Nowicka: Kościół lekceważy pedofilię. Gużyński: Pani marszałek przeszarżowała

Nowicka: 'Kościół lekceważy pedofilię. Gużyński: 'Pani marszałek przeszarżowała'

Nowicka: 'Kościół lekceważy pedofilię. Gużyński: 'Pani marszałek przeszarżowała' (Fot. AG)

- Wypowiedź bp. Pieronka była niezwykle bulwersująca. Pokazała, że Kościół katolicki w Polsce traktuje pedofilię jako zjawisko obyczajowe - powiedziała Wanda Nowicka na antenie "Kropki nad i". - Nie było cienia sugestii, żeby traktować tę wypowiedź jako bagatelizującą pedofilię - ripostował dominikanin o. Paweł Gużyński. Duchowny przekonywał, że kontrowersyjne słowa biskupa były jak najbardziej na miejscu.
- Można uważać, że przynajmniej w Polsce Kościół jest zdania, iż w sprawie pedofilii nic nie da się zrobić, bo to zjawisko naturalne, wynikające z popędów - powiedziała Wanda Nowicka. W ocenie wicemarszałkini Sejmu słowa bp. Tadeusza Pieronka o tym, że księża pedofile są ofiarami swoich namiętności, świadczą o lekceważącym stosunku Kościoła do tego problemu. - Nie usłyszałam żadnego zdecydowanego głosu podkreślającego, że jest to tolerancja dla łamania prawa - dodała.

- Pani marszałek, niestety, przeszarżowała - stwierdził na to o. Paweł Gużyński. Zdaniem dominikanina wypowiedź bp. Pieronka dotyczyła kwestii szerszej niż pedofilia. - Dotyczyła rozstrzygnięcia tego, czy walka z pedofilią była najważniejszą rzeczą, jaką papież Benedykt XVI się zajmował. W życiu jest wiele rzeczy ważniejszych niż patologie - dodał duchowny i podkreślił, że jego zdaniem wypowiedź bp. Pieronka była słuszna.

Gużyński: Proszę być osobą uczciwą w myśleniu

Zdaniem dominikanina słowo "namiętność", którego użył bp Pieronek, nie było niewłaściwe. - To słowo, którego ludzie używali od starożytności do określania demonów, które tkwią w człowieku. I biskup użył go zupełnie słusznie - powiedział o. Gużyński.

- Ojciec potwierdza to, co powiedział Pieronek. Że ta namiętność to jest coś, co można tolerować - ripostowała Nowicka. - A my mówimy o bardzo poważnym przestępstwie - podkreśliła.

- Pani marszałek, proszę być osobą uczciwą w myśleniu - protestował dominikanin. - Biskup nie wypowiadał się na temat tego, czy pedofilia jest przestępstwem - powiedział. - Proszę mu nie imputować tego, co chciałaby pani, żeby on powiedział albo nie powiedział - dodał duchowny, przekonując, że Pieronek jak najbardziej traktuje pedofilię jako przestępstwo.

- No to absolutnie nie wynikało z jego słów - odparła na to Nowicka.

Dominikanin stwierdził, że szum, jaki wywołała wypowiedź biskupa, byłby zdecydowanie mniejszy, gdyby podobne słowa wypowiedziała osoba niezwiązana z Kościołem. - Przypisywanie w tym kontekście za dużo księżom jest nieuczciwe - powiedział. - W przypadku innych grup zawodowych, np. nauczycieli, nie ma żadnej tolerancji wobec pedofilii - nie zgodziła się wicemarszałkini.Zobacz także
 • Biskup Tadeusz Pieronek Bp Pieronek lekceważy pedofilię? "To była emocjonalna wypowiedź, może źle zrozumiał pytanie"
 • Najwygodniej dla Kościoła byłoby temat przemilczeć. Na krótką metę to dla nich korzystne, ale w dłuższej perspektywie, rozmawianie o tej sprawie i jej rozwiązanie jest jak najbardziej w interesie Kościoła - mówi holenderski dziennikarz Ekke Overbeek "Lękajcie się". Holenderski dziennikarz napisał książkę o pedofilii w polskim Kościele
Komentarze (373)
Nowicka: Kościół lekceważy pedofilię. Gużyński: Pani marszałek przeszarżowała
Zaloguj się
 • jon_rambo

  Oceniono 556 razy 454

  "Dominikanin stwierdził, że szum, jaki wywołała wypowiedź biskupa, byłby zdecydowanie mniejszy, gdyby podobne słowa wypowiedziała osoba niezwiązana z Kościołem. "

  Gdyby wypowiedział ktoś niezwiązany z klerem to by go zlinczowali. A kler jest bezkarny i może gadać różne bzdury.

 • the-heretic

  Oceniono 346 razy 296

  A w Polsce jakis biskup bagatelizuje zbrodnie duchownych pedofilow popelnione przez na dzieciach !!!!!

  Ze niby to sa wazniejsze sprawy ... , zenada !!!

  Arcybiskup Nowego Jorku, kardynał Timothy Dolan, złożył zeznania w sprawie molestowania seksualnego w arcybiskupstwie miasta Milwaukee (stan Wisconsin). Przesłuchanie arcybiskupa związane jest z jego zamiarem opublikowania listy osób, związanych z molestowaniem seksualnym w kościele – poinformował dzisiaj przedstawiciel arcybiskupstwa.

  W 2011 roku arcybiskupstwo Milwaukee stało się ósmym arcybiskupstwem kościoła rzymskokatolickiego w Stanach Zjednoczonych, które zbankrutowało z powodu wypłacania rekompensat ofiarom molestowania i pedofilii – podkreślają amerykańskie media.

 • ga.1.2

  Oceniono 265 razy 223

  Teraz wiem dlaczego Rydzyk w obecnosci Sobeckiej jest bespieczny --nie widzi w niej demona

 • chuck_knorris_00

  Oceniono 211 razy 175

  Jak tylko zarejestrują Kościół Latającego Potwora Spaghetti jako związek wyznaniowy nie omieszkam przekazać mu połówki procenta podatku.

 • cozano

  Oceniono 135 razy 115

  Dla urzednika watykanskiego pedofilia to nic nadzwyczajnego....ot taka zwykla codziennosc.

 • his_dudeness

  Oceniono 133 razy 111

  Pani marszałek rzeczywiście przeszarżowała, jak Kościół może lekce sobie ważyć pedofilię ?
  Swoją tradycję ? Dawne swe rozrywki jak palenie kobiet na stosie musieli odesłać w niebyt to znaleźli alternatywę, która im ciągle uchodzi na sucho.

 • zgryz3

  Oceniono 83 razy 79

  Jezus mówiąc o poszukiwaniu jednej zagubionej owcy wskazał apostołom hierchię ważności ziemskich spraw, a tu, panie, chłop w śmiesznej sukience, dzieciak, powiada, że są ważniejsze sprawy niż dziesiątki tysięcy skrzywdzonych dzieci i tysiące krzywdzących, zagubionych owiec, które są w dodatku kapłanami, mającymi świecić przykładem. Ty nie wiesz nawet, chłopcze, co to grzech, uczciwość, wstyd. I nauczasz?! O Boże!

 • felicjan.dulski

  Oceniono 79 razy 77

  Co do meritum wypowiedzi biskupa Błyskawiczki (tłumaczę ze śląskiego), to nie da się podważyć prawdy w niej zawartej. Pedofilia była, jest i będzie, bo popęd seksualny jest być może dla niektórych ludzi najsilniejszym biologicznym imperatywem (żądzą). Nie znaczy to jednak, że nic nie można zrobić. W piśmie jest o tym, że jeżeli oko twe razi cię, to je wykol. Podobnie przecież można potraktować jaja jaśnie wielejebnych i świętojebliwych mężów.

 • cracken001

  Oceniono 74 razy 70

  Chcialbym tylko przypomniec,ze to wlasnie dominikanie byli tworcami Swietgo Oficjum,i Inkwizycji!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje