"Obietnica darowizny". Niemiecki biznesmen rozdaje miliardy

21.02.2013 16:44
Banknoty euro

Banknoty euro (Fot. Sławomir Mielnik / AG)

Pionier branży informatycznej, Niemiec Hasso Plattner, poszedł w ślady amerykańskich legend Warrena Buffetta i Billa Gatesa. Przystąpił do ich kampanii "Obietnica darowizny".
Organizatorzy kampanii "The Giving Pledge" - "Obietnica darowizny" powitali Plattnera jako pierwszego Niemca w ekskluzywnym klubie miliarderów, którzy dzielą się swoim majątkiem. Kryterium przyjęcia nowych członków jest ich gotowość podzielenia się przynajmniej połową swojego majątku prywatnego. W przypadku współzałożyciela firmy SAP chodzi o prawie pięć i pół miliarda euro.

SAP, międzynarodowa firma informatyczna z Walldorfu w Badenii-Wirtembergii jest wiodącym producentem oprogramowania biznesowego. Roczne obroty tego koncernu wynoszą 16,22 mld euro. Do ponad 232.000 klientów SAP z całego świata należą firmy z praktycznie wszystkich branż. Koncern zatrudnia ponad 65 tysięcy pracowników.

Większość ofiarodawców pochodzi z USA

Hasso Plattner podkreśla w swoim liście, że "miał możność praktycznie bezpłatnych studiów na Uniwersytecie w Karlsruhe; w jednej z najlepszych wyższych uczelni technicznych Niemiec" i że "to było bez wątpienia podstawą mojego sukcesu osobistego". W liście zaznaczył też, że "chciałby coś zwrócić społeczeństwu, które umożliwiło mu jego naukę".

Pismo ekonomiczne "Forbes" ocenia majątek 69-letniego Plattnera na 7,2 mld dolarów (5,4 mld euro).

Na drugim i trzecim miejscu legendarnej listy "Forbesa" od lat widnieją nazwiska Buffetta i Gatesa. Obaj przed trzema laty zainicjowali kampanię "The Giving Pledge". Od tego czasu udało im się przekonać stu miliarderów do przystąpienia do ich klubu i podzielenia się majątkiem. Prawie wszyscy pochodzą z USA.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Zobacz także
Komentarze (47)
Zaloguj się
 • supertlumacz

  0

  Poczciwy Niemiec ma szansę zostać pierwszym prawdziwym darczyńcą. Fundacje Billa Gates'a to wspólne przedsięwziecia z rządem USA w interesie AIPAC

 • szarak1111

  0

  "Obietnica darowizny". Aby tam wejść trzeba wyrazić GOTOWOŚĆ do podzielenia się swoim majątkiem.
  Chodzi o to aby był szum wokół sławnych. Czyli, aby dobrze mówiono o milionerach, ale czy się podzielą, jeśli wystarczy tylko gotowość?
  W taką grę bawią się też polscy politycy - obiecują, a obiecują ...

 • ajpitoajpi12

  Oceniono 1 raz 1

  czy krk w Polsce już się rozeientował? Stanął w kolejce, co z caritas?

 • nrozsklov

  Oceniono 1 raz -1

  sap to jedno wielkie ociezale kurestwo, zamiast robotnikom harujacym w pocie czola bosy wola przelewac pieniadze na ociezale, niedopracowane oprogramowanie do tego gnoja, masz krew na twoich rekach, ty chamie

 • frankyy

  Oceniono 4 razy 0

  Dlaczego to amerykańscy miliarderzy mają takie pomysły żeby się dzielić swoja kasą?

  Szkoda że na taki pomysł nie wpadli właściciele pałaców w Watykanie.

 • ochujek

  Oceniono 5 razy -3

  Ile daje "na kościół"? Wszak papieża mają. U nas dostawali cieczki gdy Wojtyła kazał sobie pomniczki stawiać.

 • traktorzysta

  Oceniono 11 razy 5

  jak czytam polskie fora to zaczynam się cieszyć że nie spłodze tu potomstwa. musiałbym być pijany, naćpany albo psychopata. nie chce i nie mam zamiaru ponownie przyjść do tego piekła zwanego życiem.

 • micdep

  Oceniono 3 razy 1

  Przeciesz Putin tez to przyzekl, 50% majatku przeznacza na rozdanie. Jakos takos gazetka o tym nie wspomina .. zapraszam na RT to chociaz troche wiecej sie o tym dowiesz ... zapomnialem musisz rozumiec ten jezyk angielski tez nie tylko im glaskac ..

 • rudi46

  Oceniono 7 razy -3

  To najlepszy przyklad robinia ludziom wody z mozgu najpierw zlupie pracownikow pozniej klientow
  a to co nakradne i nie mam co z tym zrobic rozdam jako dobroczynca. To tak jak z bankami ktore nie produkuja niczego czyli nie tworza nowych wartosci ale maja za to najwiecej kasy za darmo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje