Sąd w ostatniej chwili wstrzymał egzekucję zabójcy. Nowe orzeczenie lekarza

20.02.2013 07:35
Strona urzędu stanu Georgia zajmującego się więziennictwem

Strona urzędu stanu Georgia zajmującego się więziennictwem (Fot. Dcor.state.ga.us)

Mająca się odbyć w amerykańskim stanie Georgia egzekucja sprawcy dokonanego ponad 20 lat temu zabójstwa została w ostatniej chwili wstrzymana, gdy federalny sąd apelacyjny nakazał ponowne ustalenie, czy skazany jest upośledzony umysłowo.
52-letni obecnie Warren Lee Hill otrzymał wyrok śmierci za dokonane w 1990 roku zabójstwo współwięźnia, którego zaatakował deską nabitą gwoździami, gdy ten spał. Hill odbywał wtedy karę dożywocia za zastrzelenie w 1986 roku swej 18-letniej przyjaciółki. Decyzja sądu apelacyjnego ogłoszona w trakcie przygotowań do wstrzyknięcia skazańcowi trucizny uznaje za niezbędne zweryfikowanie niedawnego orzeczenia lekarskiego przywracającego Hillowi status osoby upośledzonej umysłowo. Uchwalona w 1988 roku stanowa ustawa Georgii zabrania egzekucji takich osób.

W ubiegłym tygodniu adwokaci Hilla przedstawili złożone pod przysięgą nowe zeznania lekarzy, którzy w 2000 roku wykluczyli u niego upośledzenie umysłowe. Obecnie twierdzą, że diagnoza ta - podjęta pospiesznie i bez uwzględnienia zdobyczy naukowych ostatnich 12 lat - była błędna. Prokuratura nie uznała tego, argumentując, że wyniki testów na inteligencję były u Hilla zadowalające, a ponadto chodził on do normalnej, a nie specjalnej szkoły i w trakcie służby w marynarce wojennej normalnie awansował.

W działania na rzecz uchronienia Hilla przed straceniem zaangażowali się różni działacze oraz pochodzący z Georgii były prezydent Jimmy Carter i jego małżonka Rosalynn.

Komentarze (71)
Zaloguj się
 • palgumaka

  0

  DO GLEBY Z NIM !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • 2560a

  0

  dlaczego trzeba czekac 20 lat na wykonanie wyroku? podatnik nie ponosi winy za zachowanie mordercy wiec dlaczego ma cierpiec?

 • 2560a

  0

  zabil 2 osoby to nie jest normalny , nie rokuje poprawy i powinien byc uspiony.

 • naprawdetrzezwy

  Oceniono 2 razy 2

  „W działania na rzecz uchronienia Hilla przed straceniem zaangażowali się różni działacze oraz pochodzący z Georgii były prezydent Jimmy Carter i jego małżonka Rosalynn. ”

  Tak z czystej ciekawości - wstawili się za zabitymi, czy za mordercą?

 • waldi_46

  Oceniono 2 razy 2

  adwokaci to hieny i oszuści podatkowi którzy robią mataczenia dla kasy i rozgłosu medialnego a bezpieczeństwo publiczne mają w dupie .

 • goran69

  0

  jak teraz jakiś więzień zacznie fikać to go straszą posadzeniem w jednej celi z Hillem ;-)

 • popijajac_piwo

  Oceniono 1 raz 1

  To choroba psychiczna nie jest czynnikiem przyspieszającym karę śmierci?...

 • goran69

  Oceniono 1 raz 1

  jak go potrzymają kolejne 20 lat to na 100% pojawią się nowe jednostki chorobowe które można by u niego zdiagnozować tak że kara śmierci jest zdecydowanie przedwczesna ;-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje