Nowicka chce reakcji RPD na słowa bp. Pieronka o pedofilii w Kościele

20.02.2013 20:19
Wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka zwróciła się w środę do Rzecznika Praw Dziecka o interwencję w sprawie słów bp. Tadeusza Pieronka na temat pedofilii w Kościele. Zdaniem Nowickiej, hierarcha usprawiedliwił sprawców tych przestępstw jako "ofiary własnej namiętności".
W liście skierowanym w środę do rzecznika praw dziecka Marka Michalaka, Nowicka przypomniała słowa bp. Tadeusza Pieronka, jakie padły w czasie wywiadu telewizyjnego 11 lutego. Hierarcha powiedział wówczas, że "Benedykt XVI zmagał się z o wiele większymi tematami niż pedofilia wśród duchownych. Dbał o to, żeby ludzie żyli zgodnie z przykazaniami bożymi. To jest o wiele ważniejsze zadanie, niż ukrócenie sprawy pedofilskiej, która była na świecie, jest i będzie. Żadna siła nie powstrzyma człowieka od tego, żeby skorzystać z pewnych możliwości, jakie daje człowiekowi wolna wola i do czego pchają go namiętności. Przepraszam bardzo, świata nie zmienimy".Nowicka oceniła, że ta wypowiedź wymaga "pilnej i stanowczej" reakcji ze strony Rzecznika Praw Dziecka. - Molestowanie seksualne dzieci jest jednym z najgroźniejszych przestępstw dla ich zdrowia psychicznego i fizycznego. Małoletnie ofiary molestowania seksualnego często cierpią przez całe życie, mają zaniżoną samoocenę, zachwiane poczucie bezpieczeństwa oraz problemy z nawiązywaniem zdrowych relacji w wieku dorosłym. Dlatego niedopuszczalne są wypowiedzi osób publicznych, które traktują tego typu przestępstwa w sposób lekceważący i podważają konieczność ich ścigania - czytamy w liście do Michalaka.

Nowicka: To brak woli Pieronka

W ocenie Nowickiej stanowisko Pieronka oznacza "brak woli" podejmowania aktywnych działań przez przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski w sprawie duchownych, którzy dopuścili się molestowania seksualnego lub innych przestępstw seksualnych wobec dzieci. Dodała, że "wielokrotnie miały miejsce w polskim Kościele sytuacje, w których wysocy hierarchowie Kościoła katolickiego nie zgłaszali organom ścigania uzasadnionych podejrzeń o popełnieniu przestępstwa pedofilii przez księży".

- Prezentowanie przez wysokiego hierarchę Kościoła katolickiego teorii, według której przestępstwa pedofilskie są wynikiem "namiętności", ma również wysoce szkodliwe skutki dla świadomości społecznej. Przedstawione przez biskupa Pieronka usprawiedliwienie sprawców przestępstw seksualnych jako "ofiar własnej namiętności" podnosi poziom społecznej akceptacji dla bardzo szkodliwych zjawisk, takich jak molestowanie seksualne dzieci oraz nawiązywanie kontaktów seksualnych z dziećmi w wieku 15 lub mniej lat - napisała Nowicka.

"Oczekuję zdecydowanej reakcji"

W dalszej części listu podkreśliła, że "pozostawienie tej skandalicznej wypowiedzi bez zdecydowanej reakcji ze strony organu powołanego do ochrony praw dziecka, Rzecznika Praw Dziecka, mogłoby stanowić sygnał wysłany dla obecnych i przyszłych ofiar molestowania seksualnego, że ich prawo do bezpieczeństwa, autonomii seksualnej oraz nietykalności cielesnej jest mniej istotne od interesów wpływowych przedstawicieli społeczeństwa".

"Oczekuję z Pana strony zdecydowanej reakcji na wypowiedź biskupa Pieronka. Mam nadzieję, że w ten sposób dostarczy Pan ogółowi społeczeństwa rzetelnej wiedzy o mechanizmach przemocy seksualnej wobec dzieci oraz o skali zniszczeń, jakie molestowanie seksualne powoduje w psychice dzieci oraz w jakiś sposób wpływa na ich późniejsze życie. Być może dzięki skutecznej reakcji na tę oburzającą wypowiedź uda się Panu przekonać hierarchów Kościoła katolickiego do ścisłej współpracy z instytucjami państwa w celu skutecznego ścigania duchownych dopuszczających się przestępstw pedofilskich - napisała wicemarszałek Sejmu".

Zobacz także
Komentarze (302)
Nowicka chce reakcji RPD na słowa bp. Pieronka o pedofilii w Kościele
Zaloguj się
 • jajagam

  Oceniono 723 razy 633

  Popieram. Wypowiedź Pieronka nie powinna pozostać bez odpowiedniego skwitowania.

 • ga.1.2

  Oceniono 497 razy 457

  jak sie poslucha niektorych biskupow to te dzieci maja wine,za mocno podniecaja

 • chi_neng1

  Oceniono 473 razy 407

  Brawo, pani Nowicka !

  List z zapytaniem: co o tym mysla? wystosowalabym jeszcze do Gowina + 45(p)oslow dzialajacych na poczet KK.

 • kazmierz111

  Oceniono 313 razy 287

  no i tak trzymać pani marszałek
  internet to fantastyczna rzecz każdy ma dostęp i on jest metodą na kruszenie betonu czarnego.

 • niktwazny126

  Oceniono 273 razy 241

  Wicemarszałkini?????
  A co niby ten rzecznik praw dziecka zrobi? Obłoży ekskomuniką? zdymisjonuje? nakrzyczy na jego wielebność?
  Nie ma co walczyć z jednym biskupem, pani poseł. Trzeba pokazać polskiemu klerowi, gdzie jego miejsce. I wyciągać konsekwencje zwyczajnie, tak samo od kościelnych urzędników, jak od Nowaka i Kowalskiej.

 • default_nick

  Oceniono 272 razy 194

  no to Nowicka puściła bąka prosto w nos wszystkim partiom które jej broniły. no bo jak teraz ją bronić skoro ona atakuje instytucję, której nie ma prawa krytykować nawet Bóg.

 • docsnugg

  Oceniono 175 razy 137

  Sprytny ruch Nowickiej. To naprawdę inteligentny gracz polityczny.

  Zwolennicy RP mają do wyboru:

  1. Znienawidzoną zdrajczynię, która oszukała i mało nie rozbiłą Ruchu Palikota

  2. KK - no comments :)

  Za kim się opowiedzą ? Nie wiem, ale, ciekaw jestem komentarzy :)

 • geowork1

  Oceniono 42 razy 42

  JEŻELI " Żadna siła nie powstrzyma człowieka od tego, żeby skorzystać z pewnych możliwości, jakie daje człowiekowi wolna wola" TO RELIGIA JEST NIE POTRZEBNA

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje