Ochroniarze Amazonu neonazistami? Współpraca zakończona "od zaraz"

18.02.2013 16:51
Amazon

Amazon (Fot. Jan-Philipp Strobel AP)

Internetowa sieć sprzedaży Amazon zrezygnowała z usług kontrowersyjnej firmy pilnującej jej centrów logistycznych w Niemczech. Ochroniarze są oskarżani o znęcanie się nad zagranicznymi pracownikami tymczasowymi. W wyemitowanym przez niemiecką telewizję filmie zostali ukazani ubrani w odzież marki powszechnie kojarzonej z neonazistami.
Rzeczniczka niemieckiego oddziału Amazon poinformowała, że jej firma zakończyła współpracę z Hensel European Security Services "od zaraz".

- Amazon wyznaje politykę "zero tolerancji" dla dyskryminacji i zastraszania i oczekujemy tego samego od innych firm, z którymi współpracujemy - podkreśliła rzeczniczka Amazon Ulrike Stoecker.

W filmie dokumentalnym wyemitowanym w ubiegłym tygodniu przez niemiecką telewizję publiczną ARD pokazano pracowników ochrony w jednym z niemieckich centrów logistycznych Amazon, ubranych w odzież powszechnie kojarzonej w Niemczech z neonazistami marki Thor Steinar. Również pierwsze litery nazwy firmy ochroniarskiej układają się w nazwisko bliskiego współpracownika Adolfa Hitlera Rudolfa Hessa.

ARD rozmawiała też z pracownikami tymczasowymi zatrudnionymi w centrum logistycznym, którzy twierdzili, że są zastraszani przez ochroniarzy pilnujących ośrodka wczasowego, w którym ich zakwaterowano.

Firma ochroniarska: Zatrudniamy chrześcijan, muzułmanów i buddystów...

Firma ochroniarska, zatrudniona przez jednego z podwykonawców Amazonu, zaprzeczyła, że popiera poglądy skrajnie prawicowe. W opublikowanym w piątek oświadczeniu napisała: "Zatrudniamy chrześcijan, muzułmanów i buddystów (...) nie można z tym pogodzić oskarżeń o skrajnie prawicowe sympatie".

Dokument wyemitowany przez ARD zarzuca również firmie Amazon szerszy klimat zastraszania pracowników w siedmiu niemieckich centrach dystrybucyjnych, w tym grożenie wyrywkowymi przeszukaniami pracowników, bezustanną presję na wydajność oraz wyrzucanie osób, które odważyły się poskarżyć.

Podobne oskarżenia jak ARD przedstawił wcześniej niemiecki związek zawodowy pracowników sektora usług Ver.di, według którego pochodzący spoza Niemiec pracownicy tymczasowi zatrudnieni przez Amazon często nie wiedzą, że są chronieni przez bardzo restrykcyjne niemieckie prawo pracy.

Fala oburzenia, groźby bojkotu

Jak podkreśla agencja APA, pracownicy tymczasowi zatrudnieni w centrach Amazonu w Niemczech pochodzili z wielu krajów Europy, np. z Polski, ale również Hiszpanii, i po przyjeździe do Niemiec dowiadywali się, że będą zarabiali mniej niż się spodziewali.

Od czasu wyemitowania filmu przez ARD amerykański koncern spotkał się z falą oburzenia. Zwłaszcza w internecie wielu ludzi daje wyraz niezadowoleniu i grozi bojkotem Amazonu. W weekend do debaty włączyła się niemiecka minister pracy Ursula von der Leyen i zagroziła cofnięciem licencji agencji pracy tymczasowej współpracującej z firmą.

Jak poinformowały niemieckie władze, po wyemitowaniu dokumentu przez ARD inspekcja pracy prowadzi postępowanie wobec podwykonawcy Amazonu. - Spodziewamy się wyników postępowania w ciągu tygodnia - powiedziała rzeczniczka ministerstwa pracy Christina Wendt. - Jest możliwość, jeśli potwierdzą się oskarżenia o znęcanie się, że licencja podwykonawcy zostanie cofnięta - dodała Wendt.

Zobacz także
Komentarze (53)
Ochroniarze Amazonu neonazistami? Współpraca zakończona "od zaraz"
Zaloguj się
 • public_enemy5

  Oceniono 88 razy 56

  Śmieszne są te głosy oburzenia na forum: w Niemczech to, w Niemczech tamto, niewolnictwo, obozy pracy itd. Obejrzałem reportaż i pomimo tej całej nagonki, warunki pracy w amazon.de i tak są lepsze od tych, które są oferowane w Polsce. Główne zarzuty to niedopasowana rozkład autobusów wożących pracowników do firmy, za mało miejsc w autobusie, brak sklepów w pobliżu firmy, niedobre jedzenie na stołówce, kiepskie warunki lokalowe proponowane przez firmę (kilka osób w małym mieszkaniu), praca za niższą stawkę niż to było uzgodnione.
  Tak, to jest szokujące dla Niemców czy zatrudnionych tam Hiszpanów. Nie widzieli po prostu, jak pracuje się w Polsce, gdzie do pracy dojeżdża się rozklekotanym busikiem, o stołówce w pracy nie ma mowy, noclegi w obskurnym hotelu robotniczym z karaluchami, a zaleganie z pensją to normalka.
  Reportaż do obejrzenia www.youtube.com/watch?v=o1mVpdY8gjI

 • steve78

  Oceniono 54 razy 38

  Niemcy. To nie Niemcy to Amerykanie, takie są standardy pracy we wszystkich oddziałach Amazona, Ta firma to maszynka do robienia pieniędzy. wiem bo miałem wątpliwą przyjemność pracować dwa miesiące w Amazon UK . Tu też pracowało się za najniższe stawki, już w pierwszy dzień na szkoleniu przez pół dniówki informowano nas za co możemy wylecieć z pracy. a już po pierwszym tygodniu zaczeły się zwolnienia ludzi nie wypracowywujących normy. kontrole osobiste , szafek w szatni nawet samochodów na parkingu to po prostu codzienność. LUDZIE ZASTANÓWCIE SIĘ ta firma zabija handel detaliczny, ma za nic swoich pracowników, czy na pewno chcecie robić u nich zakupy?? może jednak lepiej jest wyjść czasem z domu i po spacerować po lokalnych sklepach.

 • nie-tak

  Oceniono 63 razy 27

  No, no gazeto jak żeś cudownie owinęła cukierek w kolorowe papierki, dlaczego zerwali umowę?
  Ano dlatego że ludzie zaczęły Amazon wymawiać konta, dokładniej kasować konta klienta.
  A dlaczego zaczęli wymawiać konta? Na całokształt uprawianego "niewolnictwa" jak i
  totalnej kontroli zatrudnionych czasowo pracowników - tego w Niemczech my nie znamy i nie jesteśmy tego nauczeni jak i z tym się nie zgadzamy!!!
  Czy dotyczy to tylko jednej amerykańskiej platformy sprzedaży wysyłkowej?
  NIE!!!

 • bardzouparty

  Oceniono 75 razy 25

  Brawo ARD.
  ARD jeszcze narobi w Europie bigosu
  Gonić tych faszystów z USA i Izraela.

 • mara571

  Oceniono 16 razy 14

  Czy doczekam sie dnia, kiedy TVP wyemituje reportaz o warunkach pracy w filiach zachodnich koncernow w Polsce?

 • single_malt

  Oceniono 36 razy 14

  te lyse nazistowskie kur..y w Niemczech to niewielka ale halasliwa grupa kilu tysiecy ludzi.
  Z czegos musza zyc bo nikt normalny takiego k..sa nie przyjmie do pracy.
  Wiec maja wlasne firmy i firemki. Kluby motocyklowe jak Hells Angels na Harleyach sa tez siedliskiem tego nazistowsko kryminalnego plugastwa dlatego zostaly oficjalnie zabronione .
  Niestety w naszych miastach tez sie to g...no pochowalo - np w Poznaiu na Winarach przy petli tramwajowej w starym bunkkrze - napisy gotykiem i zakonspirowane jako klub motocyklowy.

 • 1radika

  Oceniono 12 razy 12

  Patrzeć i uczyć się - to naszego ministerstwa Pracy . A tak przy okazji,dlaczego jest taka medialna cisza na temat zmian w kodeksie pracy dotyczących płacy za nadgodziny i ogólnych zmian w czasie pracy .Media mają informować - a te zmiany wprowadzane są po cichu,tak trochę po cwaniacku i szkodliwie dla pracowników .

 • pererec

  Oceniono 15 razy 11

  Rzeczniczka niemieckiego oddziału Amazon poinformowała, że jej firma zakończyła współpracę z Hensel European Security Services ......
  W skrocie HESS LTD. ETC. ależ trudno było się domyśleć :D :)))

 • aaqwee

  Oceniono 17 razy 9

  Dlaczego Gazeta.pl nie opisuje szeroko komentowanej próby zamordowania białego dziennikarza przez fanatycznego muzułmanina w Danii ?
  Czy próby zabicia tych dziennikarzy, którzy nie piszą wg poprawnej politycznie myśli mogą zostać przemilczane?

  "Ostateczna forma cenzury

  Kilka dni temu do drzwi europejskiego dziennikarza zapukał morderca. Od tego czasu bezowocnie czekam na jakąkolwiek odpowiedź mediów.(...)"

  www.euroislam.pl/index.php/2013/02/ostateczna-forma-cenzury/

  www.guardian.co.uk/world/2013/feb/05/danish-critic-islam-attacked-gunman

  www.dailymail.co.uk/news/article-2273988/The-bullet-flew-past-ear-Danish-anti-Islam-writer-narrowly-survives-doorstep-assassination-attempt.html#axzz2KDhHjEVU

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje