Zmiany w rządzie: Cichocki zastąpi Arabskiego, Sienkiewicz do MSW

20.02.2013 13:56
Donald Tusk ogłasza zmiany w rządzie

Donald Tusk ogłasza zmiany w rządzie (fot. screen TVP Info)

Minister finansów Jacek Rostowski zostanie wicepremierem, a nowym szefem KPRM - na miejsce Tomasza Arabskiego - będzie dotychczasowy szef MSW Jacek Cichocki. Nowym ministrem spraw wewnętrznych ma zostać Bartłomiej Sienkiewicz - zapowiedział premier Donald Tusk.
Zgodnie z zapowiedzą premier poinformował dziś o zmianach w rządzie. Nowe stanowiska obejmą Jacek Rostowski, Jacek Cichocki i Bartłomiej Sienkiewicz.

Przedstawiając nominację Jacka Rostowskiego na wicepremiera, Donald Tusk argumentował, że zmiana ta ma związek z priorytetami rządu na lata 2013 i 2014, w tym z działaniami prowzrostowymi i utrzymaniem dyscypliny finansów publicznych. Platforma nie ma swojego wicepremiera, odkąd z rządu - jesienią 2009 roku - odszedł Grzegorz Schetyna.

Z MSW do kancelarii premiera

Pozostałe zmiany w rządzie związane są z planowanym objęciem przez dotychczasowego szefa KPRM Tomasza Arabskiego stanowiska ambasadora w Madrycie. Premier poinformował, że zastąpi go dotychczasowy minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki. Stanowisko to ma łączyć z kierowaniem Komitetem Stałym Rady Ministrów.

Tusk podkreślił, że minister Cichocki "jest jednym z jego najbliższych współpracowników od wielu lat" i "znany jest z nadzwyczajnego poświęcenia, jeśli chodzi o pracę i staromodnego patriotyzmu bez żadnych ograniczeń".

Pytany, czy Cichocki został zdegradowany, Tusk podkreślił, że osoba kierująca KPRM i Komitetem Stałym to nie tylko szef całej centralnej administracji publicznej, ale "de facto alter ego premiera, który prowadzi na co dzień prace nad projektami ustaw", oraz "osoba, do której ma się największe zaufanie".

Specjalista ds. wschodnich nowym szefem MSW

Premier podał, że kandydatem na nowego szefa MSW jest Bartłomiej Sienkiewicz - współzałożyciel Ośrodka Studiów Wschodnich, przez długi czas jego wicedyrektor. - Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, historyk, kończył wydział historyczno-filozoficzny, był aktywnym uczestnikiem opozycji w Krakowie, między innymi z tego tytułu był jednym ze współorganizatorów Urzędu Ochrony Państwa - pierwszej służby specjalnej w wolnej Polsce" - mówił premier o Sienkiewiczu.

Premier był pytany przez dziennikarzy, czy reforma służb specjalnych, nad którą pracował Cichocki, będzie kontynuowana. - Warto zaznaczyć, że ministrowie - Cichocki i przyszły minister Bartłomiej Sienkiewicz - są jakby z tej samej szkoły. Przez długie lata w różnych miejscach bardzo blisko ze sobą współpracowali - podkreślił.

Co do zasadniczego kierunku zmian zakładamy, że będzie kontynuował prace rozpoczęte przez ministra Cichockiego. Dotyczy to także Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. - Tu należy oczekiwać kontynuacji tych projektów wstępnie opisywanych przez ministra Cichockiego - powiedział Tusk. Szef rządu zapowiedział też, że w rozporządzeniu zaproponuje przekazanie nowemu ministrowi spraw wewnętrznych kompetencji dotyczących służb specjalnych.

Więcej zmian za pół roku

Tusk zapowiedział ponadto, że w połowie roku należy się spodziewać dużej "renowacji" Rady Ministrów. - Czasami zmiany potrzebne są choćby po to, by budować nową synergię, nawet jeśli niekoniecznie krytycznie ocenia się pracę konkretnych ministrów - argumentował premier. - I dlatego proszę tych wszystkich, którzy tak niecierpliwie wypatrywali jakiegoś trzęsienia ziemi czy wielkiej rewolucji kadrowej, o tę cierpliwość - apelował.

Zobacz także
 • Tusk przebudował rząd. Cichocki do KPRM, Sienkiewicz szefem MSW
 • Leszek Balcerowicz Balcerowicz krytykuje Tuska. "Traktuje ludzi jak pionki"
 • Donald Tusk Tusk: Przewiduję zmiany w rządzie
Komentarze (52)
Zmiany w rządzie: Cichocki zastąpi Arabskiego, Sienkiewicz do MSW
Zaloguj się
 • elkipan

  Oceniono 58 razy 46

  Słusznie nasz premier postąpił, pozostawiając dotychczasowych ministrów na urzędach, albowiem we wszystkich resortach działo się dobrze i wymiana kogokolwiek mogłaby zatrzymać nasz marsz ku dobrobytowi.

 • atyczarownico

  Oceniono 48 razy 42

  Z wielkiej góry mała mysz i po co to było pieprzyc od tym od tygodni????

 • harimau666

  Oceniono 39 razy 31

  ,,Jakie sa najważniejsze kwalifikacje na funkcję "ministra"?
  Ano ukończenie wyższych studiów na kierunku "historia".
  Kolejny minister MSW - historyk.
  Czy w tym kraju może być dobrze?
  Wszak historia uczy tylko jednego - że jeszcze nigdy nikogo niczego nie nauczyła."
  >ostar<
  i to by było na tyle...

 • elkipan

  Oceniono 28 razy 24

  No to po tych zmianach to już będzie dobrze...

 • cillian1

  Oceniono 37 razy 23

  hmmm, mi to wygląda na przelewanie szczyn z nocnika starego, do nowego!

  A kanalizacji nadal nie ma, bo przelewający jest za głupi, aby ją zrobić!

 • marcin1956

  Oceniono 28 razy 22

  Miałem wizję, że Tusk właśnie złożył na czole Jana Vincenta pocałunek śmierci.
  Oto nowy wicepremier będzie pęczniał z dumy, gdy "wzrost" Polski będzie oznaczał wzrost bezrobocia i podatków przy spadkach we wszystkich pozostałych dziedzinach.
  Tym razem już nie będzie wykrętów, że to wredny koalicjant nie pozwolił na cudowne uzdrowienie kraju.

 • drozd215

  Oceniono 25 razy 17

  No to się pozmieniali, ale na stanowiskach.

 • alexy-dwa

  Oceniono 31 razy 15

  Jeżeli panienka lekkich obyczajów zmieni majtki i makijaż to czy przestaje być prostytutką ?

 • marcin1956

  Oceniono 18 razy 12

  W związku z zaistniałą sytuacją radzę trenerowi Kołodziejczykowi wraz z Krysią Pałką, Moniką Hojnisz, Agnieszką Cyl, Weroniką Nowakowską-Ziemniak, Magdaleną Gwizdoń i Pauliną Bobak wystawić cały zespół biatlonowy na aukcję. Może kupi Hiszpania, może Kazachstan, może Katar czy Emiraty (co prawda drużyna żeńska, ale ciało i włosy dziewczyny mają zakryte, więc wszystko zgodnie z wymogami islamu).
  Mucha dalej u steru + Jan Vincent u nadsterza, czyli dziewczyny mają do wyboru: albo iść do pracy albo dalej uprawiać sport ale już nie pod polskim szyldem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje