Niemcy: Trybunał rozszerzył prawa gejów do adopcji. "To zwycięstwo dzieci"

19.02.2013 13:41
Przewodniczący składu orzekającego Ferdinand Kirchhof powiedział, że adopcja i przez drugiego partnera będzie służyć dobru dziecka, wpływając pozytywnie na jego psychiczny rozwój

Przewodniczący składu orzekającego Ferdinand Kirchhof powiedział, że adopcja i przez drugiego partnera będzie służyć dobru dziecka, wpływając pozytywnie na jego psychiczny rozwój (Fot. Uli Deck AP)

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny rozszerzył uprawnienia homoseksualistów do adopcji dzieci. Sędziowie w Karlsruhe orzekli, że gdy jedna osoba w związku jednopłciowym ma wcześniej adoptowane dziecko, to druga może je też adoptować.
Obowiązujący dotychczas zakaz tego rodzaju adopcji narusza zasadę równego traktowania - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Partnerzy będący gejami i lesbijkami też muszą mieć w takich przypadkach możliwość adopcji - czytamy w uzasadnieniu wyroku. Dotychczas możliwe było jedynie adoptowanie rodzonego dziecka partnera.

Przewodniczący składu orzekającego Ferdinand Kirchhof powiedział, że adopcja i przez drugiego partnera będzie służyć dobru dziecka, wpływając pozytywnie na jego psychiczny rozwój. Rozwiązanie takie poprawi ponadto sytuację prawną dziecka, które będzie mogło skorzystać z prawa do opieki i dziedziczenia.

Trybunał Konstytucyjny przychylił się do wniosku lekarki z Muenster w Nadrenii Północnej-Westfalii. Jej partnerka adoptowała w 2004 roku dziewczynkę z Bułgarii. 13-letnia obecnie dziewczynka mieszka razem z obiema kobietami. Sąd odrzucił wcześniej wniosek lekarki o adopcję dziecka partnerki.

Sędziowie w Karlsruhe postanowili, że taka adopcja dla osób w związkach partnerskich będzie możliwa od zaraz.

Przewodnicząca klubu parlamentarnego Zielonych w Bundestagu Renate Kuenast powiedziała, że decyzja trybunału jest "zwycięstwem dzieci". Jak podkreśliła, sędziowie po raz kolejny przywołali do porządku rząd Angeli Merkel, który "ignoruje potrzeby niemieckich rodzin". - Rodzina jest tam, gdzie dorośli biorą odpowiedzialność (za dzieci), wszystko jedno, czy jest to rodzina hetero, czy homo - powiedziała Kuenast.

Jednopłciowe związki partnerskie zalegalizowano w Niemczech w 2001 roku. Od tego czasu pary jednopłciowe wywalczyły sobie wiele przywilejów, m.in. prawo do dziedziczenia. Nie mogą natomiast wspólnie rozliczać podatków i nie mają prawa jako związek partnerski do adopcji dzieci.

Zobacz także
Komentarze (199)
Zaloguj się
 • alex.pelado

  0

  Warto pamiętać też o drugiej stronie medalu, co jakoś dziwnie przemilczane jest w mediach. Ot choćby:
  Obecnie trwa w USA proces pary gejów z Connecticut, Georga Harasza i Douglasa Wirtha z adoptowaną dziewiątką chłopców. Dwóch z nich oskarżyło swoich homo-niby-rodziców o seksualne molestowanie. Proces miał się już skończyć ugodą (i zamknięciem sprawy), kiedy z zeznań pozostałych chłopców wynikło, że jeszcze co najmniej trójka innych była wielokrotnie i brutalnie gwałcona. Jeden z chłopców po wstrząsających zeznaniach prosił sąd by nie godził się na ugodę. Sąd zadecydował że sprawę należy zbadać oraz że rozprawa będzie jawna.



  Wydawałoby się, że tak bulwersujące sprawy powinny być – w dobrym i złym rozumieniu – pożywką dla mediów. A jednak w mainstreamowych mediach panuje wokół nich milczenie i to jest najbardziej wymowne i groźne. Wyszukiwarki trzech największych gazet amerykańskich: New York Timesa, Los Angeles Timesa oraz Chicago Tribune nie pokazują żadnych informacji w odpowiedzi na nazwiska opisanych wyżej homo-niby-rodziców. Taki sam zerowy rezultat podaje wyszukiwarka portalu gazeta.pl.

  Podobnie wygląda brytyjski przypadek Andy Cannona, który w wieku 9 lat został adoptowany przez homoseksualną parę: Davida Cannona i Johna Scarfe’a. Rok później zaczęli go seksualnie wykorzystywać, co trwało przez 8 lat. Opieka społeczna ignorowała skargi chłopca. „Gdyby mój ojciec był heteroseksualistą brytyjskie służby od razu zareagowałyby na nadużycia seksualne, których dopuszczali się względem mnie moi opiekunowie”. Już jako 23 letni samodzielny mężczyzna oskarżył nie tylko swoich przybranych „homo-rodziców”, ale także opiekę społeczną. Sąd skazał „tatusiów” na 2,5 roku więzienia, a od opieki społecznej zasądził 25 tys. funtów odszkodowania. I znowu wyszukiwarki czołowych brytyjskich gazet, „Timesa” i „Guardiana” nie pokazują żadnych informacji na temat. Podobny zerowy rezultat podaje gazeta.pl.

 • rozterka47

  0

  Nie wiem na czym miałoby polegac to zwycięstwo dzieci ?

  Rodzin heteroseksualnych chętnyhch na adopcję nie brakuke .

 • plorg

  Oceniono 1 raz 1

  "To zwycięstwo dzieci"

  Nie zupełnie. Pełne zwycięstwo będzie jak dzieci adoptować będą mogli pedofile.
  Oni kochają dzieci najbardziej.

 • publicyst

  Oceniono 3 razy 1

  "Przedmówcy" @allerune i jemu w przekonaniach podobnym radzę się uczyć, tzn. do poruszanego tematu się informować. W dobie internetu wystarczy umieć googlować.
  A ponieważ już zawsze lubiłem zagubionym pomagać, służę kilkoma próbkami.
  Wytrzyjcie więc Państwo pianę z buź, przestańcie szaleć i uczcie się.

  Oto kilka przykładów:
  1. pl.wikipedia.org/wiki/Rodzicielstwo_LGBT
  2. mojaholandia.nl/artykul/homoseksualni-rodzice

  Dla wyrównania ciśnienia tętniczego podaję osamotnione zdanie "drugiej" strony:
  3. wpolityce.pl/wydarzenia/36178-co-grozi-dzieciom-wychowanym-przez-homoseksualistow-miazdzacy-raport-amerykanskiego-socjologa

  Przyznam, wyniki porażające. Brak mi tu jednak liczebności grupy, na której te badania zostały przeprowadzone. Poza tym, autor tej pracy takim kimś, jak nasz prof. Krasnodębski.

 • allerune

  Oceniono 2 razy 0

  Homoseksualne dzieci wychowywane w tradycyjnych rodzinach mają przesrane, tzw. "coming out" jest stresującym przeżyciem i często po ujawnieniu się dzieci te są odrzucane przez rodziców. Zapewne większość gejów/lesbijek na początku walczy ze swoimi naturalnymi skłonnościami i ma kontakty hetero.

  W drugą stronę tego problemu być nie powinno, aczkolwiek pytanie, czy dzieciak hetero wychowywany przez parę homo nie będzie niepotrzebnie próbował jak to jest być homo. Czy to jest groźne, nie wiem... psychologowie powinni się wypowiedzieć.

  Uważam, że w Polsce adopcje dzieci przez pary homo powinny być zabronione. Nie dlatego, że pary homo nie będą w stanie wychować dziecka, wręcz przeciwnie. Adopcje takie powinny być zabronione, ponieważ takie dziecko będzie szkalowane, obrażane, poniżane przez swoje otoczenie w szkole i na podwórku, co spowoduje wielkie straty psychiczne dla niego samego.

 • slmako

  Oceniono 3 razy 1

  I bardzo dobrze czas to zrobic w Polsce. Zniwelowac kanalje kaczynskiego i jego przydupasow !

 • plorg

  Oceniono 2 razy 0

  Gazetka nie lubi prawdy i kasuje niewygodne wpisy.
  Jakie jest prawdopodobieństwo, że dziewczynka z Bułgarii odkryje w sobie ciągoty homoseksualne nieustannie obserwując swoje dwie mamusie?

 • kermit.dolomit

  Oceniono 4 razy 2

  Wszystkie największe cywilizacje upadały przez wewnętrzną gangrene która toczyła je od środka

 • m.arco

  Oceniono 3 razy 3

  Dzieci zostały potraktowane jak bydło. Nikt się nimi nie przejmuje, pozbawiono je prawa do życia w rodzinie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje