Luka w prawie. Uzależniające e-papierosy sprzedają dzieciom

20.02.2013 06:23
E-papierosy będą zakazane w autobusach opolskiego MZK

E-papierosy będą zakazane w autobusach opolskiego MZK (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Żadne przepisy nie zabraniają sprzedawać osobom nieletnim elektronicznych papierosów, które uzależniają od nikotyny - alarmuje "Dziennik Polski".
Bowiem dostęp do nich nie jest regulowany przez ustawę o ochronie zdrowia przed wyrobami tytoniowymi, bo nie zawierają tytoniu. Nie są też traktowane jako nikotynowa terapia zastępcza, przez co nie obejmuje ich prawo farmaceutyczne - wyjaśnia "DP". O nowej "modzie" w szkołach TOK FM informowało już na początku miesiąca. Dzieci udostępniają kolegom e-papierosa za 2 zł.

- E-papierosy znalazły się w pewnego rodzaju luce prawnej, przez to są dostępne dla wszystkich - mówi Dominika Kawalec ze Stowarzyszenia "Manko" promującego pozytywne postawy wśród młodych ludzi.

"Pierwszy e-papieros może być początkiem"

Według ekspertów dymek z e-gadżetu może prowadzić do nałogu. - Większość płynów używanych w e-papierosach zawiera nikotynę, która jest uzależniająca - wskazuje prof. Andrzej Sobczak z Instytutu Medycyny Pracy w Sosnowcu. Jak dodaje, dla młodej osoby, która nie miała jeszcze kontaktu z nikotyną, pierwszy e-papieros może być początkiem uzależnienia od tradycyjnych papierosów.

Oburzenia sprawą nie kryje poseł PO Ireneusz Raś. - Przecież to nie są zabawki. Przepisy zabraniające sprzedaży dzieciom e-papierosów powinny wejść w życie jak najszybciej - mówi polityk.

Zobacz także
Komentarze (25)
Zaloguj się
 • maciejas1987

  Oceniono 1 raz 1

  Do listy wymienione przez kolegę marcina1956 dodałbym jeszcze:

  - kawę
  - internet

  W każdym z wypadków młodzież i dzieciaki mogą się uzależnić i to bardzo. No, ale co - bez internetu nie da się żyć, a mamusie piją sobie kawkę z córkami, które są jeszcze w wieku gimnazjalnym (a czasem i wcześniej). I nagle jest jakieś dziwne larum o e-papierosy. Dajcie ludziom zdecydować co chcą robić i tyle. Każdy z nas jest w końcu myśląca istotą. Chyba ;)

  Tym niemniej, popieram zakazy w miejscach publicznych - przestrzeń publiczna niech taka pozostanie i nie wchodźmy sobie nawzajem w drogę przy każdej okazji. Pamiętam, że nawet właściciel e-dymka - jednego z większych sklepów z e-papierosami - mówił, że popiera takie zakazy!

 • inkwizytorstarszy

  Oceniono 2 razy 0

  Co za kretyński argument o uzależnianiu.
  Czy oglądania piłki nożnej także zakazać bo uzależnia, choć także nie szkodzi ...

 • mexi123

  Oceniono 2 razy 2

  Jeżeli dziennikarze robią materiał na jakiś temat, to powinni chociaż trochę się przygotować... E-papierosy nie uzależniają, ani nie wpływają negatywnie na zdrowie, bo elektroniczny papieros to ustnik z rurką z grzałką i bateria! Uzależnia płyn (liquid), który ma w sobie nikotynę. Tak więc to nie e-papierosy powinny być objęte zakazem sprzedaży dzieciom (oczywiście tylko z prawnego pktu widzenia, bo osobiście uważam, że profilaktycznie również powinno się je objąć), ale liquidy.

 • oleorezyna334

  Oceniono 5 razy 5

  Jestem nikotynistą ale w pełni popieram by istniały prawne ograniczenia w dostępie dzieciarni do e-fajek bo uzależnić się od nikotyny łatwo ale zerwać z nałogiem już nie wszystkim się udaje (patrz - ja). Jednak mam poważne obawy, że przy ustanawianiu takiego prawa, pod naciskiem lobby tytoniowego, koncernów produkujących plastry, gumy, inhalatory i być może ministra finansów (akcyza), powstanie "gniot", który takim jak ja (paliłem "analogi" 35 lat 50 szt/dobę, a od ponad dwóch e-papierosy) odetnie dostęp do tego, niewątpliwie mniej szkodliwego, substytutu i skłoni do powrotu do starego nałogu -ze smrodem w otoczeniu i zadyszką na schodach. Mi brakuje silnej woli by rzucić to w diabły więc zapewne znów zaczął bym smrodzić.

 • skaut001

  Oceniono 3 razy 3

  E-papieros nie uzaleznia, mozna w nim uzyc substancji jakiejkolwiek. To, ze wiekszosc uzywanych w nich plynow zawiera nikotyne wynika z tego, ze wiekszosc e-palaczy chce tej nikotyny uzywac. Mozna przeciez tam wlac plyn na bazie samej miety i innych olejkow chociazby do inhalacji i wtedy masz... produkt prozdrowotny na choroby ukladu oddechowego np eukaliptus.

 • pomysl.po.wypiciu

  Oceniono 9 razy 9

  niemożliwe! nikotyna uzależnia? to dlaczego jeszcze niedawno słyszałem reklamę środka pomagającego rzucić palenie zawierającego leczniczą nikotynę

 • marcin.73

  Oceniono 12 razy 12

  Cytat: "Według ekspertów dymek z e-gadżetu może prowadzić do nałogu. - Większość płynów używanych w e-papierosach zawiera nikotynę, która jest uzależniająca - wskazuje prof. Andrzej Sobczak z Instytutu Medycyny Pracy w Sosnowcu. Jak dodaje, dla młodej osoby, która nie miała jeszcze kontaktu z nikotyną, pierwszy e-papieros może być początkiem uzależnienia od tradycyjnych papierosów" - dla mnie bardzo wątpliwe. Znam wiele osób, które paliły przez wiele lat zwykłe papierosy i przeszły na e-papierosa. Większość z tych osób po kilku tygodniach palenia nie tylko nie ma już ochoty na zwykłego papierosa, ale nie jest w stanie ich palić, bo im zwyczajnie nie smakują. Skoro ktoś przez kilka czy kilkanaście lat palił zwykłe papierosy, a teraz są dla niego "niestrawne", to raczej nie ma takiej opcji, że jak ktoś zaczął od e-papierosa, będzie kiedykolwiek palił zwykłe. Sam jestem tego przykładem: paliłem zwykłe papierosy, potem kupiłem e-papierosa i używałem tylko jego przez kilka tygodni. Kiedyś w weekend brakło mi liquidu, a miałem jeszcze w paczce parę zwykłych papierosów, więc postanowiłem je wypalić - po trzech zaciągnięciach miałem dość, bo mnie po prostu odrzucało - nie byłem w stanie dopalić tego papierosa. Resztę paczki wyrzuciłem, bo wiedziałem, że już nie zapalę tego ohydztwa.
  Faktem jest natomiast, że nikotyna uzależnia, także ta w e-papierosach, ale podobnie jest z kofeiną zawartą w napojach energetycznych, coli czy kawie, a widzę, że z kupnem tych produktów nie mają problemu nawet dzieci. Z resztą zakazanie sprzedaży samych e-papierosów nieletnim jest trochę na wyrost, bo w takim papierosie można używać liquidów beznikotynowych. Jeżeli już tak chcemy chronić młodzież, to wystarczy zakazać sprzedaży im liquidów z nikotyną. Tyle, że idąc tym tokiem myślenia podobnie powinno się stać z produktami wcześniej przeze mnie wspomnianymi.
  Pozdrawiam wszystkich e-palaczy.

 • ucago

  Oceniono 17 razy 17

  Jak paliłem papierosy to dzień bez papierosa to była męczarnia, a teraz od kiedy ciągnę e-fajkę potrafię się powstrzymać, po prostu pociągam czasem dla relaksu. Gó...arze ciągną dla szpanu, zawsze tak było, a na opakowaniach e-fajek i płynów są odpowiednie zapisy choć na wódce takowych brak.

 • firstkaktusfb

  Oceniono 28 razy 26

  Zdumiewające jak dużo ostatnimi czasy ukazało się artykułów dotyczących " złego" e-palenia . Zdumiewające tym bardziej , że pod pseudonaukowymi wywodami , nota bene nie mającymi nic wspólnego z faktami , podpisują się ludzie z tytułami naukowymi narażając je na szwank . P."prof." Andrzej Sobczak nie doczytał w naukowych periodykach , że nikotyna sama w sobie nie uzależnia , że dopiero dostarczana w postaci dymu papierosowego wspólnie z inhibitorami MAO ( monoaminooksydazy ) powoduje uzależnienie ? Wstyd panie profesur !

  ARTYKUŁ SPONSOROWANY PRZEZ KONCERNY FARMACEUTYCZNE I TYTONIOWE .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje