Unia chce powołać europrokuratorów. Mają ścigać oszustów wyłudzających dotacje

21.02.2013 07:03
Flagi Unii Europejskiej przed siedzibą KE w Brukseli.

Flagi Unii Europejskiej przed siedzibą KE w Brukseli. (Fot. YVES HERMAN REUTERS)

Unia Europejska ma powołać prokuratorów, którzy zajmą się m.in. ściganiem oszustów wyłudzających unijne dotacje - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Mają oni działać również w Polsce.
Komisja Europejska pracuje nad przepisami, które umożliwią powołanie wspólnotowej prokuratury. W czerwcu znany ma być projekt rozporządzenia w tej sprawie. Proceder kradzieży środków z unijnej kasy stał się na tyle dotkliwy, że Bruksela postanowiła coś z tym zrobić. Europrokuratorzy mają ścigać i stawiać przed sądami sprawców przestępstw i w razie potrzeby współpracować z Europolem.

Dzięki prokuraturze ma nie dochodzić m.in. do oszust podatkowych i do sytuacji, jakie miały miejsce we Włoszech. Tam przez 20 lat mafia wyłudzała z funduszu Wspólnej Polityki Rolnej dotacje dla rolników. Do defraudacji środków unijnych dochodziło też przez wiele lat w Grecji. Głośna była w tym kraju afera z nieistniejącymi plantacjami oliwek.

Pomysł jest kontrowersyjny i przeciwko niemu jest np. Wielka Brytania. - Nie można pozwolić, by powstał odrębny korpus europejskich śledczych, który mógłby wkraczać w uprawnienia polskiej prokuratury - wskazuje dr hab. Krzysztof Szczerski, wiceminister spraw zagranicznych w rządzie PiS - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Zobacz także
Komentarze (24)
Zaloguj się
 • politol59

  0

  Słuszna inicjatywa.

 • fobian

  0

  Nie napisano w artykule, że kontrolę prawidłowości wykorzystania środków unijnych mają wpisane w zakres swoich zadań urzędy kontroli skarbowej. Nie jest problemem to, że nie ma instytucji kontrolnych (UKS, prokuratury), ale problemem jest wzajemna wymiana informacji i jak zwykle zawiła ścieżka wysyłania zapytań do innych państw. W takim UKS jeśli urzędnik ma sporządzić zapytanie sra pod siebie bo forma jest takim sakrum, że jedno pismo weryfikuje 10 innych urzędników, musi przejść przez Min Fin a na odpowiedzi czeka się miesiącami.
  Do poprawki jest więc tylko sposób wymiany informacji, ale przecież powołanie nowej instytucji da ciepłe posadki i paneuropejską "wadzę".

 • blue911

  Oceniono 3 razy 3

  Doskonale! Nareszcie ktos sie wezmie za te polska "burzuazje rzekomo prawicowa"! Robia wieksze przekrety niz komuna kiedykolwiek by to wymyslila.

 • aghrra

  Oceniono 1 raz 1

  A kiedy powoła troiki do ścigania przeciwników ZSRE

 • fctheduck

  Oceniono 2 razy 2

  No to, buraki, dobre czasy się skończyły, trzeba będzie uczciwie zapracować na zasiłek, bo inaczej z kasy nici.

 • grymas50

  0

  a może tak powołać Ordynariat ?. Funkcja kapelana, az sie prosi.

 • wodakrolewska

  0

  przypomniał mi się powojenny film o obywatelu Piszczyku.

 • sammler

  Oceniono 10 razy 8

  I bardzo dobrze... Polka prokuratura i sądy w ogóle, podkreślam, w ogóle, nie znają się na sprawach gospodarczych... To są - być może z paroma wyjątkami - ekonomiczni debile! A już w sprawie dotacji unijnych w Polsce chyba panuje zmowa milczenia... W każdej dziedzinie to państwo nie funkcjonuje należycie (zdrowie, szkolnictwo, rynek pracy, system emerytalny itd.), ale w tej jednej zawsze, od początku, wszystko było jak należy...

  S.

 • zmieniaj

  Oceniono 1 raz 1

  pozwolę sobie zaproponować stroje, które mogliby nosić tacy prokuratorzy:
  www.djgillstudio.com/wp-content/uploads/2013/01/judge-dredd.jpg
  ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje