Luka w prawie. Uzależniające e-papierosy sprzedają dzieciom

20.02.2013 06:23
E-papierosy będą zakazane w autobusach opolskiego MZK

E-papierosy będą zakazane w autobusach opolskiego MZK (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Żadne przepisy nie zabraniają sprzedawać osobom nieletnim elektronicznych papierosów, które uzależniają od nikotyny - alarmuje "Dziennik Polski".
Bowiem dostęp do nich nie jest regulowany przez ustawę o ochronie zdrowia przed wyrobami tytoniowymi, bo nie zawierają tytoniu. Nie są też traktowane jako nikotynowa terapia zastępcza, przez co nie obejmuje ich prawo farmaceutyczne - wyjaśnia "DP". O nowej "modzie" w szkołach TOK FM informowało już na początku miesiąca. Dzieci udostępniają kolegom e-papierosa za 2 zł.

- E-papierosy znalazły się w pewnego rodzaju luce prawnej, przez to są dostępne dla wszystkich - mówi Dominika Kawalec ze Stowarzyszenia "Manko" promującego pozytywne postawy wśród młodych ludzi.

"Pierwszy e-papieros może być początkiem"

Według ekspertów dymek z e-gadżetu może prowadzić do nałogu. - Większość płynów używanych w e-papierosach zawiera nikotynę, która jest uzależniająca - wskazuje prof. Andrzej Sobczak z Instytutu Medycyny Pracy w Sosnowcu. Jak dodaje, dla młodej osoby, która nie miała jeszcze kontaktu z nikotyną, pierwszy e-papieros może być początkiem uzależnienia od tradycyjnych papierosów.

Oburzenia sprawą nie kryje poseł PO Ireneusz Raś. - Przecież to nie są zabawki. Przepisy zabraniające sprzedaży dzieciom e-papierosów powinny wejść w życie jak najszybciej - mówi polityk.

Zobacz także
Komentarze (25)
Luka w prawie. Uzależniające e-papierosy sprzedają dzieciom
Zaloguj się
 • marcin1956

  Oceniono 76 razy 40

  Kolejny artykuł-sensacja nie mający nic wspólnego z rzetelnością.
  Skoro używa się słowa "papieros" (nieważne, że e-) to z założenia wszystko jest fuj i be.
  Może by się tak jeden dziennikarzyna z drugim wysilił, żeby objaśnić mechanizmy uzależnień z jednej strony a siłę i potencjalne skutki uzależnień od różnych substancji z drugiej.
  Idąc zero-jedynkowym torem myślenia autora należałoby zakazać stosowania poniżej 18 roku życia:
  - większości owoców (fermentacja alkoholowa w żołądku),
  - uprawiania sportu (błogostan endorfinowy w mózgu),
  - wszystkich napojów energetyzujących,
  - większości przypraw,
  - grzybów (chyba tylko pieczarka nie zawiera śladów substancji halucynogennych),
  - masturbacji (błogostan endorfinowy w mózgu), itd itp.
  A już najtrudniejszym do wyleczenia uzależnieniem jest uzależnienie od życia jako takiego.
  W tym kraju przeciętny zjadacz chleba łyknie wszystko co będzie w ładnym opakowaniu ("ciemny lud to kupi"), za to na jakiekolwiek próby uświadomienia o niewygodnych dla utrwalonego schematu myślowego (raczej utrwalonych wierzeń, bo z myśleniem to nie ma wiele wspólnego) faktach będzie reagował odrzuceniem i agresją.
  Miłego minusowania.

 • firstkaktusfb

  Oceniono 28 razy 26

  Zdumiewające jak dużo ostatnimi czasy ukazało się artykułów dotyczących " złego" e-palenia . Zdumiewające tym bardziej , że pod pseudonaukowymi wywodami , nota bene nie mającymi nic wspólnego z faktami , podpisują się ludzie z tytułami naukowymi narażając je na szwank . P."prof." Andrzej Sobczak nie doczytał w naukowych periodykach , że nikotyna sama w sobie nie uzależnia , że dopiero dostarczana w postaci dymu papierosowego wspólnie z inhibitorami MAO ( monoaminooksydazy ) powoduje uzależnienie ? Wstyd panie profesur !

  ARTYKUŁ SPONSOROWANY PRZEZ KONCERNY FARMACEUTYCZNE I TYTONIOWE .

 • tomek_al

  Oceniono 42 razy 20

  Kolejny sztuczny problem urzędniczo dziennikarski. Dzieci mogą również kupić siekierę benzynę, saletrę, widły. To wszystko może być realnie większym zagrożeniem niż zakup przez dzieciaka e-papierosa. Czy nie mamy w kraju większych problemów do rozwiązania?Tylko ciągłe krążenie wokół Mamy Madzi, Ryszardy Grodzkiej, Smoleńska i ślubów dla pederastów. Tymczasem- gospodarka leży, małe firmy morduje się ZUSem, koszty pracy nieakceptowalne, wysokie podatki.

 • ucago

  Oceniono 17 razy 17

  Jak paliłem papierosy to dzień bez papierosa to była męczarnia, a teraz od kiedy ciągnę e-fajkę potrafię się powstrzymać, po prostu pociągam czasem dla relaksu. Gó...arze ciągną dla szpanu, zawsze tak było, a na opakowaniach e-fajek i płynów są odpowiednie zapisy choć na wódce takowych brak.

 • rasta-mw

  Oceniono 19 razy 17

  Palę to i chwalę, od momentu kiedy zerwałem z zwykłymi papierosami moje zdrowie zdecydowanie się poprawiło.
  Producenci płynów do e-papierosów na każdym opakowaniu wyraźnie zaznaczają, że produkt nie jest odpowiedni dla osób poniżej 18 roku życia oraz kobiet w ciąży, w dodatku jest symbol z trupią czaszką oznaczający toksyczność płynu.
  Zgadzam się z tym, że przydała by się jakaś norma określająca zawartość składników w płynie, w tej chwili można kupić płyny domowej roboty, w których nie zawsze wiadomo co się znajduje...

 • marcin.73

  Oceniono 12 razy 12

  Cytat: "Według ekspertów dymek z e-gadżetu może prowadzić do nałogu. - Większość płynów używanych w e-papierosach zawiera nikotynę, która jest uzależniająca - wskazuje prof. Andrzej Sobczak z Instytutu Medycyny Pracy w Sosnowcu. Jak dodaje, dla młodej osoby, która nie miała jeszcze kontaktu z nikotyną, pierwszy e-papieros może być początkiem uzależnienia od tradycyjnych papierosów" - dla mnie bardzo wątpliwe. Znam wiele osób, które paliły przez wiele lat zwykłe papierosy i przeszły na e-papierosa. Większość z tych osób po kilku tygodniach palenia nie tylko nie ma już ochoty na zwykłego papierosa, ale nie jest w stanie ich palić, bo im zwyczajnie nie smakują. Skoro ktoś przez kilka czy kilkanaście lat palił zwykłe papierosy, a teraz są dla niego "niestrawne", to raczej nie ma takiej opcji, że jak ktoś zaczął od e-papierosa, będzie kiedykolwiek palił zwykłe. Sam jestem tego przykładem: paliłem zwykłe papierosy, potem kupiłem e-papierosa i używałem tylko jego przez kilka tygodni. Kiedyś w weekend brakło mi liquidu, a miałem jeszcze w paczce parę zwykłych papierosów, więc postanowiłem je wypalić - po trzech zaciągnięciach miałem dość, bo mnie po prostu odrzucało - nie byłem w stanie dopalić tego papierosa. Resztę paczki wyrzuciłem, bo wiedziałem, że już nie zapalę tego ohydztwa.
  Faktem jest natomiast, że nikotyna uzależnia, także ta w e-papierosach, ale podobnie jest z kofeiną zawartą w napojach energetycznych, coli czy kawie, a widzę, że z kupnem tych produktów nie mają problemu nawet dzieci. Z resztą zakazanie sprzedaży samych e-papierosów nieletnim jest trochę na wyrost, bo w takim papierosie można używać liquidów beznikotynowych. Jeżeli już tak chcemy chronić młodzież, to wystarczy zakazać sprzedaży im liquidów z nikotyną. Tyle, że idąc tym tokiem myślenia podobnie powinno się stać z produktami wcześniej przeze mnie wspomnianymi.
  Pozdrawiam wszystkich e-palaczy.

 • pomysl.po.wypiciu

  Oceniono 9 razy 9

  niemożliwe! nikotyna uzależnia? to dlaczego jeszcze niedawno słyszałem reklamę środka pomagającego rzucić palenie zawierającego leczniczą nikotynę

 • oleorezyna334

  Oceniono 5 razy 5

  Jestem nikotynistą ale w pełni popieram by istniały prawne ograniczenia w dostępie dzieciarni do e-fajek bo uzależnić się od nikotyny łatwo ale zerwać z nałogiem już nie wszystkim się udaje (patrz - ja). Jednak mam poważne obawy, że przy ustanawianiu takiego prawa, pod naciskiem lobby tytoniowego, koncernów produkujących plastry, gumy, inhalatory i być może ministra finansów (akcyza), powstanie "gniot", który takim jak ja (paliłem "analogi" 35 lat 50 szt/dobę, a od ponad dwóch e-papierosy) odetnie dostęp do tego, niewątpliwie mniej szkodliwego, substytutu i skłoni do powrotu do starego nałogu -ze smrodem w otoczeniu i zadyszką na schodach. Mi brakuje silnej woli by rzucić to w diabły więc zapewne znów zaczął bym smrodzić.

 • skaut001

  Oceniono 3 razy 3

  E-papieros nie uzaleznia, mozna w nim uzyc substancji jakiejkolwiek. To, ze wiekszosc uzywanych w nich plynow zawiera nikotyne wynika z tego, ze wiekszosc e-palaczy chce tej nikotyny uzywac. Mozna przeciez tam wlac plyn na bazie samej miety i innych olejkow chociazby do inhalacji i wtedy masz... produkt prozdrowotny na choroby ukladu oddechowego np eukaliptus.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje