Tusk: Będzie nieduża, ale ciekawa i konieczna korekta w rządzie

18.02.2013 16:55
Jarosław Gowin i Donald Tusk podczas posiedzenia rządu

Jarosław Gowin i Donald Tusk podczas posiedzenia rządu (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

W środę dojdzie do "niedużej, ale ciekawej i koniecznej korekty" w rządzie - napisał na Twitterze premier Donald Tusk. O zmianach w swoim gabinecie szef rządu informował już w ubiegłym tygodniu. Wiadomo na pewno, że Tomasz Arabski przestanie być szefem KPRM.
W związku z planowanym wyjazdem na placówkę do Hiszpanii Tomasza Arabskiego Tusk mówił, że przewiduje zmiany w rządzie i ma o nich poinformować na środowym posiedzeniu Rady Ministrów. Jak dodał, zmiany będą dotyczyć też ministrów konstytucyjnych. Prezes PSL Janusz Piechociński powiedział w mediach w ubiegłym tygodniu, że z jego rozmowy z premierem wynika, że zapowiadane zmiany w rządzie będą dotyczyły tylko resortów obsadzonych przez PO. Jak ocenił, zmiany w rządzie mogą być zaskakujące.

W mediach pojawiały się spekulacje, że z rządu mogliby odejść ministrowie: zdrowia Bartosz Arłukowicz, skarbu - Mikołaj Budzanowski, sportu - Joanna Mucha, transportu - Sławomir Nowak czy sprawiedliwości - Jarosław Gowin. Szef klubu PO Rafał Grupiński mówił jednak dziennikarzom, że w rządzie "nie będzie trzęsienia ziemi". - Będą zmiany w rządzie, podejrzewam, że niezbyt głębokie czy niezbyt liczne - podkreślił Grupiński. Jak zauważył, tam gdzie są trudne resorty i trudne zadania, tam jest łatwiej o krytykę i niechęć opozycji. - Wiadomo, że minister zdrowia jest zawsze na celowniku, że budowa dróg zawsze budzi niezadowolenie, nieważne, ile by się ich wybudowało - wyliczał Grupiński.

Gowin "raczej zostaje"

Jego zdaniem także Gowin "raczej pozostanie" w rządzie. Według szefa klubu PO premier - przy ocenie ministra sprawiedliwości - powinien wziąć pod uwagę nie tylko jego niedawne wystąpienie w Sejmie podczas debaty o związkach partnerskich, lecz także pracę nad ważnymi zmianami w prawie, nad którymi pracuje Gowin.

Politycy PO w oficjalnych rozmowach mówią, że nie wiedzą, kto oprócz Arabskiego miałby odejść z rządu. Nieoficjalnie źródła w PO spekulują m.in., że nowym szefem Kancelarii może zostać Maciej Berek, który kieruje teraz Rządowym Centrum Legislacji. Część polityków PO jako kandydata na nowego szefa kancelarii wskazuje obecnego szefa MSW Jacka Cichockiego.

Media piszą też o scenariuszu, w którym rozdzielone zostałyby stanowiska szefa KPRM i szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów - to ostatnie stanowisko mógłby objąć obecny sekretarz Komitetu Adam Jasser. Z kolei źródła zbliżone do PSL informują, że "na 90 proc." jedną ze zmian w kierownictwie KPRM będzie odwołanie Ewy Kierzkowskiej ze stanowiska sekretarza stanu w KPRM i powołanie na jej miejsce Tomasza Jędrzejczaka, bliskiego współpracownika Piechocińskiego.

Zobacz także
Komentarze (175)
Tusk: Będzie nieduża, ale ciekawa i konieczna korekta w rządzie
Zaloguj się
 • roggeven

  Oceniono 151 razy 133

  "Ciekawa" korekta - to samo okreslenie w sobie jest kuriozalne.
  Czy rzad to serial odcinkowy?

 • wojciech464

  Oceniono 84 razy 76

  Że korekta będzie "nieduża" i "konieczna', to można zrozumieć - ale co to znaczy "ciekawa'?

 • 2-julita

  Oceniono 81 razy 69

  wspaniali fachowcy , zamienią się tylko krzesłami bo w całej Polsce nie ma lepszych
  takich to tylko szukać ze swiecą

 • skiter

  Oceniono 82 razy 48

  Jak mnich Gowin zostaje, to mnie to nie obchodzi.
  Korektę to sobie zgryzu można zrobić. A Arabski to na placówkę do Izraela najlepiej...

 • felss

  Oceniono 54 razy 32

  'Będzie nieduża, ale ciekawa i konieczna korekta w rządzie"
  Zgłoszę Jarka na ministra rządów technicznych.

 • czerwoneoczykoguta

  Oceniono 53 razy 29

  wiecej konserwatyzmu w PO równa sie większa szansa dla lewicy w Polsce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje