Ile zarabiają polscy posłowie? [SPRAWDŹ, CZY WIESZ]

Ewa Kopacz, Janusz Palikot, Donald Tusk, Jarosław Gowin, Bronisław Komorowski, Leszek Miller

Ewa Kopacz, Janusz Palikot, Donald Tusk, Jarosław Gowin, Bronisław Komorowski, Leszek Miller (AG)

Nie cichnie awantura o roczne premie dla prezydium Sejmu i Senatu, choć nagrody te są całkowicie legalne, jawne i przyznawane od lat. Pojawia się też pytanie, ile powinni zarabiać posłowie. Są głosy, że nie za dużo, by decydując się na politykę, nie kierowali się kryterium osobistej korzyści. Są też opinie przeciwne: powinni zarabiać dużo, bo ciężar odpowiedzialności, która na nich spoczywa, jest ogromny, a z drugiej strony - tylko godziwe zarobki dają szansę na przyciągnięcie specjalistów, których w parlamencie jest tak niewielu.
SPRAWDŹ, CO WIESZ O WYNAGRODZENIACH POSŁÓW, ROZWIĄŻ NASZ QUIZ >>>

Myślisz, że wiesz, jaka jest sytuacja finansowa polskich parlamentarzystów? Ile zatem, Twoim zdaniem, powinni zarabiać posłowie? ZAGŁOSUJ W NASZEJ SONDZIE >>>

Wszelkie opinie, sugestie, pytania i propozycje można zamieścić w komentarzach czy wysłać e-mailem na adres: quizwiedzy@gazeta.pl. A na Facebooku można podzielić się wrażeniami i wynikiem.

Powodzenia!

Podoba Ci się? Zostaw nam swój adres e-mail, a poinformujemy Cię o kolejnych quizach.

Przykładowy newsletterZobacz także
 • Prezydent Bronisław Komorowski i jego doradca - Tomasz Nałęcz Prof. Nałęcz ganił Kopacz za premie. A prezydent też jest hojny. Ile dał swemu doradcy? "Nie muszę odpowiadać"
 • Ewa Kopacz, Janusz Palikot, Donald Tusk, Jarosław Gowin, Bronisław Komorowski, Leszek Miller Ile zarabiają politycy? Prezydent jak dyrektor w banku, premier jak dyrektor finansowy
Komentarze (41)
Ile zarabiają polscy posłowie? [SPRAWDŹ, CZY WIESZ]
Zaloguj się
 • iremus

  Oceniono 72 razy 60

  Pogonić to towarzystwo w pizdu. Najwyższa pora zmienić ordynację wyborczą do sejmu (senat do likwidacji) i uchylić stanowisko "posła zawodowego". Chce działać na rzecz ojczyzny niech robi to społecznie. Zwracać jedynie udokumentowane koszty związane z wykonywaniem mandatu posła. Jak nieudacznik nie umie zatrudnić się poza sejmem niech chodzi po prośbie.
  Zlikwidowali posolidaruchy największe fabryki a na ich miejsce utworzyli "fabryki" (sejm, senat, kancelarie sejmu, senatu, premiera, prezydenta) zjadające dochody państwa.

 • tot14

  Oceniono 55 razy 39

  Janusz Palikot jako parlamentarzysta zarabia 0 ZŁOTYCH! I to nie jest Żart!

  Czy wiedzieliście o tym?

  W 2011 r. OBIECAŁ całą dietę przekazywać na rzecz 2 organizacji pozarządowych. Prawdziwy GEST. BRAWO za odwagę!

  To jego słowa wypowiedziane na KONFERENCJI PRASOWEJ:

  "Za chwilę pozbędę się 480 tys. zł, czyli wszystkich pensji, które będą mi się należały przez cztery lata kadencji tego sejmu. Postanowiłem te pieniądze przekazać na rzecz Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej w wysokości 40 tych pensji - czyli 10 pensji rocznie. I pozostałe 8 - na rzecz Fundacji Braci Mniejszych - powiedział Palikot konferencji prasowej w Warszawie"

 • dyrdy.mal

  Oceniono 38 razy 36

  Kierownik IT w sredniej wielkosci firmie zarabia 10tys brutto? Byc moze w Warszawie...
  Poza tym - zarobki posla w sejmie stanowia niewielki ulamek jego rzeczywistych dochodow.
  A wszystko to nie zmiania faktu ze spora czesc polakow zyje ponizej minimum socjalnego (w rozumieniu europejskim, nie polskich urzedasow).

 • iremus

  Oceniono 31 razy 29

  Dokonały chamy skok na kasę i teraz mają używanie. Jakie oni mają kwalifikacje żeby mieć takie dochody, premie czy nagrody?

 • wodakrolewska

  Oceniono 20 razy 20

  "godziwe zarobki dają szansę na przyciągnięcie specjalistów"
  teraz wiadomo dlaczego w piłce nożnej nam tak słabo idzie, problemem są niskie zarobki zawodników.

 • iremus

  Oceniono 12 razy 12

  Czy to skutek konsumowania octu w okresie PRL bo innych rzeczy w sklepach nie było? Nie to skutek radosnej działalności III RP pod auspicjami ikony z klapy.
  static0.blip.pl/user_generated/update_pictures/2972057.jpg

 • elkipan

  Oceniono 12 razy 12

  Wolałbym wiedzieć ile lodów nakręcą...

 • iremus

  Oceniono 11 razy 11

  OTAKE POLSKE
  static0.blip.pl/user_generated/update_pictures/2994927.jpg

 • eye_of_ra

  Oceniono 10 razy 10

  Biorąc pod uwagę ich szkodliwą dla społeczeństwa działalność i możliwości kręcenia wałów i przegłosowywania za kasę lobbowanych ustaw powinni zarabiać okrągłe zero - a właściwie to 90% z nich w ogóle nie powinno być posłami - wystarczyliby liderzy partii - po co 460 pionków bez własnego zdania skoro głosują tak jak każe 5 liderów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje