"Skandal", "Ale lepszy rydz niż nic"... Politycy bardzo podzieleni ws. Funduszu Kościelnego

21.02.2013 17:19
Kardynał Kazimierz Nycz i minister Michał Boni

Kardynał Kazimierz Nycz i minister Michał Boni (Fot. TVN24/x-news)

"Niemożliwe do realizacji i skandaliczne", "dobre dla wszystkich", "lepsze, niż nic" - politycy rządu i opozycji komentują porozumienie ws. Funduszu Kościelnego. Opinie są skrajnie różnie. Posłowie PO twierdzą, że rozwiązanie jest dobre. Opozycja mówi o skandalu.
Zespoły konkordatowe: kościelny i rządowy osiągnęły kompromis ws. wysokości dobrowolnego odpisu na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych. Ma on wynosić 0,5 proc., choć początkowo rząd proponował 0,3 proc. Teraz ustalenia zespołów muszą zaakceptować rząd i Konferencja Episkopatu Polski. Rozwiązanie miałoby obowiązywać od początku 2014 r. politycy są podzieleni co do oceny kompromisu.

SLD: porozumienie niemożliwe do realizacji

Szef SLD Leszek Miller uważa, że przyjętego przez zespoły konkordatowe rozwiązania, by odpis podatkowy na Kościoły i związki wyznaniowe wynosił 0,5 proc., nie można nazwać kompromisem. SLD oczekuje od rządu wyjaśnień i rozważa inicjatywy ustawodawcze. Klub SLD zamierza złożyć w Sejmie wniosek o informację rządu na temat ustaleń dotyczących finansowania Kościołów i związków wyznaniowych.

- To nie jest żaden kompromis. To rozwiązanie dla Kościoła bardzo korzystne. Bardzo możliwe, że Kościół otrzyma znacznie więcej środków, niż to wynika z dzisiejszych regulacji. Łatwo sobie wyobrazić presję parafii na swoich członków, aby parafianie odpisywali określone kwoty. To też oznacza poważny ubytek z budżetu naszego państwa - powiedział Miller dziennikarzom. - Uważamy to porozumienie za niemożliwe do realizacji - dodał szef SLD. Z kolei rzecznik Sojuszu Dariusz Joński powiedział wcześniej, że porozumienie to "jeden wielki skandal".

PiS: To próba łatania budżetu

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak uważa, że nie ma powodu, by zmieniać sposób finansowania Kościoła. Propozycja wprowadzenia odpisu podatkowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych w wysokości 0,5 proc. to próba łatania budżetu - ocenia. - Nie ma powodu, by zmieniać obecny system finansowania Kościoła. Kościół katolicki jest ważną instytucją, która odgrywa olbrzymią rolę w życiu społecznym, m.in. poprzez działalność charytatywną - powiedział Błaszczak.

W ocenie przewodniczącego klubu PiS minister finansów Jacek Rostowski "szuka pieniędzy, skubiąc obywateli" i "teraz bierze się za Kościół katolicki". - To próba łatania budżetu - dodał. Według niego jest to ponadto kolejny przejaw wojny ideologicznej, "która jest prowadzona na kilku płaszczyznach - finansowej, ale także moralnej, czego dowodem jest dyskusja o związkach partnerskich".

RP: Kompromis fatalny i skandaliczny

Z kolei Ruch Palikota określa kompromis jako "fatalny" i "skandaliczny". - Rząd jedną ręką zabrał, a drugą sowicie obdarował Kościół - powiedział Andrzej Rozenek. - Umożliwienie Kościołowi wzięcia 0,5 proc. to umożliwienie Kościołowi wzięcia, niech szybko policzę, ok. dwustu kilkudziesięciu milionów złotych, gdyby wszyscy zapłacili - mówił polityk RP.

Ocenił, że nie wszyscy Polacy będą odpisywać część podatku na rzecz Kościoła, ale nawet jeśli zrobi to połowa, to - jak mówił - Kościół dostanie de facto więcej, niż stracił na Funduszu Kościelnym. - Dostanie w formie bezpośrednio gotówki, a nie funduszu przeznaczonego na emerytury. Więc wydaje mi się, że tu rząd jedną ręką zabrał, a drugą sowicie obdarował Kościół i w bilansie Kościół wychodzi do przodu, i to znacząco do przodu - stwierdził.

PSL: Lepszy rydz niż nic

Poseł PSL Eugeniusz Kłopotek uważa, że nowe rozwiązanie, aby odpis podatkowy na rzecz Kościoła wynosił 0,5 proc., to dobry pomysł. - Lepszy rydz niż nic, ja bym nie kruszył kopii, jest dobrze - dodał. -Mamy kompromis, ja na pewno przekażę pieniądze na Kościół - powiedział Kłopotek dziennikarzom w Sejmie.

Polityk PSL przyznał, że nie wiadomo, ile pieniędzy - przy takim rozwiązaniu - otrzymają Kościoły. - Nie wiadomo, jak zachowają się wierni, ponad 90 proc. Polaków przyznaje się do Kościoła katolickiego, ale do kościoła już chodzi dużo mniej. Wielu będzie takich, którzy dadzą odpis na Kościół, ale będą też tacy, którzy nie dadzą, bo będą uważali, że są inne, ważniejsze sprawy - ocenił Kłopotek.

Grupiński (PO): To rozwiązanie lepsze dla wszystkich

Szef klubu PO Rafał Grupiński uważa, że zawarcie kompromisu jest sukcesem. - Myślę, że jest to dobry kompromis. Jak rozumiem, strona rządowa ustąpiła wobec oczekiwań Kościołów, jest to szczególnie ważne z punktu widzenia małych społeczności wyznaniowych - powiedział Grupiński dziennikarzom w Sejmie. Jak podkreślił, dobrze, że archaiczny Fundusz Kościelny przestanie istnieć.

- Fundusz Kościelny i słynna Komisja Majątkowa nie mają, najkrócej mówiąc, dobrej historii, a z punktu widzenia mediów dobrej prasy. Sądzę, że nowe rozwiązania będą bardziej przejrzyste, czytelniejsze i lepsze dla wszystkich - ocenił Grupiński.

Zobacz także
Komentarze (275)
"Skandal", "Ale lepszy rydz niż nic"... Politycy bardzo podzieleni ws. Funduszu Kościelnego
Zaloguj się
 • led2007

  Oceniono 478 razy 438

  Gdyby odpis zwalniał wiernych z opłat na rzecz kościoła za chrzty, śluby, pogrzeby i zaświadczenia, to miałoby ręce i nogi. A tak, chcesz ochrzcić dziecko, to proszę o PITy od wprowadzenia odpisu, plus co łaska, ale wszyscy dają nie mniej niż 100 zł... No i zaświadczenie od bogobojnego lekarza (lista w kurii), że dzieciak nie pochodzi z in vitro...
  Zresztą mi to wisi, ja nie zapłacę, wolę oddać na jakieś hospicjum, mam nadzieję, ze będzie taka możliwość.

 • kain_brat_abla

  Oceniono 401 razy 383

  Duchowieństwo ma powrócić do ubóstwa i cnoty wczesnego chrześcijaństwa metodą oczywistą: sprzedając swoje dobra, a zysk ze sprzedaży rozdając biednym. Państwo musi pośpieszyć z pomocą, jeśli Kościół nie okaże wystarczającej ku temu chęci.

  To zdumiewające, że bogactwo ludzi Kościoła wzięło swój początek od zasady ubóstwa.

 • fakiba

  Oceniono 309 razy 285

  SLD niech nie rozważa tylko zaproponuje ustawę o odlepieniu klechów od państwowej kasy

 • troque

  Oceniono 279 razy 263

  0% (słownie ZERO)

  oraz opodatkowaie na zasadach identycznych z innymi stowarzyszeniami oraz zwiazkami.

  Co wiecej - całkowita rewizja decyzji Komisji Majatkowej i zerwanie z Konkordatem - to na poczatek

 • albin11

  Oceniono 264 razy 246

  oczywiscie, ze skandal. albo kosciol jest instytucja panstwowa, oplacana przez panstwo i podatnikow, albo samodzielna, samo utrzymujaca sie. jezeli panstwowa, to podlegla panstwu. panstwo mianuje biskupow, decyduje o dzialalnosci instytucji, o finansach. dziwie sie protestom sld. mialo okazje zrobic porzadek, tymczasem wlazilo w dupe, podobnie jak dawna komuna i wszystkie rzady po niej nastepujace.

 • viaac

  Oceniono 256 razy 236

  "- Nie ma powodu, by zmieniać obecny system finansowania Kościoła. Kościół katolicki jest ważną instytucją, która odgrywa olbrzymią rolę w życiu społecznym, m.in. poprzez działalność charytatywną - powiedział Błaszczak."

  Skoro są dotowani z budżetu (czyli przez obywateli) to swoją działalnością charytatywną nie robią specjalnej łaski, panie pośle. Może nawet byłoby taniej nie dawać kościołowi tylko wspierać domy dziecka, hospicja i co tam jeszcze bezpośrednio?

  Przyznam też rację Rozenkowi: skoro są przez nas opłacani, to po co jeszcze dopłaty do lekcji religii itp.? Żeby utrzymać przypływ wiernych gotowych przeznaczyć swoje 0,5%? Pomijam fakt, iż początkowo państwo miało nie dawać na to chociażby złotówki. Ale cóż: nie uczmy matematyki, uczmy religii (bo to nauka, skoro jest w szkołach, tak?).

 • vomitorium1

  Oceniono 257 razy 235

  teraz
  przynajmniej wiemy
  na jaki temat
  będzie każde kazanie
  (a nie danie
  0,5 % odpisu
  jest grzechem ciężkim)

 • zenblue1

  Oceniono 122 razy 108

  Czysty pijar ,tak długo się będą spierać że nie wprowadza podatku kościelnego
  Zostanie Fundusz Kościelny i dotacje dla KK w wysokości 2 mld zł.

  www.forbes.pl/artykuly/sekcje/wydarzenia/ile-zarabia-kosciol-rzymskokatolicki-w-polsce,20805,1
  ---

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje