Korea Północna grozi Korei Południowej "ostatecznym zniszczeniem"

19.02.2013 17:35

Fot. AP

Korea Północna zagroziła podczas debaty ONZ na temat rozbrojenia "ostatecznym zniszczeniem" Korei Południowej - donosi Agencja Reutera. W ubiegłym tygodniu władze w Pjongjangu przeprowadziły trzecią w historii tego kraju próbę jądrową.
- Jak to się mówi, nowo narodzone szczenię nie zna strachu przed tygrysem. Nieodpowiedzialne zachowanie Korei Południowej zwiastuje tylko jej ostateczne zniszczenie - oświadczył północnokoreański dyplomata Jon Yong Ryong na dzisiejszej debacie ONZ w Genewie. Była to reakcja na zapowiedź zaostrzenia sankcji po próbie jądrowej.

Komentarz Ryonga wywołał natychmiastową krytykę ze strony przedstawicieli innych narodów, w tym Korei Południowej, Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Brytyjska dyplomatka, Joanne Adamson, powiedziała, że język przedstawiciela Korei Północnej był "całkowicie niewłaściwy", a dyskusja z tym krajem poszła w złym kierunku. - Nie można pozwolić na wypowiedzi, które odnoszą się do ewentualnego zniszczenia państw członkowskich ONZ - powiedziała Adamson.

"W całej swojej karierze nie słyszałem czegoś podobnego"

Ambasador Hiszpanii, Javier Gil Catalina, przyznał, że jest oszołomiony słowami północnokoreańskiego dyplomaty, które jego zdaniem mogą naruszać prawo międzynarodowe. - W ciągu 30 lat mojej kariery nigdy nie słyszałem czegoś podobnego. Wygląda na to, że mówimy o czymś, co jest niedopuszczalne. Mówimy o groźbach użycia siły, co jest niezgodne z Kartą Narodów Zjednoczonych - zaznaczył.

Polski przedstawiciel, Ryszard Sarkowicz, zaproponował z kolei ograniczenie udziału Korei Północnej na forum ONZ.

Próba jądrowa odpowiedzią na "oburzającą" wrogość USA

Korea Północna przeprowadziła tydzień temu podziemną próbę jądrową. Pjongjang poinformował, że przeprowadził ją z wykorzystaniem zminiaturyzowanego ładunku nuklearnego o większej sile eksplozji w obiekcie położonym na północnym wschodzie kraju.

Oficjalna agencja KCNA oświadczyła, że próba została przeprowadzona w sposób bezpieczny. Miała ona być odpowiedzią na "oburzającą" wrogość Stanów Zjednoczonych, które "agresywnie" podważają pokojowe i suwerenne prawa Pjongjangu do wystrzeliwania satelitów - podkreślono.Zobacz także
Komentarze (126)
Zaloguj się
 • nazumi13

  0

  BĘDZIE WOJNA

 • palgumaka

  0

  jak zniszcza koree poludniowa to i sobie i KITAJCOM (chinom) KASZANY narobia ----- chiny nigdy sie na to nie zgodza
  beda duzo szczekac a malo gryzdz!!!

  a koreanczyk poludniowy to sie przejedzie na sojuszu ameryk-kor tak jak polak moze jak za duzo ruskom w talez nasramy to bombke (nie-nuklearna) lub dwie sposci (tak bylo w czeczni i gruzji) caly swiat POTEPI ROSKIEGO - KOREE POLNOCNA i podejda do pokojowych negocjacji albo nie bo na nic innego sojusznikow nie stac !!!!!!

  pamietacie 5 wrzesnia 1939 francja i wielka brytania tez byli sojusznikami!!

 • zz1026

  0

  "Nie można pozwolić na wypowiedzi, które odnoszą się do ewentualnego zniszczenia państw członkowskich ONZ - powiedziała Adamson."

  bzdura iran moze nawolywac do zepchniecia izraela do morza wiec czemu inni nie moga grozic zaglada?

 • voiceinthedesert1

  0

  Brawo dla Joanny Adamson. Dziwię się nawet, ze Brytyjka miała więcej przytomności umysłu, żeby skarcić tego Północnego Koreańczyka! Grożenie bowiem "ostateczną pulweryzacją" Korei Południowej, powinno kosztować delegację Korei Północnej w ONZ natychmiastowym wydaleniem z sali na siłę, kopniakami! Po to przecież jest ONZ, by nie dopuścić tego typu rozmowy!

 • pamejudd

  Oceniono 2 razy 2

  Bohaterski narod Korei Polnocnej zasluguje na szacunek za swoja pokojowa droge ku powszechnemu szczesciu!

 • yarrrr

  Oceniono 5 razy 3

  To jest chore. Młody grubasek rządzi wygłodniałym, ogłupiałym krajem poprzez terror, i grozi całemu światowi.

  Nie że kocham USA, ale ta Korea Płn to jest taki mały, śmierdzący wrzód na d.pie Ziemi.

 • zdzisiek66

  Oceniono 2 razy 0

  Korea Północna - liczebnie czwarta armia na świecie 1,1 miliona żołnierzy, praktycznie zawodowych (6 do 10 lat służby) z czego 200 tysięcy to doborowe oddziały specjalne.
  Korea Południowa - 700 tysięcy żołnierzy w ramach dwuletniej służby + 28 tysięcy żołnierzy USA.
  Ale to nieważne. Korea ma tysiące rakiet krótkiego i średniego zasięgu, z czego sporo z gazami bojowymi i bronią bakteriologiczną. Broń masowego rażenia mogą także przenosić pociski artyleryjskie. Możliwe, że mają już ok. 6 gotowych bomb atomowych. Nawet jednak, jeśli nie będą użyte, broni chemicznej, biologicznej i konwencjonalnej jest wystarczająco dużo, by leżąca blisko granicy metropolia Seulu (ponad 20 milionów ludzi) w kilkanaście godzin została zmieniona w cmentarzysko.
  Na mniejsze miasta też coś jeszcze zostanie, a i do Japonii też coś może dolecieć.

 • kermit.dolomit

  Oceniono 2 razy 2

  BUUUUHAHAHA No to tera na Iran zostaną nałożone nowe sankcje a KRLD dostanie pomoc żywnościową aby mogła kontynuować prace nad atomem BUUUUHAHAHA

 • komercyjny02

  Oceniono 4 razy 2

  Jedna Korea grozi drugiej Korei "OSTATECZNYM zniszczeniem". Chmmm..

  Korea Północ:
  PKB 40,0 mld USD (PPP)
  budżet (wydatki) 3,3 mld USD
  eksport 4,7 mld USD
  energia elektryczna (produkcja) 20,5 mld kWh.
  Nooo, to potęga jest!!!

  Korea, Południe:
  PKB 1622,0 mld USD (PPP) (41x więcej)
  budżet (wydatki) 249,2 mld USD (76x więcej)
  eksport 548,2 mld USD (117x więcej)
  energia elektryczna 459,5 mld kWh (24x więcej)
  Ale chucherko! Wystarczy dmuchnąć, a to niby-państewko się natychmiast przewróciło!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje