Benedykt XVI jako "emerytowany biskup Rzymu". Otrzyma ok. 2,5 tys. euro emerytury

18.02.2013 15:31
Benedykt XVI

Benedykt XVI (Fot. Jacquelyn Martin AP)

Około 2500 euro wynosić będzie emerytura, jaką otrzyma zapewne Benedykt XVI po abdykacji - pisze "La Stampa". Włoski dziennik zwraca uwagę na surowe przepisy, których będzie musiał przestrzegać papież podczas wyprowadzki ze swego apartamentu.
Gazeta podkreśla, że chociaż nie został jeszcze formalnie ustalony tytuł, jaki papież będzie miał po swym ustąpieniu, wszystko wskazuje na to, że będzie on brzmiał: "emerytowany biskup Rzymu". Z tego właśnie tytułu będzie pobierał emeryturę w wysokości około 2500 euro miesięcznie. O ile przyszły papież nie zdecyduje inaczej, Joseph Ratzinger nie otrzyma natomiast specjalnego uposażenia kardynalskiego, które wynosi 5 tysięcy euro miesięcznie - zaznacza "La Stampa".

Opuszczając Watykan 28 lutego po południu ustępujący papież będzie mógł zabrać ze swego dotychczasowego mieszkania w Pałacu Apostolskim wyłącznie fortepian, otrzymane prezenty (na przykład figurki kotów z ceramiki), prywatne listy i osobiste przedmioty. Nie będzie mógł zabrać nic z wyposażenia, nawet widelca - zauważa włoski dziennik i podsumowuje: Benedykt XVI opuści Watykan z lekką walizką.

Prywatne dokumenty trafią do tajnego watykańskiego archiwum

Przypomina się, że kiedy po konklawe w 2005 roku nowy papież opuścił swe mieszkanie w kamienicy przy placu Świętego Piotra, zabrał ze sobą do apartamentu wiele prywatnych dokumentów, zapisków związanych z pracą naukową i książek. Teraz zgodnie z przepisami, dotyczącymi wakatu w Stolicy Apostolskiej, trafią one do tajnego watykańskiego archiwum, gdzie będą przechowywane.

Watykan wcześniej poinformował, że po opuszczeniu Pałacu Apostolskiego 28 lutego o godzinie 17 papież uda się na dwa miesiące do Castel Gandolfo. Następnie powróci do Watykanu, gdzie zamieszka w dawnym budynku klasztornym. Być może, jak dodaje "La Stampa", przeniesione tam zostaną meble z jego kardynalskiego mieszkania, przechowywane w watykańskich magazynach.

Zobacz także
Komentarze (68)
Zaloguj się
 • werner1

  0

  Cytat "...nie został jeszcze formalnie ustalony tytuł, jaki papież będzie miał..."

  No właśnie, tytuły są najważniejsze w rzymskiej części kościoła.

  Do wyboru:

  Arcybiskup
  Arcypasterz
  Biskup
  Brat
  Czcigodny
  Duszpasterz
  Eminencja
  Excelencja
  Infulat
  Kanonik
  Kaplan
  Kardynal
  Ksiadz
  Metropolita
  Ojciec
  Ojciec Dyrektor
  Ojciec Swiety
  Pasterz
  Pontifex
  Pralat
  Proboszcz
  Prymas
  Przeor
  Wielebny
  Wikary
  ...
  itd.

  A jaki tytuł nosił Jezus? Zapomniałem.

 • albacor

  0

  2500 za tolerowanie latami pedofilii w kościele i zamiatanie pod dywan spraw z tym związanych??? Rzygać się chce.........

 • bog43

  0

  Trza mu przyznać ,że zachował się elegancko jak na klechę . To nasze dziadostwo doiło by kasę aż do samiutkiej śmierci .

 • notremak

  Oceniono 1 raz 1

  Która polska parafia będzie miała zaszczyt finansować tę emeryturę? Któraś od Głódzia czy może z Ciemnej Góry albo z Krakowa (ta od Gowina i jego Opus Dei)?
  Wprawdzie dla byle polskiego plebana to śmieszna kwota, ale oni nie z tych, co się lubią dzielić.

 • jagger2009

  Oceniono 2 razy 0

  PRZECIEZ WCZORAJ GDZIES TAM PISANO ZE 10,000 TO JAKA JEST PRAWDA A POZATYM PRZECIEZ POWINIEN ZYC UBOGO JAK RZEKOMO CHRYSTUS CHODZIC BOSO I JESC CHLEB POPIJAJC WODA, BEDAC W POLSCE I ROZMAWIAJAC ZE ZNAJOMYM ZOBACZYLAM PRZEJEZDZAJACEGO KSIEDZA BMW, I TAK SIE PYTAM ZNAJOMEGO "KSIADZ, BMW, PRZECIEZ CHYBA POWINNI ZYC BARDZO SKROMNIE JEZELI CHCA ZYC W/G PRZYKAZAN KTORE KTOS TAM GDZIE OGLOSIL A NA TOZNAJOMY Z TOTALNYM POCZUCUEM HUMORU TAK MI ODPOWIEDZIAL: "TO NIE WIESZ PRZECIEZ JAK JADA DO UMIERAJACEGO Z OSTATNIM NAMASZCZNIEM TO MUSZA SIE SPIESZYC ZANIM TEN WYDA OSTATNI ODDECH A BMW NADAJE SIE DO TEGO SWIETNIE" 0 FANTASTYCZNA ODPOWIEDZ

 • lanou

  Oceniono 3 razy -1

  Życie w ubóstwie, czyli kardynałowie dostają 5 tys. euro, a papież emerytowany 2,5.
  A podobno nie dbają o sprawy doczesne i finansowe?
  Podobno żyją w ubóstwie?
  Podobno nie mają własnego majątku, tylko utrzymują się ze "skromnych" datków wiernych?

 • jola5033

  Oceniono 1 raz -1

  niezła emerytura, ale po co mu aż taka?
  Na co będzie ją wydawał?
  Przecież całe utrzymanie ma zapewnione.............
  To jest to życie w ubóstwie??????

 • cillian1

  Oceniono 1 raz -1

  będzie miał na rozrywki - w klasztorze, z którego mało może wychodzić!

  Zresztą, zakładam że on długo nie będzie bał tej emerytury!
  Już koledzy obetną koszta!

 • kibic_rudego

  Oceniono 6 razy 2

  Benek mądrzejszy od Lolka,
  Nie ma ochoty robić za małpę
  a "Dziwiszowi" zostawiać teczki do szantażowania

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje