Precedensowy proces wobec "Die Welt" za "polski obóz koncentracyjny"

19.02.2013 12:55
Majdanek

Majdanek (Fot. Jakub Orzechowski / AGENCJA GAZE)

Redaktor naczelny "Die Welt" Thomas Schmid 3 marca zostanie przesłuchany w drodze pomocy prawnej przez sąd w Berlinie. To precedens - proces cywilny wytoczył przed warszawskim sądem obywatel Polski w sprawie zwrotu "polski obóz koncentracyjny", którego na swoich łamach użył niemiecki dziennik.
Przed Sądem Okręgowym w Warszawie nie doszło dziś do żadnych czynności w tym precedensowym procesie, który z powództwa Zbigniewa Osewskiego ruszył we wrześniu 2012 r. Pozwani wnoszą o oddalenie pozwu. Po wysłuchaniu opinii adwokatów stron SO odroczył sprawę do 17 października br.

We wrześniu 2012 r. SO zdecydował o przesłuchaniu Schmida w Berlinie. Pełnomocnicy Osewskiego byli przeciwni wnioskowi strony pozwanej, by do przesłuchania świadka doszło w stolicy Niemiec; wnosili, by zrobił to bezpośrednio sąd prowadzący proces. Od tego czasu do przesłuchania w Berlinie nie doszło. Według pełnomocnika Osewskiego mec. Lecha Obary ma to nastąpić 3 marca. Adwokaci obu stron wybierają się do Berlina.

Proces za naruszenie dóbr osobistych

Osewski pozwał za naruszenie swych dóbr osobistych niemiecką spółkę Axel Springer AG, wydawcę "Die Welt". Chodzi o opublikowanie przez gazetę w 2008 r. zwrotu "polnische Konzentrationslager Majdanek" (zaraz po tym "Die Welt" opublikował przeprosiny). Powód żąda przeprosin za naruszenie dóbr osobistych, jakimi są tożsamość i godność narodowa oraz prawo do poszanowania prawdy historycznej i wpłaty przez pozwanego 500 tys. zł na cel społeczny.

Osewski poczuł się dotknięty osobiście, bo jeden jego dziadek zmarł w obozie pracy w Iławie, drugi był więziony w dwóch obozach koncentracyjnych w Niemczech. Wysłał do wydawcy list z żądaniem przeprosin, ale pozostał on bez odpowiedzi. Zdaniem Osewskiego przeprosiny "Die Welt" nie były szczere, gdyż potem na łamach "Die Welt" znów użyto słów o "polskim obozie zagłady".

Pełnomocnicy Axel Springer AG wnoszą o oddalenie pozwu

Polscy pełnomocnicy pozwanej niemieckiej spółki wnoszą o oddalenie pozwu. Mecenasi Witold Góralski i Karolina Góralska kwestionują, aby istniały dobra osobiste takie jak tożsamość narodowa czy prawo do poszanowania prawdy o historii narodu polskiego i godność narodowa oraz by podlegały ochronie na podstawie kodeksu cywilnego. Obara replikuje, że katalog dóbr osobistych z kodeksu cywilnego jest katalogiem otwartym.

Ponadto pełnomocnicy pozwanej spółki uważają, że zwrot "polski obóz koncentracyjny" nie odnosi się konkretnie i bezpośrednio do Osewskiego, więc nie można uznać, aby wypowiedź ta ingerowała w jakiekolwiek jego dobra osobiste. Podkreślają, że "Die Welt" zaraz po reakcjach na artykuł szybko opublikował obszerne przeprosiny, w których podkreślił, że były to niemieckie obozy utworzone w okupowanej Polsce.

Przejaw niemieckiej polityki historycznej czy przypadkowa wypowiedź?

Strona powodowa wnosi, by sąd zwrócił się do polskiego Ośrodka Studiów Wschodnich o wydanie opinii, czy zwrot "Die Welt" był przejawem niemieckiej polityki historycznej, czy też była to wypowiedź przypadkowa. Pozwani są temu przeciwni, bo "przedmiotem tego procesu nie jest niemiecka polityka historyczna". "Jej podmiotem mogą być też niemieckie media" - replikują pełnomocnicy powoda. Strona pozwana ma też wątpliwości, jaka byłaby metodologia takich badań, bo nie chodzi przecież o np. prostą wycenę nieruchomości.

Już wcześniej Osewski chciał pozwać "Die Welt". Początkowo SO odrzucił jego pozew, bo uznał, że sądy polskie nie są właściwe do rozstrzygania sporu prawnego wobec niemieckiej spółki prawa handlowego. W 2010 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał jednak, że wydawca "Die Welt" może być pozwany przed sąd w Polsce za zwrot "polski obóz koncentracyjny". SA ocenił, że skoro artykuł "Die Welt" został rozpowszechniony w Polsce (w formie papierowej i w formie elektronicznej) i w Polsce obywatel polski doznał krzywdy wynikającej z naruszenia jego sfery psychicznej związanej z godnością i tożsamością narodową, to sąd polski może rozstrzygać jego żądanie naprawienia doznanej krzywdy.

Zobacz także
Komentarze (173)
Precedensowy proces wobec "Die Welt" za "polski obóz koncentracyjny"
Zaloguj się
 • badziewiak66

  Oceniono 627 razy 589

  Co tu tak pusto ? W normalnym kraju tu powinny być tysiące postów wsparcia i poparcia. Panie Osewski jestem dumny z Pana. Pozdrowienia dla mecenasa Obary.

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 385 razy 341

  milion euro odszkodowania - przekazanego na polskie domy dziecka nauczy kmiotów aby nie opluwać Polaków.
  .
  .
  co do merytorycznej argumentacji pozwu - Polak, ma prawo byc urażony takim kłamliwym stwierdzeniem, gdyż przebywając akurat za granicą, po przeczytaniu takiego artykułu może byc uważany za MORDERCĘ ŻYDÓW I OPRAWCĘ INNYCH NIEWINNYCH LUDZI.

 • thorgallpl

  Oceniono 313 razy 301

  Skoro istniej cos takiego jak antysmeityzm i klamstwo holocaustu, za co sie skazuje na wiezienie(!) to dlaczego nie mozna skazywac za antypolonizm czy tez klamstwa dot tzw polskich obozow koncetrnacyjnych!

 • ccc-bbb

  Oceniono 196 razy 182

  1. "We wrześniu 2012 r. SO zdecydował o przesłuchaniu Schmida w Berlinie."
  2. "3 marca redaktor naczelny "Die Welt" Thomas Schmid ma być przesłuchany"
  3. "Po wysłuchaniu opinii adwokatów stron SO odroczył sprawę do 17 października br."

  O rzesz qu*&a! Tempo iście olimpijskie! Sędzia idzie na urlop czy w sądzie remont generalny robią? Witamy w III RP, w Polsce, w XXI wieku, w państwie należącym do UE. Jaja jak berety - sędzia chyba zadyszki dostanie, jak będzie procedował w tak za*%$iście szybkim tempie!

  Panie sędzio - spiesz się powoli, szkoda życia :)

 • blizbor666

  Oceniono 209 razy 177

  Bravo! Tylko tak tych hajlhitlerów można szacunku nauczyć. Niestety polskie rządy lekceważą takie sprawy. Brać przykład z Żydów i walczyć o swoje. Walczyć o prawdę.

 • majuufes

  Oceniono 133 razy 111

  No to po wyroku skazujacym nastepny w kolejce będzie Barack Obama, a po nim Debbie Schlussel , Jerusalem Post i wiele innych osób, gazet, telewizji itd.
  WIELKIE BRAWO DLA TEGO PANA !!!!!!
  Zrobił to co powinnien zrobić rząd z Sikorskim i Gowinem na czele. Wcześniejsze rządy również.
  Nauczmy się od żydów jak się walczy o swoje. Oni co prawda wielokrotnie dla własnych korzyści materialnych fałszują lub przemilczają niewygodną historię. ALE NAM WYSTARCZY PRAWDA HISTORYCZNA opowiedziana głośno na cały świat.

 • konkretna.informacja

  Oceniono 105 razy 91

  wybiórcza pisze o tym, a nie raczyłą wspomnieć, że dopiero co największa niemiecka organizacja prasowa, odpowiednik naszego PAP znowu TO zrobiła.

  Naszym zachodnim sąsiadom znowu „zapomniało się”, czyj był jeden z najstraszniejszych obozów zagłady w Sobiborze. W związku z tym, że założyli go dziadkowie dzisiejszych dziennikarzy niemieckich na okupowanej przez tychże dziadków polskiej ziemi, to wnuczęta - zapewne „przypadkowo” - nazwały go „polnischer Vernichtungslager”, czyli „polski obóz zagłady”.


  wpolityce.pl/wydarzenia/47324-niemieckie-zaklamywanie-historii-trwa-w-najlepsze-najwieksza-tamtejsza-agencja-prasowa-uzyla-sformulowania-polski-oboz-zaglady-juz-powtorzyly-je-inne-gazety  A dlaczego tak się dzieje ? Jest to zorganizowana akcja Agencji 114.

  W 1956 roku Alfred Benzinger zaproponował skoordynowaną akcję, mającą na celu propagowanie terminu "polskie obozy koncentracyjne". Miałoby to sugerować, przeciwnie do stanu faktycznego, że Polacy, nie Niemcy, byli odpowiedzialni za masowe ludobójstwo w czasie II wojny światowej.


  pl.wikipedia.org/wiki/Agencja_114

 • coppermind

  Oceniono 96 razy 80

  powinni dostać 200M kary a nie 0.5M i na cel w Polsce gdzie wyrządził szkody a nie na młodzieżówkę NSDAP w niemczech.

  zobaczymy jak działają sądy.

 • dziadekjam

  Oceniono 58 razy 48

  "Po wysłuchaniu opinii adwokatów stron SO odroczył sprawę do 17 października br."
  ================================================================
  Słowo "odroczył" zaczyna nabierać innego, bardziej "dosłownego" znaczenia. Podejrzewam, że to "uwertura" do przedawnienia....Nowa odsłona POLSKO-NIEMIECKIEGO POJEDNANIA?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje