Eksperci o fundacji Śpiewaka: "Nadużycie jest ewidentne, zawiódł czynnik ludzki"

18.02.2013 14:55
Strona Kidprotect

Strona Kidprotect (Fot. Kidprotect.pl)

- Jeżeli ktoś wydaje pieniądze społeczne na cele prywatne, to nadużycie jest ewidentne - mówi Piotr Frączak, prezes Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. - Tu zawiódł czynnik ludzki - dodaje Izabela Dembicka-Starska z serwisu Ngo.pl. Czy lepszy system kontroli mógłby powstrzymać sytuację, do jakiej doszło w fundacji Piotra Śpiewaka?
W swoim oświadczeniu tłumaczącym upadek fundacji Kidprotect jej szef - Jakub Śpiewak pisze, że nieumiejętnie dysponował jej środkami. Jednak, jak wynika ze śledztwa tygodnika "Wprost", Śpiewak kreuje się na kiepskiego menedżera, ale tak naprawdę zafundował sobie wygodne życie za pieniądze fundacji. Czy obecny system kontroli organizacji pozarządowych mógł pozwolić na uniknięcie tej sytuacji?

Pieczę nad tym sektorem sprawuje minister wskazany przez fundatora w statucie fundacji. To, jaki będzie to resort, zależny jest od zakresu działalności fundacji. Minister, jako organ nadzoru, ma prawo przeprowadzenia kontroli, która powinna wykazać, czy działania fundacji są zgodne z prawem i statutem oraz czy działania te są zgodne z celem, dla którego fundacja została ustanowiona.

Takie kontrole są przeprowadzane wyrywkowo. Dodatkowo każda fundacja zobowiązana jest do składania ministrowi corocznych sprawozdań ze swojej działalności. Zawiera ono m.in. części, które pokazują stronę finansową związaną i z przychodami, i z kosztami tej działalności.

Nikt nie wie, jak dokładnie ministerstwa czytają sprawozdania

Jednak czy na podstawie informacji zawartej w sprawozdaniu można wykryć jakieś nieprawidłowości? - Nie wiem, na ile konstrukcja sprawozdania pozwala na wykrycie takich nieprawidłowości - mówi Monika Chrzczonowicz, doradczyni z serwisu Poradnik.ngo.pl. - Sprawozdanie z działalności fundacji zawiera części, które pokazują stronę finansową związaną i z przychodami, i z kosztami tej działalności. I to jest fragment, który w zasadzie jest bezpośrednio przeniesiony ze sprawozdania finansowego, składanego do urzędu skarbowego (które fundacje składają tak jak każda firma). Dodatkowo zawiera część związaną również z wynagrodzeniami pracowników. Ale w tym nie widać całości finansów - tłumaczy.

Czy zatem na podstawie informacji zawartej w sprawozdaniu można wykryć jakieś nieprawidłowości? - Moim zdaniem wiele da się tam sprawdzić. Ale czy można na tej podstawie wszcząć kontrolę? Pewnie można. Nie wiem jednak, i myślę, że nikt nie ma wiedzy, na ile dokładnie ministerstwa analizują sprawozdania - mówi Chrzczonowicz.

Kontrola działa prawidłowo. Zawodzi czynnik ludzki

Podobnego zdania jest Izabela Dembicka-Starska z serwisu Ngo.pl. W jej ocenie procedury kontroli organizacji pożytku publicznego są wystarczające. - System kontroli działa prawidłowo, jest określony prawem. Niektórzy nawet mówią, że bywa czasami zbyt szczelny i biurokratyczny - mówi.

Co więc zawiodło w fundacji Kidprotect? - W takich sytuacjach zazwyczaj zawodzi czynnik ludzki. To od niego zależy to, jak dany mechanizm funkcjonuje. Po stronie fundacji nie zostały dotrzymane procedury, obowiązki - twierdzi Dembicka-Starska. - W tych organizacjach bardzo często pracują ludzie z poczuciem misji, pasjonaci. Są zazwyczaj świetni w tym, co robią, ale czasem nie starcza im "pary" na dopełnienie tych formalności. Pan Śpiewak zresztą w wypowiedziach dla mediów mówi wprost, że zaniedbał pewne rzeczy - dodaje.

- Problemem być może jest brak świadomości prawnej osób prowadzących fundacje. Niekoniecznie chodzi o to, że są to osoby nieuczciwe - dopowiada Monika Chrzczonowicz. Ekspertki podkreślają, że podobnych przypadków w Polsce jest niezwykle mało. - To sporadyczny przypadek. Organizacji jest w Polsce kilkadziesiąt tysięcy. I radzą sobie z tymi formalnościami. Nie przypominam sobie takiej sytuacji, o takiej skali - mówi Izabela Dembicka-Starska.

"Nadużycie jest ewidentne"

Czy zatem sytuacji, do jakiej doszło w fundacji Jakuba Śpiewaka, można było uniknąć? - Tak, przestrzegając procedur - twierdzi Dembicka-Starska. Jak zminimalizować ryzyko wystąpienia takich problemów, precyzuje Piotr Frączak, prezes Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. - W organizacji powinien być wewnętrzny organ kontrolny - mówi. Inaczej to funkcjonuje zależnie od dobrej woli ludzi, którzy się tym zajmują - dodaje.

Frączak zauważa, że Jakub Śpiewak sam przyznał, iż w jego fundacji wewnętrzna rada służyła raczej do wyznaczania ogólnych kierunków, nie kontrolowała działalności. - Pytanie też, jak to się stało, że można było wypłacić pieniądze bez rachunków. To jest zadziwiające. Skoro tu nie zadziałała kontrola księgowa w organizacji, to znaczy, że coś było nie tak - mówi prezes OFOP. - Tu raczej zadziałało źle ustawione wewnętrzne zarządzanie, a nie zewnętrzne procedury - dodaje.

Zdaniem eksperta problem mogło stanowić także to, że fundacja Śpiewaka była centralnie sterowana. - Organizacje, które opierają się na jednym liderze, mają tendencję do tworzenia wrażenia, że lider wszystko może - mówi. - To nie jest dobra forma zarządzania - podkreśla.

- Jeżeli ktoś wypłaca pieniądze na cele niezgodne ze statutem, to już jest nadużycie. Można szukać dla niego wytłumaczenia, ale jeżeli ktoś wydaje pieniądze społeczne na cele prywatne, to nadużycie jest ewidentne - mówi Frączak.

Zobacz także
Komentarze (55)
Zaloguj się
 • abhaod

  0

  nadużycie ? Wybiórcza nowomowa, przecież to zwykłe złodziejstwo

 • pulkownica

  0

  Ile jest polityków w tych zamiarach co dał Wam przykład swoim czynem Jakub Śpiewak.

 • hetmanwiechu

  Oceniono 1 raz 1

  he he naczalny apologeta w akcji. Zaczyna sie wymijanie, krecenie, przekrecanie, i inne sztuczki aby udowodnic ze krolik w kapeluszu jednak jest.

 • drojb

  Oceniono 2 razy 2

  "zaniedbał pewne rzeczy", "Można szukać dla niego wytłumaczenia, ale jeżeli ktoś wydaje pieniądze społeczne na cele prywatne, to nadużycie jest ewidentne" --- Zaniedbał - i owszem. Przykazanie "nie kradnij". A już pozostałe eufemizmy są kuriozalne.
  Jakub Śpiewak nie popełnił "nadużycia" - ON KRADŁ! i nie wynikało to z nieświadomości, błędu, czy zaniedbania.
  A tłumaczy się jak Piotruś Pan: no tak , strzelałem z łuku, bo lubię, ale że trafiłem kogoś w oko? Przecież nie wiedziałem, że jak lubi się strzelać z łuku, to można komuś wybić oko...

 • okul_wr

  Oceniono 2 razy 2

  Jak to ładnie brzmi - "zawiódł czynnik ludzki". W słownictwie mnie prostego człowieka nazywa się to "kradzież", "malwersacja", "naciąganie naiwnych sponsorów i ofiarodawców". Czynnik ludzki mógłby zawieść, gdyby fundacja popełniła błąd w inwestowaniu funduszy - np. trafiła na głęboką bessę na giełdzie, albo po prostu przy dobrej woli zbarkało fachowej wiedzy na temat dysponowania środkami. Świadome przeznaczenie powierzonych środków na prywatne cele nie jest "zawodem czynnika ludzkiego" Jest KRADZIEŻĄ.

 • a.lojewska

  Oceniono 2 razy 2

  Piotrze, niestety, poprzez moj spektakl teatralny, artykuły w różnych mediach- recenzje mojej sztuki i ksiazki wynika jeden, główny problem- NIEDOSTATECZNA KONTROLA NAD NGO-SAMI! I nie bełkoczmy już, że to nadużycie, bo boimy się nazwac rzeczy po imieniu- jest to zwykła KRADZIEŻ dokonana przez prezesa. Zrozumielibyśmy, gdyby chodzilo o podstawowe dobra- typu żywnośc, leki, ubrania dla własnej rodziny, ale Jakub Ś. działał od dawana, w sposób jawny omalże. Kontrola w ngo-sach jest taka, jak w Komisji Majątkowej- zostaje wszczynana dopiero wtedy, gdy nie udaje się już nic pod dywan zamieśc!

 • kiks4

  Oceniono 1 raz 1

  Nie ma czegoś takiego jak bezpiecznik uczciwości. Albo się jest uczciwym albo nie.

 • osiolek_pepe

  Oceniono 2 razy 2

  Jakie nadużycie ? To ewidentna kradzież. Tym bardziej obrzydliwa że pieniądze miały iść na szczytny cel. Ten Śpiewak powinien siedzieć w więzieniu i tam jest jego miejsce.

 • kibic_rudego

  0

  bzdury,
  Śpiewak robił to samo co cala kasta rządzących katolików w III RP.

  Od dobrego premiera Tuska i jego ministrów, poprzez
  Kopacz, Nowicka i większości posłów,
  Borusiewicz z Senatem,
  prezio hr. Komorowski ze swoim dworem,
  księża i zakonnice,
  Caritas
  ..... itp

  Cala katolicka III RP jest oparta na okradaniu biednych katolików

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje