Ratzinger w 1969: "Kościół czeka bardzo poważny kryzys"

Kościół katolicki w wyniku poważnego kryzysu straci swoje wpływy polityczne, zostanie opuszczony przez wielu wiernych. Upokorzony będzie musiał "zacząć od nowa", ale odrodzi się jako mniejsza, lecz bardziej uduchowiona wspólnota. Takie proroctwo Josepha Ratzingera, wygłoszone w 1969 roku, przypomina serwis Vatican Insider.
Ponad 40 lat temu ksiądz Joseph Ratzinger, obecny papież Benedykt XVI, podczas jednej z prowadzonych przez siebie audycji radiowych zapowiadał, że Kościół katolicki wkrótce będzie musiał zmierzyć się z poważnym kryzysem. Teolog zapowiadał, że wielu wiernych odwróci się od Kościoła, a katoliccy duchowni stracą wpływ na polityków.

Ratzinger zapowiadał również, że Kościół potężnie zubożeje i będzie zmuszony do rozpoczęcia wszystkiego od nowa. Przyszły papież prognozował jednak także, że po ciężkim kryzysie Kościół odrodzi się jako zdecydowanie mniejsza, ale bardzo uduchowiona wspólnota wiernych.

To klucz do zrozumienia decyzji papieża

- Jesteśmy w wielkim momencie zwrotnym w ewolucji ludzkości - mówił Joseph Ratzinger ponad 40 lat temu na antenie jednej z niemieckich rozgłośni radiowych. - Ten moment sprawia, że przejście od średniowiecza do czasów współczesnych wydaje się nie mieć znaczenia - twierdził.

Zdaniem watykańskich mediów proroctwo sprzed 40 lat może być kluczem do zrozumienia decyzji Benedykta XVI, który zapowiedział, że abdykuje 28 lutego.

Zobacz także
 • Paolo Gabriele na zdjęciu na pierwszym planie Papież udał się do więzienia, aby osobiście ułaskawić swojego byłego kamerdynera
Komentarze (131)
Ratzinger w 1969: "Kościół czeka bardzo poważny kryzys"
Zaloguj się
 • ophal

  Oceniono 345 razy 175

  "Kościół katolicki wkrótce będzie musiał zmierzyć się z poważnym kryzysem. Teolog zapowiadał, że wielu wiernych odwróci się od Kościoła, a katoliccy duchowni stracą wpływ na polityków"

  Cóż za piękne "proroctwo"! Jak cudownie by było, gdyby się ziściło! :)

 • pictus57

  Oceniono 196 razy 120

  nareszcie stwierdzono autorytatywnie (przez pomyłkę?) że kościołowi nie chodzi o szerzenie jakiejś tam wiary,bo przecież sami w te czary-mary nie wierzą tylko o POLITYKĘ,śmieszne,ale i smutne,żeby takie małe państewko jak Watykan "trzęsło" światem

 • chi_neng1

  Oceniono 207 razy 119

  Owe przepowiednie zaczynaja sie juz sprawdzac; co do kryzysu kosciola.

  Natomiast ten katolicki, jak narazie w dalszym ciagu ma jeszcze wplyw na politykow.

  Mam nadzieje, ze juz niedlugo .

 • pestycyd

  Oceniono 122 razy 98

  Nie trzeba być prorokiem, żeby przepowiedzieć kryzys kościoła. To akurat jest oczywista oczywistość. Zresztą kryzys jest tam już od dawna.

 • tacx

  Oceniono 115 razy 93

  jakie proroctwo do licha cieżkiego???? Niech redaktor tej notki przeczyta pierwsze akapity najnowszej ksiażki Ratzingera o Chrystusie z nazaretu ... tam jest bardzo dobrze wytłumaczono kto to jest prorok, co to jest proroctwo i dlaczego w judaizmie oraz chrześcijaństwie wieszczenie jest grechem.
  To zwykła ratzingerowska analiza prostych faktów nie zadne proroctwo!!! za chwile ktoś gotów go jeszcze zrobić prorokiem. żałosne.

 • prorok_lebioda

  Oceniono 109 razy 83

  Ciekawe jaki procent księży wierzy w to, co mówi. Nawet w sejmie nie ma większych hipokrytów.

 • e-komentarz

  Oceniono 97 razy 61

  "Kościół czeka bardzo poważny kryzys".
  Zapomniał dodać "który sami stworzyliśmy".
  Starszy pan, to i pamięć nie ta...

 • tot14

  Oceniono 76 razy 60

  "... mniejsza, lecz bardziej uduchowiona wspólnota ...".

  Przemijalność jest najbardziej powszechnym prawem wszechświata. Przemijalność to główny element w powstawaniu i upadku systemów społecznych i politycznych.

  Chrześcijaństwo nie jest wyjątkiem. Idee, które głosił Chrystus największą moc miały u początków chrześcijaństwa, kiedy wspólnoty były małe i nie miały znaczenia politycznego.

  Wraz ze wzrostem potęgi kościoła organizacyjnej i politycznej IDEE głoszone przez Chrystusa zaczęto naciągać i dostosowywać do rzeczywistości. IDEE są najpiękniejsze na początku, potem ulęgają powolnej degradacji z powodu ludzkich pożądliwości.

 • jerzysm42

  Oceniono 94 razy 54

  Ratzinger powiedział to jako ksiądz.
  Jako kardynał, a później papież, robił co mógł, aby jego "proroctwo się spełniło".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje