Poseł Ruchu Palikota Adam Kępiński przeszedł do klubu SLD

22.02.2013 09:15
Adam Kępiński

Adam Kępiński (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

Dotychczasowy poseł Ruchu Palikota Adam Kępiński przystąpił do klubu SLD. - W Ruchu zdarza się często, że forma przerasta treść, a ja jestem za klasycznym prowadzeniem polityki, w spokoju - tłumaczył Kępiński. Dziś o 15 z kolei Janusz Palikot spotyka się z Aleksandrem Kwaśniewskim i Markiem Siwcem.
- Rozpoczęły się wielkie powroty do SLD - powiedział rzecznik SLD Dariusz Joński, przedstawiając nowego klubowego kolegę. Jak poinformował, rano zebrało się prezydium klubu Sojuszu, które jednogłośnie podjęło decyzję o przyjęciu Kępińskiego w szeregi posłów Sojuszu. Klub SLD liczy teraz 26 posłów.

Sam Kępiński zastrzegł, że nie przeszedł, a wrócił do Sojuszu, ponieważ przed laty działał już w tym ugrupowaniu. - Wyjaśnię to tak: in pectore SLD i lewicowe przekonania. Jako poseł Ruchu Palikota musiałem niestety przemyśleć formułę - często zdarza się w Ruchu, że forma przerasta treść, a ja jednak jestem za klasycznym prowadzeniem polityki, w spokoju - powiedział poseł.

Jak dodał, z SLD łączy go też "zbieżność programowa". - Nie ma zbyt wielu różnic, dlatego z powrotem przyszedłem do SLD - powiedział. Zapewnił ponadto, że w RP nie spotkało go nic złego - nikt go nie wyrzucił i nie odszedł "za karę".

Pytany, dlaczego kiedyś zdecydował się zmienić barwy partyjne z SLD na RP, Kępiński powiedział, że lider Ruchu Janusz Palikot "ma swoje zalety". - Podkreślam to i każdemu życzę takiej przygody w Ruchu. Wróciłem do SLD, bo Sojusz w sensie struktur był bardzo słaby, tam nie było możliwości reprezentowania pewnych rzeczy - rzecz wróciła do normy, od dzisiaj SLD jest silniejsze, myślę, że będę wartością dodaną - podkreślił.

"Rzecz wróciła do normy"

Z kolei Janusz Palikot pytany o ten transfer ocenił, że to "koleżeńska wymiana posłów". - Koleżeńska wymiana posłów w ramach budowania wielkiej koalicji centrolewicowej, jedna rodzina: trzy osoby przeszły od Leszka Millera do Ruchu Palikota, przypomnę: Kopyciński, Klepacz, Siwiec. Jedna osoba przeszła teraz do Leszka Millera. Przykro zawsze, bo to taka gwardia pierwsza z heroicznego Ruchu Palikota, więc zawsze to jest przykre, ale naprawdę, koleżeńska wymiana posłów - powiedział Palikot dziennikarzom w Sejmie.

O 15 w Warszawie spotkają się były prezydent Aleksander Kwaśniewski, szef RP Janusz Palikot oraz europoseł Marek Siwiec. Palikot wielokrotnie wyrażał nadzieję, że Kwaśniewski ogłosi po spotkaniu "swoją decyzję dotyczącą, czy i w jakim zakresie zaangażuje się w tworzenie centrolewicy, tworzenie list do Parlamentu Europejskiego i w budowanie alternatywy dla PO-PiS-u". Zarówno Palikot, jak i Siwiec deklarują też, że będą namawiać b. prezydenta do wsparcia zainicjowanego przez nich w styczniu projektu Europa Plus, zrzeszającego sympatyków większej federalizacji UE.

38-letni Kępiński w ławach poselskich zasiada po raz pierwszy. W wyborach 2011 r. kandydował z pierwszego miejsca w Opolu; otrzymał ponad 11 tys. głosów. Pracuje w dwóch sejmowych komisjach: skarbu państwa i ds. UE. Należy ponadto do kilku parlamentarnych zespołów, m.in. ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego, ds. diabetyków, ds. pogranicza polsko-czeskiego i ds. przyjaciół Odry. Na forum Sejmu wystąpił dotychczas 28. razy; złożył też 131 interpelacji. Jest absolwentem Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Opolskiego, a z zawodu - przedsiębiorcą. Joński poinformował też na piątkowym briefingu, że przed dwoma dniami do Sojuszu wrócił b. minister zdrowia i b. poseł tej partii Marek Balicki.

Zobacz także
Komentarze (208)
Poseł Ruchu Palikota Adam Kępiński przeszedł do klubu SLD
Zaloguj się
 • gazetakonopnaspliff

  Oceniono 270 razy 212

  Ciekawe, czy poseł Kępiński zmieni teraz swoje zdanie na temat potrzeby liberalizacji prawa narkotykowego - przez rok biegał po Sejmie z wpiętym w klapę listkiem konopi, a teraz zasila szeregi formacji, której lider nazwał go naćpaną hołotą.

  Czy w SLD pojawi się drugi po Kaliszu głos rozsądku w sprawie marihuany, czy listek wyrzuci, temat zamiecie pod dywan a obietnicę daną wyborcom złamie?

 • niktwazny126

  Oceniono 237 razy 179

  Poseł- chorągiewka, nie pierwszy i nie ostatni. Ten, gdyby nie RP, nigdy by się w sejmie nie znalazł. U Palikota wszedł z pierwszego miejsca. I co, nagle mu polityka partii nie odpowiada? Ciekawe, jakie miejsce na liście wyborczej zaproponuje mu SLD. Czy zaproponuje...

 • szats69

  Oceniono 187 razy 133

  Miller dalej robi wszystko aby walczyć z Palikotem... Zamiast zbierać środowiska żeby odsunąć POPiS od władzy... Dla Millera ważniejsza jest własna partia, a nie Polska, wpływ na rzeczywistość, czy cokolwiek. Wczoraj była nieprzypadkowa deklaracja, że Miller wzywa Kwaśniewskiego do wsparcia Sojuszu, ale bez Palikota, dzisiejsze przejście to również nieprzypadkowa data. Zamiast się podłączyć pod inicjatywę zgody i konsolidacji to Miller tylko myśli jak tu PRowo kąsać i torpedować jakiekolwiek porozumienia na lewicy. Grabarz i bloker lewicy musi odejść.

  Co jest ważniejsze od tego aby w koncu stworzyć alternatywę dla dwóch konserwatywnych partii, które zabetonowały scenę? Miller sam wyborów nie wygra i mam nadzieję, że ta pycha go zgubi.

 • b.pilgrim

  Oceniono 87 razy 63

  to na pewno pomoże budować alternatywę wobec POPiSu. lewica razem... ale nie tym razem.

 • malutkipistolecik

  Oceniono 124 razy 58

  Mogą teraz razem z Wandzią Nowicką wzmacniać bandę czworga.

 • lechujarek_wolski

  Oceniono 82 razy 54

  Czyżby posły nie były zobowiązane do przestrzegania okresu transferowego?

  Lepper zawsze wymagał od członków Samejbrony podpisanie weksla na tego rodzaju okoliczności - gość dobrze wiedział jakie szumowiny esbeckie tam przyjmował :)

 • juli.an

  Oceniono 74 razy 40

  Poseł Kępiński zwyczajnie zapragnął zostać zgwałcony przez Janusza, publika czeka z zapartym tchem na ruch tegoż :)

 • janicki200

  Oceniono 124 razy 40

  Poseł Ruchu Palikota przechodzi do klubu SLD,ZDRAJCA!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje