Tusk: Będzie nieduża, ale ciekawa i konieczna korekta w rządzie

18.02.2013 16:55
Jarosław Gowin i Donald Tusk podczas posiedzenia rządu

Jarosław Gowin i Donald Tusk podczas posiedzenia rządu (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

W środę dojdzie do "niedużej, ale ciekawej i koniecznej korekty" w rządzie - napisał na Twitterze premier Donald Tusk. O zmianach w swoim gabinecie szef rządu informował już w ubiegłym tygodniu. Wiadomo na pewno, że Tomasz Arabski przestanie być szefem KPRM.
W związku z planowanym wyjazdem na placówkę do Hiszpanii Tomasza Arabskiego Tusk mówił, że przewiduje zmiany w rządzie i ma o nich poinformować na środowym posiedzeniu Rady Ministrów. Jak dodał, zmiany będą dotyczyć też ministrów konstytucyjnych. Prezes PSL Janusz Piechociński powiedział w mediach w ubiegłym tygodniu, że z jego rozmowy z premierem wynika, że zapowiadane zmiany w rządzie będą dotyczyły tylko resortów obsadzonych przez PO. Jak ocenił, zmiany w rządzie mogą być zaskakujące.

W mediach pojawiały się spekulacje, że z rządu mogliby odejść ministrowie: zdrowia Bartosz Arłukowicz, skarbu - Mikołaj Budzanowski, sportu - Joanna Mucha, transportu - Sławomir Nowak czy sprawiedliwości - Jarosław Gowin. Szef klubu PO Rafał Grupiński mówił jednak dziennikarzom, że w rządzie "nie będzie trzęsienia ziemi". - Będą zmiany w rządzie, podejrzewam, że niezbyt głębokie czy niezbyt liczne - podkreślił Grupiński. Jak zauważył, tam gdzie są trudne resorty i trudne zadania, tam jest łatwiej o krytykę i niechęć opozycji. - Wiadomo, że minister zdrowia jest zawsze na celowniku, że budowa dróg zawsze budzi niezadowolenie, nieważne, ile by się ich wybudowało - wyliczał Grupiński.

Gowin "raczej zostaje"

Jego zdaniem także Gowin "raczej pozostanie" w rządzie. Według szefa klubu PO premier - przy ocenie ministra sprawiedliwości - powinien wziąć pod uwagę nie tylko jego niedawne wystąpienie w Sejmie podczas debaty o związkach partnerskich, lecz także pracę nad ważnymi zmianami w prawie, nad którymi pracuje Gowin.

Politycy PO w oficjalnych rozmowach mówią, że nie wiedzą, kto oprócz Arabskiego miałby odejść z rządu. Nieoficjalnie źródła w PO spekulują m.in., że nowym szefem Kancelarii może zostać Maciej Berek, który kieruje teraz Rządowym Centrum Legislacji. Część polityków PO jako kandydata na nowego szefa kancelarii wskazuje obecnego szefa MSW Jacka Cichockiego.

Media piszą też o scenariuszu, w którym rozdzielone zostałyby stanowiska szefa KPRM i szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów - to ostatnie stanowisko mógłby objąć obecny sekretarz Komitetu Adam Jasser. Z kolei źródła zbliżone do PSL informują, że "na 90 proc." jedną ze zmian w kierownictwie KPRM będzie odwołanie Ewy Kierzkowskiej ze stanowiska sekretarza stanu w KPRM i powołanie na jej miejsce Tomasza Jędrzejczaka, bliskiego współpracownika Piechocińskiego.

Zobacz także
Komentarze (175)
Zaloguj się
 • rita57

  Oceniono 3 razy 3

  " Będzie nieduża, ale ciekawa i konieczna korekta w rządzie"
  A najciekawsza jest POrypana retoryka Tuska:) Ciekawe, ilu i za ile PRowców nad nią POmyślało?

 • noken

  Oceniono 3 razy 3

  oj ty tebany jumanie, wszystkich wez zdymisjonuj, a pozniej siebie, wiesz ile to bedzie nas podatnikow kosztowac jesli ktos zainspirowany przez brunonka iozprerdoli sejm?

  po chwili namyslu: w sumie nic, przeciez to norma ze sie w tym kraju budowlancom nie placi...

 • antypiskopat

  Oceniono 4 razy 4

  Innymi słowy Donald Tusk dogadał się z Gowinami i wycofuje się ze zrobienia porządku w Platformie? A na marginesie: co to za koncepcja "niedużej, ale ciekawej i koniecznej korekty". Mówimy o rządzie dużego państwa w Europie czy o zmianach w składzie drużyny piłkarskiej z ligi okręgowej?
  ----------------
  antypiskopat.blogspot.com/

 • harperk

  Oceniono 3 razy 3

  przgoop nie kuma ze "ciekawe" w polityce jest przeklenstwem...."bys w ciekawych czasach zyl"....lud chce roboty, zarcia i igrzysk....tyle.....historii chyzy ruju sie poucz

 • feminus

  Oceniono 3 razy 3

  Filozofa, archeologa srodziemnomorskiego i szumiaca w lesie - ZA BURTE!

  A jesli naprawde chcesz mnie zaskoczyc...wywal Nowaka, Muche i Piechocinskiego (z gospodarki do tych drog, niech mu bedzie).

 • bronek_pierdola

  Oceniono 7 razy 3

  Wywal sam siebie sieroto !

 • baca56

  Oceniono 3 razy 3

  No w sumie to się nie dziwię, że mój poprzedni post nie przeszedł. Wykropkowałem tak dużo słów, ze zapewne był mało zrozumiały. Przykro mi, ale inaczej o działaniach rządu p. Donalda Tuska ani pisać, ani myśleć nie potrafię.

 • eldemon

  Oceniono 5 razy 3

  Jaki koń jest, każdy widzi! Nie pomoże puder, róż.......

 • drojb

  Oceniono 2 razy 2

  Czyli wyleci Arłukowicz...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje