Niemcy: Trybunał rozszerzył prawa gejów do adopcji. "To zwycięstwo dzieci"

19.02.2013 13:41
Przewodniczący składu orzekającego Ferdinand Kirchhof powiedział, że adopcja i przez drugiego partnera będzie służyć dobru dziecka, wpływając pozytywnie na jego psychiczny rozwój

Przewodniczący składu orzekającego Ferdinand Kirchhof powiedział, że adopcja i przez drugiego partnera będzie służyć dobru dziecka, wpływając pozytywnie na jego psychiczny rozwój (Fot. Uli Deck AP)

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny rozszerzył uprawnienia homoseksualistów do adopcji dzieci. Sędziowie w Karlsruhe orzekli, że gdy jedna osoba w związku jednopłciowym ma wcześniej adoptowane dziecko, to druga może je też adoptować.
Obowiązujący dotychczas zakaz tego rodzaju adopcji narusza zasadę równego traktowania - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Partnerzy będący gejami i lesbijkami też muszą mieć w takich przypadkach możliwość adopcji - czytamy w uzasadnieniu wyroku. Dotychczas możliwe było jedynie adoptowanie rodzonego dziecka partnera.

Przewodniczący składu orzekającego Ferdinand Kirchhof powiedział, że adopcja i przez drugiego partnera będzie służyć dobru dziecka, wpływając pozytywnie na jego psychiczny rozwój. Rozwiązanie takie poprawi ponadto sytuację prawną dziecka, które będzie mogło skorzystać z prawa do opieki i dziedziczenia.

Trybunał Konstytucyjny przychylił się do wniosku lekarki z Muenster w Nadrenii Północnej-Westfalii. Jej partnerka adoptowała w 2004 roku dziewczynkę z Bułgarii. 13-letnia obecnie dziewczynka mieszka razem z obiema kobietami. Sąd odrzucił wcześniej wniosek lekarki o adopcję dziecka partnerki.

Sędziowie w Karlsruhe postanowili, że taka adopcja dla osób w związkach partnerskich będzie możliwa od zaraz.

Przewodnicząca klubu parlamentarnego Zielonych w Bundestagu Renate Kuenast powiedziała, że decyzja trybunału jest "zwycięstwem dzieci". Jak podkreśliła, sędziowie po raz kolejny przywołali do porządku rząd Angeli Merkel, który "ignoruje potrzeby niemieckich rodzin". - Rodzina jest tam, gdzie dorośli biorą odpowiedzialność (za dzieci), wszystko jedno, czy jest to rodzina hetero, czy homo - powiedziała Kuenast.

Jednopłciowe związki partnerskie zalegalizowano w Niemczech w 2001 roku. Od tego czasu pary jednopłciowe wywalczyły sobie wiele przywilejów, m.in. prawo do dziedziczenia. Nie mogą natomiast wspólnie rozliczać podatków i nie mają prawa jako związek partnerski do adopcji dzieci.

Zobacz także
Komentarze (199)
Niemcy: Trybunał rozszerzył prawa gejów do adopcji. "To zwycięstwo dzieci"
Zaloguj się
 • marek12013

  Oceniono 291 razy 119

  Sądząc po większości komentarzy na tym forum to największym źródłem problemów i przykrości dla dziecka wychowywanego przez dwóch mężczyzn lub dwie kobiety będzie zachowanie tych, którzy rzekomo najbardziej chcą te dzieci chronić. Szkoda, że zabrakło obrońców dzieci wtedy gdy trzeba było ocenić kwalifikacje moralne małżeństwa „W” z Sosnowca i im podobnych, albo wtedy gdy zwichnięci emocjonalnie księża z zakonnicami biorą się za prowadzenie ośrodków wychowawczych. To nasza polska moralność lepiej mieć matkę dzieciobójczynię z tradycyjnej rodziny, albo być gwałconym w katolickim sierocińcu niż dorastać w najlepszym nawet domu ale prowadzonym przez „dwóch pe--ałów”. Wiadomo zachód to „cywilizacja śmierci” szkoda tylko że osiągnięcia tej cywilizacji i jej pieniądze nam nie śmierdzą.

 • heterofob2

  Oceniono 173 razy 49

  Kiedy w Polsce dotrze do poniektórych, że w homoadopcji chodzi o prawo dziecka, żeby mieć legalnie uznawanych rodziców? żeby wzrastać w poczuciu bezpieczeństwa i w możliwości, żeby czerpać ze swoich praw związanych z obu ojcami lub obiema matkami: zasiłki, wizyty na wywiadówkach, obecność rodziców w szpitalu przy dziecku, alimenty itepe.

  www.youtube.com/watch?v=9IyBknpkCUQ

 • karol312n

  Oceniono 208 razy 30

  Już słyszę te głosy oburzonych, że dzieciom dzieje się krzywda. Dzieciom -- zwłaszcza adoptowanym -- potrzebna jest stabilizacja i poczucie bezpieczeństwa. Jestem pewien, że to orzeczenie pomoże, a nie zaszkodzi.

 • szczuras99

  Oceniono 125 razy 27

  poglebia sie przepasc cywilizacyjna pomiedzy Polska a Europa zachodnia .

 • konigin

  Oceniono 99 razy 19

  Normalny kraj, to i decyzje normalne majace na wzgledzie dobro wszystkich obywateli.

 • nezzumi

  Oceniono 60 razy 14

  Akurat jesli chodzi o to, to wedlug mnie najwiecej do powiedzenia powinni miec wychowankowie albo Ci co byli w domu dziecka albo ludzie ktorzy maja/mieli patologicznych rodzicow. Czy nadal chcieliby tkwic w swoim obecnym srodowisku czy jednak miec lepsze zycie ale z homoseksualna rodzina i to wtedy powinno byc brane jako glowny argument, a nie kwestie kierowania sie rownouprawnieniem. To raz a dwa co do wspolczucia takim dzieciom wcale nie musi byc ono potrzebne, to ze Polska to zascianek Europy i co drugi jest wiesniakiem ( nie obrazajac ludzi ze wsi) oraz tak wychowuje swoje dzieci zeby tez byly wiesniakami i wysmiewaly sie ze wszystkiego co inne, nie tylko homoseksualistow to nie znaczy ze w innych krajach tez tak robia.
  A skoro normalnym rodzina za byle gowno mozna odebrac dzieci, to takiej rodzinie tym bardziej.

 • 2kbb

  Oceniono 158 razy 14

  Ciekawe czy Jugendamt pozwoli kiedykolwiek na adopcję niemieckiego dziecka przez parę homoseksualistów z Polski. ? Tak się nigdy nie stanie bo choć nie znam statystyk to Polacy mieszkający w Niemczech nigdy nie dostają zgody na adopcję niemieckiego dziecka czyli urodzonego w Niemczech przez parę niemieckiego pochodzenia. W ten sposób Niemcy zabezpieczyli się też przed adopcją małego Niemca w ręce pary z innych krajów EU. Oczywiście ten wyrok umożliwi odwrotną sytuację czyli adopcje polskich dzieci w ręce 2 gejów-mężczyzn przez adopcję najpierw przez jednego geja a potem i drugiego. Niemcy w tym zakresie są wyjątkowo perfidni, zakłamani i obłudni.... Na samą myśl o prawie do adopcji przez gejów robi się niedobrze.

 • kuma1

  Oceniono 75 razy 11

  Muzułmanie zacierają ręce . Ich strategia zwycięża a po takich decyzjach zbliżają się co raz szybciej do nas .

 • junkier

  Oceniono 27 razy 7

  Jaka powinna byc odpowiedz polskiego parlamentu na ten kolejny, bezprzykladny akt niemieckiego barbarzynstwa?

  Sporzadzenie czarnej listy krajow, do ktorych polskie dzieci nie beda oddawane do adopcji ze wzgledu na mozliwosc homoadopcji.

  Innego wyjscia nie ma.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje