Sąd w ostatniej chwili wstrzymał egzekucję zabójcy. Nowe orzeczenie lekarza

20.02.2013 07:35
Strona urzędu stanu Georgia zajmującego się więziennictwem

Strona urzędu stanu Georgia zajmującego się więziennictwem (Fot. Dcor.state.ga.us)

Mająca się odbyć w amerykańskim stanie Georgia egzekucja sprawcy dokonanego ponad 20 lat temu zabójstwa została w ostatniej chwili wstrzymana, gdy federalny sąd apelacyjny nakazał ponowne ustalenie, czy skazany jest upośledzony umysłowo.
52-letni obecnie Warren Lee Hill otrzymał wyrok śmierci za dokonane w 1990 roku zabójstwo współwięźnia, którego zaatakował deską nabitą gwoździami, gdy ten spał. Hill odbywał wtedy karę dożywocia za zastrzelenie w 1986 roku swej 18-letniej przyjaciółki. Decyzja sądu apelacyjnego ogłoszona w trakcie przygotowań do wstrzyknięcia skazańcowi trucizny uznaje za niezbędne zweryfikowanie niedawnego orzeczenia lekarskiego przywracającego Hillowi status osoby upośledzonej umysłowo. Uchwalona w 1988 roku stanowa ustawa Georgii zabrania egzekucji takich osób.

W ubiegłym tygodniu adwokaci Hilla przedstawili złożone pod przysięgą nowe zeznania lekarzy, którzy w 2000 roku wykluczyli u niego upośledzenie umysłowe. Obecnie twierdzą, że diagnoza ta - podjęta pospiesznie i bez uwzględnienia zdobyczy naukowych ostatnich 12 lat - była błędna. Prokuratura nie uznała tego, argumentując, że wyniki testów na inteligencję były u Hilla zadowalające, a ponadto chodził on do normalnej, a nie specjalnej szkoły i w trakcie służby w marynarce wojennej normalnie awansował.

W działania na rzecz uchronienia Hilla przed straceniem zaangażowali się różni działacze oraz pochodzący z Georgii były prezydent Jimmy Carter i jego małżonka Rosalynn.

Komentarze (71)
Sąd w ostatniej chwili wstrzymał egzekucję zabójcy. Nowe orzeczenie lekarza
Zaloguj się
 • adherent1

  Oceniono 118 razy 110

  Przebywanie w kryminale ~ 23 lata upośledzi każdego
  człowieka nie tylko już upośledzonego.

 • daroxxl

  Oceniono 81 razy 77

  Chyba nie ma twardziela który po tylu latach w kryminale był by "zdrowy psychicznie"

 • duffie

  Oceniono 125 razy 55

  A to jak ktoś jest chory i przy tym śmiertelnie niebezpieczny to jest przy okazji bezkarny? Czy nie należy go tak samo wyeliminować ze względu na bezpieczeństwo?

 • abw12300

  Oceniono 72 razy 50

  Jak na Białorusi były kary śmierci to ministerstwo spraw zagranicznych szalało, że niby jaki to bandyta ten Łukaszenka........, Jak Sojusznik wykonuje karę śmierci to ministerstwo spraw zagranicznych merda przymilnie ogonkiem.

 • srool

  Oceniono 49 razy 33

  ...granica równowagi psychicznej przechodzi przez ul .Wiejską w Warszawie ,

 • vatzky007

  Oceniono 21 razy 17

  z kolei fakt służby i awansowania w marynarce raczej świadczy za odchyleniami, z drugiej strony, to gdyby się dochrapał profesury to już całkiem musieliby go uznać za debila, wystarczyło by żeby obrona się powołała na takie przypadki jak Zyber, Krasny, Binien, Jadzia i jeszcze kope innych, wyszedł by w cuglach zza krat, a i fuszka jaka może by się przy trotylu trafiła

 • miroo

  Oceniono 48 razy 12

  upośledzony czy nie - to morderca... jest niebezpieczny dla innych ludzi...

  wściekłe psy się usypia gdy kąsają inne spokojne psy...

  dlaczego niby ma nie być zlikwidowany? kto będzie płacił na jego utrzymanie? ci którym zagraża?

 • felicjan.dulski

  Oceniono 4 razy 4

  20 lat?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje