Nowicka: Kościół lekceważy pedofilię. Gużyński: Pani marszałek przeszarżowała

21.02.2013 20:59
- Wypowiedź bp. Pieronka była niezwykle bulwersująca. Pokazała, że Kościół katolicki w Polsce traktuje pedofilię jako zjawisko obyczajowe - powiedziała Wanda Nowicka na antenie "Kropki nad i". - Nie było cienia sugestii, żeby traktować tę wypowiedź jako bagatelizującą pedofilię - ripostował dominikanin o. Paweł Gużyński. Duchowny przekonywał, że kontrowersyjne słowa biskupa były jak najbardziej na miejscu.
- Można uważać, że przynajmniej w Polsce Kościół jest zdania, iż w sprawie pedofilii nic nie da się zrobić, bo to zjawisko naturalne, wynikające z popędów - powiedziała Wanda Nowicka. W ocenie wicemarszałkini Sejmu słowa bp. Tadeusza Pieronka o tym, że księża pedofile są ofiarami swoich namiętności, świadczą o lekceważącym stosunku Kościoła do tego problemu. - Nie usłyszałam żadnego zdecydowanego głosu podkreślającego, że jest to tolerancja dla łamania prawa - dodała.

- Pani marszałek, niestety, przeszarżowała - stwierdził na to o. Paweł Gużyński. Zdaniem dominikanina wypowiedź bp. Pieronka dotyczyła kwestii szerszej niż pedofilia. - Dotyczyła rozstrzygnięcia tego, czy walka z pedofilią była najważniejszą rzeczą, jaką papież Benedykt XVI się zajmował. W życiu jest wiele rzeczy ważniejszych niż patologie - dodał duchowny i podkreślił, że jego zdaniem wypowiedź bp. Pieronka była słuszna.

Gużyński: Proszę być osobą uczciwą w myśleniu

Zdaniem dominikanina słowo "namiętność", którego użył bp Pieronek, nie było niewłaściwe. - To słowo, którego ludzie używali od starożytności do określania demonów, które tkwią w człowieku. I biskup użył go zupełnie słusznie - powiedział o. Gużyński.

- Ojciec potwierdza to, co powiedział Pieronek. Że ta namiętność to jest coś, co można tolerować - ripostowała Nowicka. - A my mówimy o bardzo poważnym przestępstwie - podkreśliła.

- Pani marszałek, proszę być osobą uczciwą w myśleniu - protestował dominikanin. - Biskup nie wypowiadał się na temat tego, czy pedofilia jest przestępstwem - powiedział. - Proszę mu nie imputować tego, co chciałaby pani, żeby on powiedział albo nie powiedział - dodał duchowny, przekonując, że Pieronek jak najbardziej traktuje pedofilię jako przestępstwo.

- No to absolutnie nie wynikało z jego słów - odparła na to Nowicka.

Dominikanin stwierdził, że szum, jaki wywołała wypowiedź biskupa, byłby zdecydowanie mniejszy, gdyby podobne słowa wypowiedziała osoba niezwiązana z Kościołem. - Przypisywanie w tym kontekście za dużo księżom jest nieuczciwe - powiedział. - W przypadku innych grup zawodowych, np. nauczycieli, nie ma żadnej tolerancji wobec pedofilii - nie zgodziła się wicemarszałkini.Zobacz także
Komentarze (373)
Zaloguj się
 • krystyna620

  0

  Osoba nie związana z kościołem, była by już dawno aresztowana. W przypadku księży sprawa jest umarzana ze względy na małą szkodliwość społeczną.

 • magdalenazwenus

  Oceniono 2 razy 2

  Problem stanowi wlasnie to przyzwolenie na takie czyny w tym srodowisku.W innych srodowiskach nie ma takiego przyzwolenia,osoby takie sa eliminowane ze srodowiska,oskarzane.
  Kosciol chroni sprawcow,szykanuje ofiary,podwaza ich wiarygodnosc.
  Rozumiem,ze czarna owca moze trafic sie w kazdym srodowisku ale gdyby reakcja byl zdecydowany sprzeciw srodowiska i wsparcie dla ofiary to mysle ,ze ludzie nie mieli by kosciolowi tego za zle.Tymczasem kosciol udaje,ze nie ma takiego problemu,jak jakis ksiadz okazuje sie pedofilem to przenosi sie go do innej parafi,szykanuje ofiary,brudy zamiata pod dywan i wszystko jest w porzadku.
  Niech zaczna czyscic srodowisko to ludzie beda na nich patrzez zyczliwszym okiem.

 • skazuk

  Oceniono 1 raz 1

  "W życiu jest wiele rzeczy ważniejszych niż patologie - dodał duchowny"
  Wlasciwie powinien powiedziec ze wszystko jest wazniejsze niz grzechy na ofiarach ktore rodzice sami im przyniesli .
  Cieszy mnie kiedy sludzy Boga stwierdzaja ze sa ludzmi bo mam wrazenie ze w Polsce sa NADludzmi a nawet maja immunited samego Stworcy.

 • rypalski

  Oceniono 2 razy 2

  Nowicka nie udawaj przyglupa ... przeciez wiesz jak 40 kantow dzieciom od pyska zapirdolic.
  Abp Pieronek i lociec Guzynski mowia ci otwarcie ... a co ma zrobic kaznodzieja jak mu pyta stanie ?
  Ano rozwalic odbytnice jakiemus malolatowi ... bo loni sa ofiarami swojej pyty ...
  Moja propozycja jest jasna ; Sejm powinien wydac ustawe zgodnie ,z ktora wszystkie przedszkola w Polsce beda prowadzone przez polski kosciol - w ten sposob nasi kaznodzieje beda mialy szeroku dostep do malych chlopczykow i ich odbytnic ... Alleluja

 • 104i9

  Oceniono 3 razy 3

  o. Paweł Gużyński jak ten debil może mówić że Pieronek miał to i tamto na myśli ,przecież to kretynizm mówiąc że ja wiem co on miał na myśli!!!!!!!!!!!!!!!!!!Boże co za debile siedzą w tym KK

 • genowef2

  Oceniono 6 razy -2

  Ta żydówka Nowickie niech sobie najpierw uzmysłowi, że to żydzi szerzą Sodomie , rozluźnienie obyczajów i wszelką patologie, wszelkie zło pochodzi na tej ziemi od *KOSZERNEJ GANGRENY*...

 • lob1

  Oceniono 1 raz 1

  Powinna być w Polsce kara śmierci.Od razu byłoby o połowę mniej zbrodniarzy.Bo każdy boi się śmierci.

 • ngtrx_pwgdrk

  Oceniono 4 razy 0

  Pani Nowicka natomiast traktuje aborcję jako zjawisko obyczajowe.

 • harryjohns

  Oceniono 2 razy 2

  Je- -ć klechów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje