy zakrywali usta nawilżonymi ręcznikami przed snem. Kaczki hodowano nie przy stawach, ale w chlewach.

Z kolei we wsi Dongjin, zanieczyszczanej przez fabrykę Julong, w latach 2001-2006 na raka zmarło 100 osób. Mieszkańcy wsi codziennie zażywali tabletki na wątrobę. Pozwali też fabrykę o odszkodowanie, ale w ramach rekompensaty przysądzono im zaledwie 70 juanów na osobę.

We wsi Tingjiang w 2008 r. liczba zmarłych na raka osiągnęła około 50-60 osób. W Huangmengying przez 14 lat na raka zmarło ponad 100 osób. Nowotwory rozwijały się przez niekontrolowane upusty ścieków do wody, z której korzystali mieszkańcy wsi. W całym regionie Shenqiu skażonych zostało 21 osiedli ludzkich. Ich mieszkańcy musieli kupować czystą wodę, bo ta w okolicy nie nadawała się do picia. Wyjątkowo drastyczne skutki dla życia ludzi miało zanieczyszczenie środowiska w rejonie wsi Shangba. Grunt, na którym leży słynna niegdyś z upraw ryżu i połowów ryb wioska, przybrał brązowoczerwony kolor. Coraz więcej mieszkańców zapada na choroby skóry i wątroby oraz raka. Kaczki, które pływają w zanieczyszczonej wodzie, giną w ciągu kilku godzin.

Chińskie władze nie potwierdzają. "Rząd już wcześniej wskazywał..."

W ciągu ostatnich 30 lat zanieczyszczenie środowiska w Chinach gwałtownie wzrosło wraz z szybkim uprzemysłowieniem kraju. Chińskie metropolie należą do najbardziej zanieczyszczonych na świecie.

Jednak także teraz przedstawiciel chińskiego ministerstwa ochrony środowiska nie chciał potwierdzić, że informacja władz oznacza przyznanie, że "nowotworowe wsie" rzeczywiście istnieją. Podkreślił za to, że już wcześniej rząd wskazywał na powiązania stanu zdrowia ludzi ze środowiskiem, w którym żyją.

Zobacz także
Komentarze (98)
Zaloguj się
 • kat_ja1

  0

  brak rozumu, to naprawde ciezka choroba, choc nie smiertelna

 • fordysta

  Oceniono 3 razy 3

  A, to zupełnie tak samo jak w Polsce. Wybrzeże, Sląsk, Mazowsze to regiony, w których zachorowania na raka są masowe. I co ? NFZ w olbrzymiej części odmawia finansowania leczenia - bo za drogo.
  A według opinii ord. Kliniki Onkologicznej w Warszawie, 20.000 ludzi rokrocznie niepotrzebnie umiera na raka. Ci ludzie mogliby, żyć, gdyby NFZ nie skreślał nam lekarstw, którymi powinni być leczeni.

 • masz01

  Oceniono 2 razy 2

  Importujemy z Chin wszystko - możliwe, że również i ...

 • dyzurnydebil

  Oceniono 4 razy 4

  chinski boom gospodarczy

 • puch-atek

  Oceniono 4 razy 0

  gdyby nie to chińskie badziewie to Chińczycy już dawno rozlaliby się na świat, i zamiast siebie, jedliby nas. A teraz mają szansę pokazać światu jak przodować w ekologicznym stylu życia. Bo że czeka ich ekspresowa transformacja z epoki rewolucji przemysłowej do rewolucji ekologicznej to chyba oczywiste. Brawo Chińczycy. Bić na larum, powywieszać tych wszystkich kacyków na latarniach i do roboty! Tworzyć Nowy Wspaniały Świat! Jestem z Wami! Wszyscy powinni mieszkać w domkach z liści i bambusa, albo z recyklingowanego badziewia chińskiego.

 • voiceinthedesert1

  Oceniono 3 razy 3

  Bardzo mi przykro i ogromnie współczuje Chińczykom. Jest to typowa mentalność maoistyczna: uważać człowieka za numer, nie osobę! Oby świat umiał pomóc tym wioskom, gdzie ludzie umierają z powodu kryminalności władz! Warto zwrócić uwagę na to, że jest unikalna okazja na świecie, by odkryćco powoduje raka. Mam nadzieję, ze całe kontyngenty naukowców z Zachodu badają już te wioski!

 • rabbinhood

  Oceniono 1 raz 1

  Jak masz na dachu eternit, a pod podłogą ksylamit i subit, to nie jest to szokiem że gdzie indziej też niewesoło. To Państwo swoją polityką decyduje o szczęściu obywateli.

 • 2-julita

  Oceniono 11 razy 5

  i czym sie przejmować , ich jest ponad miliard
  a u nas co dodają do jedzenia , sprawa soli ucichła , nie podano nazw firm które ją dodawały do wędlin , czyli jemy ją dalej
  a jaki będzie efekt ????????????????????????

 • tokontoniejestwolne

  Oceniono 10 razy 6

  Ta mapa jest w internecie od połowy 2009 roku. No, ale w gazecie pewnie się tylko trzy miesiące na darmowym stażu pracuje to redakcja nie musi o tym wiedzieć przecież.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje