Boeing znalazł sposób na naprawienie dreamlinerów? Japończycy podpowiadają jak

Inspekcja jednego z dreamlinerów należących do japońskich linii lotniczych All Nippon Airways

Inspekcja jednego z dreamlinerów należących do japońskich linii lotniczych All Nippon Airways (Fot. ISSEI KATO REUTERS)

- Boeing jest blisko rozwiązania problemu z uziemionymi w styczniu nowoczesnymi samolotami Dreamliner. Ogniwa w akumulatorach są zbyt blisko siebie, dlatego się przegrzewają - mówi agencji Reutera osoba z otoczenia firmy.
Reuters dodaje, że jego informator zastrzegł sobie anonimowość, ponieważ owe plany Boeinga są poufne.

Przedstawiciele urzędów, które uziemiły dreamlinery, nie chcą komentować sprawy. - Decyzja o powrocie samolotów do latania zapadnie, gdy Boeing udowodni, że rozwiązanie problemu działa - zastrzegła Kelly Nantel z amerykańskiej Narodowej Rady Bezpieczeństwa Transportu. - W dalszym ciągu szukamy przyczyny problemu - dodała.

- Logiczną decyzją Boeinga w takim wypadku byłoby rozdzielenie ogniw cienkimi płytkami ceramicznymi i dodanie otworu wentylacyjnego w obudowie akumulatora - powiedział agencji profesor Kiyoshi Kanamura, pracownik Uniwersytetu Tokijskiego.

W kwietniu polecą?

Prezes Air India, które mają 6 Boeingów 787 i zamówiły kolejnych 21, powiedział dziś, że ma nadzieję, iż w kwietniu samoloty będą już latać. - Poczyniono spore postępy. Jesteśmy w bliskim kontakcie z naszymi klientami od początku problemów - dodał rzecznik Boeinga

Władze lotnicze w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Indiach, Chile i UE zdecydowały w czwartek zatrzymać na ziemi wszystkie samoloty Boeing 787 z powodu wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa akumulatorów zamontowanych w tych maszynach. Decyzję taką wywołała seria usterek technicznych z udziałem dreamlinerów. Oznacza to, że bezterminowo uziemiono ponad połowę z dostarczonych do tej pory 50 maszyn, w tym 24 japońskie i dwie polskie.

Zobacz także
 • Dreamliner w ogniu. Samolot zapalił się na lotnisku w Bostonie
 • Dreamliner znowu nie poleci. Tym razem "uszkodzenie mechaniczne"
 • Boeing 787 Dreamliner Dreamliner już w drodze do Warszawy. W eskorcie F-16
Komentarze (40)
Boeing znalazł sposób na naprawienie dreamlinerów? Japończycy podpowiadają jak
Zaloguj się
 • kamyk39

  Oceniono 35 razy 31

  Ile kosztuje parkowanie w Szikago?
  (i kto palci?)

 • wmc-33

  Oceniono 21 razy 21

  Zbyt piękne, żeby był prawdziwe. Przegrzewanie ogniw przy nominalnych obciążeniach wyszłoby znacznie wcześniej i byłoby łatwe do powtórzenia, a jak wiemy problem wcześniej nie występował, a Boeing nie umiał doprowadzić do jego wystąpienia w czasie prób już po uziemieniu najnowszych nielotów. Problem musi być poważniejszy, albo przynajmniej znacznie bardziej złożony od strony okoliczności, które go wywołują.

 • nie-tak

  Oceniono 23 razy 21

  Mitsubishi nie chce stracić na opinii wiec ratuje Boeing'a jak może ponieważ większość podzespołów w Dreamliner pochodzi japońskiej firmy.

 • m-kow

  Oceniono 27 razy 19

  No przepraszam, ale wydawało mi się, że pokazany ze dwa miesiące temu wyjarany akumulator z japońskiego Dreamlinera, to on się wyjarał właśnie z ciepła, a nie wilgoci ani przeciągu.
  Przypomina to dobrą minę do złej gry, te opowieści naukowca, bo problemem tam jest odebranie i rozproszenie nadmiaru ciepła wydzielanego przez cele akumulatora w małej i ciasnej przestrzeni i chyba ceramika pomiędzy celami niewiele tu zmieni, może tyle że technik sobie nie poparzy dłoni przy demontażu.
  A nowa konstrukcja będzie musiała przejść całą drogę testów i certyfikacji.
  Czyli pracodawca Henryki Bochniarz nadal jest w okolicach okrężnicy...

 • rabbinhood

  Oceniono 15 razy 9

  że też Duracelki sobie nie poradzą...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje