ZUS: Rewolucja w zwolnieniach lekarskich. Koniec symulowania choroby?

22.02.2013 06:22
- Od 2014 r. szykuje się rewolucja w zwolnieniach lekarskich. Papierowe blankiety zostaną zastąpione przez elektroniczny system, który pozwoli ZUS błyskawicznie sprawdzić, czy pracownik nie symuluje choroby - donosi "Rzeczpospolita".
- Informację o zwolnieniu pracodawca i ZUS otrzymają tuż po jego wystawieniu. Nowy system pozwoli przede wszystkim na kontrolowanie krótkich zwolnień lekarskich - mówi dziennikowi minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Liczy, że ze zmian najbardziej będą zadowoleni pracodawcy.

- Czekaliśmy na to od dłuższego czasu - nie kryje ekspert PKPP Lewiatan Monika Zakrzewska. Jak mówi, teraz pracownik ma 7 dni na dostarczenie zwolnienia pracodawcy, a nawet więcej, jeśli wyśle je pocztą.

"Trudno skontrolować"

- W efekcie informacja o chorobie dociera do firmy praktycznie po zakończeniu zwolnienia, więc trudno skontrolować, czy pracownik faktycznie jest chory, czy też wyjechał na egzotyczne wakacje lub remontuje mieszkanie - podkreśla Zakrzewska.

ZUS dzięki nowemu systemowi może zaoszczędzić nawet 180 mln zł rocznie. Zakład w 2012 r. wydał na zasiłki ponad 12 mld zł. I na skontrolowane 620 tys. osób, które je pobierały, zakwestionował wypłaty w prawie 1/10 przypadków.

Czytaj więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" >>

Zobacz także
Komentarze (207)
ZUS: Rewolucja w zwolnieniach lekarskich. Koniec symulowania choroby?
Zaloguj się
 • jerjar

  Oceniono 448 razy 404

  A ja myślałem, że lekarze zaczną tracić uprawnienia za poświadczanie nieprawdy.

 • marcin1956

  Oceniono 251 razy 241

  Ciekawe, w jaki sposób ZUS chce oszczędzać na kosztach krótkotrwałych zwolnień lekarskich wypłacanych w przeważającej większości przez pracodawców??? (pierwsze 30+ dni zwolnienia).

 • bed-e45

  Oceniono 222 razy 210

  „Papierowe blankiety zostaną zastąpione przez elektroniczny system, który pozwoli ZUS błyskawicznie sprawdzić, czy pracownik nie symuluje choroby - donosi "Rzeczpospolita".”
  Tak to jest, kiedy debilny redaktor nie wie o czym pisze.
  System elektroniczny pomoże sprawdzić, czy pracownik pracodawcy naprawdę zgłosił zwolnienie chorobowe, czy będzie je załatwiał dopiero potem.
  Natomiast nie znam systemu, który sprawdzi czy pracownik symuluje chorobę. To może stwierdzić tylko lekarz lub komisja lekarska.
  Różnica, pomiędzy symulowaniem zwolnienia chorobowego a chorobą, jednak istnieje.

 • dziadekjam

  Oceniono 134 razy 108

  To, że pracownik ma 7 dni na dostarczenie zwolnienia lekarskiego, nie znaczy, że ma tyle czasu na powiadomienie o zwolnieniu. Kolejna bzdura.
  Pomyśleć, że w wielu krajach pracownik w przypadku krótkotrwałych chorób tylko powiadamia pracodawcę, że jest chory i żadnych kwitów na to nie potrzebuje. Ten cały system "zwolnień lekarskich", to woda na młyn lekarzy - łapówkarzy i te "elektroniczne zwolnienia" nic tu nie zmienią.

 • ro1nik

  Oceniono 78 razy 70

  Skoro w 2012 roku ZUS wydał na zasiłki 12mld zł a zakwestionował 1/10 skontrolowanych zwolnień - czyli 10% - to czemu oszczędność po zainstalowaniu cudownego systemu (który notabene kosztował zapewne krocie) ma wynieść rzędu 180mln zł rocznie? Nie powinna ta liczba dążyć w kierunku 1mld zł oszczędności?

 • fnx1

  Oceniono 87 razy 57

  Pani z Lewiatana powinna walczyć o uprawnienia pracodawców do kopnięcia w d..ę pracownika przebywającego na zwolnieniu. Bo do tej pory po przyniesieniu zwolnienia (niektórzy) pracodawcy wyszukiwali powód żeby zwolnić pracownika. I strasznie ich to męczyło. Znam nawet przypadek pobicia pracownika i oskarżenia go o napaść - właśnie po zwolnieniu lekarskim. W sądzie doszło do porozumienia stron.
  Nasi łaskawi panowie... dobrodzieje. Z Lewiatana...

 • y0rg

  Oceniono 66 razy 48

  Pacjenci to pacjenci chcą to co dla nich jest lepsze i to ich prawo, a lekarze są stroną kontrolującą, by przebieg leczenia był prawidłowy , zgodny ze sztuką lekarska , która nic nie mówi o oszustwach i przekrętach LEKARZY - i to ich należy karać, bo ich chciwość i pazerność tworzy okazję do nadużyć

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje