Prokuratura sprawdzi przetarg na system teleinformatyczny egzaminów na prawo jazdy

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy (Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Gazeta)

Prokuratura przyjrzy się nowym egzaminom na prawo jazdy. Ministerstwo Transportu złożyło zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa przy przetargu na system teleinformatyczny do egzaminów teoretycznych - poinformowało Radio Zet.
Konsorcjum ITS - Sygniti, które wygrało przetarg, podało, że zgodnie z wymaganiami zapisanymi w rozporządzeniu ma dostęp do systemu teleinformatycznego starostw. To według resortu może być nieprawdą.

Ministerstwo Transportu skierowało więc sprawę do prokuratury. - Jest to zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa niedopatrzenia obowiązków przez niektórych funkcjonariuszy publicznych zatrudnionych w Instytucie Transportu Samochodowego w Warszawie - powiedział portalowi Gazeta.pl Mikołaj Karpiński, rzecznik resortu.

System miał być zintegrowany, a nie jest

- 19 lutego wpłynęło zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej Warszawa - Praga Północ. Według zawiadomienia miało dojść do poświadczenia nieprawdy w dokumentacji przetargowej. Zamówienie dotyczyło systemu, który byłby zintegrowany z systemem organów wydających prawo jazdy, czyli starostw. System, który zakupiono, takiej integracji nie ma - mówi w rozmowie z portalem Gazeta.pl rzeczniczka prokuratury, prokurator Renata Mazur.

Cała sprawa egzaminów jest bardzo niejasna

Prokurator Mazur zaznacza, że zawiadomienie w tej chwili jest analizowane przez prokuratora. - Decyzje o kierunku postępowania będą podejmowane w ciągu najbliższych tygodni - mówi.

Jak informuje Radio ZET, cała sprawa egzaminów teoretycznych jest bardzo niejasna. Wczoraj na posiedzeniu jednej z sejmowych podkomisji urzędnicy Ministerstwa Transportu przyznali, że właścicielami pytań egzaminacyjnych jest nie resort, lecz wyłonione w przetargu dwa konsorcja.

Zobacz także
 • Po wprowadzeniu nowych zasad poprawiły się wyniki egzaminów praktycznych Fatalne wyniki na nowym egzaminie na prawo jazdy: 90 procent oblewa teorię. Eksperci: "Jakościowa rewolucja". A ceny wzrosną
 • Pogrom na nowych egzaminach teoretycznych na prawo jazdy. 90 proc. nie zdaje
Komentarze (20)
Prokuratura sprawdzi przetarg na system teleinformatyczny egzaminów na prawo jazdy
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 83 razy 83

  "Prokuratura sprawdzi przetarg na egzaminy na prawo jazdy."
  ===============================================
  Nie wiem czy coś "wypatrzy", bo tam gruba forsa w grę wchodzi...

 • kastoripollux

  Oceniono 79 razy 65

  To pierwszy przekręt, a drugi to pytania na egzamin teoretyczny. Jakiś kretyn je wymyślał. Czyta się treść pytania i nie wiadomo o co chodzi. Są tak sformułowane aby oblało jak najwięcej zdających. Fajna maszynka do robienia kaski. Celowo są tak napisane. Poza tym aby zredagować 6000 tysięcy pytań trzeba się nieźle nagimnastykować aby osiągnąć taką sumę i to jest pośrednia przyczyna głupkowatości tych pytań. Robiłem prawo jazdy w latach osiemdziesiątych i nie było problemu z opanowaniem wiedzy. Później podwyższałem po pięciu latach kategorię prawa jazdy na C, również nie było problemu z opanowaniem wiedzy. Na początku lat dziewięćdziesiątych pomagałem przygotować się do egzaminu znajomym i ponowne uzupełnienie zapomnianej wiedzy przyszło bez wysiłku. Teraz aby zdać egzamin teoretyczny trzeba kilka, kilkanaście razy podchodzić do niego. Niech nikt mi nie mówi, że to z powodu złego przygotowania. To się dzieje za sprawą "dobrego" przygotowania pytań w taki sposób aby maksymalną liczbę osób oblać. Przeklęte państwo, które znalazło sobie kolejny sposób na strzyżenie obywateli.

 • maniakon

  Oceniono 41 razy 39

  w polsce kazdy przetarg z panstwowych pieniedzy nadaje sie do prokuratury - tylko co z tego skoro prokuratura ma swoja dziale i orzeknie jak kto zaplaci - mafijny kraj

 • cezar85

  Oceniono 25 razy 25

  prokurator też chce zarobić...

 • pondorondobendobendo

  Oceniono 15 razy 15

  jak tu okraść ludzi, a lud tępy, ciemny głupi, nowe prawo jazdy kupi.

 • 1radika

  Oceniono 14 razy 14

  Nowe egzaminy na prawo jazdy są doskonałą metodą na podniesienie stresu w społeczeństwie a może ktoś dostanie zawału i to będzie piękne i bardzo ucieszy pomysłodawców. Jestem ciekawa,jakie konsorcja wymyśliły takie pytania i kto je zatwierdził w ministerstwie.

 • antykkk

  Oceniono 12 razy 12

  A mnie to znowu nie dziwi. W tym kraju nawet miotły dla sprzątaczek w panstwowych firmach kupuje się po "wnikliwych zastanowieniach i kalkulacjach" ale to zawsze jest tak załatwione że mucha nie siada.

 • naw18

  Oceniono 3 razy 3

  To jest naprawdę fajne , że by nie powiedzieć za...ste. "Wlaścicielem pytań na prawo jazdy jest nie resort (państwo) - tylko dwa konsorcja"! Więc nikt nie zadbał o rzecz podstawową - przekazanie praw autorskich na rzecz państw - egzamin i dokumenty są państwowe! I co bedzie, jak konsorcja wycofaja sie zabierając zabawki?

 • siw-y1

  Oceniono 14 razy 2

  Te 6000 pytań powinny być jeszcze podzielone na kategorie w zależności od ogólnego stopnia wykształcenia kursanta gdyż są niezrozumiałe dla osób z wykształceniem podstawowym i zawodowym a najmłodsi kursanci a takich jest najwięcej nie zdążyło jeszcze zdobyć wyższego wykształcenia
  Pytania dotyczące tej samej sytuacji są dublowane tylko inaczej ("mądrzej") konstruowane.
  Nie wymagajmy jednakowo od zawodowych, licealistów i inż. magistrów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje