Poseł Ruchu Palikota Adam Kępiński przeszedł do klubu SLD

22.02.2013 09:15
Adam Kępiński

Adam Kępiński (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

Dotychczasowy poseł Ruchu Palikota Adam Kępiński przystąpił do klubu SLD. - W Ruchu zdarza się często, że forma przerasta treść, a ja jestem za klasycznym prowadzeniem polityki, w spokoju - tłumaczył Kępiński. Dziś o 15 z kolei Janusz Palikot spotyka się z Aleksandrem Kwaśniewskim i Markiem Siwcem.
- Rozpoczęły się wielkie powroty do SLD - powiedział rzecznik SLD Dariusz Joński, przedstawiając nowego klubowego kolegę. Jak poinformował, rano zebrało się prezydium klubu Sojuszu, które jednogłośnie podjęło decyzję o przyjęciu Kępińskiego w szeregi posłów Sojuszu. Klub SLD liczy teraz 26 posłów.

Sam Kępiński zastrzegł, że nie przeszedł, a wrócił do Sojuszu, ponieważ przed laty działał już w tym ugrupowaniu. - Wyjaśnię to tak: in pectore SLD i lewicowe przekonania. Jako poseł Ruchu Palikota musiałem niestety przemyśleć formułę - często zdarza się w Ruchu, że forma przerasta treść, a ja jednak jestem za klasycznym prowadzeniem polityki, w spokoju - powiedział poseł.

Jak dodał, z SLD łączy go też "zbieżność programowa". - Nie ma zbyt wielu różnic, dlatego z powrotem przyszedłem do SLD - powiedział. Zapewnił ponadto, że w RP nie spotkało go nic złego - nikt go nie wyrzucił i nie odszedł "za karę".

Pytany, dlaczego kiedyś zdecydował się zmienić barwy partyjne z SLD na RP, Kępiński powiedział, że lider Ruchu Janusz Palikot "ma swoje zalety". - Podkreślam to i każdemu życzę takiej przygody w Ruchu. Wróciłem do SLD, bo Sojusz w sensie struktur był bardzo słaby, tam nie było możliwości reprezentowania pewnych rzeczy - rzecz wróciła do normy, od dzisiaj SLD jest silniejsze, myślę, że będę wartością dodaną - podkreślił.

"Rzecz wróciła do normy"

Z kolei Janusz Palikot pytany o ten transfer ocenił, że to "koleżeńska wymiana posłów". - Koleżeńska wymiana posłów w ramach budowania wielkiej koalicji centrolewicowej, jedna rodzina: trzy osoby przeszły od Leszka Millera do Ruchu Palikota, przypomnę: Kopyciński, Klepacz, Siwiec. Jedna osoba przeszła teraz do Leszka Millera. Przykro zawsze, bo to taka gwardia pierwsza z heroicznego Ruchu Palikota, więc zawsze to jest przykre, ale naprawdę, koleżeńska wymiana posłów - powiedział Palikot dziennikarzom w Sejmie.

O 15 w Warszawie spotkają się były prezydent Aleksander Kwaśniewski, szef RP Janusz Palikot oraz europoseł Marek Siwiec. Palikot wielokrotnie wyrażał nadzieję, że Kwaśniewski ogłosi po spotkaniu "swoją decyzję dotyczącą, czy i w jakim zakresie zaangażuje się w tworzenie centrolewicy, tworzenie list do Parlamentu Europejskiego i w budowanie alternatywy dla PO-PiS-u". Zarówno Palikot, jak i Siwiec deklarują też, że będą namawiać b. prezydenta do wsparcia zainicjowanego przez nich w styczniu projektu Europa Plus, zrzeszającego sympatyków większej federalizacji UE.

38-letni Kępiński w ławach poselskich zasiada po raz pierwszy. W wyborach 2011 r. kandydował z pierwszego miejsca w Opolu; otrzymał ponad 11 tys. głosów. Pracuje w dwóch sejmowych komisjach: skarbu państwa i ds. UE. Należy ponadto do kilku parlamentarnych zespołów, m.in. ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego, ds. diabetyków, ds. pogranicza polsko-czeskiego i ds. przyjaciół Odry. Na forum Sejmu wystąpił dotychczas 28. razy; złożył też 131 interpelacji. Jest absolwentem Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Opolskiego, a z zawodu - przedsiębiorcą. Joński poinformował też na piątkowym briefingu, że przed dwoma dniami do Sojuszu wrócił b. minister zdrowia i b. poseł tej partii Marek Balicki.

Zobacz także
Komentarze (208)
Zaloguj się
 • reali-sta1

  0

  Tylko idiota zostanie w klubie Palikota. Jaki Pan taki kram,

 • kloakier

  0

  Liczy się stały dostęp do koryta.I to jest najważniejsze.Polityk to świnia, niezależnie od tego, co mówi i kogo
  reprezentuje.Niezmiennie, od prawie 30 lat słyszymy i widzimy te same twarze.Niby na moment przed wyborami pieprzą coś o Polsce i dobrobycie, a potem są tylko przewały, korupcja i nieustanny wzrost kosztów utrzymania.
  Normalnemu, szaremu obywatelowi przypomina to lot samolotem; ładne widoki, rzygać się chce, a wysiąść nie można...Ostatnie wydarzenia w Bułgarii powinny być dla nas przykładem...

 • staryrys48

  0

  Ruch Palikota nic nie stracił i SLD nic nie zyskało.To jest nic nie znaczący poseł.

 • atero

  0

  Niedługo będzie kołatał do tych drzwi,które za sobą zatrzasnął.

 • kenjed

  Oceniono 3 razy 3

  To nie jest normalne, że posłowie wędrują z partii do partii. A co ze zobowiązaniem wobec wyborców. trafił do sejmu bo wyborcy zagłosowali na Ruch Palikota, a nie dlatego , że nazywa się Kępiński. Powinno być tak , że jeśli poseł trafił z listy to gdy mu nie pasuje być nadal w danej partii to odchodzi z sejmu a na jego miejsce wchodzi inny kandydat danej partii, który miał najwięcej głosów a nie wszedł do sejmu.

 • malutkipistolecik

  Oceniono 1 raz 1

  Teraz komuchy zostaną ubogacone hahahaha.

 • topiramax

  0

  Nie rozumiecie? To był agent SLD wpuszczony do RP. Zrobił swoje, potrzebne informacje zebrał. Wraca do ojczyzny.

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 4 razy 4

  Pomylił koleś Tytaniki...

 • youmustbejoking

  Oceniono 3 razy 3

  Uwaga, Kępiński jutro będzie wracał z "powrotu" ;-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje