Kierownictwo Kancelarii Sejmu otrzymało prawie 1 mln zł nagród

18.02.2013 21:37
Fragment pisma opublikowanego przez Ruch Palikota

Fragment pisma opublikowanego przez Ruch Palikota (Fot. Ruchpalikota.org.pl)

Kierownictwo Kancelarii Sejmu otrzymało w 2012 roku nagrody w wysokości ponad 976 tys. zł - wynika z pisma szefa Kancelarii Lecha Czapli przekazanego posłom Ruchu Palikota w odpowiedzi na ich zapytanie. - To powinny być informacje publiczne - uważa Andrzej Rozenek (RP).
Posłowie Ruchu Palikota - Artur Dębski i Tomasz Makowski - w lutym skierowali do Kancelarii Sejmu pismo z prośbą o informację na temat nagród pieniężnych przyznanych w Kancelarii Sejmu w 2012 r. W odpowiedzi szef Kancelarii Sejmu Lech Czapla poinformował w przesłanym posłom piśmie, udostępnionym przez biuro prasowe RP, że kwota nagród przyznanych kierownictwu Kancelarii Sejmu wyniosła ogółem 976 122,31 zł. W tym - nagrody przyznane szefowi Kancelarii Sejmu wyniosły 65 341,53 zł, nagrody przyznane zastępcy szefa Kancelarii 56 279,88 zł, natomiast nagrody przyznane dyrektorom biur, łącznie z dyrektorem generalnym kierującym Gabinetem Marszałka Sejmu wyniosły 854 500,90 zł.

- Irytuje mnie to, że tego typu informacje trzeba wyciągać, że one nie są publiczne, bo kwestie nagród powinny być upublicznione, to wszystko powinno być transparentne. (...) Niestety, gdyby nie to pismo posłów Dębskiego i Makowskiego, tobyśmy do dziś nie wiedzieli, jakie nagrody, jakiej wartości sobie wypłaciła Kancelaria Sejmu - skomentował pismo rzecznik klubu RP Andrzej Rozenek. Zwrócił uwagę, że chodzi o publiczne pieniądze, więc wszystko powinno być jawne.

"Uznaliśmy, że należy poinformować społeczeństwo"

Polityk podkreślił, że wymiana pism między posłami RP a Kancelarią Sejmu wpisuje się w szerszą akcję Ruchu, w ramach której działacze formacji pytają różne instytucje o przyznawane nagrody. - Pytamy ministrów, szefów spółek skarbu państwa, prezydentów, burmistrzów i wójtów, sejmiki wojewódzkie, również wojewodów. Chcemy sprawdzić, jak wygląda to całe rozdęte Bizancjum w skali Polski, czy rzeczywiście to jest tanie państwo, bo wygląda na to, że jest to bardzo drogie państwo - mówił Rozenek.

Pytany, czy wobec informacji z Kancelarii Ruch oczekuje czegoś od jej kierownictwa, np. dymisji, odparł: "Nie mamy żadnych oczekiwań, po prostu uznaliśmy, że należy społeczeństwo poinformować, jak przeznaczane są pieniądze z naszych podatków, na co. (...) Przecież nie wiemy, być może jest jakaś okoliczność, która uzasadnia aż tak wysokie nagrody, być może ci urzędnicy, nie wiem, spędzili na przykład całe wakacje tutaj, ciężko pracując, nie mieli urlopu od dwóch lat".

Na pytanie, czy Ruch otrzymał już odpowiedzi na inne zapytania w sprawie nagród, odparł, że dostał odpowiedź od wojewody śląskiego. - W tym roku wojewoda śląski przeznaczył na nagrody 3,8 mln zł - powiedział. Jak dodał, to "oczywiście za dużo, w czasach, gdy mamy bezrobocie rosnące z miesiąca na miesiąc, gdy wszystkim nam się każe zaciskać pasa, urzędnicy państwowi żyją sobie ponad stan".

Zobacz także
Komentarze (387)
Kierownictwo Kancelarii Sejmu otrzymało prawie 1 mln zł nagród
Zaloguj się
 • edgar92

  Oceniono 648 razy 610

  Co tu dużo gadać... Łajzy bez honoru i tyle.

  Romaszewski walczył o wolną Ojczyznę, by tę Ojczyznę bez mrugnięcia okiem skroić na dużą kasę.

  Stado niedouczonych baranów w parlamencie co rusz wyłudza grubą kasę. Moją. I twoją. I twoją też, szanowny forowiczu.

 • makrelas

  Oceniono 451 razy 439

  Da sie zyc w Polsce?

  Oczywiscie, ze sie da !

  Trzeba sie umiec cieszyc radoscia kancelarii Sejmu !

 • waldi_46

  Oceniono 398 razy 390

  ciśnie się na usta jedno zdanie ku... i złodziej , takie mamy elity polityczne pieprzące o kryzysie i zaciskaniu pasa .

 • lahdaan

  Oceniono 377 razy 357

  Nie rozumiem dlaczego ktoś ma dostawać nagrodę za swoją dobrą pracę. Psim obowiązkiem urzędnika (jak i każdego pracownika) jest pracować dobrze, bo za to otrzymuje wynagrodzenie!

  To dziki, pozbawiony elementarnych zasad kraj!

 • niktwazny126

  Oceniono 244 razy 238

  Nie od dzisiaj wiadomo, że czym wyżej, tym nagrod i nagradzanych więcej, a i wysokość nagrod rośnie wraz z pozycją nagradzanego. Przecież tylko dla tej kasy oni tam siedzą.

 • hit.and.run

  Oceniono 180 razy 120

  Zwariowaliście ?? Odczepcie się!

  Kaczyński nie rządzi a Tusk jeździ busem i wmawia że jest dobrze.

  Czego jeszcze byście chcieli ????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje