Duda: Może będę jeździł za Tuskobusem moim Dudobusem. I pytał: co z płacą minimalną? Co z umowami śmieciowymi?

Szef

Szef "Solidarności" Piotr Duda (fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta)

- Poprę wszystko, co doprowadzi do dymisji rządu Tuska. Może będę jeździć za premierem Solidarobusem albo Dudobusem i pytał np. o sprawę umów śmieciowych i co z płacą minimalną - stwierdził szef "Solidarności" Piotr Duda w "Kropce nad i". W programie Moniki Olejnik wzywał do dymisji całej klasy politycznej i wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych.
Rząd Donalda Tuska jest dla mnie rządem antypracowniczym i powinien podać się do dymisji - powiedział w "Kropce nad i" Piotr Duda. Szef "Solidarności" wytknął premierowi, że wracając z Brukseli po szczycie budżetowym, stwierdził, że więcej dla Polski zrobić nie może.

- Może: podać się do dymisji. Nie rozumiem tej histerycznej propagandy sukcesu. To jest jego obowiązek, bierze za to pieniądze. Zdobył środki unijne - dobrze, tylko teraz niech je dobrze wyda - mówił Duda.

"Może będę jeździć za premierem Solidarobusem albo Dudobusem"

- Może będę jeździć za premierem Solidarobusem albo Dudobusem i pytał np. o sprawę umów śmieciowych, co z płacą minimalną - projekt leży od dawna w Sejmie - przypomniał Duda. Podkreślił, że "realna płaca w Polsce spadła w stosunku do inflacji po raz pierwszy od 1993 roku". Krytykował też łamanie praw pracowniczych.

- Młodych ludzi za zakładanie związków wyrzuca się dzisiaj z pracy i to się dzieje za cichym przyzwoleniem polskiego rządu. Jeżeli będziemy zmuszeni, to będziemy w sposób niekonwencjonalny bronić naszych działaczy, wychodzić na ulice i protestować - kontynuował Duda.

Duda: "To wyborcy, nie Tusk, mają prawo rozliczać Gowina"

Lider "Solidarności" stwierdził też, że obecny system polityczny w Polsce nadaje się do zmiany. Według niego "nie może być tak, że wybory i demokracja kończą się w niedzielę po wrzuceniu kartki do urny, a od poniedziałku zaczyna się zamordyzm". - Byłoby taniej, jakbyśmy wybrali szefów partii, a oni wybraliby sobie ludzi, którzy wykonywaliby polecenia - dodał. Podkreślił, że "S" chce, by "zamiast partiokracji była demokracja, żeby pan minister Gowin rozliczał się przed swoim elektoratem, a nie straszył go pan premier Tusk, że go zdyscyplinuje".

- Ci, którzy głosowali na pana Gowina, wiedzieli, jakie ma poglądy. Pan Tusk nie ma prawa rozliczać pana Gowina za to, że jest konserwatystą - uważa przewodniczący "Solidarności". Na zarzut Moniki Olejnik, że Tusk do oceny ma prawo, bo jest premierem i rozlicza ministrów, Duda odparł: "Mówię o Gowinie jako pośle, a nie ministrze". - To elektorat go wybrał, a nie szef partii - stwierdził szef "S".

Duda: "Partie do dymisji, wprowadzić okręgi jednomandatowe"

- Do dymisji powinny się podać wszystkie partie - po zmianie ordynacji na jednomandatową. Obie partie zapowiadały, że nie będzie partiokracji - no i wprowadzono jednomandatowe okręgi wyborcze do Senatu i tyle.

Według Dudy obecnie "wybieramy partie, nie osoby". - Więc po co marnować pieniądze - wybierzmy szefów, niech sobie dobiorą posłów. Jeżeli najbardziej popularny polityk 2012 r. - prezydent Komorowski - ma 11-12 proc. głosów, a 70 proc. Polaków mówi, że ich to nie interesuje, to trzeba coś z tym zrobić - powiedział Duda, podkreślając, że Polacy nie mają na kogo głosować.

- PO rządzi po raz drugi, bo mamy taką ordynację. To jest sposób posłów na życie. Większość siedzi od 1990 r. w Sejmie. Raz w opozycji, raz w koalicji. Przecież oni wszyscy już byli - stwierdził szef "Solidarności".

Zobacz także
 • Przed decyzją Tuska: Tych ministrów Polacy mają dość Przed decyzją Tuska: Tych ministrów Polacy mają dość [SONDAŻ]
 • Tomasz Arabski, szef kancelarii premiera Arabski do Madrytu? "Wprost": Najbliższy współpracownik Tuska opuści kancelarię
Komentarze (140)
Duda: Może będę jeździł za Tuskobusem moim Dudobusem. I pytał: co z płacą minimalną? Co z umowami śmieciowymi?
Zaloguj się
 • 1artur

  Oceniono 125 razy 55

  Panie Duda jest pan darmozjadem, tak jak wszystkie związki zawodowe w Polsce.

 • 24u

  Oceniono 96 razy 50

  Funkcjonariusze zwiazkowi walcza o swoje stolki a nie czlonkow.

 • tp70

  Oceniono 98 razy 42

  Panie D, jest Pan zwykłym zadymiarzem robiącym awantury w celu poparcia paranoicznego PISu i geszefciarza z Torunia!!

 • okul_wr

  Oceniono 104 razy 42

  Lepper reaktywacja....

 • elokfencjah

  Oceniono 101 razy 37

  Chyba Bucobusem, nie lubię Tuska, ale ten matoł jest 10razy gorszy! Bez pojęcia o nowoczesnej gospodarce, typowy związkowiec, 10tyś na rękę za nierobienie nic - płaci podatnik...

 • juninho73

  Oceniono 67 razy 29

  Panie Duda ,jak pan chcesz jeździć za premierem, to proszę bardzo.Ale za swoje pieniądze.

 • dziadekjam

  Oceniono 102 razy 28

  Co za klątwa wisi nad fuchą szefa "Solidarności", że każdy następny dudniejszy, tfu durniejszy od poprzednika?

 • orion57

  Oceniono 105 razy 27

  Panie Duda Pana czas minął, miał Pan szansę ale wolał Pan politykę od solidnej pracy na rzecz związkowców.
  Nie tylko Pan walczył w latach 80 - sam siebie też do tej grupy zaliczam ale wstyd mi za takich działaczy jak Pan.
  Czas najwyższy aby tacy "związkowcy" zaczęli dostawać wynagrodzenia z kieszeni związkowców a nie obciążać kieszeń pracodawcy. Może wtedy zrozumie Pan co to powinność w stosunku do innych związkowców.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje