Zamiast 0,3 Kościół dostanie 0,5 proc. odpisu podatku dochodowego. Boni ogłasza kompromis

21.02.2013 11:50
- Kompromis roboczy ws. zastąpienia Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem podatkowym w wysokości 0,5 proc. podatku dochodowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych ma obowiązywać od stycznia 2014 roku z odpisem już za rok 2013 - ogłosił minister administracji i cyfryzacji Michał Boni na wspólnej konferencji z przedstawicielem episkopatu, kardynałem Kazimierzem Nyczem.
Minister Boni zapowiedział, że zaproponowane rozwiązanie zostanie przedstawione na najbliższej radzie ministrów, a metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz zaprezentuje je na Konferencji Episkopatu Polski.

Boni zapowiedział też, że po południu odbędzie się spotkanie z pozostałymi Kościołami i związkami wyznaniowymi dotyczące kwestii odpisów podatkowych.

Trzyletni okres przejściowy z gwarancjami rządowymi

Poinformował, że zgodnie z ustaleniami nowe rozwiązanie miałoby funkcjonować od 2014 r.; odpis podatkowy w wysokości 0,5 proc. mógłby być zastosowany w rozliczeniu podatkowym za rok 2013. Przewidziano też trzyletni przejściowy "okres gwarancji", w którym rząd wyrównywałby ewentualną różnicę między kwotą uzyskaną przez Kościół z odpisu, a tą, którą otrzymywał z Funduszu Kościelnego.

- W sytuacji mniejszych Kościołów te środki w pierwszych latach mogą być trochę mniejsze niż dzisiejsze środki przekazywane na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne; w 2016 r. byłby więc dokonany przegląd, aby ocenić tę sytuację - zaznaczył Boni.

Metropolita warszawski kard. Nycz mówił, że jest jeszcze kilkanaście spraw szczegółowych, które trzeba rozwiązać, żeby przekształcić Fundusz Kościelny w nowoczesny system podatkowy funkcjonujący już w Europie.

- Pamiętajmy także o tym, że sprawa dotyczy kwestii istotnych, życiowych, ponieważ Fundusz Kościelny zastąpiony przez odpis, to będzie ten mechanizm, który będzie służył wspieraniu Kościoła w zakresie działalności charytatywnej, edukacyjnej oraz refundowania ubezpieczenia księżom i siostrom, zwłaszcza misjonarzom czyli tym, którzy pracują poza granicami Polski oraz zakonom kontemplacyjnym - mówił hierarcha.

Porozumienie zawarto podczas spotkania zespołów konkordatowych: rządowego i kościelnego na temat rządowej propozycji likwidacji Funduszu Kościelnego i wprowadzenia w zamian odpisu podatku dochodowego na ten cel. Rozwiązanie to ma funkcjonować podobnie jak dobrowolny odpis podatkowy na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Pikieta podczas rozmów

Podczas rozmów zespołów konkordatowych przed Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji członkowie Ruchu Palikota prowadzili pikietę. Jak mówili, domagają się, by Fundusz Kościelny został zlikwidowany bez wprowadzania odpisu podatkowego. Wznosili okrzyki: "Złodzieje", "Komisja majątkowa hańba narodowa".

Rząd proponował 0,3 proc. odpisu, Kościół chciał 0,8-1 proc.

Rozmowy zespołów konkordatowych rozpoczęły się na początku kwietnia 2012 r. Strona kościelna podkreślała, że suma uzyskiwana z odpisu podatkowego w wysokości 0,3 proc., jak proponował pierwotnie rząd, nie osiągnęłaby kwoty otrzymywanej dotychczas z Funduszu Kościelnego (ponad 90 mln zł rocznie), a proces dochodzenia do tej kwoty trwać będzie kilka lat.

Episkopat ocenia, że odpis podatkowy powinien wynosić 0,8 - 1 proc.; strona kościelna podkreśla jednak, że ze względu na sytuację ekonomiczną kraju jest gotowa zaakceptować rozwiązanie kompromisowe: odpis w wysokości 0,5 proc. Biskupi argumentują, że 0,5 proc. to i tak najniższa wartość odpisu w Europie. Episkopat powołuje się na dane z krajów, które wprowadziły dobrowolny odpis podatkowy: na Węgrzech - 1 proc., we Włoszech - 0,8 proc., w Hiszpanii - 0,7 proc. Również inne Kościoły i związki wyznaniowe nie akceptowały pierwotnej propozycji rządu, która zakładała odpis w wysokości 0,3 proc. Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny w ogóle sprzeciwia się zastąpieniu Funduszu Kościelnego odpisem podatkowym.

Obecnie z Funduszu Kościelnego - którego likwidację zapowiedział w expose premier Donald Tusk - pokrywane są ubezpieczenia duchownych, którzy nie mają umów o pracę, m.in. misjonarzy i zakonników zakonów kontemplacyjnych.

Korzenie funduszu sięgają czasów stalinowskich

Fundusz Kościelny działa na mocy ustawy z 1950 roku o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych. Powstał jako rekompensata za bezprawne zagarnięcie przez państwo dóbr kościelnych na rzecz Skarbu Państwa.

Fundusz finansuje działalność charytatywną, oświatowo-wychowawczą, remonty i konserwacje zabytków sakralnych oraz utrzymanie wydziałów teologicznych na wyższych uczelniach. Działa na rzecz wszystkich Kościołów i związków wyznaniowych. W planie budżetu na 2013 r. rząd zaplanował przekazanie na Fundusz Kościelny ponad 94,3 mln zł.

Zobacz także
Komentarze (793)
Zaloguj się
 • india.wr

  0

  w moich oczach Boni jest skończony. Wyrzucić w błoto, gorzej - przeznaczyć na cel szkodzący państwu i społeczeństwu -to karygodne

 • djenn

  0

  A co ma zrobic osoba, która wstąpiła do Church of Jediism i pozostaje we wspólnocie wiernych, ale Kościół nie ma polskiej filii? Wiara nie zna granic, ani nie mieści się w przepisach, więc wtłaczanie duchowości w polskie realia i podsuwanie akceptowanych przez rząd religii - do sponosoringu - jest bez sensu - a na dodatek łamie konstytucyjne prawo do wolności wyznaniowej. Dlaczego rząd ingeruje w religijność obywateli?
  Chcę płacić na Church of Jediism! Jesli wpłace 0,5 na kościół z siedzibą poza PL, zgodnie ze swoja wiarą i sumieniem, to co ? Mam do skarbówki dostarczyć kopie przelewu? Przecież to bez sensu . Dlaczego lista kościołów dotyczy tylko terytorium Polski? Wiele religii nie ma siedzib w Polsce, to znaczy, że Polakowi nie wolno wspierac swojej wiary, bo jest przyspawany lokalnie do wyznania z listy? Przecież to dyskryminacja jest ze względów wyznaniowych. Zasada równości obywatelskiej. KAŻDY powinien miec identyczne prawo sponsorowania wybranej przez SIEBIE religii, a nie przez PAŃSTWO. To nie islam mac!

 • losiu4

  Oceniono 2 razy -2

  i bardzo dobrze. To będą jedne z lepiej wydanych pieniędzy. przynajmniej nie pójdą nie wiadomo gdzie jak to ryze zrobiły z pieniędzmi na drogi, gdzie ani pieniędzy nie ma, ani drogi które planowano choćby tylko na Euro nie są skończone.

  Pozdrawiam

  losiu

 • grastep02

  Oceniono 2 razy 2

  Tym posunięciem, rząd kierowany przez premiera Tuska,stracił olbrzymią masę wyborców. Czy premier nie czyta wpisów internautów,czy nie wsłuchuje się w ich głosy?Jakim prawem rząd funduje /Z NASZYCH PODATKÓW/ emeryturę tej całej,pazernej masie nierobów w sutannach?Oni palcem nie kiwną,jeżeli nie dostana za to kasy.Potrafią łupić /nawet w tragicznych przypadkach/swych wiernych.Fałsz,pazerność,obłuda,zakłamanie,zamiatanie pod dywan nagannych uczynków,OTO OBRAZ polskiego urzędnika Watykanu noszącego sutannę!

 • zamiks

  Oceniono 2 razy 2

  Czyli jeszcze 3 lata mam łożyc na tych darmozjadów.A pozniej złotówki ode mnie nie zobacza.Normalnie złamanego grosza.

 • sir_fred

  Oceniono 4 razy 4

  Boni, TW Znak, zrób w życiu choć jeden jedyny raz coś pożytecznego - podaj się do dymisji.

 • sir_fred

  Oceniono 6 razy 6

  Czy kościół już zwrócił wyłudzaną przez setki lat dziesięcinę?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje