"2 zł = 3 rzuty w Żyda". Prokuratura zbada, czy kibice ŁKS nawoływali do nienawiści

20.02.2013 11:26
Kadr z nagrania z turnieju kiboli ŁKS-u

Kadr z nagrania z turnieju kiboli ŁKS-u (Fot. za Lksfans.pl / YouTube)

Łódzka prokuratura zbada, czy podczas imprezy stowarzyszenia kibiców ŁKS Łódź doszło do publicznego nawoływania do nienawiści na tle narodowościowym i wyznaniowym.
Śledczy zajęli się sprawą po dzisiejszej publikacji "Gazety Wyborczej". Napisała ona, że jedną z atrakcji turnieju organizowanego przez stowarzyszenie kibiców ŁKS była gra "rzuty w Żyda", polegająca na rzucaniu w tekturową postać ubraną w strój piłkarza Widzewa. Według gazety na filmie z imprezy zamieszczonym w internecie widać, jak grupa chuliganów odśpiewuje różne piosenki; wśród nich są antysemickie i obrażające lokalnego rywala.

"Potępiamy skandaliczne zachowanie kibiców"

- Będziemy ustalać, co działo się podczas imprezy, jak ona przebiegała i czy podczas jej trwania nie doszło do zdarzeń naruszających prawo - powiedział rzecznik prokuratury Krzysztof Kopania.

Impreza odbyła się w hali, którą zarządza Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.- Zarówno MOSiR, jak i łódzki magistrat potępiają skandaliczne zachowanie kibiców - oświadczył rzecznik prezydent Łodzi Marcin Masłowski. Jak podkreślił, antysemickie i obraźliwe zachowanie uczestników turnieju skłania MOSiR do decyzji, by więcej nie wynajmować hali na tego typu wydarzenia.

Sprawą zajęły się policja i prokuratura

Gazeta przypomniała, że to nie pierwszy tego typu przypadek w Łodzi. W ostatnich miesiącach głośno było o sklepiku prowadzonym przez kibiców Widzewa, w którym sprzedawano m.in. koszulki i szaliki z antysemickimi i wulgarnymi hasłami nawołującymi do nienawiści wobec ŁKS i Legii Warszawa. Na ścianach miały wisieć m.in. szaliki z hasłami "Łowcy pejsów", a lokal zdobić naklejki z antysemickimi hasłami: "Widzewski teren, Żydom wstęp wzbroniony" i "Anty Jude".

Sprawą zajęły się policja i prokuratura, która pod koniec grudnia oskarżyła sprzedawcę oraz pełnomocniczkę właściciela sklepu m.in. o posiadanie i prezentowanie w celu rozpowszechniania przedmiotów zawierających treści nawołujące do nienawiści na tle różnic wyznaniowych i tym samym znieważenia grupy osób ze względu na ich przynależność wyznaniową.

Zobacz także
Komentarze (181)
"2 zł = 3 rzuty w Żyda". Prokuratura zbada, czy kibice ŁKS nawoływali do nienawiści
Zaloguj się
 • hotin

  Oceniono 373 razy 235

  A czy Prokuratura zajmie sie też skandaliczym zachowaniem izraelskich szowinistów, wykrzykujących podczas meczu tenisowego Israel vs Polska słów uważanych zwyczajowo jako obrażliwe pod adresem sióstr Radwańskich? A może Radzio Sikorka wie ale nie powie?

 • ruska_trumna

  Oceniono 235 razy 151

  Nie na darmo mówi się o "Wyborczej" , "Wybiórcza".
  Kiedy Radwańskie były wyzywane od "katolickich suk" to GW nawet o tym nie wspomniała.
  Pojawiające się na ten temat wątki na forum krajowym GW były przez moderatora wywalane bądź kierowane na "osła".
  Kiedy jednak jakiś debil wymyślił idiotyczną "grę" to oczywiście taka wiadomość staje się newsem dnia.
  I tak wygląda w GW obiektywny przekaz wiadomości ... :(

 • arab-z-bajki

  Oceniono 135 razy 83

  Jeżeli chodzi o ochronę żydów w Polsce, to otoczony jest również tajemniczy zjazd żydów z całego świata w Krakowie w dn 19.02 br. z udziałem 2 posłanek sejmu RP. Żadna ze stacji RTV nie podała tego do wiadomości, co jest powodem braku wiadomości na ten temat ? Dlaczego ?
  Komu tak bardzo zależy na ochronie wizerunku jednej nacji, natomiast nacje mogą być bezkarnie obrażane bez reakcji organów ścigania ?

 • staalkeer

  Oceniono 139 razy 73

  Tak jak u nas chronieni są żydzi to nie jest nikt chroniony. Wystarczy najmniejszy incydent aby rozdmuchać sprawę do tematu dla wszystkich gazety i portali internetowych. A ostatnio nawet w każdej takiej sprawie wypowiada się prokuratura, rząd i partie które nazywają siebie opozycją. Tylko jak Kaczyński był prezydentem to ja go częściej widywałem w tv w mytce niż w krawacie. Dzisiaj też Sikorski jakby mógł toby Netanyahu dupę wylizał.

 • rafal2308

  Oceniono 93 razy 63

  To co się dzieje w tej chwili jest już jakimś absurdem. Cokolwiek człowiek powie przeciw nim jest badane przez prokuraturę. A czy też badają sprawę tego co Żydzi robią z Palestyńczykami? A czy badają jak oni zachowują się do innych nacji? Czy badają jak się zachowali do sióstr Radwańskich? Oni myślą że mogą każdego obrażać, mieszać z błotem i będą cały czas "jechali" na tym co się stało podczas 2 wojny. Wiadomo że nigdy takie coś nie ma prawa się powtórzyć ale to nie oznacza że nie mam pawa nie lubić Żydów! Oni nie dają się lubić bo dostają palca chcą oderwać całą rękę!

 • cfaniaczki_z_gw

  Oceniono 90 razy 58

  To są kpiny.

  Obrażanie lokalnego rywala jest w porządku. Wyzywanie go od żydów już nie?

  Czy jeśli ja nazwę kogoś kretynem i rzucę w niego kamieniem, to odpowiem za napaść na tego delikwenta czy za nawoływanie do przemocy w stosunku do osób z niedorozwojem umysłowym (bo nazwałem go "kretynem")?

  Takie zagrywki tylko wzmagają antysemityzm "geniusze".

 • jonas33

  Oceniono 63 razy 47

  a czy łodźka prokuratura zajmie się sprawą przekazania żydom z wielkiej brytanii 18 milionow odszokodowania za ratusz w łodzi kiedy ta rodzina zydowska już w latach 60 odszkodowanie takie otrzymała . jak tłumaczyli się żydzi nie wiedzieli że odszkodowanie już raz dostali . Mam w związku z tym pytania czy kasa została zwrocona i kto dopuścił do tego że miasto straciło 18 mln złotych

 • omniasol

  Oceniono 59 razy 33

  2 PLN za tylko 3 rzuty to rzeczywiscie jakies oszustwo i sprawa dla prokuratury.
  Czekam tez, az zajma sie sprawami wszystkich tych malych dzieci ze szkol co to na przerwach bawia sie w zyda.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje