Ochroniarze Amazonu neonazistami? Współpraca zakończona "od zaraz"

18.02.2013 16:51
Amazon

Amazon (Fot. Jan-Philipp Strobel AP)

Internetowa sieć sprzedaży Amazon zrezygnowała z usług kontrowersyjnej firmy pilnującej jej centrów logistycznych w Niemczech. Ochroniarze są oskarżani o znęcanie się nad zagranicznymi pracownikami tymczasowymi. W wyemitowanym przez niemiecką telewizję filmie zostali ukazani ubrani w odzież marki powszechnie kojarzonej z neonazistami.
Rzeczniczka niemieckiego oddziału Amazon poinformowała, że jej firma zakończyła współpracę z Hensel European Security Services "od zaraz".

- Amazon wyznaje politykę "zero tolerancji" dla dyskryminacji i zastraszania i oczekujemy tego samego od innych firm, z którymi współpracujemy - podkreśliła rzeczniczka Amazon Ulrike Stoecker.

W filmie dokumentalnym wyemitowanym w ubiegłym tygodniu przez niemiecką telewizję publiczną ARD pokazano pracowników ochrony w jednym z niemieckich centrów logistycznych Amazon, ubranych w odzież powszechnie kojarzonej w Niemczech z neonazistami marki Thor Steinar. Również pierwsze litery nazwy firmy ochroniarskiej układają się w nazwisko bliskiego współpracownika Adolfa Hitlera Rudolfa Hessa.

ARD rozmawiała też z pracownikami tymczasowymi zatrudnionymi w centrum logistycznym, którzy twierdzili, że są zastraszani przez ochroniarzy pilnujących ośrodka wczasowego, w którym ich zakwaterowano.

Firma ochroniarska: Zatrudniamy chrześcijan, muzułmanów i buddystów...

Firma ochroniarska, zatrudniona przez jednego z podwykonawców Amazonu, zaprzeczyła, że popiera poglądy skrajnie prawicowe. W opublikowanym w piątek oświadczeniu napisała: "Zatrudniamy chrześcijan, muzułmanów i buddystów (...) nie można z tym pogodzić oskarżeń o skrajnie prawicowe sympatie".

Dokument wyemitowany przez ARD zarzuca również firmie Amazon szerszy klimat zastraszania pracowników w siedmiu niemieckich centrach dystrybucyjnych, w tym grożenie wyrywkowymi przeszukaniami pracowników, bezustanną presję na wydajność oraz wyrzucanie osób, które odważyły się poskarżyć.

Podobne oskarżenia jak ARD przedstawił wcześniej niemiecki związek zawodowy pracowników sektora usług Ver.di, według którego pochodzący spoza Niemiec pracownicy tymczasowi zatrudnieni przez Amazon często nie wiedzą, że są chronieni przez bardzo restrykcyjne niemieckie prawo pracy.

Fala oburzenia, groźby bojkotu

Jak podkreśla agencja APA, pracownicy tymczasowi zatrudnieni w centrach Amazonu w Niemczech pochodzili z wielu krajów Europy, np. z Polski, ale również Hiszpanii, i po przyjeździe do Niemiec dowiadywali się, że będą zarabiali mniej niż się spodziewali.

Od czasu wyemitowania filmu przez ARD amerykański koncern spotkał się z falą oburzenia. Zwłaszcza w internecie wielu ludzi daje wyraz niezadowoleniu i grozi bojkotem Amazonu. W weekend do debaty włączyła się niemiecka minister pracy Ursula von der Leyen i zagroziła cofnięciem licencji agencji pracy tymczasowej współpracującej z firmą.

Jak poinformowały niemieckie władze, po wyemitowaniu dokumentu przez ARD inspekcja pracy prowadzi postępowanie wobec podwykonawcy Amazonu. - Spodziewamy się wyników postępowania w ciągu tygodnia - powiedziała rzeczniczka ministerstwa pracy Christina Wendt. - Jest możliwość, jeśli potwierdzą się oskarżenia o znęcanie się, że licencja podwykonawcy zostanie cofnięta - dodała Wendt.

Zobacz także
Komentarze (53)
Zaloguj się
 • aghrra

  Oceniono 2 razy 0

  Jakby ochroniarzami została banda naćpanych neokomunistycznych bandziorów z antify to dla ARD i GW wszystko byłoby w porządku

 • waldemar591

  Oceniono 2 razy 2

  " ...ubranych w odzież powszechnie kojarzonej w Niemczech z neonazistami marki Thor Steinar..."
  .............................................................................................................................................

  Coś podobnego!
  Mam 3 koszulki Thor Steinar ... czy to mnie czyni niemieckim neonazistą?

 • em.pepe

  0

  polecam produkcje ard w oryginale... www.ardmediathek.de/das-erste/report-mainz/angst-bei-amazon?documentId=8636814

 • alexy-dwa

  Oceniono 1 raz 1

  Ktoś ładnie napisał - AMASSON.

 • alexy-dwa

  Oceniono 4 razy 0

  Ja najbardziej ucieszył bym się gdyby właścicielami firmy Amazon okazali się Żydzi.

 • dk7000

  Oceniono 11 razy -3

  W Nieczech skandal, w Polsce gdyby takie warunki panowały chwalono by firmę, za dobre warunki bo w porównaniu do legalnych obozów pracy w tzw. specjalnych strefach ekonomnicznych to warunki i zarobki tam wręcz królewskie. A gdyby już jednak jakiś dziennikarz odważył się skrytykować do boju wkroczyli by dzielni publicyści w rodzaju pani Wielowiejskiej, ganiący nieodpowiedzialność krytyki, straszący bezrobociem itd. Może głos zabrał by nawet premier i wytłumaczył by nam jak dzieciom, że jesteśmy społeczeństwem "na dorobku" i musimy (tzn. wy musicie) się godzić na takie coś, a wtórlowali by mu "odważni" komentarzy krzycząc, że to wszystko wina związków zawodowych i zbyt wysokich podatków....

 • googleon

  Oceniono 3 razy 3

  Amazon jako ochroniaży powinien zatrudniać prawdziwe Amazonki.

 • doni72

  Oceniono 4 razy 0

  Teraz ta firma ochroniarska w niektorych srodowiskach bedzie kreowana na bohaterow narodowych i ofiare systemu.U nas takze przerabiamy w roznych konfiguracjach podobne sytuacje.Niekiedy nawet oficjana politykiernia gra role adwkata diabelka,kompromitujac i osmieszjac sie nasza politykiernie w ogole.Zyjemy w swiecie gdzie ludzi pozbawia sie sukcesywnie dorobku cywilizacyjnego i wszelkie skrajnosci beda zyskiwac.

 • mara571

  Oceniono 16 razy 14

  Czy doczekam sie dnia, kiedy TVP wyemituje reportaz o warunkach pracy w filiach zachodnich koncernow w Polsce?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje