NPW: Kolejne rzeczy ofiar katastrofy smoleńskiej znalezione we wraku

20.02.2013 17:30
Poskładane szczątki tupolewa

Poskładane szczątki tupolewa (MAK)

Nie na miejscu katastrofy smoleńskiej, a we wnętrzu wraku samolotu przechowywanego pod brezentowym przykryciem znaleziono kolejne rzeczy ofiar katastrofy, które ich bliscy będą mogli w kwietniu rozpoznać i odebrać - poinformowała prokuratura wojskowa.
Według "Gazety Polskiej Codziennie" kolejne przedmioty należące do ofiar katastrofy znaleziono jesienią zeszłego roku. Mają to być "przedmioty ujawnione i odnalezione w toku trwania uzupełniających oględzin miejsca zdarzenia oraz wraku Tu-154M, jakie prowadzone były pod nadzorem prokuratora Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie ppłk. Karola Kopczyka w dniach 17 września -12 października 2012 r.".

Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej miała przyznać, wg "GPC", że prokuratura przekazała jej przedmioty pochodzące z miejsca tragedii.

NPW: Przedmioty ofiar zostały znalezione we wraku

Kpt. Marcin Maksjan z Naczelnej Prokuratury Wojskowej zaprzecza jednak doniesieniom "GPC", by chodziło o rzeczy znalezione na miejscu katastrofy. - Były to przedmioty należące do ofiar znalezione podczas przeprowadzania uzupełniających oględzin wraku - powiedział. Wrak przetransportowano wcześniej na lotnisko w Smoleńsku i zabezpieczono brezentowym przykryciem.

"Z uwagi na szacunek dla zmarłych" prokuratura nie ujawnia, jakie przedmioty odnaleziono we wraku. Kpt. Maksjan podkreśla, że odpowiednią wiedzę będą mieli bliscy ofiar i ich pełnomocnicy prawni.

Rzeczy zbędne dla śledztwa

Znalezione we wraku rzeczy - jak podkreślił Maksjan - przekazano stronie polskiej zapakowane w 59 pakietów-kopert i 5 grudnia zeszłego roku przetransportowano je razem z pobranymi próbkami do badań fizyko-chemicznych. Pakiety przekazano Żandarmerii Wojskowej.

Jak podkreślił kpt. Maksjan, rzeczy te jeszcze w zeszłym roku poddano procesowym oględzinom i uznano za zbędne dla toczącego się śledztwa - trafiły więc do Centrum Szkolenia ŻW w Mińsku Mazowieckim. Tam będą okazane rodzinom ofiar katastrofy. Okazania zaplanowano na 18-25 kwietnia, gdy rodziny będą mogły zabrać rzeczy, co do których nie będzie wątpliwości, że należały do ich bliskich.

Zobacz także
Komentarze (162)
Zaloguj się
 • prezio2

  0

  @jacek.3
  Rozumiem że trotyl też nie świadczy o ich złej woli .... Idiota.

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 4 razy 2

  co na to "ein meter" kopacz?

  bierze kolejną premię?

 • blue911

  Oceniono 3 razy 1

  Nie bylo na tych rzeczach trotylu ani helu??? Jak to mozliwe?!!!!

 • igla5858

  Oceniono 2 razy 2

  A mowia ze Ruski kradna ! A tu masz babo placek .

 • stachkaz47

  Oceniono 2 razy 2

  Trzeba posłać następną grupę prokuratorów żeby dobrze poszukała.

 • milimeter50

  Oceniono 2 razy 2

  ŻE TEŻ TEGO JESZCZE RUSY NIE UKRADŁY!

 • jacek.3

  Oceniono 3 razy 3

  Tę informację należy porównać z procedurami śledczymi amerykańskich katastrof lotniczych pokazywanymi w filmach dokumentalnych na Discovery lub National Geographic. Tam byłoby zupełnie niewyobrażalne, aby we wraku przechowywanego samolotu znaleziono dopiero po dwóch latach jakieś rzeczy, o których nie wiedziano wcześniej. To świadczy o kompletnej amatorszczyźnie rosyjskich procedur śledczych. Wrak leżał pod gołym niebem, zwalony byle jak, byle kształt się mniej więcej zgadzał. Części znajdywane na miejscu katastrofy przez rodziny zmarłych po kilku miesiącach od katastrofy. Teraz dowód, że wrak nie był dokładnie przebadany przez rosyjskich śledczych. To wszystko nie świadczy o złej woli Rosjan, ale o ich zupełnym braku doświadczenia i profesjonalizmu. To zaś świadczy, dalej, o beztrosce co do uczenia się na błędach. To po prostu brak kultury przemysłowej, brak profesjonalizmu. Brak przywiązywania wagi do ludzkiego życia. Jakoś to będzie...

 • eaa22

  Oceniono 4 razy 0

  zaraz podadza polaczkom ze z sympati dla wdowy (jak w przypadku zony sp.T Merty) spalili rzeczy ofiar. LUDZIE CZY NIE WIDZICIE CO SIE W TYM KRAJU DZIEJ? dlaczego nikt za tenDYF nie odpowiada.szczerze gardze tym krajem i nienawidze go...

 • czerwoneoczykoguta

  Oceniono 5 razy -5

  A czy małpki presidęta tysiądzledzia już odnaleziono??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje