Nowicka chce reakcji RPD na słowa bp. Pieronka o pedofilii w Kościele

20.02.2013 20:19
Wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka zwróciła się w środę do Rzecznika Praw Dziecka o interwencję w sprawie słów bp. Tadeusza Pieronka na temat pedofilii w Kościele. Zdaniem Nowickiej, hierarcha usprawiedliwił sprawców tych przestępstw jako "ofiary własnej namiętności".
W liście skierowanym w środę do rzecznika praw dziecka Marka Michalaka, Nowicka przypomniała słowa bp. Tadeusza Pieronka, jakie padły w czasie wywiadu telewizyjnego 11 lutego. Hierarcha powiedział wówczas, że "Benedykt XVI zmagał się z o wiele większymi tematami niż pedofilia wśród duchownych. Dbał o to, żeby ludzie żyli zgodnie z przykazaniami bożymi. To jest o wiele ważniejsze zadanie, niż ukrócenie sprawy pedofilskiej, która była na świecie, jest i będzie. Żadna siła nie powstrzyma człowieka od tego, żeby skorzystać z pewnych możliwości, jakie daje człowiekowi wolna wola i do czego pchają go namiętności. Przepraszam bardzo, świata nie zmienimy".Nowicka oceniła, że ta wypowiedź wymaga "pilnej i stanowczej" reakcji ze strony Rzecznika Praw Dziecka. - Molestowanie seksualne dzieci jest jednym z najgroźniejszych przestępstw dla ich zdrowia psychicznego i fizycznego. Małoletnie ofiary molestowania seksualnego często cierpią przez całe życie, mają zaniżoną samoocenę, zachwiane poczucie bezpieczeństwa oraz problemy z nawiązywaniem zdrowych relacji w wieku dorosłym. Dlatego niedopuszczalne są wypowiedzi osób publicznych, które traktują tego typu przestępstwa w sposób lekceważący i podważają konieczność ich ścigania - czytamy w liście do Michalaka.

Nowicka: To brak woli Pieronka

W ocenie Nowickiej stanowisko Pieronka oznacza "brak woli" podejmowania aktywnych działań przez przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski w sprawie duchownych, którzy dopuścili się molestowania seksualnego lub innych przestępstw seksualnych wobec dzieci. Dodała, że "wielokrotnie miały miejsce w polskim Kościele sytuacje, w których wysocy hierarchowie Kościoła katolickiego nie zgłaszali organom ścigania uzasadnionych podejrzeń o popełnieniu przestępstwa pedofilii przez księży".

- Prezentowanie przez wysokiego hierarchę Kościoła katolickiego teorii, według której przestępstwa pedofilskie są wynikiem "namiętności", ma również wysoce szkodliwe skutki dla świadomości społecznej. Przedstawione przez biskupa Pieronka usprawiedliwienie sprawców przestępstw seksualnych jako "ofiar własnej namiętności" podnosi poziom społecznej akceptacji dla bardzo szkodliwych zjawisk, takich jak molestowanie seksualne dzieci oraz nawiązywanie kontaktów seksualnych z dziećmi w wieku 15 lub mniej lat - napisała Nowicka.

"Oczekuję zdecydowanej reakcji"

W dalszej części listu podkreśliła, że "pozostawienie tej skandalicznej wypowiedzi bez zdecydowanej reakcji ze strony organu powołanego do ochrony praw dziecka, Rzecznika Praw Dziecka, mogłoby stanowić sygnał wysłany dla obecnych i przyszłych ofiar molestowania seksualnego, że ich prawo do bezpieczeństwa, autonomii seksualnej oraz nietykalności cielesnej jest mniej istotne od interesów wpływowych przedstawicieli społeczeństwa".

"Oczekuję z Pana strony zdecydowanej reakcji na wypowiedź biskupa Pieronka. Mam nadzieję, że w ten sposób dostarczy Pan ogółowi społeczeństwa rzetelnej wiedzy o mechanizmach przemocy seksualnej wobec dzieci oraz o skali zniszczeń, jakie molestowanie seksualne powoduje w psychice dzieci oraz w jakiś sposób wpływa na ich późniejsze życie. Być może dzięki skutecznej reakcji na tę oburzającą wypowiedź uda się Panu przekonać hierarchów Kościoła katolickiego do ścisłej współpracy z instytucjami państwa w celu skutecznego ścigania duchownych dopuszczających się przestępstw pedofilskich - napisała wicemarszałek Sejmu".

Zobacz także
Komentarze (302)
Zaloguj się
 • guru133

  Oceniono 2 razy 2

  Od dawna wiadomo że kler to organizacja typu mafijnego, więc trudno się dziwić iż broni swoich członków z taką determinacją. Natomiast nie zgadzam się z postawą naszego wymiaru sprawiedliwości, który zamiast tępić kryminalne zachowania duchownych, traktuje ich niewspółmierni łagodniej niż przestępców laickich. Dla mnie jest to przejaw służalczości wobec watykańskich okupantów.

 • spokojny102

  Oceniono 1 raz 1

  niech to pieronek strzeli.

 • lasak50

  Oceniono 3 razy 3

  Biskup usprawiedliwia przestępstwa pedofilskie /księży, ale czy świeckich -tego nie jestem pewien/ namiętnością a nie akceptuje związków homoseksualnych które również wynikają z namiętności. Przy tym związki homoseksualne nie czynią krzywdy osobom trzecim w przeciwieństwie do aktów pedofilii.

 • ayouseptim

  Oceniono 4 razy 4

  "Zmagał się z o wiele większymi tematami niż pedofilia, dbał o to, żeby ludzie żyli zgodnie z Przykazaniami Bożymi."

  Panie Pieronek, pan się Boga nie boisz i ludzi się nie wstydzisz. Z jakimi przykazaniami? Przecież pańska instytucja sfałszowała Przykazania Boże. Z Dekalogu zrobiła 'Ośmiolog', ponieważ praktycznie z Dekalogu usunęła dwa przykazania: drugie przykazanie usunęła całkowicie, czwarte przykazanie, święto Szabat siódmy dzień tygodnia, zamieniła na pogańskie święto niedzielę, pierwszy dzień tygodnia. Z dziesiątego przykazania zrobiła dwa odrębne przykazania, żeby dla niepoznaki liczba się zgadzała. Pan Bóg pozwolił wam zwodzić ludzi. Ale niebawem skończy się to oszustwo. Prawdziwe przykazania można odszukać w Piśmie Świętym Księga Wyjścia rozdział XX i Księga Powtórzonego Prawa rozdział V. Można porównać ze sfałszowanymi przykazaniami, które są w katechizmie katolickim.

 • ratel

  Oceniono 3 razy 3

  Logika wypowiedzi księdza biskupa jest kuriozalna. Parafrazując: nie można się było zajmować się tym grzechem (pedofilią), bo były ważniejsze sprawy, czyli walka z grzechem. Potem słyszę dlaczego tym grzechem się Kościół nie zajmował, bo przecież grzech był i będzie, ponieważ człowiek ma wolną wolę i ulega pokusom, więc nie ma się czemu dziwić. Czyli główne powołanie Kościoła nie jest jego powołaniem? To taki dowód nie wprost chyba jest tezy, że najważniejszym powołaniem Kościoła jest walka z grzechem. Przy czym biskup udowodnił zgrabnie, że jednak NIE.

 • misterhydro

  Oceniono 5 razy 5

  Kastrować katabasów po przyjęciu święceń!!! Zobaczymy wtedy, ilu będzie chętnych na ten "lekki kawałek chleba"
  ,A i dzieci beda bezpieczniejsze.

 • voiceinthedesert1

  Oceniono 2 razy 2

  Wszyscy ludzie są grzesznikami, ale nie wszyscy, mimo wolnej woli, zabijają. Pedofilia zabija samostanowienie, godność, i obraz i podobieństwo Boga w dziecku! Chrześcijanie maja obowiązek nie zabijać! Mogą. Ja nigdy nie byłem pedofilem ani gwałcicielem! Mogą, bo muszą!

 • harimau666

  Oceniono 7 razy 7

  Art. 255 § 3. Kto publicznie pochwala popełnienie przestępstwa, podlega grzywnie do 180 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

 • topiramax

  Oceniono 4 razy 4

  Bo kiego kościół istnieje zatem ...skoro człowieka nie można zmienić ani na dobrą drogę sprowadzić?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje