Zmiany w rządzie: Cichocki zastąpi Arabskiego, Sienkiewicz do MSW

20.02.2013 13:56
Minister finansów Jacek Rostowski zostanie wicepremierem, a nowym szefem KPRM - na miejsce Tomasza Arabskiego - będzie dotychczasowy szef MSW Jacek Cichocki. Nowym ministrem spraw wewnętrznych ma zostać Bartłomiej Sienkiewicz - zapowiedział premier Donald Tusk.
Zgodnie z zapowiedzą premier poinformował dziś o zmianach w rządzie. Nowe stanowiska obejmą Jacek Rostowski, Jacek Cichocki i Bartłomiej Sienkiewicz.

Przedstawiając nominację Jacka Rostowskiego na wicepremiera, Donald Tusk argumentował, że zmiana ta ma związek z priorytetami rządu na lata 2013 i 2014, w tym z działaniami prowzrostowymi i utrzymaniem dyscypliny finansów publicznych. Platforma nie ma swojego wicepremiera, odkąd z rządu - jesienią 2009 roku - odszedł Grzegorz Schetyna.

Z MSW do kancelarii premiera

Pozostałe zmiany w rządzie związane są z planowanym objęciem przez dotychczasowego szefa KPRM Tomasza Arabskiego stanowiska ambasadora w Madrycie. Premier poinformował, że zastąpi go dotychczasowy minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki. Stanowisko to ma łączyć z kierowaniem Komitetem Stałym Rady Ministrów.

Tusk podkreślił, że minister Cichocki "jest jednym z jego najbliższych współpracowników od wielu lat" i "znany jest z nadzwyczajnego poświęcenia, jeśli chodzi o pracę i staromodnego patriotyzmu bez żadnych ograniczeń".

Pytany, czy Cichocki został zdegradowany, Tusk podkreślił, że osoba kierująca KPRM i Komitetem Stałym to nie tylko szef całej centralnej administracji publicznej, ale "de facto alter ego premiera, który prowadzi na co dzień prace nad projektami ustaw", oraz "osoba, do której ma się największe zaufanie".

Specjalista ds. wschodnich nowym szefem MSW

Premier podał, że kandydatem na nowego szefa MSW jest Bartłomiej Sienkiewicz - współzałożyciel Ośrodka Studiów Wschodnich, przez długi czas jego wicedyrektor. - Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, historyk, kończył wydział historyczno-filozoficzny, był aktywnym uczestnikiem opozycji w Krakowie, między innymi z tego tytułu był jednym ze współorganizatorów Urzędu Ochrony Państwa - pierwszej służby specjalnej w wolnej Polsce" - mówił premier o Sienkiewiczu.

Premier był pytany przez dziennikarzy, czy reforma służb specjalnych, nad którą pracował Cichocki, będzie kontynuowana. - Warto zaznaczyć, że ministrowie - Cichocki i przyszły minister Bartłomiej Sienkiewicz - są jakby z tej samej szkoły. Przez długie lata w różnych miejscach bardzo blisko ze sobą współpracowali - podkreślił.

Co do zasadniczego kierunku zmian zakładamy, że będzie kontynuował prace rozpoczęte przez ministra Cichockiego. Dotyczy to także Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. - Tu należy oczekiwać kontynuacji tych projektów wstępnie opisywanych przez ministra Cichockiego - powiedział Tusk. Szef rządu zapowiedział też, że w rozporządzeniu zaproponuje przekazanie nowemu ministrowi spraw wewnętrznych kompetencji dotyczących służb specjalnych.

Więcej zmian za pół roku

Tusk zapowiedział ponadto, że w połowie roku należy się spodziewać dużej "renowacji" Rady Ministrów. - Czasami zmiany potrzebne są choćby po to, by budować nową synergię, nawet jeśli niekoniecznie krytycznie ocenia się pracę konkretnych ministrów - argumentował premier. - I dlatego proszę tych wszystkich, którzy tak niecierpliwie wypatrywali jakiegoś trzęsienia ziemi czy wielkiej rewolucji kadrowej, o tę cierpliwość - apelował.

Zobacz także
Komentarze (52)
Zaloguj się
 • kozidran

  Oceniono 1 raz 1

  www.wykop.pl/ramka/1419461/ze-stron-ministerstw-znikaja-narodowe-symbole/
  Po owocach ich poznacie. Niech przeciwnicy teorii spiskowych myślą co chcą!

 • kurzyrozumek

  Oceniono 1 raz 1

  Rostowski wicepremierem :(
  W USA jak zostaniesz oficerem w obcym wojsku, urzędnikiem państwowym w innym kraju bez zgody rządu pozbawią Cię obywatelstwa. W Polsce dwu narodowcy są na topie.
  Jeden wicepremierem , drugi bryluje w MSZ ecie.
  Popieprzony kraj w którym rządzą obcy, jak go rozwalą do końca dadzą w długą pod skrzydła pryncypałów.

 • aguaress

  Oceniono 3 razy 3

  czy Grzegorz Sienkiewicz z CENTRUM-PROJEKTOW-INFORMATYCZNYCH-MSWIA to rodzina obecnego ministra? i co ma do tego netia?

 • aguaress

  0

  na poczatek niech msw wywali netie z administrowania siecia i wlasna zalozy bo to zenada..(((

 • maskarade

  Oceniono 4 razy 4

  Ha, ha, ha...

  Kudryckiej brakuje informatyków i inżynierów a tu... historycy rządzą i się znają na wszystkim.

  Niedługo ministrami od zdrowia, sportu, ryb i czego tam jeszcze tez zostaną historycy.

 • folwark_polski

  Oceniono 1 raz 1

  Rostowski dostał cholernie wysoką podwyżkę za łupienie Polaków

 • bronek_pierdola

  Oceniono 3 razy 3

  A Miękka Parówa Nowak zostaje?

 • almagus

  Oceniono 2 razy 0

  Premier swoje.
  I chór wtór gnomów!

  Bakcyle biegunek, daleki frasunek.

  Wyższy Uniwersytet Marksizmu i Leninizmu.
  W dodatku głos Samoobrony.
  Znajomość wszystkiego oznaką kretynizmu.
  Na lewicy gnom utrwalony.

  Związkowe prawo komunistycznej ojczyzny.
  W dodatku głos Niepokalanej.
  Znajomość wszystkiego umysłowej słabizny.
  Prawicy gnom Polski zdradzanej.

  Oddani opatrzności mafijnych struktur wiary.
  Bo Bóg tak chciał, rozgrzesza.
  Ufni w swej wierze my zdrady ofiary.
  Z kościołem więc grabią jak Trzecia Rzesza.

  Może pójdziesz do szkoły? Na uczniów pisz protokoły.
  Usiądziesz z Majlerem w ławce. Będą tam inni latawce.
  Tylko lekcje katechezy. Trafisz do trudnej młodzieży.
  Usprawiedliwi mamusia, że to z winy tatusia,
  nabrałeś wzorów z Lenina, choć on „bolszewicka świnia!”

  Gnomy do kamer trzymają straż, byle ich splendor, wydatek nasz!

  2013-02-20 almagus
  almagus.blox.pl/html

 • yazon1

  Oceniono 6 razy 6

  Tydzień napięcia, spekulacji, tematów do analizy, ankiet, badań, typowania i ............. stało się. Trudna decyzja musiała zostać podjęta!!!!

  Gdybym osobiście nie znał kilku porządnych osób z Gdańska i Sopotu, to bym przypuszczał, że nad morzem żyją same cwaniaki, płemieł i np. pseudo szef Amber coś. W zabawianiu się emocjami ludzi nic ich nie różni.

  Bawienie się obywatelami, to jedna z najgorszych przejawów zepsucia władzy!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje