Zamiast 0,3 Kościół dostanie 0,5 proc. odpisu podatku dochodowego. Boni ogłasza kompromis

21.02.2013 11:50
Kardynał Kazimierz Nycz i minister Michał Boni

Kardynał Kazimierz Nycz i minister Michał Boni (Fot. TVN24/x-news)

- Kompromis roboczy ws. zastąpienia Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem podatkowym w wysokości 0,5 proc. podatku dochodowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych ma obowiązywać od stycznia 2014 roku z odpisem już za rok 2013 - ogłosił minister administracji i cyfryzacji Michał Boni na wspólnej konferencji z przedstawicielem episkopatu, kardynałem Kazimierzem Nyczem.
Minister Boni zapowiedział, że zaproponowane rozwiązanie zostanie przedstawione na najbliższej radzie ministrów, a metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz zaprezentuje je na Konferencji Episkopatu Polski.

Boni zapowiedział też, że po południu odbędzie się spotkanie z pozostałymi Kościołami i związkami wyznaniowymi dotyczące kwestii odpisów podatkowych.

Trzyletni okres przejściowy z gwarancjami rządowymi

Poinformował, że zgodnie z ustaleniami nowe rozwiązanie miałoby funkcjonować od 2014 r.; odpis podatkowy w wysokości 0,5 proc. mógłby być zastosowany w rozliczeniu podatkowym za rok 2013. Przewidziano też trzyletni przejściowy "okres gwarancji", w którym rząd wyrównywałby ewentualną różnicę między kwotą uzyskaną przez Kościół z odpisu, a tą, którą otrzymywał z Funduszu Kościelnego.

- W sytuacji mniejszych Kościołów te środki w pierwszych latach mogą być trochę mniejsze niż dzisiejsze środki przekazywane na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne; w 2016 r. byłby więc dokonany przegląd, aby ocenić tę sytuację - zaznaczył Boni.

Metropolita warszawski kard. Nycz mówił, że jest jeszcze kilkanaście spraw szczegółowych, które trzeba rozwiązać, żeby przekształcić Fundusz Kościelny w nowoczesny system podatkowy funkcjonujący już w Europie.

- Pamiętajmy także o tym, że sprawa dotyczy kwestii istotnych, życiowych, ponieważ Fundusz Kościelny zastąpiony przez odpis, to będzie ten mechanizm, który będzie służył wspieraniu Kościoła w zakresie działalności charytatywnej, edukacyjnej oraz refundowania ubezpieczenia księżom i siostrom, zwłaszcza misjonarzom czyli tym, którzy pracują poza granicami Polski oraz zakonom kontemplacyjnym - mówił hierarcha.

Porozumienie zawarto podczas spotkania zespołów konkordatowych: rządowego i kościelnego na temat rządowej propozycji likwidacji Funduszu Kościelnego i wprowadzenia w zamian odpisu podatku dochodowego na ten cel. Rozwiązanie to ma funkcjonować podobnie jak dobrowolny odpis podatkowy na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Pikieta podczas rozmów

Podczas rozmów zespołów konkordatowych przed Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji członkowie Ruchu Palikota prowadzili pikietę. Jak mówili, domagają się, by Fundusz Kościelny został zlikwidowany bez wprowadzania odpisu podatkowego. Wznosili okrzyki: "Złodzieje", "Komisja majątkowa hańba narodowa".

Rząd proponował 0,3 proc. odpisu, Kościół chciał 0,8-1 proc.

Rozmowy zespołów konkordatowych rozpoczęły się na początku kwietnia 2012 r. Strona kościelna podkreślała, że suma uzyskiwana z odpisu podatkowego w wysokości 0,3 proc., jak proponował pierwotnie rząd, nie osiągnęłaby kwoty otrzymywanej dotychczas z Funduszu Kościelnego (ponad 90 mln zł rocznie), a proces dochodzenia do tej kwoty trwać będzie kilka lat.

Episkopat ocenia, że odpis podatkowy powinien wynosić 0,8 - 1 proc.; strona kościelna podkreśla jednak, że ze względu na sytuację ekonomiczną kraju jest gotowa zaakceptować rozwiązanie kompromisowe: odpis w wysokości 0,5 proc. Biskupi argumentują, że 0,5 proc. to i tak najniższa wartość odpisu w Europie. Episkopat powołuje się na dane z krajów, które wprowadziły dobrowolny odpis podatkowy: na Węgrzech - 1 proc., we Włoszech - 0,8 proc., w Hiszpanii - 0,7 proc. Również inne Kościoły i związki wyznaniowe nie akceptowały pierwotnej propozycji rządu, która zakładała odpis w wysokości 0,3 proc. Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny w ogóle sprzeciwia się zastąpieniu Funduszu Kościelnego odpisem podatkowym.

Obecnie z Funduszu Kościelnego - którego likwidację zapowiedział w expose premier Donald Tusk - pokrywane są ubezpieczenia duchownych, którzy nie mają umów o pracę, m.in. misjonarzy i zakonników zakonów kontemplacyjnych.

Korzenie funduszu sięgają czasów stalinowskich

Fundusz Kościelny działa na mocy ustawy z 1950 roku o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych. Powstał jako rekompensata za bezprawne zagarnięcie przez państwo dóbr kościelnych na rzecz Skarbu Państwa.

Fundusz finansuje działalność charytatywną, oświatowo-wychowawczą, remonty i konserwacje zabytków sakralnych oraz utrzymanie wydziałów teologicznych na wyższych uczelniach. Działa na rzecz wszystkich Kościołów i związków wyznaniowych. W planie budżetu na 2013 r. rząd zaplanował przekazanie na Fundusz Kościelny ponad 94,3 mln zł.

Zobacz także
Komentarze (793)
Zamiast 0,3 Kościół dostanie 0,5 proc. odpisu podatku dochodowego. Boni ogłasza kompromis
Zaloguj się
 • e-komentarz

  Oceniono 939 razy 863

  Taca ogólnonarodowa.
  Dobrze że (jeszcze) mogę sam zdecydować czy przekazać.

 • totapis500

  Oceniono 791 razy 701

  Znowu zrobili naród na szaro,bo to nie wystarczy na długi Sławoja,a ten gotów nas sprzedać jak jego kumple po fachu zrobili to w Targowicy oczywiście w imię boże.

 • antobojar

  Oceniono 641 razy 567

  Złe rozwiązanie... sekularyzacje wszystkich dóbr!!.. worki po kartoflach na grzbiet, miski żebracze przytroczyć do sznura w pasie. dwa patyki zbite na krzyż na ramię.. i kostur do ręki..

  I w drogę do.. piekła..

 • e-komentarz

  Oceniono 531 razy 481

  Bieda w kościele aż piszczy: Komornik zlicytuje katedrę oliwską? "To możliwe".
  Hipoteka katedry i siedziby kurii została obciążona do kwoty 21 mln zł za niespłacone kredyty.
  Kuria mać, na piankę nie starczy...

 • fakiba

  Oceniono 440 razy 416

  Jaki odpis powinni utrzymywać się ze składek wiernych dotyczy to zresztą wszystkich partii, zwiąków zawodowych i każdej innej organizacji

 • felss

  Oceniono 388 razy 348

  Oooo, takiego!

 • iremus

  Oceniono 281 razy 255

  A ty PALIKOT to słyszysz i nie grzmisz? Czy administracja państwowa powołana jest do zbierania podatków kościelnych? A wypier.dalać czarnuchy na drzewo albo wieże kościelne. Chcą żyć z jałmużny niech se sami chodzą po prośbie. A od działalności gospodarczej niech odprowadzają podatki (23%) tak jak wszystkie podmioty gospodarcze.

 • twoja-starsza

  Oceniono 278 razy 240

  Ten odpis 0,5% to nie jest połowa już istniejącego odpisu 1% na Organizacje Pożytku Publicznego, tylko DODATKOWY odpis.

  Co to znaczy?

  Pieniądze KAŻDEJ osoby, która przekaże 0,5% na kościół, zamiast trafić do budżetu trafiają do kościoła. Czyli do budżetu wpływa mniej pieniędzy. Czyli trzeba uzupełnić brakujące wpływy do budżetu nowymi podatkami i obciążeniami podatników.

  Innymi słowy pieniądze pozyskane w ten sposób przez kościół są 100% finansowaniem kościoła Z BUDŻETU, czyli nas wszystkich.

  I jest to kolejny przykład sprytnego manipulowania liczbami przez nasz kochany rząd i cudownego ministra Rostowskiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje