Prokuratura sprawdzi przetarg na system teleinformatyczny egzaminów na prawo jazdy

21.02.2013 12:32
Egzamin teoretyczny na prawo jazdy

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy (Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Gazeta)

Prokuratura przyjrzy się nowym egzaminom na prawo jazdy. Ministerstwo Transportu złożyło zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa przy przetargu na system teleinformatyczny do egzaminów teoretycznych - poinformowało Radio Zet.
Konsorcjum ITS - Sygniti, które wygrało przetarg, podało, że zgodnie z wymaganiami zapisanymi w rozporządzeniu ma dostęp do systemu teleinformatycznego starostw. To według resortu może być nieprawdą.

Ministerstwo Transportu skierowało więc sprawę do prokuratury. - Jest to zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa niedopatrzenia obowiązków przez niektórych funkcjonariuszy publicznych zatrudnionych w Instytucie Transportu Samochodowego w Warszawie - powiedział portalowi Gazeta.pl Mikołaj Karpiński, rzecznik resortu.

System miał być zintegrowany, a nie jest

- 19 lutego wpłynęło zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej Warszawa - Praga Północ. Według zawiadomienia miało dojść do poświadczenia nieprawdy w dokumentacji przetargowej. Zamówienie dotyczyło systemu, który byłby zintegrowany z systemem organów wydających prawo jazdy, czyli starostw. System, który zakupiono, takiej integracji nie ma - mówi w rozmowie z portalem Gazeta.pl rzeczniczka prokuratury, prokurator Renata Mazur.

Cała sprawa egzaminów jest bardzo niejasna

Prokurator Mazur zaznacza, że zawiadomienie w tej chwili jest analizowane przez prokuratora. - Decyzje o kierunku postępowania będą podejmowane w ciągu najbliższych tygodni - mówi.

Jak informuje Radio ZET, cała sprawa egzaminów teoretycznych jest bardzo niejasna. Wczoraj na posiedzeniu jednej z sejmowych podkomisji urzędnicy Ministerstwa Transportu przyznali, że właścicielami pytań egzaminacyjnych jest nie resort, lecz wyłonione w przetargu dwa konsorcja.

Zobacz także
Komentarze (20)
Zaloguj się
 • jermaczek

  0

  Pomijając sprawę przekrętów, nie wiem ludzie czego wy chcecie od tych nowych testów. Są o wiele łatwiejsze od starych, intuicyjne, rzeczywiście symulują sytuacje na drodze. Mam prawko od trzech lat, sporo jeżdżę, bez żadnego przygotowania zrobiłam sobie taki test... i tylko jeden błąd, a i to przez to, że nie zauważyłam, że czas się kończy. Tego się nie da nie zdać, jak ktoś jest przygotowany faktycznie do jeżdżenia. No ale fakt - nie da się wykuć na pamięć. To faktycznie feler ;-)

 • staszek_psychiatra

  0

  Sygnity-nie dziwi nic. Od 20 lat informatyką w Polsce mieszają ci sami faceci.Że niewiele potrafią widać of dawna. Nawet Rumuni i Bułgarzy maja lepiej zinformatyzowane państwa.

 • naw18

  Oceniono 3 razy 3

  To jest naprawdę fajne , że by nie powiedzieć za...ste. "Wlaścicielem pytań na prawo jazdy jest nie resort (państwo) - tylko dwa konsorcja"! Więc nikt nie zadbał o rzecz podstawową - przekazanie praw autorskich na rzecz państw - egzamin i dokumenty są państwowe! I co bedzie, jak konsorcja wycofaja sie zabierając zabawki?

 • bed-e45

  0

  No i dobrze. Dawno powinna prokuratura sprawdzić.
  Ale chyba dopiero teraz, synek prokuratora nie zdał
  i tata się wkurzył.

 • flymen22

  0

  To ministerstwo jest jak PO, tyle tam tego,że jest niesterowalne.

 • flymen22

  0

  No super. To może wynajmiemy rząd jak się kupuje piłkarzy. Będzie przynajmniej uczciwie. A pan nowak będzie mógł zostać modelem. A co z premiami?

 • agryppa_wawa

  0

  Kierunek jest jasny, ktos się w końcu skapował że na linii ITS/Sygnity przepłyneła kaska :)

  Na miejscu dyrektorów WORD które mają wgrane to oprogramowanie to bym wte pędy leciał do PWPW.
  Te WORDy które działają na oprogramowaniu PWPW nie mają z niczym problemu.
  A czas leci, egazminów niet, kaski niet ;)

 • 1radika

  Oceniono 14 razy 14

  Nowe egzaminy na prawo jazdy są doskonałą metodą na podniesienie stresu w społeczeństwie a może ktoś dostanie zawału i to będzie piękne i bardzo ucieszy pomysłodawców. Jestem ciekawa,jakie konsorcja wymyśliły takie pytania i kto je zatwierdził w ministerstwie.

 • siw-y1

  Oceniono 14 razy 2

  Te 6000 pytań powinny być jeszcze podzielone na kategorie w zależności od ogólnego stopnia wykształcenia kursanta gdyż są niezrozumiałe dla osób z wykształceniem podstawowym i zawodowym a najmłodsi kursanci a takich jest najwięcej nie zdążyło jeszcze zdobyć wyższego wykształcenia
  Pytania dotyczące tej samej sytuacji są dublowane tylko inaczej ("mądrzej") konstruowane.
  Nie wymagajmy jednakowo od zawodowych, licealistów i inż. magistrów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje