Komentarze (310)
Pastafarianie wspólnotą religijną? Jest ekspertyza naukowców UJ. "I tak, i nie"
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • zz1026

  Oceniono 44 razy 40

  "Czy jest możliwe, aby jakaś grupa ludzi w miarę rozsądnych i w miarę wykształconych w sposób poważny traktowała tezę, iż w rzeczywistości istnieje Latający Potwór Spaghetti, który stworzył wszechświat, jest wszechmogący i wszechwiedzący"

  zamienmy tylko jedno: latajacy potwor spaghetti na bog

  Czy jest możliwe, aby jakaś grupa ludzi w miarę rozsądnych i w miarę wykształconych w sposób poważny traktowała tezę, iż w rzeczywistości istnieje BÓG, który stworzył wszechświat, jest wszechmogący i wszechwiedzący

  a skoro katolicki Bóg jest wszechmocny to moze postanowil zamienic sie w latajacego potwora spaghetti bo kto mu zakaze?

  moze tak naprawde osoba ktora wymyslila ta religie to jest Jezus ktorego drugie nadejscie bylo w biblii zapowiadane?

  a poza tym czy katolicy moga udowdnic ze latajacy potwor spaghetti nie istnieje?

  nie ma absolutnie zadnego dowodu na jego nie istnienie

 • wildcat_1966

  Oceniono 42 razy 40

  Życzę powodzenia Pastafarianom, choć wietrzę możliwość powstania herezji makaronickiej. ;-)

 • cd81

  Oceniono 41 razy 37

  Jestem katolikiem, ale pastafarianizm mnie nie obraża.
  Za to obraża mnie tchórzostwo polskiego rządu, który łamie prawo i nie chce zarejestrować organizacji wyznaniowej, wymyślając śmiesznych ekspertów religioznawstwa z definicjami religii w oparciu o fascynację (mysterium fascinans) i przerażenie/lęk (mysterium tremendum).
  Ja doznaję obu tych uczuć kiedy obserwuję moją żonę parkującą tyłem na osiedlowym parkingu, a nawet przeżywam wtedy religijne doznanie i modlę się żarliwie, ale nie przyszło mi do głowy żeby traktować to jako podstawę do wydzielenia nowej religii.

  Rzeczą administracji nie jest decydowanie co jest związkiem religijnym, ale potraktowanie wniosku zgodnie z prawem, a prawo TYLKO podaje, które kryteria uniemożliwiają rejestrację związku wyznaniowego. O dziwo jakoś te przepisy nie obowiązują wstecz, bo nie zauważyłem, żeby ktoś się pytał, czy należy zarejestrować "świadków Jehowy" (przepraszam za uproszczenie), jeśli zakazują transfuzji krwi?

  Wierzę, że polski rząd dostanie po tej durnej pale macką al dente i przestanie się ośmieszać.

 • gold_berg

  Oceniono 37 razy 37

  parodię z wiary zrobili zakłamani faceci w czarnych i czerwonych sukienkach...
  -------------------------------------------------------------------------
  Czyż Jezus nie zalecał obżarstwa i pijaństwa, aby rosły bebechy? Jezus mieszkał w marmurowym pałacu, siadał na złoconym tronie, a w koło biegała służba, kamerdynerzy. Przecież był noszony w lektyce i to najnowszym modelu. Czcił wizerunki boże w obrazach. Nie płacił podatków. Mało tego, obłożył biednych swoim podatkiem tzw. dziesięciną. Mieszał się do polityki i kolaborował z najeźdźcami. Był pazerny na władzę. Miał się za pan brat z gangami - prał im srebrniki z handlu bronią, narkotykami i prostytucji. Ponadto, żeby mieć jeszcze większy przepych, handlował ziemią, a do tego w ramach relaksu, Jezus i jego apostołowie, molestowali i gwałcili… - więc dlaczego się czepiamy? Ale czy takie wyobrażenie miał Jezus o swoim kościele? Ileż w takim razie ma wspólnego sekta tzw. kościoła katolickiego z chrześcijaństwem? Wiara jest zbyt święta, jest zbyt ważna, aby mogła być powierzona zakłamanym facetom, którzy sprzysięgli się, by wdeptać w błoto posłanie Chrystusa, i w realizacji swego spisku osiągnęli sukces o rozmiarach budzących trwogę. Najwyższa pora rozwiązać konkordat, a majątek czarnej mafii przekazać na cele społeczne!

 • fctheduck

  Oceniono 37 razy 37

  Poza tym czekam na dzień, w którym na ścianie w Sejmie zawiśnie wizerunek Latającego Potwora Spagetti. A pod nim będzie przemawiał Gowin:)

 • fctheduck

  Oceniono 38 razy 36

  A dlaczego parodią nie jest wiara w boga, który składa się z trzech schizofrenicznych istot, w tym jednej która w ogóle nie wiadomo co robi, drugiej - psychopatycznego mściwego sadysty skłonnego pozwolić na okrutny mord na własnym synu i jedocześnie 1/3 samego siebie i w końcu tej właśnie manifestacji 1/3 boga przybitej do deski i sponiewieranej przez żądny krwi motłoch i wyznawców sadysty, którego jest ponoć synem. O co w tym chodzi? Przy tym koszmarku Potówr Spagetti to miła istota dająca swoimi smakowitymi ciepłymi mackami poczucie sytości i bezpieczeństwa wyznawców.

 • nezzumi

  Oceniono 46 razy 36

  "zmierzając do ośmieszenia lub podważenia pewnych idei/prawd wiary, które mogą budzić sprzeciw u niewierzących (np. przekonanie o spożywaniu ciała i krwi Chrystusa w trakcie komunii)"

  No tak bo to samo w sobie nie jest smieszne? Kiedy religia sama w sobie zakazuje kanibalizmu, jednoczesnie przy kazdej okazji dajac swoim wiernym cialo i krew swojego wybawiciela ? Moze jezus byl synem bozym o wielkiej mocy itp itd, ale w przez okres swojego "zycia na ziemi" byl czlowiekiem wiec jak dla mnie to kanibalizm albo co najmniej nawowywanie do kanibalizmu, co nie jest normalne. Ani nie powinno byc akceptowalne w normalnym spoleczenstwie w ktorym "podobno" zyjemy

  Kazda religia ktora uroila sie w ludzkich glowach w jakis sposob osmiesza inna samym faktem tego ze istnieje obok drugiej. Gdyby tak nie bylo to nie bylo by wojen religijnych.

  Niech kazdy wierzy w to co chce i kiedy chce jesli tylko nie ma to wplywu na wolnosc wiary drugiej osoby i nie krzywdzi innych. Czy to takie trudne?

  Sam sobie odpowiem... niestety tak kiedy przyjdzie koniec swiata, kiedy zobaczymy setke grzybkow atomowych na horyzoncie to jego przyczyna nie bedzie polityka czy inny powazny koflikt tylko to ze jeden debil obrazil boga drugiego a reszta ludzi ktorzy maja to w dupie zgina w plomieniach przez istote ktorej nikt nie widzial ani nikt nie slyszal. Jest to przykre ale zarazem i mega smieszne ze ktos kto uwaza sie za inteligentna forme zycia wyrznie swoj gatunek z tak blachego powodu

 • korekcjusz

  Oceniono 37 razy 35

  "Deklarowanie wiary w Latającego Potwora Spaghetti jest popularne szczególnie wśród ateistów"

  Ateiści mają gdzieś zarówno tego latającego jak i nie. Deklarowanie wiary w Latającego Potwora Spaghetti owszem jest popularne, ale wśród pastafarian - nie ateistów. I weź tu rozmawiaj człowieku o religii.

 • kazek100

  Oceniono 39 razy 35

  Skandal!!
  Jako miłośnik makaronu czuję, że moje przekonania zostały obrażone, zaatakowane, nie spotkały się z należytym szacunkiem. Katolicy bezczelnie depczą mój świat! proszę mi wytłumaczyć, w czym mądrzejsza jest wiara w dziewice rodzące dzieci od wiary w to, że mieszanka 5 jajek, wody, mąki i soli da makaron???

  Ta druga znajduje potwierdzenie w praktyce, ergo - jest mądrzejsza od katolicyzmu. Dlaczego w imię abstrakcji państwo nie respektuje przekonan religijnych? Jeżeli katolikom wolno tworzyc mity, dlaczego zabraniacie tego innym???

 • gold_berg

  Oceniono 35 razy 35

  nim ktokolwiek przywoła argument obrazy uczuć...
  to niech najpierw pomyśli chwilę o setkach tysięcy dzieci na całym świecie molestowanych przez kościelnych pedofilii. Z mafijną organizacją czarnej sekty obchodzimy się jak z jakiem, a z mocy prawa powinna być ścigana.

 • nedlog123

  Oceniono 42 razy 34

  a może po prostu zdelegalizować wszystkie religie i wreszcie będzie spokój. zacznie się MYŚLENIE a nie wiara.

 • asiasinn

  Oceniono 35 razy 33

  Wolę religię MADE IN USA niż bajki żydowskie i za to jestem prześladowana w moim własnym kraju!
  Moje przekonania religijne nazywa się oficjalnie PARODIĄ!

  CO ZA BRAK SZACUNKU!

 • sasquatch-junior

  Oceniono 33 razy 33

  Z taką argumentacją (bezdpodstawną i faworyzująca chrześcijaństwo, które samo powołane zostało przez Cesarza Konstantyna (skrótowo rzecz ujmując) i zbudowało swoją "bajkę" czerpiąc garściami z innych wierzeń i kultur) sprawa jest do wygrania w sądzie. Nie, nie w polskim - to buraczana prowincja. W europejskim, tym w Strasbourgu. Powodzenia !

 • yglykmat

  Oceniono 35 razy 33

  Czy jest możliwe, aby jakaś grupa ludzi w miarę rozsądnych i w miarę wykształconych w sposób poważny traktowała tezę, iż w rzeczywistości istniał gadający wąż, 900-set letni konstruktor łodzi i człowiek żyjący trzy dni w brzuchu ryby?

 • tirinti

  Oceniono 33 razy 33

  To teraz niech zrobią ekspertyzę dotyczącą Kościoła Katolickiego.
  Niech również zbadają czy Radio Maryja nie jest kpiną z religii.

 • adam1930

  Oceniono 35 razy 33

  Nigdy to państwo nie będzie krajem demokratycznym, szanującym inne wyznania, jeżeli prawo do oceny i stanowienia prawa będzie posiadać jedynie garstka konserwatywnych, ograniczonych poglądowo profesorków i polityków nie grzeszących inteligencją.

 • cillian1

  Oceniono 41 razy 33

  "a ci odpowiedzieli, że... i tak i nie"

  może im zapłacimy, albo nie - za pracę?

  Ech - co za młotki!

 • skaut001

  Oceniono 33 razy 31

  "iż w rzeczywistości istnieje Latający Potwór Spaghetti, który stworzył wszechświat, jest wszechmogący i wszechwiedzący." Prawdopodobienstwo mniej wiecej takie samo jak w przypadku boga ktory stworzyl wszystko.

 • kola

  Oceniono 33 razy 29

  Co naukowcy wiedzą o sile mojej wiary w Jej Mackową Potęgę, zapytuję?

  I skąd ta konkluzja, że religia musi koniecznie wzbudzać 'przerażenie/lęk (mysterium tremendum)'? Zdaje się, że takich religii mamy już od dawna nadmiar i żadnego z nich pożytku dla ludzkości.

  Sprawa jest prosta jak cud - ludzie zostają dotknięci przez Jej Niewidzialną Mackowatość i doznają oświecenia jak Szaweł na drodze do Damaszku albo Budda pod drzewem i wszyscy profesorowie, teologowie, PO-PiSowi ministrowie, papieże dni ostatnich z samym z Rudolfem Otto i jego wyznawcami mogą nas cmoknąć w sacrum xD

  Domagam się rejestracji (i przywilejów podatkowych dla wiernych oraz świątobliwego episkopatu) Kościoła Latającego Potwora Spaghetti!

  :)

 • g.r.a.f.z.e.r.o

  Oceniono 28 razy 28

  Urzędy MUSZĄ poruszać się w granicach przepisów.
  W przepisach nie ma mowy o sprawdzaniu czy dana zgłoszona religia jest wystarczająco poważna.
  Więc mamy do czynienia z przekroczeniem uprawnień.

 • fred_die

  Oceniono 28 razy 28

  Panowie naukowcy skoro jest wniosek o rejestrację wyznania i są osoby które swoim podpisem poświadczyły przynależność to nie ma wyboru, wyznanie trzeba zarejestrować. Wasze domniemania nie mają żadnego znaczenia bo to są tylko wasze domniemania. Gdyby się na domniemaniach opierać pan Janusz Rewiński nigdy nie powinien być posłem bo został wybrany dla żartu jako członek "Polskiej Partii Przyjaciół Piwa". Nawet w dzisiejszym sejmie jest parę takich osób, o ile nie wszyscy.

 • sprzeniewierzenie

  Oceniono 29 razy 27

  obawiam sie, ze ekspertyza obraza uczucia religijne pastafarian

 • biedronka7112

  Oceniono 31 razy 27

  "Deklarowanie wiary w Latającego Potwora Spaghetti jest popularne szczególnie wśród ateistów"

  Zdanie bez sensu - albo ateiści, albo nawróceni wierzący.
  Jeśli deklaruje się jako człowiek wierzący (również dotyczy to Latającego Potwora Spaghetti), nie można twierdzić równocześnie, że Bóg jako Istota Wyższa nie istnieje.

 • stenrw

  Oceniono 31 razy 27

  Czy to możliwe, ze w miarę rozsądni i wykształceni ludzie wierzą, ze pijąc wino i jedząc wafelek oddają się religijnemu kanibalizmowi - wszak wino zamienia się w krew, a hostia w ciało Chrystusa?
  Co jest większą bzdurą?

 • popijajac_piwo

  Oceniono 31 razy 27

  KLPS jest parodią? A czymże jest współczesny KRK jak nie parodią nauk Chrystusa służącą dojeniu naiwnych owiec?

 • iremus

  Oceniono 29 razy 27

  Boni powinien zasięgnąć opinii niezależnych ekspertów do spraw religii z Vatykanu. W Vatykanie urzęduje caly światowy sztab ekspertów więc nie powinien zbyt dlugo czekać. W razie czego zawsze może poprosić o ocenę Gowina.

 • fjan

  Oceniono 28 razy 26

  To konkordat też będzie podpisany z władzami tej nowej religii ??? Może i w szkole uczyć będą ? Podoba mi się.

 • thegreatmongo

  Oceniono 26 razy 26

  Kolejna zenada pod egida Boniego...

  Co wam szkodzi ich zarejestrowac??? Bezsensownie wydane pieniadze

 • single_malt

  Oceniono 24 razy 24

  pomoge pracownikom Instytutu Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego

  Pastafarianie to definitywnie nie moze byc wspolnota religijna.
  Jesli w imie jakiejs idei nie zabito co najmniej miliona ludzi to nie jest to religia.

 • man_sapiens

  Oceniono 23 razy 23

  Podejrzewam, że prof. R. jest katolikiem. Dlaczego o opinię nie poproszono pastafariana, ateisty albo wyznawcy Kościoła Słowiańskiego?

 • ajatuse

  Oceniono 23 razy 23

  religia służy główniedo omijania podatków, bezkarności prawnej i łupienia ciemnoty z ostatniego grosza

 • wielebna_matka

  Oceniono 31 razy 23

  Na jakiej podstawie szanowna komisja stwierdza, co poszczególne religie wywołują u swoich wyznawców? We mnie właśnie pastafarianizm wywołuje odczucie sacrum! Jak komisja to stwierdza, że np. katolik takie odczucie posiada, a pastafarianin nie? Przeprowadzają jakieś badania ? Może próba ognia, albo wody, albo cuś w tym rodzaju?

 • 54bodek

  Oceniono 35 razy 23

  Wiara w Latającego Potwora Spaghetti ma jeden niezaprzeczalny atut, którego nie mają wszystkie inne religie.
  Budzi Uśmiech.
  I też tak chyba należy traktować Pastafarian - z uśmiechem:-)
  -------------------------------------------------------
  bigosogroch.blogspot.com/

 • malutkipistolecik

  Oceniono 23 razy 21

  Czy myślący, w miarę wykształcony człowiek może poważnie traktować poniższe tezy bez obrazy rozumu?:
  Oto doktryna pewnej religii:
  Był sobie jeden stary dziadziuś, który była zawsze i był nawet wtedy, kiedy go nie było, bo i tak zawsze był. A potem zrobił z niczego wszystko w 6 dni, w sobotę (którą potem zamieniono w niedziele) odpoczął. Dziadziusia nikt nigdy nie widział, a w swoim piromaństwie czasem podpalał krzaki. I ten dziadziuś stworzył człowieka, z którego tkanki kostnej stworzył potem samicę, którą w praktyce człowieczeństwa pozbawił. I ten dziadziuś tak umiłował człowieka, że za zjedzenie jabłka skazał człowieka na wszelkie nieszczęście i wrodzony grzech. Dziadziuś jednak nie zostawił człowieka bez nadziei, bo potrafi mu ten grzech wybaczyć. Dziadziuś zamienił się w ducha, (być może pod postacią gołębia) zapłodnił jedną dziewicę, która urodziła jego samego pod inna postacią. Wziął więc skazał samego siebie na śmierć, żeby samego siebie przebłagać za grzech który sam wymyślił, a potem samego siebie obudził ze śmierci i sam siebie zabrał do nieba. I żyją sobie razem z gołębiem, obdarzając ludzi grzechem pierworodnym, z którego człowiek został wybawiony przez śmierć dziadziusia pod postacią młodego faceta... To jakaś paranoja.... Wyznawcy dziadziusia praktykują jedzenie dziadziusia i wypijanie go. Piją go, nie pijąc, bo nie są są godni... Jakaś paranoja....

 • troiqa

  Oceniono 23 razy 21

  a czy jest możliwe, aby grupa ludzi w miarę rozsądnych i w miarę wykształconych wierzyła, iż w niebie siedzi starszy pan z siwą brodą, który stworzył świat, wszystko widzi i wszystko wie, bardzo - mimo swej nieskończonej potęgi i mądrości - emocjonalnie podchodzi do tego co każdy człowiek robi, zwłaszcza gdy się rozbierze. Ma listę rzeczy, które jeśli zrobisz, to wtrąci cię - na zawsze już - do miejsca gdzie będziesz torturowany, przypalany siarką i żywym ogniem, torturami fizycznymi i psychicznymi. Ale ogólnie to cię kocha. I chce twoich pieniędzy.

 • gronostaj8

  Oceniono 23 razy 21

  "Czy jest możliwe, aby jakaś grupa ludzi w miarę rozsądnych i w miarę wykształconych w sposób poważny traktowała tezę, iż w rzeczywistości istnieje Latający Potwór Spaghetti, który stworzył wszechświat, jest wszechmogący i wszechwiedzący. (...) "

  Niekórzy wierzą w duperele o bogu sprzed 2000 lat który sam się tu zesłał żeby się dać zabić. W czym potwór spaghetti jest gorszy?

 • cxcezar

  Oceniono 22 razy 20

  Nareszcie jakaś porządna wiara ,oparta na czymś namacalnym a nie na zmyślonych bożkach.

 • leszek_nowak

  Oceniono 19 razy 19

  Lepsza taka religia, niż chrześcijaństwo.

  www.opracowanie.eu

 • polskiliberal

  Oceniono 19 razy 19

  Najjaśniejsza Rzeczpospolita nie powinna w ogóle bawić się w jakiekolwiek rejestrowanie wyznań i dawanie z tytułu rejestracji jakichś przywilejów.
  Ale jeżeli już się bawi, to niech rejestruje KAŻDE wyznanie.

 • polskiliberal

  Oceniono 21 razy 19

  Albo Najjasniejsza Rzeczpospolita rejestruje WSZYSTKIE wyznania, albo nie bawi się w rejestry. Tertium non datur.
  Przy czym osobiście wolę drugą opcję.

 • shootthemall

  Oceniono 19 razy 19

  należy postawić pytanie "Czy jest możliwe, aby jakaś grupa ludzi w miarę rozsądnych i w miarę wykształconych w sposób poważny traktowała tezę, iż w rzeczywistości istnieje Bóg, który stworzył wszechświat, jest wszechmogący i wszechwiedzący.

 • vomitorium1

  Oceniono 18 razy 18

  dobrze
  że biegli w piśmie (świętym)
  nie musieli
  zrobić analizy hinduizmu
  (tam jest około
  trzysta tysięcy świętych (bóstw)
  i to by trwało)

 • zibimal22

  Oceniono 20 razy 18

  Kościół Latającego Potwora Makaronu Nitki, wtedy naukowcy pewnie by zrozumieli.

 • kretynofil

  Oceniono 20 razy 18

  Pracownikom Instytutu Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego nasunęła się refleksja, jak piszą, natury zasadniczej: "Czy jest możliwe, aby jakaś grupa ludzi w miarę rozsądnych i w miarę wykształconych w sposób poważny traktowała tezę, iż w rzeczywistości mesjasz już przyszedł, nie wywołał wojny z głupimi Rzymianami i kazał wybaczać prostytutkom, zamiast je gwałcić i kamienować. (...) Można więc domniemywać, iż grupie tej nie tyle chodzi o stworzenie własnej doktryny oraz łączenie wokół niej grona wyznawców celem powołania do życia jakiejś nowej gminy wyznaniowej lecz o ośmieszenie zasad obowiązujących w innej religii (w tym wypadku judaizmu).

  /thread

 • wielebna_matka

  Oceniono 24 razy 18

  "Czy jest możliwe, aby jakaś grupa ludzi w miarę rozsądnych i w miarę wykształconych w sposób poważny traktowała tezę, iż w rzeczywistości istnieje Latający Potwór Spaghetti, który stworzył wszechświat, jest wszechmogący i wszechwiedzący."
  Więc zadam pytanie: Czy jest możliwe, aby jakaś grupa ludzi w miarę rozsądnych i w miarę wykształconych w sposób poważny traktowała tezę, iż w rzeczywistości istnieje jakikolwiek bóg, który stworzył wszechświat, jest wszechmogący i wszechwiedzący.

 • myszykiszek

  Oceniono 17 razy 17

  Największy problem z pastafarianami jest właśnie taki, że przeciętny wyznawca tej religii jest dwa razy inteligentniejszy od przeciętnego wyznawcy innych religii... Dziewica, gołębica, zmartwychwstanko, 72 dziewice... to jakoś panów ekspertów nie martwi i nie dziwi, nie?

 • coppermind

  Oceniono 21 razy 17

  zaczną analizować i wyjdzie, że chrześcijanie to kanibale z pogańskim obrządkiem zjadania niewinnego
  - niechcianego dziecka dziewicy co Ma ryja. Winni zaniechania spokojnie jedzą jego ciało i popiają krwią.

  jak się dobrze przyjrzeć to judaizm wcielił praktykuje ideały humanistyczne a chrześcijaństwo zwierzęce -
  i przy okazji należało by zdelegalizować sektę katolicką w naszym kraju, gdyż czci i wspiera kobiety,
  które krzyżują niechciane dzieci.

 • readma

  Oceniono 19 razy 17

  "Czy jest możliwe, aby jakaś grupa ludzi w miarę rozsądnych i w miarę wykształconych w sposób poważny traktowała tezę, iż w rzeczywistości istnieje Latający Potwór Spaghetti?"

  A czy jest możliwe, żeby ta sama grupa wierzyła w religię smoleńską? Tu jest Polska, tu się w cuda wierzy, więc nie rozumiem takiej argumentacji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX