"Diecezja gdańska jest bankrutem? Do widzenia" - abp Głódź rozłącza rozmowę

Abp Sławoj Głódź

Abp Sławoj Głódź (Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta)

Nawet jej siedziba, bezcenna archikatedra oliwska, ma obciążoną hipotekę do wysokości 21 mln zł za długi wobec banku. Dlaczego hipoteka katedry oliwskiej i siedziby kurii została zajęta? Jak to się stało? Analiza sytuacji diecezji gdańskiej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".
- Nic nie zostało zajęte - odpowiada arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, do którego zadzwonił dziennikarz "Gazety Wyborczej". - Mam przed sobą księgę wieczystą i widzę zajętą hipotekę - nie daje za wygraną dziennikarz. - Do widzenia - arcybiskup rozłącza rozmowę.

Właścicielem działki nr 291 (obręb 6) przy ul. bp. Edmunda Nowickiego w Gdańsku-Oliwie o powierzchni 2,1 ha jest diecezja gdańska. Hipoteka działki została przymusowo (na podstawie decyzji sądu) obciążona do kwoty 21 mln zł za niespłacone kredyty w Kredyt Banku i przeterminowane odsetki. Zabezpieczenie ustanowiono w latach 2004-05, ale - jak wynika z hipoteki - do dziś dług nie został spłacony.

Czy komornik może zlicytować siedzibę kurii i katedrę? - Teoretycznie możliwa jest licytacja kościoła, choć nie słyszałem o takim przypadku w Polsce - mówi w rozmowie z Gazetą Robert Damski, rzecznik prasowy Izby Komorniczej w Gdańsku. - Natomiast w przypadku ruchomości możemy zajmować i licytować wszystkie z wyłączeniem tych służących kultowi religijnemu - dodaje.

Cały tekst w "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
 • - Księżom przydaliby się superwizorzy - uważa Artur Sporniak Samobójstwa księży w diecezji tarnowskiej. "Nie są z kruszcu, ale z gliny"
Komentarze (178)
"Diecezja gdańska jest bankrutem? Do widzenia" - abp Głódź rozłącza rozmowę
Zaloguj się
 • marne

  Oceniono 241 razy 227

  NIE KRADNIJ czyli spłacaj swoje długi,kościół od dawna nie przestrzega dekalogu a nawołuje innych do przestrzegania,coś tu jest nie tak??!!§§

 • bananex1976

  Oceniono 217 razy 207

  Biznesmeni!!
  Mam nadzieję że nie wywiną się jak zazwyczaj to bywa.
  Długi trzeba spłacać, z szarego człowieka ściągnęliby ostatnie środki na życie.
  No zobaczymy czy są równi czarni i równiejsi pozostali.

 • syngefco

  Oceniono 187 razy 177

  Sławoj jak Ty możesz swoim barankom patrzyć w oczy, tłuszcz Ci się wylewa nie tylko spoza koloradki i jak to się ma do Pisma Świętego i przestrzegania przykazań oraz 7 grzechów głównych, a dokładnie pkt 5 "Nie umiarkowanie w jedzeniu i piciu" lub pkt 2 "Chciwość" - jesteś hipokrytą jak cały KK, dla porównania to jak jakby instruktor prawa jazdy nie potrafił jeździć samochodem, albo ratownik na basenie nie umiał pływać, że nie masz wstydu Sławoj.

 • fjan

  Oceniono 157 razy 151

  "Przepiliśmy naszej babci domek mały, domek mały ".

 • fakiba

  Oceniono 151 razy 145

  Normalny obywatel za nie spłacone długi idzie do pierdla a czy nie można posadzić biskupa w czym on jest inny

 • fakiba

  Oceniono 148 razy 136

  Prędzej piekło zamarznie niż komornik coś od klechów wyciągnie a Głudż po bankructwie diecezji Gdańskiej szykuje się na Wrocławską

 • bigkaraluch

  Oceniono 122 razy 116

  " Nic nie zostało zajęte - odpowiada arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, do którego zadzwonił dziennikarz "Gazety Wyborczej". - Mam przed sobą księgę wieczystą i widzę zajętą hipotekę - nie daje za wygraną dziennikarz. - Do widzenia - arcybiskup rozłącza rozmowę."
  ====================================================================================
  cała kasa została przepita .
  teraz biskup " flaszka "popijał pod mostem będzie a nie przy ołtarzu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje