"Diecezja gdańska jest bankrutem? Do widzenia" - abp Głódź rozłącza rozmowę

21.02.2013 06:00
Abp Sławoj Głódź

Abp Sławoj Głódź (Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta)

Nawet jej siedziba, bezcenna archikatedra oliwska, ma obciążoną hipotekę do wysokości 21 mln zł za długi wobec banku. Dlaczego hipoteka katedry oliwskiej i siedziby kurii została zajęta? Jak to się stało? Analiza sytuacji diecezji gdańskiej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".
- Nic nie zostało zajęte - odpowiada arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, do którego zadzwonił dziennikarz "Gazety Wyborczej". - Mam przed sobą księgę wieczystą i widzę zajętą hipotekę - nie daje za wygraną dziennikarz. - Do widzenia - arcybiskup rozłącza rozmowę.

Właścicielem działki nr 291 (obręb 6) przy ul. bp. Edmunda Nowickiego w Gdańsku-Oliwie o powierzchni 2,1 ha jest diecezja gdańska. Hipoteka działki została przymusowo (na podstawie decyzji sądu) obciążona do kwoty 21 mln zł za niespłacone kredyty w Kredyt Banku i przeterminowane odsetki. Zabezpieczenie ustanowiono w latach 2004-05, ale - jak wynika z hipoteki - do dziś dług nie został spłacony.

Czy komornik może zlicytować siedzibę kurii i katedrę? - Teoretycznie możliwa jest licytacja kościoła, choć nie słyszałem o takim przypadku w Polsce - mówi w rozmowie z Gazetą Robert Damski, rzecznik prasowy Izby Komorniczej w Gdańsku. - Natomiast w przypadku ruchomości możemy zajmować i licytować wszystkie z wyłączeniem tych służących kultowi religijnemu - dodaje.

Cały tekst w "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
Komentarze (178)
Zaloguj się
 • candid13

  Oceniono 1 raz 1

  Pijaczyna biskup FLACHA, przechlal diecezje,

  no coz podatnik zaplaci.

 • jogibaboo

  Oceniono 2 razy 2

  Od dawna piszę o pewnym schemacie: gdzie biedne i proste społeczeństwo - tam kościół katolicki. Gdzie kościół ewangelicki - społeczeństwo pracowite, bogate, uczciwe. Wystarczy spojrzeć na mapę Europy. Jak widzę w TV ciemniaków rzędu: Joanna spod Krzyża z Warszawy, to wolę poczytać dobra książkę. A ilu takich "poputczików KK" w Polsce? Całe rzesze. Im człowiek prostszy i biedniejszy, tym łatwiej nim manipulować. A większość księży katolickich wywodzi się z wiejskich zaścianków, gdzie "bycie księdzem" było dla nich jedyną alternatywą. I jakie schematy myślenia z domy wynieśli, takie głoszą.
  Ludu Polan, powstań z kolan!!!

 • jurek1404

  Oceniono 1 raz 1

  Jak długo społeczeństwo będzie traktować takiego pijanego buraka i nazywać go pasterzem, na pastucha nikt by go nie zatrudnił, bo wystraszył by trzódkę .

 • dejtrejder

  Oceniono 2 razy 2

  Ty koorwa pie...ny aktimelku zajebany!

 • romek4805

  Oceniono 2 razy 2

  Jak 12 lat temu Urban że Głódż jako kapelan polowy jest pijakiem to cały kler oburzony wołał że to brutalna napaści na kościół mimo zdjęć Głodzia w dwuznacznych sytuacjach jak i w trakcie pijackich libacjach i dopiero musiał zostać gdańskim biskupem i dopiero musiał opluwać niższy personel żeby oni stwierdzili jak ich własny biskup traktuje ich jak śmieci to naraz plują na niego . a gdyby ich nie ruszał to jego dotychczasowe prowadzenie im nie przeszkadzało .W takim razie o co chodzi mógł wtedy może teraz o co ten raban przecież to w tym kościele jest normą.!!!!!!!!!!!!!!

 • neostrada72

  Oceniono 1 raz 1

  Diecezja jest bankrutem,i dobrze.Niech tak skończy cała ta mafia dojąca nasze państwo od 1000lat.Czas najwyższy,żeby zaczęli brać się do roboty i płacili za wszystkie przyjemności i nie bogacili się naszym kosztem.Wygonic siejącą zabobony zgraję pedofilów,oszustów(Lubin i Salezjanie)bankowych,za których krętactwa płacą naiwni emeryci,których nie żałuję,bo zrobili to z głupiej wiary w uczciwośc i ich zabobony.Przykład Głódzia jest wzorem oszustwa tej załganej firmy.W Oliwie było mu niewygodnie,kazal kupić i wyremontować pałac w innej części Gdanska,bo głupcy zapłacą.I tak się stało,a nasi porąbani,,politycy''z rajerski naród,trzeba zaznaczyć.

 • tetradrachma

  Oceniono 2 razy 2

  Jestem antyklerykałem, ale los, polskiego KK nie jest mi obcy. Kto go niszczy ? Pomijam takich nieszczęsników jak bracia Kaczyńscy czy nawet Rydzyk bo to odosobnione przypadki. Hierarchowie polskiego KK to, wypisz wymaluj, lustrzane odbicie stanu świadomości polskiego społeczeństwa..... ciemna, skundlona hołota. Ta hołota (en masse) doprowadza kraj do zguby tak było w Polsce zawsze i tak będzie na wieki wieków. Amen.

 • mafiapuczajewa

  0

  Czy głódź to ta gwiazda armi z ul. czerwonej, co dostarcza syryjczykom granatniki ?

 • glemp1

  Oceniono 2 razy 2

  Co za odrażający typ z fioletową facjatą (czyżby pod kolor do sukienki?). Mam szczerą nadzieję, że wątroba tej wiecznie pijanej szui wkrótce przestanie funkcjonować.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane