"Skandal", "Ale lepszy rydz niż nic"... Politycy bardzo podzieleni ws. Funduszu Kościelnego

21.02.2013 17:19
"Niemożliwe do realizacji i skandaliczne", "dobre dla wszystkich", "lepsze, niż nic" - politycy rządu i opozycji komentują porozumienie ws. Funduszu Kościelnego. Opinie są skrajnie różnie. Posłowie PO twierdzą, że rozwiązanie jest dobre. Opozycja mówi o skandalu.
Zespoły konkordatowe: kościelny i rządowy osiągnęły kompromis ws. wysokości dobrowolnego odpisu na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych. Ma on wynosić 0,5 proc., choć początkowo rząd proponował 0,3 proc. Teraz ustalenia zespołów muszą zaakceptować rząd i Konferencja Episkopatu Polski. Rozwiązanie miałoby obowiązywać od początku 2014 r. politycy są podzieleni co do oceny kompromisu.

SLD: porozumienie niemożliwe do realizacji

Szef SLD Leszek Miller uważa, że przyjętego przez zespoły konkordatowe rozwiązania, by odpis podatkowy na Kościoły i związki wyznaniowe wynosił 0,5 proc., nie można nazwać kompromisem. SLD oczekuje od rządu wyjaśnień i rozważa inicjatywy ustawodawcze. Klub SLD zamierza złożyć w Sejmie wniosek o informację rządu na temat ustaleń dotyczących finansowania Kościołów i związków wyznaniowych.

- To nie jest żaden kompromis. To rozwiązanie dla Kościoła bardzo korzystne. Bardzo możliwe, że Kościół otrzyma znacznie więcej środków, niż to wynika z dzisiejszych regulacji. Łatwo sobie wyobrazić presję parafii na swoich członków, aby parafianie odpisywali określone kwoty. To też oznacza poważny ubytek z budżetu naszego państwa - powiedział Miller dziennikarzom. - Uważamy to porozumienie za niemożliwe do realizacji - dodał szef SLD. Z kolei rzecznik Sojuszu Dariusz Joński powiedział wcześniej, że porozumienie to "jeden wielki skandal".

PiS: To próba łatania budżetu

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak uważa, że nie ma powodu, by zmieniać sposób finansowania Kościoła. Propozycja wprowadzenia odpisu podatkowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych w wysokości 0,5 proc. to próba łatania budżetu - ocenia. - Nie ma powodu, by zmieniać obecny system finansowania Kościoła. Kościół katolicki jest ważną instytucją, która odgrywa olbrzymią rolę w życiu społecznym, m.in. poprzez działalność charytatywną - powiedział Błaszczak.

W ocenie przewodniczącego klubu PiS minister finansów Jacek Rostowski "szuka pieniędzy, skubiąc obywateli" i "teraz bierze się za Kościół katolicki". - To próba łatania budżetu - dodał. Według niego jest to ponadto kolejny przejaw wojny ideologicznej, "która jest prowadzona na kilku płaszczyznach - finansowej, ale także moralnej, czego dowodem jest dyskusja o związkach partnerskich".

RP: Kompromis fatalny i skandaliczny

Z kolei Ruch Palikota określa kompromis jako "fatalny" i "skandaliczny". - Rząd jedną ręką zabrał, a drugą sowicie obdarował Kościół - powiedział Andrzej Rozenek. - Umożliwienie Kościołowi wzięcia 0,5 proc. to umożliwienie Kościołowi wzięcia, niech szybko policzę, ok. dwustu kilkudziesięciu milionów złotych, gdyby wszyscy zapłacili - mówił polityk RP.

Ocenił, że nie wszyscy Polacy będą odpisywać część podatku na rzecz Kościoła, ale nawet jeśli zrobi to połowa, to - jak mówił - Kościół dostanie de facto więcej, niż stracił na Funduszu Kościelnym. - Dostanie w formie bezpośrednio gotówki, a nie funduszu przeznaczonego na emerytury. Więc wydaje mi się, że tu rząd jedną ręką zabrał, a drugą sowicie obdarował Kościół i w bilansie Kościół wychodzi do przodu, i to znacząco do przodu - stwierdził.

PSL: Lepszy rydz niż nic

Poseł PSL Eugeniusz Kłopotek uważa, że nowe rozwiązanie, aby odpis podatkowy na rzecz Kościoła wynosił 0,5 proc., to dobry pomysł. - Lepszy rydz niż nic, ja bym nie kruszył kopii, jest dobrze - dodał. -Mamy kompromis, ja na pewno przekażę pieniądze na Kościół - powiedział Kłopotek dziennikarzom w Sejmie.

Polityk PSL przyznał, że nie wiadomo, ile pieniędzy - przy takim rozwiązaniu - otrzymają Kościoły. - Nie wiadomo, jak zachowają się wierni, ponad 90 proc. Polaków przyznaje się do Kościoła katolickiego, ale do kościoła już chodzi dużo mniej. Wielu będzie takich, którzy dadzą odpis na Kościół, ale będą też tacy, którzy nie dadzą, bo będą uważali, że są inne, ważniejsze sprawy - ocenił Kłopotek.

Grupiński (PO): To rozwiązanie lepsze dla wszystkich

Szef klubu PO Rafał Grupiński uważa, że zawarcie kompromisu jest sukcesem. - Myślę, że jest to dobry kompromis. Jak rozumiem, strona rządowa ustąpiła wobec oczekiwań Kościołów, jest to szczególnie ważne z punktu widzenia małych społeczności wyznaniowych - powiedział Grupiński dziennikarzom w Sejmie. Jak podkreślił, dobrze, że archaiczny Fundusz Kościelny przestanie istnieć.

- Fundusz Kościelny i słynna Komisja Majątkowa nie mają, najkrócej mówiąc, dobrej historii, a z punktu widzenia mediów dobrej prasy. Sądzę, że nowe rozwiązania będą bardziej przejrzyste, czytelniejsze i lepsze dla wszystkich - ocenił Grupiński.

Zobacz także
Komentarze (275)
Zaloguj się
 • india.wr

  0

  Boni przejdzie do historii jak dwyznaczny, w zasadniczych kwestiach szkodliwy dla Polski ksiadz Skarga.
  zawiodłem się na "nowoczesnym" Bonim

 • sirseb

  Oceniono 1 raz 1

  www.tvn24.pl/duchowni-bez-pensji-od-panstwa-czechy-reguluja-finansowanie-kosciola,307921,s.html

 • marki60

  Oceniono 5 razy 5

  Jezeli mamy oddac pieniadze Obcemu Panstwu bo przeciez beda musieli podzielic sie z Centralą,to absolutnie powinno byc ogloszone w tej sprawie referendum.

 • macia-9

  Oceniono 5 razy 5

  Następny skandaliczny "kompromis" z Kościołem Katolickim,oczywiście kosztem publicznych pieniędzy.Podatki płacimy na rzecz państwa,nie kościoła.Podatki są wspólne."Dobrowolność" 0,5% odpisu podatkowego będzie stygmatyzowała ludzi,szczególnie na prowincji.Nasz dobry rząd o tym nie pomyślał?

 • ryllaa

  Oceniono 5 razy 5

  Drogi Narodzie! Macie oto przykład, że dopóty u władzy będą klesze podnóżki, to klechy będą to wykorzystywać i wydzierać od swoich baranów i z budżetu państwa jak najwięcej! A takie płaszczaki, klempy i żalki, gowiny i kłopotki będą na głowie stawać, aby tylko taki głodź np spojrzał na nich łaskawszym okiem!
  Będą wybory !!!! MOŻNA TO ZMIENIĆ!!!
  PS. Nazwiska powyższych specjalnie piszę z małej litery! Nie zasługują na to, by pisać wielką!

 • ajatuse

  0

  B. polizał kolanko i efekt jest taki jaki jest

 • ryllaa

  Oceniono 4 razy 4

  Jestem bardzo ciekawa, ile % dla kleszych darmozjadów ustaliłyby pisuarowe klesze klęczniki?

 • fjan

  Oceniono 5 razy 5

  Oj tam oj tam. Najwyżej się emerytur nie zrewaloryzuje albo zrewaloryzuje kwotowo i kasy dla kleru katolickiego starczy. No rząd też musi pamiętać o stosownych nagrodach dla siebie, sejmu i kancelarii prezydenta. Sami widzicie jakie ma rząd ogromne wydatki.
  Jak by zabrakło można jeszcze przestać leczyć ludzi bo niech sobie sami płacą. Rząd się jakoś wyżywi razem z klerem katolickim.

 • kola

  Oceniono 5 razy 5

  Styropianowe sku...syny, powinny latać drugim Tupolewem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje