ZUS: Rewolucja w zwolnieniach lekarskich. Koniec symulowania choroby?

22.02.2013 06:22
- Od 2014 r. szykuje się rewolucja w zwolnieniach lekarskich. Papierowe blankiety zostaną zastąpione przez elektroniczny system, który pozwoli ZUS błyskawicznie sprawdzić, czy pracownik nie symuluje choroby - donosi "Rzeczpospolita".
- Informację o zwolnieniu pracodawca i ZUS otrzymają tuż po jego wystawieniu. Nowy system pozwoli przede wszystkim na kontrolowanie krótkich zwolnień lekarskich - mówi dziennikowi minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Liczy, że ze zmian najbardziej będą zadowoleni pracodawcy.

- Czekaliśmy na to od dłuższego czasu - nie kryje ekspert PKPP Lewiatan Monika Zakrzewska. Jak mówi, teraz pracownik ma 7 dni na dostarczenie zwolnienia pracodawcy, a nawet więcej, jeśli wyśle je pocztą.

"Trudno skontrolować"

- W efekcie informacja o chorobie dociera do firmy praktycznie po zakończeniu zwolnienia, więc trudno skontrolować, czy pracownik faktycznie jest chory, czy też wyjechał na egzotyczne wakacje lub remontuje mieszkanie - podkreśla Zakrzewska.

ZUS dzięki nowemu systemowi może zaoszczędzić nawet 180 mln zł rocznie. Zakład w 2012 r. wydał na zasiłki ponad 12 mld zł. I na skontrolowane 620 tys. osób, które je pobierały, zakwestionował wypłaty w prawie 1/10 przypadków.

Czytaj więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" >>

Zobacz także
Komentarze (207)
Zaloguj się
 • ferroetigni

  0

  Ależ ta p.Zakrzewska gada bzdury. Skoro pracownik nie przychodził do pracy, to trzeba było do niego kogoś wysłać, by się dowiedział co się z pracownikiem dzieje. To byłaby ta sama osoba, która teraz z ramienia pracodawcy będzie kontrolować chy chory pracownik nie wyjechał na "egzotyczne wakacje".
  I do wiadomości "eksperta" PKPP Lewiatan Moniki Zakrzewskiej - korporacja pracodawców, którą pani reprezentuje zaciekle walczy o nie podwyższanie płacy minimalnej. A za grosze, jakie nam płacicie, mało kogo stać nawet na krajowe wakacje

 • india.wr

  Oceniono 1 raz 1

  Nareszcie, ruch w dobrą strone
  Symulantów, i nieuczciwych lekarzy wystawiających lee recepty są całe tabuny.

  Regulacja okey, ale jak będa kontrolowani ludzie na zwolnieniach a pzrede wszystkim nieuczciwi lekarzw?

 • dyzurnydebil

  0

  w europie czlowiek na zwolnieniu moze pojechac na wakacje...

 • mczes57

  0

  Ciekawe jak ta kontrola będzie wyglądać.Kto będzie chodził po domach i sprawdzał czy ktoś leży czy też akurat poszedł do kibla. Za komuny też łazili po domach.Emeryci tak sobie dorabiali do swoich nędznych emerytur. Wcześniej łazili też i szukali czy ktoś nie ukrył radia pod pierzyną. Teraz też na to się zanosi. Mamy więc komunę bis.

 • inkwizytorstarszy

  0

  Nie będzie można symulować, czyli 50% zwolnien mniej...

 • condor82

  Oceniono 1 raz 1

  Jestem lekarzem i jeszcze nigdy nikomu nie dałem lewego zwolnienia.
  Słyszałem za to o przypadku jak przez pacjenta cierpiał lekarz- policjant dostał zwolnienie pooperacyjne a jego żonę zatrzymała drogówka.Wskoczył w mundur pojechał tam i zaczął ich O*P*R .
  Po tym dostał "po łapach" a policja i prokurator ścigali i zastraszali lekarza właśnie. Wisi mi co pacjent robi na zwolnieniu, ale atakowanie lekarzy za cudzą głupotę to świństwo.

 • harryjohns

  0

  Ale głupcy.

 • iala

  Oceniono 2 razy 0

  bądzcie dalej niewolnikami -niech was rzą dalej ruch....sza -głosujcie na tuska on was wpędzi do grobu :)

 • harry2419

  0

  biedni pracodawcy . u mnie jak bym poszedł na zwolnienie to bym dostał od razu kopa z roboty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje