Politolodzy przed decyzją Tuska: "Może odwołać Szumilas", "Zmiany będą kosmetyczne"

19.02.2013 15:53
Przed decyzją Tuska: Tych ministrów Polacy mają dość

Przed decyzją Tuska: Tych ministrów Polacy mają dość (Fot. AG)

- Jeśli w ogóle ktoś zostanie zdymisjonowany, to będzie to minister edukacji Krystyna Szumilas. Nikt za nią nie uroni łzy. Nie ma żadnego atutu - uważa politolog dr Jarosław Flis. Zdaniem dr. Bartłomieja Biskupa z kolei na istotne zmiany nie ma szans. - To będzie kosmetyka. Tusk nie robi zmian pod publiczkę - zaznacza politolog.
Premier zapowiedział zmiany w rządzie po odejściu obecnego szefa KPRM Tomasza Arabskiego, który ma zostać ambasadorem w Hiszpanii. Szczegóły szef rządu poda jutro. Na liście najczęściej typowanych do dymisji ministrów pojawia się sześć nazwisk. Według respondentów sondażu przeprowadzonego przez MillwardBrown dla Radia RMF FM do odejścia kwalifikują się: Bartosz Arłukowicz (27 proc.), Sławomir Nowak (20 proc.) i Joanna Mucha (12 proc.), Jarosław Gowin (9 proc.) i Krystyna Szumilas (8 proc.).

W sondzie Gazeta.pl liderem rankingu jest Jarosław Gowin (40 proc.), Nowak (17 proc.), Mucha (14 proc.), Arłukowicz (13 proc.), Szumilas (11 proc.) i Mikołaj Budzanowski (5 proc.). W sondzie nadal można głosować.

"Kopacz też była typowana do dymisji"

To, jak wyborcy oceniają ministrów, nie pokryje się z decyzją premiera, uważają jednak politolodzy Jarosław Flis i Bartłomiej Biskup. - Nie spodziewałbym się zmian w istotnych ministerstwach. W moim przekonaniu Tusk wymienia ministrów, wtedy jak są istotne kryzysy. Nie zauważyłem, żeby w przeszłości Donald Tusk ulegał presji zewnętrznej: uważa, że nikt mu nie będzie mówił, kogo odwołać - przekonuje dr Flis.

- Zmiany w resorcie będą bardzo niewielkie. Odchodzi minister Arabski, a wszyscy sobie robią wielkie nadzieje i giełdy nazwisk. Zmiany mogą być tak niewielkie, że wszyscy się zdziwią - uważa dr Bartłomiej Biskup. - Może chodzić o podsekretarzy - sugeruje.

Zdaniem Flisa wyborcy prawie zawsze jako najgorsze wskazują Ministerstwo Zdrowia. - Minister Ewa Kopacz też była typowana do dymisji. Pytanie, czy Donald Tusk nie ma ręki do ministrów zdrowia, czy jak cokolwiek robi minister w służbie zdrowia, to ludzie negatywnie to odczuwają - mówi politolog.

"Nie zauważyłem u Tuska instynktów samobójczych"

Rozmówcy nie wierzą też w dymisję ministra sprawiedliwości. - Wyrzucenie Gowina to narażenie się na stratę większości w Sejmie. W momencie, kiedy spadły PO notowania, to wyrzucanie konserwatywnego lidera byłoby bardzo dziwne. Nie zauważyłem u Tuska instynktów samobójczych. Konserwatyści to istotna część wyborców PO - podkreśla.

Ocalony będzie także Bartosz Arłukowicz i Sławomir Nowak. - Wyrzucanie kogoś z lewicowego skrzydła byłoby kłopotem, zwłaszcza że jego powołanie to była osobista decyzja Tuska. Nowak został obsadzony wbrew logice, nigdy się transportem nie zajmował. Pozbawienie go funkcji byłoby znakiem, że w transporcie dzieje się źle. Raczej rząd się do tego nie przyzna - mówi Flis.

"Szumilas bez sukcesów"

Kto zatem może zostać zdymisjonowany? Dr Flis obstawia Szumilas. - Może paść kwestia sześciolatków i konfliktów z tym związanych. Już samo powołanie Szumilas odbyło się z braku laku. Po prostu minister Hall nie dało się dłużej bronić, nikt inny się nie nasuwał. Wydawało się, że Szumilas wszystko po cichu rozwiąże. A nie jest ani po cichu, ani rozwiązane. Nie sposób wymienić mi żadnego sukcesu czy atutu - mówi Flis.

Zdaniem dr. Biskupa to nie będzie Szumilas. Ale nic nie da się przewidzieć na pewno. - Szumilas kontynuuje nieszczęsną reformę sześciolatków, przekazaną przez jej poprzedniczkę. I nie jest to dobrze przygotowane. To by było dobre zagranie, bo minister niepopularny byłby wymieniony, ale nie popadajmy w paranoję, nie można się kierować sondażami przy zmianie rządu - kwituje.

Zobacz także
Komentarze (57)
Zaloguj się
 • tp70

  Oceniono 1 raz 1

  Nigdy jesze MEDIA w Polsce nie były tak rozrajcowane jak obecnie tematem "zmian w rządzie"
  Doprowadzają Polaków do białej gorączki byle zwiększyć "OGLĄDALNOŚĆ" i w efekcie przepuścić więcej reklam środkom na WZDĘCIA i żeby męskiej części naszego społeczeństwa zaczęło COŚ wychodzić pod kołdrą. Bo inaczej nawet 1000zl Gliński+Rybiński nie pomoże.

 • wezyronly

  0

  Tak głupiej minister oświaty jeszcze nie było. Myslicie, że może być gorzej?

 • maskarade

  Oceniono 2 razy 2

  Fakt - z kolejnymi ministrami od edukacji jest tak: już się wydaje się że gorzej być nie może... a tu jednak pojawia się Giertych... potem Hall... potem Szumilas

  Więc z jednej strony trzeba się cieszyć, że ta wyjątkowo nieudolna miernota może zostać wywalona na pysk...
  Ale z drugiej strony należy pamiętać, że przy jej poprzedniczce wszyscy mówili "gorzej być nie może". I przyszła Szumilas.

 • sertado

  Oceniono 2 razy 2

  Mnie tam z fusów wyszło, że nic nie wiadomo dopóki sam premier nie powie.

 • jwarenn

  Oceniono 3 razy -1

  Co by , i kogo by nie zmieniał i tak będzie to samo.. Rudy puścił bąka , a wy się podniecacie...

 • eat.pussy

  Oceniono 2 razy 0

  Wyleci Boni.

 • modlitwa

  Oceniono 2 razy -2

  Zmiany w rządzie:

  1. Wywalić bakalarza Roztowskiego, nie z abonamentu RTV i fotoradarów żyjemy ...
  2. Arłukowicz fajny jest jako facio, ale jako minister chyba nie do końca ...
  3. Pani Kopacz niech leczy kogo chce, ale nie Naród ...
  4. Pan Nowak niech sobie coś buduje, ale nie w Polsce ...

  Kończąc temat Stefan Niesiołowski na Premiera, Maciarewicz na wice, cały PiS do Kicia i szafa gra ...

  Ale to moje marzenie ...

  Pozdrawiam

  Paweł Jan

 • dryl1

  Oceniono 2 razy 0

  Pogonić TUSKA , niech kopie gałe . Chyba tylko tyle potrafi. NIESIOŁOWSKI STEFAN poseł profesor na premiera albo jakiegoś ministra. Przecież to geniusz.

 • razb1947

  Oceniono 2 razy 0

  Mucha za to że powiedziała 'nie leczyć ludzi starszych 'powinna .dostać klapką ale taką żeby zginęła na miejscu jak zwykłe muchy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje