Benedykt XVI jako "emerytowany biskup Rzymu". Otrzyma ok. 2,5 tys. euro emerytury

18.02.2013 15:31
Benedykt XVI

Benedykt XVI (Fot. Jacquelyn Martin AP)

Około 2500 euro wynosić będzie emerytura, jaką otrzyma zapewne Benedykt XVI po abdykacji - pisze "La Stampa". Włoski dziennik zwraca uwagę na surowe przepisy, których będzie musiał przestrzegać papież podczas wyprowadzki ze swego apartamentu.
Gazeta podkreśla, że chociaż nie został jeszcze formalnie ustalony tytuł, jaki papież będzie miał po swym ustąpieniu, wszystko wskazuje na to, że będzie on brzmiał: "emerytowany biskup Rzymu". Z tego właśnie tytułu będzie pobierał emeryturę w wysokości około 2500 euro miesięcznie. O ile przyszły papież nie zdecyduje inaczej, Joseph Ratzinger nie otrzyma natomiast specjalnego uposażenia kardynalskiego, które wynosi 5 tysięcy euro miesięcznie - zaznacza "La Stampa".

Opuszczając Watykan 28 lutego po południu ustępujący papież będzie mógł zabrać ze swego dotychczasowego mieszkania w Pałacu Apostolskim wyłącznie fortepian, otrzymane prezenty (na przykład figurki kotów z ceramiki), prywatne listy i osobiste przedmioty. Nie będzie mógł zabrać nic z wyposażenia, nawet widelca - zauważa włoski dziennik i podsumowuje: Benedykt XVI opuści Watykan z lekką walizką.

Prywatne dokumenty trafią do tajnego watykańskiego archiwum

Przypomina się, że kiedy po konklawe w 2005 roku nowy papież opuścił swe mieszkanie w kamienicy przy placu Świętego Piotra, zabrał ze sobą do apartamentu wiele prywatnych dokumentów, zapisków związanych z pracą naukową i książek. Teraz zgodnie z przepisami, dotyczącymi wakatu w Stolicy Apostolskiej, trafią one do tajnego watykańskiego archiwum, gdzie będą przechowywane.

Watykan wcześniej poinformował, że po opuszczeniu Pałacu Apostolskiego 28 lutego o godzinie 17 papież uda się na dwa miesiące do Castel Gandolfo. Następnie powróci do Watykanu, gdzie zamieszka w dawnym budynku klasztornym. Być może, jak dodaje "La Stampa", przeniesione tam zostaną meble z jego kardynalskiego mieszkania, przechowywane w watykańskich magazynach.

Zobacz także
Komentarze (68)
Benedykt XVI jako "emerytowany biskup Rzymu". Otrzyma ok. 2,5 tys. euro emerytury
Zaloguj się
 • tojestklamstwo

  Oceniono 89 razy 49

  Joseph Ratzinger - bohater, który abdykował i za wszelką cenę nie trzymał się kurczowo stołka. W obliczu choroby i godnego wieku zrezygnował. Jego postawa jest godna pochwały!

  Karol Wojtyła - wzór i symbol męczeństwa. Człowiek, który mimo zaawansowanej przewlekłej choroby nie abdykował. Do końca wypełnił swoją posługę.

  Czy mi się wydaje, czy może ktoś mnie w wała robi?

 • iga.b

  Oceniono 24 razy 16

  Toż to na waciki nie starczy!
  Nędza.

 • ksiadztezczlowiek

  Oceniono 26 razy 14

  Benedykt jako Kardynal Ratzinger ma prawo do emerytury z Niemiec, ktora na pewno wielokrotnie przerasta to co dostanie jak byly kardynal Rzymu.

 • dziadekjam

  Oceniono 21 razy 11

  Te 2,5 tys. € na pewno mu się w cudowny sposób rozmnoży....

 • c.t.k

  Oceniono 24 razy 10

  Czyli on poprostu jest w areszcie-tyle,że domowym.Nie dał rady rzymskiej kurii-kuria dała radę jemu.

 • rypalski

  Oceniono 12 razy 4

  wczoraj na CBC.ca obejrzalem dokumentalny film o koscielnych pedofilach -"Mea Maxima Culpa-Silence in the House of God" - przedsawione fakty nie zostawiaja ZADNYCH watpliwosci ,ze o setkach spedalowanych i bezbronnych gluchych dzieci doskanale wiedzieli ... polski "swiety" JPII-gi i jego prawa reka Ratzinger. JPII-gi mocno ukrywal wszystkie wypadki pedofilii i nawet wydal ustawe zobowiazujaca kler do calkowitej tajemnicy o tych kryminalnych aktach. Najwiekszym cudem JPII-giego byl fakt ,ze zarowno on jak i Ratzinger
  nie staneli przed Miedzynarodowym Trybunalem i nie zostali wsadzeni na wiele lat do wiezienia - ks.Sylwester Order ten od "cudow" JPII-giego powinien przedstawic ten cud kolegium kardynalskiemu zajmujacym sie beatyfikacja polskiego grifter'a.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje